Jak fotit siluety

Jak fotit siluety

Rubrika článkuJak fotit Lidi V přírodě Ve městě 10.12.2013

Při tomto slově se mi nevybaví nic jiného než zeď komnaty šíleně smutné princezny, kterou siluety pokrývají od stropu až ke koberci. A toto je základ i fotografické siluety, která může sloužit k vyjádření dramatu, tajemství a emocí. A jako bonus je relativně snadné ji vytvořit.

 

1. V první řadě vhodný objekt

Základem pro vytvoření dobré siluety je prostředí, které rozdělí fotografovaný objekt od pozadí. Siluety jsou totiž první řadě černé stíny, čili je důležité umístit objekt tak, abyste viděli jeho obrysy. A aby později každý, kdo si fotku prohlédne, věděl na co se dívá. Nezapomeňte, že se nemůže spoléhat na barvu ani texturu.

 

shutterstock_290762177

2. Nastavení fotoaparátu

Nejspíš si většina z vás řekne, že to je snad jasné, ale opravdu je v první řadě nutné vypnout blesk. Nejlepší na digitální fotografii je to, že můžete experimentovat na místě a svoje výsledky vidíte hned. Nicméně jedinou možností při fotografování siluet je osvojit si manuální nastavení. Přepněte na manuální ostření, jelikož lidské oko je v tomto případě schopno lépe na objekt zaostřit a clonové číslo nastavte nejméně na f/8. Ale abych byla upřímná, neexistuje žádný přesný návod na stvoření vynikající siluety. Vždy záleží na světelných podmínkách a vašem záměru, proto je nutné si s manuálním nastavením chvíli hrát.

3. Správný čas

Nejlepší čas na focení je buď východ nebo západ slunce, jelikož poskytuje velké množství možností. U siluety se snažíme docílit naprosto opačných podmínek než je toho u klasické fotografie, tj. snažíme se, aby hlavní objekt byl osvětlen co nejméně, naproti tomu pozadí by mělo být co nejsvětlejší. Pokud budou na obloze mraky, tím líp! Zapadající nebo stoupající slunce zalije mraky krásnou oranžovou barvou a fotografii dodá na půvabu.

 

shutterstock_239278090

4. Místo

Nejideálnější místo pro fotografování siluet je souvislé a světlé, například horizont. Pokud budete mít slunce (nebo jiný světelný zdroj) ve fotografii, je možné, že se vám na fotce objeví takzvaná „prasátka“ neboli nežádoucí odlesky, které však často fotografii dotvářejí a pokud jsou vhodně umístěna, nejsou na škodu.

5. Důležité rozmístění

Jeden z nejznámějších motivů jsou líbající se páry. U takovýchto fotografií je nejlepší zachytit pár těsně před políbením, jinak se obrysy slijí a nám zbude pouhý neidentifikovatelný objekt. Pokud je tedy na fotografii více objektů, měli bychom si dát pozor na to, aby se vzájemně nedotýkaly a neslily do jednoho. Je velmi výhodné fotit siluety z podhledu.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Fotomodeling

Jak na změnu výrazu na fotkách?

Výraz je vedle pózování vůbec nejdůležitější, protože dotváří celkovou náladu fotky. Někdy je dokonce výraz modelky natolik odzbrojující, že divák promine fotografii nemalé technické nedokonalosti. Jak se stát profesionální modelkou, která změní výraz jako mávnutím kouzelného proutku?   Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, změna výrazu není nic jiného než základní divadelní umění. […]

Autor článku Šárka Datum článku 17.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling

Sedm dní v novinkách z fotografie

Nikon 1 V3 Bez-zrcadlové fotoaparáty s výměnnými objektivy se stávají stále populárnějšími nejen díky své kompaktnosti. Zástupce této kategorie od Nikonu teď přichází v nové verzi. Nikon 1 V3 přichází se zcela novým 18,4MPx CMOS senzorem s vestavěnou fázovou detekcí ostrosti obrazu, která pokrývá téměř 100% plochy čipu. Díky spojení s procesorem Expeed 4 tak fotoaparát dokáže neuvěřitelných 20 […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 19.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Daniela Haubertová

„Modelky preferuji přirozené, které se příliš nelíčí“, říká Daniela Haubertová

  Pro jihlavskou fotografku Danielu Haubertovou alias Dannie není focení prací, ale zálibou. Věnuje se portrétování žen v exteriéru, květiny a stromy jsou nedínou součástí jejích pohádkových snímků. Modelky si ji vyhledávají samy, třeba na jejím facebookovém profilu MyDannie.     Jak vypadaly vaše fotografické začátky, jak dlouho fotografujete portréty? Čas běží rychle, tak už to nějaký […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 10.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Marián Béreš

Rozhovor s Mariánem Bérešem

S fotografem slovenského původu Mariánem Bérešem jste se setkali již v článku o fotoblozích o makrofotografii. Jeho specializací je ale krajinářská fotografie, na které s lehkostí zachycuje krásy Čech a Slovenska. O ranním cestování za hluboké tmy, koučování a osobní filozofii čtěte v následujících řádcích.     Prozraďte nám první ranní myšlenky? Jak vypadá Váš běžný den? […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 13.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory