bokeh

DSLR versus „point-and-shoot“ aparáty

Rubrika článkuZáklady 18.05.2015

Výrobci DSLR se snaží pokrýt celý trh výrobou jednodušších i složitějších aparátů a rozdělením trhu do vícero segmentů tak, aby uspokojily potřeby nenáročných amatérů i profesionálních fotografů. Ale jedna věc je jistá – stále ještě existuje velké množství lidí, kteří si kladou otázku: Zachovat věrnost „point-and-shoot“ neboli kompaktnímu fotoaparátu anebo zatnout zuby a přejít na moderní DSLR?

 

DSLR fotoaparáty se stávají více a více dostupnými, a tak dál přibývá fotografů, které jimi nahrazují kompaktní aparáty a ukládají je na dno zapomenutého šuplíku. Ale jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Pózy fotografa

Pojem DSLR jsme si vytyčily v minulém článku (zde pro připomenutí) a teď podrobněji prozkoumáme taje „point-and-shoot“ – čili „namiř a vyfoť“ aparátů. První základní a charakteristickou vlastností těchto fotoaparátů je jednoduchost s jakou se s nimi manipuluje – zkrátka namíříte aparát na Váš bod zájmu a stisknete tlačítko.

A začneme s výhodami kompaktních fotoaparátů, kterých se dá nalézt hned několik. Patří mezi ně…

…zaprvé a především Velikost. Můžete je jednoduše schovat do kapsy a vyrazit do světa. Nicméně – některé mobilní telefony mají již tak excelentní fotoaparáty, že kompakt nebudete ani potřebovat. Díky těmto malým kouzelníčkům, ať mluvíme o mobilních telefonech nebo kompaktních fotoaparátem, nebylo uchování vzpomínek nikdy jednodušší.

6 tipů, které promění instagramové fotografie ve skvost

Hmotnost. Většina kompaktních fotoaparátů je velmi lehkých. Nepotřebujete s sebou nosit speciální brašny a tuny dalšího příslušenství. V úvahu musíme samozřejmě vzít větší „rádoby DSLR“ kompakty, které jsou větší objemnější kvůli perfektní schopnosti zoomu.

Pevné objektivy. Všechny „point-and-shooty“ pořídíte s pevným objektivem. Takže se už nebudete potit jen z představy složité výměny objektivu.

Monstrózní hloubka ostrosti. Laicky řečeno to znamená, že kompaktní fotoaparáty zpravidla neoddělují popředí od pozadí, čímž je celá scéna v centru zájmu – zaostřená. Taková vlastnost je špatná i dobrá zároveň.

Cena. Kompaktní fotoaparáty jsou a budou vždy levnější než DSLR.

 

Nevýhodami kompaktních fotoaparátů jsou:

Kvalita. Vzhledem k menší velikosti snímače fotoaparátu jsou kompakty naprosto nesrovnatelné s kvalitou, kterou poskytují DSLR, a to i s možnými více megapixely.

point-and-shoot

Nevýhoda velké hloubky ostrosti. Kompakty ostří celou scénu stejně a vy nemůžete udělat nic proto, abyste oddělili subjekt od pozadí. S použitím DSLR a speciálních objektivů můžete dosáhnout velmi malé hloubky ostrosti a tím zároveň měkkého a rozmazaného pozadí, které dá fotografovanému subjektu vyniknout.

Adaptabilita. Kompaktní aparáty nelze „upgradovat“ neboli vylepšovat. Nemůžete jednoduše vyměnit objektiv ani přidat externí blesk (s výjimkou několika high class modelů) a počet externích – přídavných doplňků je značně omezen jejich značkou.

Omezená kontrola. Narozdíl od digitálních zrcadlovek vám kompakty nabízí mnohem omezenější možnost kontroly nad procesem pořizování snímků. Zpravidla se jedná o limitované nastavení clony a rychlosti závěrky.

Fotografování ve tmě. Kompakty nejsou na noční fotografování dostatečně vybaveny.

Neschopnost zachycení širokoúhlých záběrů. Většina čoček kompaktů začíná na 30 – 35mm, což znamená, že se toho do snímku spousta nevejde a vy si budete muset poodstoupit.

Většina kompaktů je omezena v tom jak rychle dokáží zachytit snímek, a proto nejsou vhodné pro sportovní ani akční fotografování.

point-and-shoot

A teď si pojďme popovídat o hlavních výhodách DSLR:

Lepší obrazová kvalita. DSLR fotoaparáty mají zpravidla mnohem větší senzory než kompakty (ty mají snímače velké cca 3 – 5% z velikosti senzoru DSLR). Větší senzor eliminuje většinu zrnitosti a pomůže nám k mnohem lepší kvalitě obrazu.

Lepší světelná citlivost. Méně zrnitosti znamená, že můžete pracovat i ve velmi tmavém prostředí a zachytit fotografie, na které byste s kompaktem ani nepomysleli.

Rychlost závěrky a rychlost zaostřování. DSLR rychle zaostřují a nedělá jim problém pořídit i několik snímků za sekundu. Profesionální DSLR jsou schopné zachytit až 10 snímků za vteřinu. Sport ani jiné akční fotografování ve vysoké rychlosti není problém.

Vidíme co fotíme. Součástí DSLR jsou reflexní zrcátka, což znamená, že skrz hledáček vidíte to samé co objektiv namísto otvoru ve fotoaparátu, které se využívají u kompaktů.

Flexibilní ovládací prvky. DSLR nejsou tvořené pro „jednoduché fotografování“, takže na nich najdete nekonečné množství ovládacích tlačítek. Jakmile se je jednou naučíte kontrolovat, nastavení budete měnit mrknutím oka.

Lepší investice. Obecně platí, že DSLR aparáty mají větší životnost než kompakty.

Různé objektivy. Existuje široká škála objektivů, které mohou být na DSLR použity, a to od ultraširokých po teleobjektivy – záleží na Vašich potřebách.

Plná kontrola nad hloubkou ostrosti. Oddělení pozadí od popření je zcela ve Vašich rukou.

Odolnosti. Zapomeňte na používání kompaktních fotoaparátů v nedobrých povětrnostních podmínkách. Zatímco ty jsou konstruovány pro běžné použití, DSLR vyšších tříd odolají prachu, vlhkosti, dešti, sněhu i extrémně chladnému počasí.

Solidní konstrukce. Dražší DSLR jsou vyrobeny z hořčíkové slitiny a tak jsou odolné i drsnějšímu zacházení, zatímco kompaktní fotoaparáty podléhají povětšinou velmi brzkému rozkladu.

Objektiv

Na druhou stranu nevýhodami DSLR jsou:

Vysoká cena. DSLR aparáty jsou dražší než kompaktní. Dokonce i použitá digitální zrcadlovka Vás vyjde na víc než nový „point-and-shoot“. Ale náklady v případě DSLR nekončí fotoaparátem. Dále budeme potřebovat dobrý objektiv (zpravidla dražší než samotné tělo fotoaparátu), stativ a další příslušenství (paměťové karty, filtry, brašnu,…).

Složitost. S DSLR fotoaparáty se poměrně složitě pracuje. Jakmile si jeden pořídíte, musíte počítat s tučnou investicí času na učení a zjišťování, na co proboha je ta hromada tlačítek. Vaše DSLR Vás rozhodně naučí trpělivosti.

Průběžná údržba. Náklady na údržbu digitální zrcadlovky jsou mnohem vyšší než na kompakt. Na snímač se může dostat nějaká nečistota a stejně tak prach může navštívit Váš objektiv. Téměř každý výrobce Vám garantuje dvouletou záruční dobu, ale bude fotoaparát i nadále fungovat tak jak má po jejím uplynutí? Je zřejmé, že náklady na opravu DSLR a objektivů jsou velmi drahé. Budete se muset jak o vybavení správně pečovat, zabránit hromadění prachu a mechanickým poruchám.

Hmotnost a velikost. Tahle DSLR miminka jsou sakra těžká a neskladná. Mně samotné to trvalo chvíli než jsem si zvykla na velikost a hmotnost. Z neustálého přenášení mě bolelo za krkem. Skončila s koupí speciálního popruhu a naučení se správnému držení fotoaparátu. To je další z dovedností, kterou si budete muset osvojit.

Hluk. Vzhledem k povaze DSLR a jejich konstrukci, pokaždé, když se otevře a zavře závěrka, nestane se tak neslyšeně. Některé novější fotoaparáty mají speciální režim „Quiet“ (např. Nikon D600), který tento hluk pomáhá snížit.

Canon_New_F-1

Já osobně jsem byla zvyklá používat za každé situace automatický režim, který za mě odvedl veškerou práci. Když se snímek nepovedl, vinila jsem fotoaparát a přála si DSLR, které přece zaručeně musí vyprodukovat lepší obrázek.Teď, když vím jak s DSLR zacházet, uvědomuji si, že jsem to byl já, kdo nevěděl jak fotit, nikoliv můj fotoaparát. Vlastnictví digitální zrcadlovky mě stále nutí učit se fotografovat. Nikdy bych nebyla schopná osvojit si všechny technické vlastnosti jakéhokoliv fotoaparátu, kdybych i nadále používala kompaktní fotoaparát.

Mějte na paměti všechny Vaše potřeby a zeptejte se sami sebe na tyto jednoduché otázky:

Jsem připraven investovat svůj čas a značné množství peněz do DSLR?

Jsem ochoten se učit se fotografovat a učit se využívat všechny možnosti fotoaparátu?

Může z fotografování těžit má rodina?

Může se jednou stát fotografování mou živností?

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

5 kreativních cest k nalezení nových foto-lokací

Neexistuje nic uspokojivějšího, než dostat se na nějaké místo, které vás přímo vybízí začít fotografovat – proto se ráda toulám a snažím se najít minimálně jednu foto-lokaci za měsíc.   Když se začala psát má cesta fotografováním, nebylo těžké najít nová místa, jelikož i dvorek za domem se stal výzvou, ale jak šel čas, fotografování […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 02.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Tipy & Návody
František Ferdinand a Žofie Chotková

Snímky z ruky aristokratky aneb příběh Žofie Chotkové

Hraběnka Žofie Marie Josefína Albína Chotková z Chotkova a Vojnína je známá především sňatkem s arcivévodou a následníkem trůnu Františkem Ferdinanden d’Este. Její smrt, spolu se smrtí jejího chotě, vešla do dějin při sarajevském atentátu. Málokdo ale ví, že jednou z vášní hraběnky Chotkové bylo fotografování… Začátky aristokratické fotoamatérky Žofie Chotková se narodila 1. března roku […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.06.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Slavní fotografové

Budu pro ně spojenec nebo mi uříznou hlavu? Rozhovor s Janem Šibíkem

Jana Šibíka asi netřeba dlouze představovat. Reportážní fotograf, jehož fotografie se objevují v mnoha médiích v České republice i po celém světě. Za svého života podnikl přes 200 cest po celém světě, aby svébytným způsobem zaznamenal nejvýznamější údálosti 20. a 21. století. V československém  Word Press Photo je držitelem více než 45 ocenění. Jan Šibík […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
amsterdam

Za focením, ale i za zážitky – Holandsko

  Plánujete vyrazit do světa a u toho nafotit pár zajímavých fotek, ale nevíte kam přesně, protože je všechno moc drahé? Holandsko je cenově dostupné a myslím, že by se vám líbilo tak, jako nám!  🙂   De Hoge Veluwe Naši cestu jsme zahájili návštěvou národního parku De Hoge Veluwe. Půjčili jsme si kola a […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 17.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit