5 kreativních cest k nalezení nových foto-lokací

Rubrika článkuTipy & Návody 02.02.2015

Neexistuje nic uspokojivějšího, než dostat se na nějaké místo, které vás přímo vybízí začít fotografovat – proto se ráda toulám a snažím se najít minimálně jednu foto-lokaci za měsíc.

 

Když se začala psát má cesta fotografováním, nebylo těžké najít nová místa, jelikož i dvorek za domem se stal výzvou, ale jak šel čas, fotografování se stávalo složitějším a já jsem potřebovala nové a nové lokace, abych mohla realizovat nápady v mé hlavě.

 

I když bych ráda cestovala po světě, nemám čas ani prostředky, což značně omezuje rozsah „mých lokalit“ na místa v dojezdové vzdálenosti od domu. V důsledku toho jsem vytvořila tento seznam užitečných technik, který mi pomohl vytěžit co nejvíce ze svého okolí a já doufám, že stejnou službu prokáže i vám!

 

1. Stuck on Earth

Zatímco Gogole maps, Gogole Earth a Street View jsou skvělými nástroji pro získání dat o poloze, jedna z nejlepších aplikací pro nalezení nových zajímavých míst je vytvořena lidmi ze Stuck Clo a zve se Stuck on Earth.

 

Funguje tak, že synchronizuje Flickr data do krásné přehledné mapy, která se stane úžasným zdrojem nejen užitečných míst pro fotografování, ale také přehledem lokací, kde různí fotografové fotí.

 

Navíc aplikace poskytuje hledání náhodných míst, a to od světových fotografů napříč planetou. Mapa dále poskytuje další skvělé funkce, a proto ji vřele doporučuji jako jeden ze zdrojů inspirace (nakonec – je to zadarmo).

 Lokace

2. Fotoklub

Řekla bych, že nejlepším způsobem jak nalézt nové lokality a nová přátelství lidmi, kteří mají stejný koníček jako vy sami je fotoklub. Můžete žít na jednom jediném místě celý život, ale stejně neprobádáte všechny jeho kouty – ale někdo jiný před vámi mohl najít místo, které vám uniklo, a právě díky fotoklubu se o něm dozvíte.

 

Fotokluby většinou pořádají procházky, na kterých máte možnost najít mnoho správných míst k fotografování. Je to skvělá zkušenost.

 Lokace

3. Udělejte staré místo novým

Mám jeden trik, který jsem párkrát použila ve chvíli, kdy jsem nutně potřebovala fotografii z nového místa, ale neměla jsem čas ho hledat. Noční fotografie.

 

Noc změní způsob, jakým dané místo vnímáme. To nám nabízí celou řadu nových výzev a možností. Jednou z největších výzev bude fotografování při nízkých světelných podmínkách, ale podle mě je takové focení jedno z nejzábavnějších.

 Lokace

4. Kupte si průvodce

Ačkoliv se vám to může zdát hloupé a budete si říkat, že místo, na kterém žijete znáte nejlépe, není tomu tak. V dnešní době existuje mnoho průvodců, které jsou ke stažení přímo do vašeho počítače či telefonu a najdete tu mnoho skvělých informací navíc – například kde se vyplatí zaparkovat či jaká je nejvhodnější doba pro návštěvu určitého místa.

 

Nikdy bych se nevydala do Bubovic, nebýt knihy Nejkrásnější vodopády České Republiky. Jedná se o jednu z mnoha velmi detailních knih, která popisuje nejen vodopády na území ČR, ale také náročnost túry, když se k jednomu z nich vydáte.

 Lokace

5. Natankujte a jeďte

A konečně, když všechno ostatní selže, stačí vzít plnou nádrž a jet. Jedním z nejoblíbenějších způsobů je vybrat si dálnici, směr a říct si, že po 50 kilometrech sjedete na prvním sjezdu, který uvidíte. Cesta vás dovede do pravděpodobně neznámého města. Vezměte s sebou přítele, aby vám dělal společnost. Krom toho víc očí víc vidí a vám tak neunikne žádná potencionální fotografická příležitost.

 

Samozřejmě, že se nejedná o naprostý bláznivý plán jezdit bezcílně tam a sem. Je to mnohem složitější, a proto doporučuji, abyste se raději řídili prvními čtyřmi body. Jinak se může stát, že strávíte celý den v autě a nenajdete jedinou pořádnou lokaci. Domů se vrátíte se ztraceným časem i benzínem.

Lokace

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit na pláži

Jak fotit na pláži

Rozhodit deku na pláži a strávit týden s ještě doma nasmaženými řízky, opalováním, koupáním a snažení se vší silou uhlídat děti před smrtí utopením vždy patřilo k českým dovolenkářským stereotypům. V současné době dává, a to zejména většina mladých lidí, přednost objevování cizích zemí přes větší města, přes jídlo, pití a poznávání nových lidí, nicméně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 21.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Podmíněný reflex fotografa

Máte také podmíněný reflex pravého fotografa?

Podívejte se na krátké, velmi překvapivé video z fotografování velryb. 2. července se vydává Frink na pozorování velryb. Když se znenadání vynoří pár přímo za jeho lodí, zvedá se člun do výšky a Frinka vyhazuje do ledového moře… Co udělá Frink tesně před katastrofou? Podívejte se na podmíněný reflex opravdového wild life fotografa, který natočila […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Kufr PELI 1510

Jak chránit fotoaparát

Jsem profesionální fotograf a věnuji se především fotografování interiérů, produktů a jídla. Nově také fotím pro společnost Google ale o tom až v příštím článku. Co spojuje tyto fotografické obory? Je to především práce „v terénu“. Každý den se přesouvám na jiná místa. Proto jsem už delší dobu přemýšlel o tom, jak ochránit fotoaparát a […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 27.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Recenze
Mamina Photography

Mayia Koutová: „Fotografie je vzpomínka, která vypráví příběh.“

Mayia Koutová alias Mamina Pictures – pod touto přezdívkou ji můžete vyhledat na facebooku, jako to již udělalo mnoho lidí před vámi. 🙂 Nechce se ani věřit, že fotit začala tato 25letá maminka z Hradce Králové před pár měsíci. Už teď její tvorbu obdivují tisíce Čechů. Jak sama říká – k fotografování ji přivedlo narození syna. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory