Jak fotit siluety

Jak fotit siluety

Rubrika článkuJak fotit Lidi V přírodě Ve městě 10.12.2013

Při tomto slově se mi nevybaví nic jiného než zeď komnaty šíleně smutné princezny, kterou siluety pokrývají od stropu až ke koberci. A toto je základ i fotografické siluety, která může sloužit k vyjádření dramatu, tajemství a emocí. A jako bonus je relativně snadné ji vytvořit.

 

1. V první řadě vhodný objekt

Základem pro vytvoření dobré siluety je prostředí, které rozdělí fotografovaný objekt od pozadí. Siluety jsou totiž první řadě černé stíny, čili je důležité umístit objekt tak, abyste viděli jeho obrysy. A aby později každý, kdo si fotku prohlédne, věděl na co se dívá. Nezapomeňte, že se nemůže spoléhat na barvu ani texturu.

 

shutterstock_290762177

2. Nastavení fotoaparátu

Nejspíš si většina z vás řekne, že to je snad jasné, ale opravdu je v první řadě nutné vypnout blesk. Nejlepší na digitální fotografii je to, že můžete experimentovat na místě a svoje výsledky vidíte hned. Nicméně jedinou možností při fotografování siluet je osvojit si manuální nastavení. Přepněte na manuální ostření, jelikož lidské oko je v tomto případě schopno lépe na objekt zaostřit a clonové číslo nastavte nejméně na f/8. Ale abych byla upřímná, neexistuje žádný přesný návod na stvoření vynikající siluety. Vždy záleží na světelných podmínkách a vašem záměru, proto je nutné si s manuálním nastavením chvíli hrát.

3. Správný čas

Nejlepší čas na focení je buď východ nebo západ slunce, jelikož poskytuje velké množství možností. U siluety se snažíme docílit naprosto opačných podmínek než je toho u klasické fotografie, tj. snažíme se, aby hlavní objekt byl osvětlen co nejméně, naproti tomu pozadí by mělo být co nejsvětlejší. Pokud budou na obloze mraky, tím líp! Zapadající nebo stoupající slunce zalije mraky krásnou oranžovou barvou a fotografii dodá na půvabu.

 

shutterstock_239278090

4. Místo

Nejideálnější místo pro fotografování siluet je souvislé a světlé, například horizont. Pokud budete mít slunce (nebo jiný světelný zdroj) ve fotografii, je možné, že se vám na fotce objeví takzvaná „prasátka“ neboli nežádoucí odlesky, které však často fotografii dotvářejí a pokud jsou vhodně umístěna, nejsou na škodu.

5. Důležité rozmístění

Jeden z nejznámějších motivů jsou líbající se páry. U takovýchto fotografií je nejlepší zachytit pár těsně před políbením, jinak se obrysy slijí a nám zbude pouhý neidentifikovatelný objekt. Pokud je tedy na fotografii více objektů, měli bychom si dát pozor na to, aby se vzájemně nedotýkaly a neslily do jednoho. Je velmi výhodné fotit siluety z podhledu.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

4 tipy pro barevné podzimní fotografování

4 tipy pro barevné podzimní fotografování

Podzim je tady a to nám dává jedinečnou příležitost pořídit snímky z neopakovatelnou atmosférou, obklopené nevyčerpatelnou škálou barev. Zlatá, oranžová, zelená, červené a další nám dávají možnost vytvořit trochu toho umění. Není nic lehčího než tuto příležitost uchopit.   Lokace, lokace, lokace! Aneb jak zní první z tipů, a to důležitý výběr umístění. Ideální je rozhodnout […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 20.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Albert Einstein

Byl svět před sto lety méně barevný?

Ze starých fotografií jsem měl vždycky pocit, že dříve byl svět prostě černobílý. Tato kolekce fotografií přinesla do mé představy úplně nový rozměr. Osobně jsem si oblíbil fotografi na které je Albert Einstein a Nikola Tesla 🙂 Připravte se, dějiny ožívají!   Chci dostávat na email další tajné tipy profesionálních fotografů!

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Mamina Photography

Mayia Koutová: „Fotografie je vzpomínka, která vypráví příběh.“

Mayia Koutová alias Mamina Pictures – pod touto přezdívkou ji můžete vyhledat na facebooku, jako to již udělalo mnoho lidí před vámi. 🙂 Nechce se ani věřit, že fotit začala tato 25letá maminka z Hradce Králové před pár měsíci. Už teď její tvorbu obdivují tisíce Čechů. Jak sama říká – k fotografování ji přivedlo narození syna. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit měsíc

Jak fotit měsíc

1. Zvolte dostatečně „dlouhý“ objektiv Vyberte dostatečně dlouhý objektiv, minimálně 200mm. Pokud použijete objektiv se standardním ohniskem, měsíc bude vypadat jako malá tečka. Dobrý výběr ohniska výrazně zlepší fotografie. I pravidla kompozice říkají, že hlavní objekt by měl vyplňovat velkou část snímku. Objektiv s ohniskem 200 mm je dostačující, ovšem 500 mm je mnohem lepší. Nevýhodou […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě