Jak pracovat s modelem

Jak fotit portrét – práce s modelem

Rubrika článkuJak fotit Lidi 29.10.2013

Fotografování lidí je především o energii, která pulzuje mezi fotografem a modelem. Pokud se propojí, vaše fotografie budou úžasné a je jedno, jestli fotíte na mobil, nebo na profesionální zrcadlovku.

 

1. Komunikujte už před focením

Vyměňte si s modelem už před samotným fotografováním pár zpráv. Požádejte ho, jestli by na internetu mohl najít pár snímků, které se mu líbí. Odhadnete už dopředu jaký má vkus a jaký si představuje výsledek. Není nic horšího, než když v polovině focení ukazujete na displeji snímky a vidíte, jak portrétovanému tuhne úsměv na rtech… Na oplátku mu můžete poslat pár fotek, kde se vám líbí pózy portrétovaných. Inspirujete tím svého modela, který si může doma ještě před focením natrénovat pár pozic před zrcadlem.

Jak pracovat s modelem

 

 2. Připravte sami sebe

Je důležité si uvědomit, že jste režisér i kameraman v jedné osobě. Váš model je herec. Musíte mu říct co má dělat. Očekává to.  Pokud jste nervózní vy, jak se potom bude cítit váš model?  Vím, že se to snadno říká ale otázka sebevědomí fotografa je u focení lidí opravdu důležitá… Musí na vás být vidět, že víte, co děláte. Pak vám začne model věřit a začne se soustředit na sebe.

 

3. Připravte si techniku než přijde model

Model přijde do studia a vy namísto přátelského přivítání nastavujete světla? Tak to nikdy. Vše musíte mít připravené. Po přivítání je nejdůležitější začít vytvářet přátelskou atmosféru. Pokud fotíte v exteriéru, zkuste přijít na místo setkání dřív, podívat se, kde bude portrétovaný stát, odkud jde světlo atd.

 

Jak pracovat s modelem

4. Vyhoďte čumily

Možná to bude znít zvláštně ale nejhorší zkušenosti z ateliérového focení mám, když mi za zády stál partner portrétovaného. Dodnes nevím proč. Každopádně pokud si modelka na focení přivede přítele, slušně jej pošlu na kafe. Jakákoli další osoba ve studiu pouze kazí atmosféru. Pokud se natáčí film, těsně před tím, než režisér řekne „AKCE!“, ozve se „Všichni, kdo nemusí být nutně v místnosti pryč!“ Být s modelem o samotě je lepší. Nedokážu vysvětlit proč ale prostě to tak je…

 

5. První snímky nestojí za nic

Než se model rozehřeje, nemusíte se za objektivem vůbec snažit. První snímky totiž opravdu nebývají dobré. Povídejte si s modelem, ptejte se ho na věci z jeho života, zajímejte se o něj. Nemluvte o sobě. Získá k vám důvěru a bude ochotnější „pózovat“. Pokud člověk není zvyklý stát před objektivem, není pro něj přirozené „tvářit se na počkání“. Musí se nejprve uvolnit. Pokud i po prvních deseti minutách bude stále nervózní, zkuste mu dát nějakou rekvizitu. Stát na bílém plátně je pro většinu lidí dost nepřirozené a neví kam s rukama. Nebo jej můžete posadit  – pro začátek. Fotíte venku? Pak mu řekněte, ať dělá nějakou činnost. Sbírá kaštany, čeří vodu v potoce nebo rozhazuje listí všude kolem. Za chvilku se zaručeně uvolní.

 

Jak fotit portrét

6. Komunikujte

Foťte a komunikujte. Říkejte slova ve stylu – to se ti povedlo, dobrá práce, vypadáš výborně, atd. Vzpomeňte si na filmy, kde jsou scény z focení. Musíte portrétovaného ujistit, že si vede dobře. A pokud tomu tak není, nenechte to na sobě znát. Zkuste ho nasměrovat. Řekněte třeba: „Super, děláš to výborně, teď zkus dát ruku takhle …“. Nenechte ho dlouho v jedné póze. Pro udržení toho správného náboje použijte metodu – póza / cvak. Pak se můžete k určitým pózám vrátit.

 

7. Nehrb se!

Lidé mají tendenci se před objektivem hrbit. Je to tím, že si člověk v nepřirozeném prostředí snaží chránit hlavu (choulí se do klubíčka) . To ovšem nevypadá na snímku dobře. Pokud k tomu dojde, požádejte modela, aby se narovnal.

 

Jak fotit akty

8. Nesahat

Fotograf by neměl na modelku/modela sahat. Od toho je vizážista. Pokud nemáte vizážistu, dejte portrétovanému zrcadlo a požádejte ho, zda-li se může upravit – pokud si třeba rozcuchal vlasy…

 

9. Udělejte pauzu

Portrétování je náročné jak pro modela tak pro fotografa. Proto v půlce focení udělejte pauzu, podívejte se na fotky a ty nejhezčí ukažte na displeji i portrétovanému. Až si oba vydechnete, vraťte se k práci. Uvidíte, že druhá polovina focení bude mnohem lepší.

 

10. Nepřevlékat

A pokud ano, tak maximálně 2x. Během focení by se měla vytvořit jistá atmosféra, která se promítne do očí a výrazu portrétovaného. Pokud se bude neustále převlékat, vždy ji dokonale zkazíte.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Igor Bondar

RECENZE Igora Bondara: Fotografický kurz FOTOVÝZVA

Jako každému fotografovi, tak i mě se často stává, že otevřu zprávy na facebooku a mám tam dotazy od mladých začínajících fotografů a fotografek, jak vlastně na to, jak udělat tu správnou fotku, která ohromí svět, nebo aspoň přátele. Já osobně vždy říkám, že nikdy nikoho nemůžeme naučit danou věc tak dobře, aby hned udělal […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
Jak se naučit fotografovat

Jak se naučit fotografovat v roce 2023

Živím se jako profesionální fotograf už téměř 10 let a za tu dobu se mi podařilo nasbírat mnoho zkušeností, se kterými bych se nyní s vámi rád podělil. Sám jsem hledal způsoby, jak se naučit fotografovat lépe a myslím, že je čas se podělit o ty, které mi nejvíc zafungovaly. Postupně si projdeme způsoby, které […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 09.07.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody

Sedm dní v novinkách z fotografie

První detaily o Archival Disc V červenci minulého roku společnosti Sony a Panasonic uzavřeli dohodu o spolupráci na datovém médiu pro dlouhodobé ukládání dat. Nyní byly uvolněny první reálné specifikace o tomto médiu. První kusy by se měly objevit během léta příštího roku s kapacitou 300GB na jeden disk (trojnásobek dnešních Blu-ray disků). To by se však […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 12.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Fotograf

10 neuvěřitelných rysů fotografa podle Hollywoodu

Už jste někdy viděli postavu fotografa ve filmu? Pravděpodobně šlo o muže, fotoreportéra pohybujícího se ve válečné zóně a neohroženě odhalujícího „pravdu“, hrdě kráčejícího vstříc zlatým hollywodským klišé. Co takovému hrdinovi nemůže rozhodně chybět? 1. Drsný fešný vzhled Tak tohle je samozřejmostí. Jsme banda pozoruhodně hezkých lidí, proti tomu nelze klást žádné argumenty! Pojďme dál…   2. Bezedný […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 31.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti