Jak se naučit fotografovat

Jak se naučit fotografovat v roce 2023

Rubrika článkuJak fotit Tipy & Návody 09.07.2020

Živím se jako profesionální fotograf už téměř 10 let a za tu dobu se mi podařilo nasbírat mnoho zkušeností, se kterými bych se nyní s vámi rád podělil. Sám jsem hledal způsoby, jak se naučit fotografovat lépe a myslím, že je čas se podělit o ty, které mi nejvíc zafungovaly. Postupně si projdeme způsoby, které vás dovedou k lepším fotografiím. Tento text jsem shrnul i v následujícím videu. 

Je potřeba se naučit zacházet s foťákem

Ovládat zrcadlovku je jako řídit auto. Je tam spousta věcí, které je nutné dělat najednou. Ostřit, komponovat, dávat pozor abyste nespadli ze schodů nebo ze skály, nacházet vhodné clonové číslo pro ideální hloubku ostrosti, nacházet vhodné ohnisko – opět pro hloubku ostrosti ale také pro správnou deformaci perspektivy a přiblížení – a pak to celé zkombinovat s rychlostí závěrky. Prostě je toho hodně najednou. Čím více toho nafotíte v čím větším stresu, tím lépe si vše zautomatizujete. Z mého pohledu je nejlepší se někomu “upsat”, že mu nafotíte oslavu nebo akci. Závazek je důležitý proto, abyste neztratili v půlce akce motivaci tím, že to nejde. Prostě budete fotit a zkoušet, dokud z toho nedostanete alespoň trošku použitelné výsledky. A příště to bude zase lepší, protože se poučíte na chybách, které jste udělali napoprvé.

Stanovit si cíl – najít si idola

Když jsem začínal fotografovat, měl jsem svého idola pro interiérovou fotografii Mika Butlera z USA, který z mého pohledu měl naprosto nadpozemské snímky. Co je ale nejdůležitější – věděl jsem jakých výsledků chci také dosáhnout, i když v té době byly mé fotky oproti jeho naprosto amatérské. Studoval jsem každou jeho fotografii ve vysokém rozlišení a snažil se příjt na to, jak to dělá. Zároveň jsem každý poznatek, který jsem získal snažil hned ověřit v praxi, takže moje spolubydlící musela neustále překračovat doma světla a kabely. Postupně, krůček po krůčku se mi ale podařilo jeho stylu přiblížit a pak si postupně najít vlastní rukopis.

Konzultace fotografii na skupinach? Děkuji nechci

Když jsem úplně začínal, postoval jsem své fotografie na Photoserver.eu, který dnes už neexistuje. Fotografové si tam hodnotili navzájem své výtvory a jakožto v každé komunitě i zde byli ti, které všichni uznávali a kteří rozdávali největší rozumy, ač – z dnešního pohledu – jejich názory byly jen zkostnatělé poučky, které mě nikdy nikam neposunuly. Naopak. Cítil jsem se díky tomu spíše méněcenný. Zní to paradoxně ale místo toho, aby mě komunita motivovala, spíše mi ubírala motivaci. Později jsem si uvědomil, že každý kdo fotí si postupem času najde svůj vlastní rukopis a pokud je i trošku horlivější povahy a bez kritického uvažování, bude ho považovat za jediný správný a podle něj bude hodnotit i díla ostatních. Čím více se budou potom podobat fotky fotkám tohoto “foto-alpha-samce”, tím bude dávat lepší zpětnou vazbu. Postupem času ale celá taková foto-skupina zploští a lidé se budou jenom navzájem kopírovat. Screen obrazovky jsem stáhl z webového archivu, stránky už několik let nejsou v provozu. 

Phot

Chcete dělat umělecké fotografie? Zapomeňte na to

Něco jako umělecká fotografie neexistuje. Existuje ale fotografové, jejichž životní a pracovní styl je umělecké dílo. Z mého pohledu je umění způsob nazírání světa pro autora a hluboká emoce pro diváka, který se na fotografii dívá. Fotografie, díky které se v jeho srdci něco odehraje. Pokud se to stane, pak ano, vznikla umělecká fotografie. Říkat ale o líbivých fotorgafiích, že to je umělcká fotografie je z mého pohledu nonsens. Jde pouze o dobře zvládnuté řemeslo. Tady musím vzpomenout na jednu profesorku od nás ze školy – Libuši Jarcovjákovou. Když uvidíte jenom jednu její fotku bez jakéholi kontextu, nezanechá to na vás dojem. Když se ale ponoříte do celých sérií, kompletně vás to vtáhne a propadnete do jejího světa. Na druhou stranu je tady třeba Gregory Crewdson, jehož každá fotografie je jak celý film v jednom rámu. Oba mají ale společné, že jde hlavně o koncept a myšlenku. Až potom je obraz. 

Vyberte si téma, které vás zvedne ze židle i v případě, že byste neměli v ruce fotoaparát

Vlastně si říkám, jestli vůbec existuje něco jako fotografie pro fotografii. Někdo má rád motorky a jiný zase holky. A někdo oboje. No a hned si můžeme vzpomenout na kalendáře, které najdeme téměř v každé dílně. Existuje i velká skupina “fotografů”, kteří fotí akty ale spíše jim jde o kontakt s modelkou než o výsledné fotografie. To je jen taková malá vsuvka pro děvčata, která se chtějí stát modelkami. Už jsem pár podivných příběhů slyšel. Každopádně na fotografy holky letí, to se musí nechat. Fotoaparát ale na drouhou stranu také může být skvělou záminkou, jak se podívat tam, kam byste normálně nešli – URBEX. Nebo může být záminkou, abyste šli na nějaké místo tehdy, kdy ostatní ještě hluboce spí – KRAJINÁŘI. Skvělá záminka, proč navštívit všechny závody v sezóně – SPORTOVNÍ FOTOGRAFOVÉ. A nebo prostě záminka být vždycky tam, kde se něco děje – REPORTÁŽNÍ FOTOGRAFOVÉ. Fotografie pro fotografie ale nedává smysl. Fotit na zahradě shnilou švestku, protože zrcadlovka umí udělat rozmazané pozadí je prostě hloupost.

Panenko nesedávej v koutě…

Focení je způsob zachycení reality vaším jedinečným způsobem. Chcete mít zajímavé fotky? Pak musíte navštívit zajímavá místa a poznat zajímavé lidi. To je to kouzlo! Ostatní už příjde samo. Co třeba udělat fotosérii o památných stromech? O lidech, kteří dělají cosplay? O veteránech? O nejlepších vyhlídkách nebo architektuře ve vašem městě? Možností je nekonečně ale mohu vám slíbit, že vždycky s foťákem zažijete dobrodružství, o kterých nemáte teď ani ponětí.

Jak se naučit fotografovat

Vytvoření vlastního porfolia

Když tvoříte, je hezké a nutné vidět za sebou výsledky. Založením svého portfolia navíc zabijete hned několik much jednou ranou. 1) Kdykoli a odkudkoli se můžete podívat na své fotografie a také je ukázat ostatním. 2) Naučíte se vybírat své nejlepší fotografie. Bez této dovednosti se vám budou jenom kupit na disku gigabajty nevytříděných fotek, ze kterých už jenom těžko někdy vykřesete poklady 3) Můžete sledovat svůj vlastní progres. Tím, že nebudete přidávat všechny fotky ale jen ty nejlepší, za pár let sjedete myší na první fotku v portfoliu a uvědomíte si, jaký pokrok jste za tu dobu udělali.

Portfolio Filip Obr

Nedělejte focení jako vedlejší činnost

Když jdete fotit, berte focení jako hlavní prioritu. Vyrazit s rodinou na výlet a očekávat, že vyfotím super krajinky moc nefunguje. Fotograf musí být na místech, kde ostatní nejsou a hlavně si často musí na svůj snímek počkat. V momentě, kdy na vás čeká celá rodina, vy nastavujete stativ a čekáte na světlo –  toto není moc reálné. Když fotím, tak fotím. Když jdu na výlet, tak to mohu brát jako focení reportáže z výletu a na krajinu si vyrazím s kamarády, kteří taky fotí. Toto je půl úspěchu.

photographer

Čtěte knihy o focení 

Existuje spousta skvělých knížek o focení. Na tomto místě mohu napsat alespoň 3 první z našeho výběru TOP 10 knih o focení. 1. Scott Kelby a všechny jeho knihy Digitální fotografie. 2. Naučte se fotografovat dobře – Bryan Peterson. 3 Expozice – problémy a řešení – Bryan Peterson. 

On-line kurzy jsou nejlepší volbou pro začátečníky

Osobně doporučuji začít on-line kurzem fotografování a až budu znát základy nebo budu vědět na co se ptát, tak si buď najít mentora (kohokoli zkušenějšího) a ptát se na konkrtétní dotazy a situace, se kterými jsem se během focení potýkal. Při kurzech naživo vás často lektor zahltí množstvím informací v terminologii, kterou ještě neznáte a může se lehce stát, že odejdete a moc vám toho v hlavě nezůstane. Pro úplný začátek je fajn se podívat na moji sérii na youtube, kde vysvětluji základní pojmy ve fotografii, následně bych si koupil kurz fotografování pro začátečníky Zrcadlovka od A do Z za 990 Kč, podíval se na videa a následně šel fotit.

Zkuste se zapojit do výzvy

Osobně jsem se nikdy do takové výzvy nezapojil ale myslím si, že to může být vhodný způsob, který vás donutí k akci a přemýšlet nad tím, co fotím. V budoucnu mohu takové znalosti dál zužitkovat a opět – budu mít za sebou další fotografie, na kterých mohu odhalit chyby, které dělám a zlepšit se. Také tím mohou vzniknout další fotografie do porftfolia. 

Fotografická soutěž jako meta

Fotografické soutěže jsou další skvělou možností, jak se zlepšit ve focení. Je to jako třeba s běžeckým závodem. Také nepůjdete na start nepřipravení. Budete trénovat. Takže i když soutěž nevyhrajete, vůbec se nic neděje. Jde o to, že jste dali do přípravy spoustu energie a jste zase o další zkušenosti bohatší a naučíte se fotografovat rychleji. A příště třeba vyhrajete. V tomto případě je spíše důležitější si říct, že cesta k soutěži je cíl.

Základy postprodukce jsou nezbytné 

Když už jste se rozhodli vyměnit mobilní telefon za fotoaparát, byla by nesmírná škoda nevyužít možnosti postprodukce. Když to neuděláte, bude vaše zrcadlovka jenom drahým doplňkem ale fotky z většiny mobilních telefonů budou vypadat dost podobně. Existuje mnoho způsobů, jak upravovat digitální fotografie – od programů, které jsou zdarma přímo v systému vašeho počítače, přes on-line programy na úpravy fotografií – níže můžete podívat přímo na návod, jak upravovat fotky v programu Polarr, který je zdarma až po opravdu profesionální programy na úpravu fotografií, jako je Photoshop. Vše záleží na tom, kolik času a motivace máte!

Jak se naučit fotografovat rychleji? Buďte užiteční!

Moje rada na závěr. Focení je drahý koníček. Nejenom na finance ale také na čas, který mu dáváte. Pokud se tedy nechystáte živit jako profesionální fotograf, nenechávejte dary, které díky focení dostáváte jenom pro sebe. Začněte fotit věci, které mají smysl a mohou někomu pomoci. Udělejte fotky pro neziskovku na jejich výroční zprávu, foťte na srazu a fotky dejte k dispozici pořadatelům, vyfoťte těhotnou kamarádku jako vzpomínku. Prostě foťte tak, aby ostatní měli důvod na vaše fotografie koukat. Díky jejich zpětné vazbě budete mít další motivaci k práci a pocit, že to celé dává smysl. 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Nechutné jídlo

Nejnechutnější fotky jídla všech dob!

Rád fotím jídlo. Jsem rád, když lidé, kteří se podívají na fotografii potom řeknou: „Zavři to, mám hlad!“ To ovšem nečekejte od následující galerie, z relativně nového webu Someone Ate This.  Zde najdete opravdu nepovedené fotografie opravdu nepovedených (nepoživatelných pokrmů). Musím uznat, že mimibazar je v tomto případě dost pozadu. Odložte svačiny a jdeme na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 12.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
fotoskoda fest

Historický Palác Langhans patří fotografii

 Naši kamarádi z Fotoškoda pořádají fotografický festival a poslali nám tuto pozvánku. My z redakce Tipy jak fotit rozhodně jdeme, tak se třeba potkáme!  Zúčastněte se FotoŠkoda festu 30. 5. – 7. 6. 2015 věnovaného všem, kteří podlehli kouzlu fotografie a bez fotoaparátu neudělají ani krok. Historický Palác Langhans odjakživa patřil fotografii a je nejlepším […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 25.05.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Lucie Schweinerová: „Boudoir je tajemný a hravý, odhaluje méně a spíše naznačuje.“

Dnes přinášíme rozhovor s fotografkou Lucií Schweinerovou specializující se na boudoir fotografii. V čem spočívá její gró? Boudoir je tajemný a hravý a na rozdíl od glamouru, který je více sexuálnější a prvoplánovější, boudoir odhaluje méně a spíše naznačuje. Glamour je více módní a idealizovaný. Obecně je v boudoiru důležité škádlení – ženy neukazují vše, jsou spíše zahaleny […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 24.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Jak fotit na koncertech

Fotografování koncertu je jedna z největších výzev. Samozřejmě je v první řadě nutné zkontrolovat vstupenku, jelikož na co vám bude váš drahý foťák zabavený ochrankou. Fotografovat koncert je zábavné a vzrušující, i přesto, že to není nic jednoduchého. Klíč k vytvoření krásné fotografie je cvičení. Zkuste jít fotit v noci a fotografovat v horších světelných podmínkách. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 03.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi Ve městě