Jak fotit 05.07.2017
Nezáleží na tom, jestli svoje fotografie pořizujete mobilem, kompaktem, který jste dostali pod stromek od babičky anebo profesionální zrcadlovkou. Nezáleží ani na tom, jestli své fotografie prodáváte anebo fotíte pouze pro potěchu oka vlastního i cizího. Pokud jste srdcem fotograf, usilujete vždy a za každé situace o ten nejlepší výsledek. A právě ten nejlepší výsledek vám zprostředkují programy na úpravu fotografií. Namítáte-li, že perfektní snímek přece post-produkci nepotřebuje, jste na omylu. Následné úpravy jsou totiž tím, co vás odliší od průměrné hordy fotografů a posune vaše snímky na diametrálně odlišnou – vyšší úroveň. Navíc pokud sleduje současné trendy a obdivujete snímky na coverech časopisů National Geographic, TIME, LIFE, PlayBoy anebo Vanity Fair, buďte si jistí, že každý z nich prošel kvalitní a dlouhou post-produkcí.
Než se ale stanete tímhle coverovým fotografem, musíte si vybrat ten správný editor pro úpravu fotek! Právě proto jsme pro vás připravili několikadílný seriál, ve kterém představíme ty nejlepší a navíc bezplatné editory. Jelikož je magazín TJF určen především pro lajky a začínající zářné hvězdy fotografie, rozhodli jsme se, že do toho prozatím nebudeme tahat placené programy, mezi které patří samozřejmě všudypřítomný Adobe Photoshop anebo Zoner Photo Studio. Jsou perfektní a profesionální, o tom žádná, ale ze zkušeností ze svých vlastních začátků víme, že na startu je nutné zkrouhnout veškeré náklady, a proto místo do Photoshopu investujte za začátku do zrcadlovky a kvalitního objektivu! Věřte nám, tahle investice se vám při kvalitě editorů, o kterých budeme mluvit, vyplatí mnohonásobně víc. Softwary které vám představíme jsou totiž často na úrovni těch placených (profesionálních).
Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce. Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.
Když jsme se rozhodli, že Tipy jak fotit obohatíme o sérii článků a videí o úpravě a post-produkci ve fotografii, byl jasnou volbou pro první úvodní článek editor Polarr.
Při hledání bezplatných programů na úpravu fotografií jsme jako první narazili na POLARR, který si prý během let vybudoval pověst lídra na trhu. A tak jsme si řekli, že za zkoušku to zkrátka stojí. Kromě free verze můžete investovat také do rozšířené – placené, kterou najdete jak v APPLE STORE, tak i v obchodě pro WINDOWS (k dostání je pro verze cca za 20 dolarů). Nás ale zajímá, co vše od vývojářů dostanete zadarmo, tak se na to pojďme podívat hezky zblízka.
Pro začátek je jeho nejsympatičtějším kladem fakt, že je dostupný snad pro všechny platformy. Existuje jak online verze, tak desktopová verze pro Windows (ta vám sebere zhruba 5MB) a macOS, tak online verze Chrome. Dalším sympatickým faktorem je, že jej můžete používat i offline. Je vhodný i pro tablety a telefony – stáhnout si můžete verzi pro Android a iOs. Ani uživatelé Linuxu nepřijdou zkrátka!
POLARR má samozřejmě podporu jak JPEG obrázků, tak formátu .CR2, .RAF nebo .NEF (a dalších RAW formátů). Importovat fotografie můžete do POLARRu přímo z disku nebo z cloudových aplikací (například z OneDrive, Dropboxu atp.).
Při prvním spuštění vám dá POLARR krátké školení, jak ho vlastně používat. Dá vám k volným úpravám fotografii na které si můžete pro začátek vyzkoušet filtry (co do počtu je jich až padesát!), jaké POLARR nabízí – dále je můžete importovat, vytvořit své vlastní i dokoupit. Poté, co aplikujete požadovaný filtr (nebo jej přeskočíte), můžete upravit barevnou teplotu, saturaci, expozici, světla i stíny, vinětaci, ostrost, tónování a dokonce i křivky. POLARR zkrátka nabízí komplexní a poloprofesionální rozhraní.
Ale zpět do úprav vlastních fotografií – né těch půjčených – tutoriálových. Po nahrání fotografie se vám zobrazí její histogram s detailními informacemi o snímku. Mezi ně patří rozměr fotografie, její velikost, použitá ohnisková vzdálenost na objektivu, nastavení expozice a další. Tyto informace sosá POLARR přímo z EXIFu, a je přímo závislý na tom, kolik toho je schopný zaznamenat váš fotoaparát (pokud do fotografie nezaznamená například použitou ohniskovou vzdálenost, tento údaj se vám v POLARRu nezobrazí). Většina moderních zrcadlovek však zaznamenává už veškeré informace o fotografii.
V levém sloupci můžete nastavit text, který chcete na fotografii promítnout, dále seznam filtrů, třetím tlačítkem je v pravé liště historie změn, ve které se můžete vrátit do určité fáze úprav, které jste udělali a nakonec spásné tlačítko zpět.
Sympatické jsou na POLARRu všudypřítomné tutorialy a tzv. „guids“, ve kterých máte možnost naučit se mnohé o správné expozici, vyvážení bílé či maskách. Před samotnými úpravami doporučuji tyto tutoriály prostudovat – dají vám toho do vínku opravdu hodně. Guides zobrazíte stiskem tlačítka G nebo stisknutím ozubeného kolečka (či kormidla, chcete-li) v liště po pravé straně.
Dalším tlačítkem jsou adjustements, neboli úpravy, v nichž můžete regulovat od barevné teploty, saturace přes expozici, světlost, stíny až po vinětaci, křivky i efekty. Třetí ikonkou v pravém menu je kapátko, štětec atp. Pod čtvrtou ikonkou se nachází, jak již obrázek napovídá, ořez, rotace, přetočení a jiné prostorové úpravy snímku. Posledním tlačítkem, které v pravém menu najdete, je retušovací rozhraní používané především při portrétní fotografii. Zde můžete vyvážit barvu pleti, odstranit tečky a pupínky aj. „pleťové“ úpravy.
Při stisknutí tlačítka Saving, v pravém horním rohu, se dostanete do detailního rozhraní pro uložení fotografie. Zde vyberete, v jakém formátu chcete fotografii uložit, v jaké kvalitě, zdali ji chcete zmenšit. Přidat můžete i vlastní vodoznak.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.