perkusy

Život na Karlově mostě

Rubrika článkuJak fotit 02.06.2019

O lidech a umělcích z Karlova mostu se povídá kde co, ale nikdo nezná jejich skutečný příběh. My jsme se s Jakubem Hrubým inspirovali instagramovým profilem @humansofny a vydali se na Karlův most oslovit pár lidí.

 

perkusy

“Dříve jsem hrál na perkusy, které jsem kombinoval s talíři. Ty se ale v Česku časem zakázaly, a tak mi nezbývalo nic jiného, než začít hrát na jiný nástroj. Našel jsem se v hraní na handpan.“

My jsme do té doby o ničem takovém neslyšeli, ale zaujalo nás to svými jemnými tóny a harmonií. Handpan jsou nástroje, které vás osloví nejen zvukem, ale i tvarem. Připomínají totiž trochu ufo a to vás do jejich tajemné hudby vtáhne ještě víc. Poslechněte si jeho hudbu i vy!

 

paní s pejskem

 

Většina z nás lidi jako je tahle paní přehlíží. Samozřejmě, že hodně lidí co takhle žebrají na ulici, si drobné od nás nezaslouží, ale zeptali jste se někdy někoho z nich, jak se na tu ulici vlastně dostali? Tahle paní mi bohužel nic o její minulosti neřekla, protože když jsem se jí pokoušela zeptat, tak měla slzy v očích. Jak ale můžeme vědět, že skončila na ulici třeba kvůli alkoholu nebo něčemu, za co jí není třeba litovat? Paní i její pejsek Tom byli rádi už jen za to, že s nimi někdo po dlouhé době aspoň na chvíli mluví. Na konci našeho rozhovoru se na mě usmála a poděkovala mi.

“Bývám tu každý den, celý den. Ani nevíte jak je pro nás těžké tu být v zimě, ale i v létě. Můj pejsek Tom mě občas zlobí, ale je jediný, koho mám a proto ho miluji.”

Myslím si, že když na někom poznáme, že své peníze neutrácí za alkohol a cigarety, bylo by od nás všech hezké, kdyby jsme jim občas třeba i místo peněz přinesli jen malou svačinku.

 

umělec

 

Sympatický a talentovaný pan Akay Akaev se mi ze všech lidí co na Karlově mostě kreslí portréty líbil nejvíce. Jeho zkušenosti jsou veliké. Všechny jeho kresby jsou realistické a každý si v nich najde zalíbení.

“Už od toho, kdy jsem v 6 letech začal kreslit, jsem věděl, že se tomu budu věnovat celý život. Po tom, co byl v Rusku před 20 lety útok na naše město, jsem se přestěhoval do Prahy. Našel jsem si tu rodinu, vyhrál konkurz na Karlově mostě.. a tak jsem tu zůstal.“

 

šperky

 

Stánek plný ručně malovaných šperků na tvary dle jejich vlastního návrhu z nerezové oceli. Tady stála paní, která je stejně jako její šperky originální a její příběh je podle nás ze všech nejzajímavější.

“Dnes úplně nejsem ve své kondici. Byla jsem včera pařit a proto mám tyhle brýle, aby zakryly mé kruhy pod očima.

Je opravdu těžké se dostat na Karlův most, ale nám se to před měsícem podařilo. Osobně tyto šperky vyrábím už 5 let a nejsem sama kdo se tomu věnuje. Jsme totiž taková komunita. Všichni bydlíme ve starém mlýně a je to hrozně super. Tam kdyby jste přišel s foťákem, hned by se všichni chtěli fotit. “

 

malířka

 

Další, kdo umí opravdu krásně kreslit je milá paní, která stála vedle pána, o kterém jsme psali nahoře. Ta dříve vůbec nečekala, že bude kreslit na Karlově mostě.

“Dříve jsem kreslila jen pro radost. Byl to můj koníček, když jsem ještě studovala, takže jsem tomu nevěnovala tolik času. Později jsem ale začínala kreslit víc a víc. Když jsem ukončila studium, potřebovala jsem se osamostatnit a postavit se na vlastní nohy. A z dřívějšího koníčku se nakonec stalo mé živobytí.

Nikdy nevíte, kým později budete.”

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

V-J Day in Times Square

Fotografie s příběhem: Polibek na Times Square

Dnešní článek se bude točit kolem fotografie, která metaforicky ukončila druhou světovou válku. Tuto symbolickou bílou holubici zachytil Alfred Eisenstaedt, v podobě polibku námořníka a sestřičky americké armády.   Polibek z radosti Jaké události předcházely spontánnímu polibku vojáka a zdravotní sestry na newyorském Times Square? Mnoho vám jistě napoví samotné datum, kdy byl snímek pořízen, totiž 14. srpna […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.08.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Fotomodeling

Co znamená focení formou TFP?

Neznáte ještě termín TFP? A víte, že jde o nejpoužívanější formu focení? Kdy je focení TFP vhodné a kdy se mu naopak vyhnout? Pojďme si společně rozebrat, jak takové focení funguje v praxi a kdy je vhodné na něj přistoupit. Na focení formou TFP je vynikající, že zde nehrají roli peníze a čas. Stejně jako […]

Autor článku Šárka Datum článku 27.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Molo

Kam s horizontem aneb rovné linie ve fotografii

Dneska si řekneme něco o horizontu, dělení snímku, další kompozičních pravidlech a liniích vůbec. Ve fotografii horizont působí zpravidla jako dělící prvek. Nejlépe přítomnost horizontu postřehnete na krajinářských fotografií, ve kterých, krom toho, že je neoddělitelnou součástí kompozice, dotváří celkové finální vyznění (na fotografii je více oblohy nebo země v závislosti na tom, kde je […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Jak fotit portrét

Jak fotit portrét

Jak nastavit fotoaparát, když fotím portrét? Je lepší použít maunální režim, nebo mám přepnout do módu „portét“? Jak udělat rozostřené pozadí za modelem? Kde fotit? To je jen pár z mnoha otázek, které dostávám od lidí. Sepsal jsem proto několik tipů, jak začít s portrétní fotografií. Jak fotit portét – nastavení fotoaparátu Nejlepších portrétní snímky […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.11.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi