street

Street fotografie pro začátečníky

Rubrika článkuJak fotit Lidi Tipy & Návody Ve městě Základy 08.06.2019

Jestli jste začátečník ve street fotografii nebo chcete teprve začít, tak zde je několik tipů, které by se vám mohly hodit.

1

Jako první co vás asi napadne je “co je to ta street fotografie?”

Street fotografie je o dokumentaci každodenního života a společnosti. Street fotografie určitě nemusí být focena pouze v ulicích města, jak napovídá její název. Street fotografii můžete fotit na letištích, v obchodních centrech, na pláži, v kancelářích, v metru nebo klidně v obyčejném obchodu s potravinami, prostě kdekoliv kde je nějaký veřejný ruch.

Víceméně street fotografie je focena anonymně (bez povolení focených osob a bez znalosti jejich osobnosti). Avšak street fotografie nemusí být vždy o tom, že vyfotíte anonymně nějakou osobu v ruchu města a budete se tím snažit předat nějaký příběh nebo myšlenku. Myslím si, že vyfotografovat osobu tak aby to předalo nějakou emoci nebo myšlenku můžete i s jejím povolením. Také si jako poznámku dovolím přidat to, že u street fotografie nemusí být jejím obsahem a středem pozornosti právě nějaká osoba (avšak ty nejlepší člověka obsahují). Takže se tolik nebojte o to, co vlastně street fotografie je a není. Nejdůležitější je na konci dne mít snímky, které vám předají silné emoce a myšlenky.

Po čem se dívat a čeho si všímat při focení street fotografie

Rozhodující okamžik

Tzv. rozhodující moment byla fráze, kterou vytvořil Henri Cartier-Bresson, jeden z prvních street fotografů. Rozhodující moment je stejný jako Kodak moment kde se veškeré dění schází v dokonalém okamžiku, kdy zmáčknete spoušť a závěrka cvakne. V podstatě je to zachycení fotografie s perfektním načasováním. Ale uvědomit si, kdy přesně je ten rozhodující okamžik, je trochu zavádějící. Při tom, kdy jste venku a fotíte může být těchto momentů mnoho. To znamená, že pokud vidíte dobrou pouliční scénu pro fotografii, nefoťte jen jednu nebo tři fotky této scény. Nafoťte jich co nejvíc můžete (doporučuje se mezi 10-30 snímky, podle možností a zajímavosti scény). Rozhodující okamžik můžete zachytit ve výrazu osoby v obličeji, jejich pohybem nebo gestem.

Juxtapozice

Ve street fotografii můžete vytvořit velmi dechberoucí fotografii za pomocí juxtapozice.U juxtapozice jde vlastně o to, umístit dva předměty, které jsou ve vztahu k sobě velmi kontrastní. Jako příklad může být velmi starý člověk vedle dítěte, vysoký člověk vedle malého, osvalený vedle hubeného a podobně. Juxtapozici můžete využít i u barev, které jsou proti sobě kontrastní, žlutá oproti fialové, červená oproti zelené a tak dále. Při praktikování juxtapozice do vašich snímků, je zapotřebí si velmi všímat vašeho okolí a hledat již zmíněné kontrasty.

Emoce

Co jiného v lidech zanechá silnější vzpomínku než emoce? Emoce zobrazují jakýsi odraz myšlenek, které probíhají člověku v hlavě. Takto se dá zachytit snad jakákoliv emoce, jako například štěstí, bolest, smutek, osamělost, úzkost nebo láska.

Ale najít vyjádření emocí v lidech na ulici není vůbec tak lehké, jak si můžete myslet. Jako první musíte najít nějakou situaci, která by mohla nějakou emoci vyvolávat a pak ji skrze řeč těla nebo výraz v obličeji stihnout zaznamenat bez toho, aby si vás lidé všimli. Avšak pokud se vám tuto chvíli podaří zachytit, vytvoříte tím fotografii se kterou se lidé později mohou hlouběji přes vyjádřenou emoci propojit.

Grafické/vizuální prvky

Veškerá street fotografie nemusí být zahlcena emocemi. Někteří street fotografové se zaměřují čistě na vizuální snímky. To znamená, že ve svých snímcích si hrají s geometrií, barvami a kompozicí. Tyto snímky jsou obvykle foceny při dobrém světle s příjemnými světly a stíny, mají silné diagonály, vodící linie, křivky a tvary, které na první pohled zaujmou.

Zaměřte se na detaily

Další z mnoha způsobů jak dokumentovat každodenní život, je že se zaměříte na detaily. Když jste venku a fotíte vaši street fotografii, můžete se zaměřit na malé detaily. To znamená, že místo vaší obvyklé fotky kde zaznamenáte celou osobu, se zaměříte na jejich ruce, obličej, nohy, jejich náhrdelník nebo cokoliv co doplňuje jejich osobnost. Tím, že odhalíte pouze část děje, můžete vytvořit více tajemství co se může schovat ve vašem snímku a přiměje člověka si více domyslet a pozastaví se nad vaším snímkem.

Pokud začínáte se street fotografií a není vám příjemné jít mezi lidi a fotit je z blízka při různých akcích, zde je pár tipů, jak se do toho ze začátku dostat

Foťte z dálky

Pokud vám je proti srsti fotit osoby z blízka, foťte tedy z větší dálky. Nemám tím namysli půl kilometrové vzdálenosti ale například focení přes ulici s nějakým zajímavým pozadím.

Foťte pouliční umělce

Přece jen pouliční umělci jsou zvyklí na to, že si je někdo fotí. Předtím než ale začnete fotit, hoďte jim do klobouku nějaké peníze a ujistěte se, že vás u toho vidí.

Nyní můžete fotit. Dejte si načas, zkoušejte různé úhly pohledu a hledejte dobré světlo. Pokud má umělec nějakou vizitku, vemte si ji a řekněte mu, že až budete s fotkami hotový, nějaké mu pošlete.

Foťte přes výlohy

Hodně street fotografů fotí přes různé výlohy nebo okna. Přece jen to má také své kouzlo.

Foťte lidi zezadu

Tohle mnoho lidí odsuzuje ale pokud člověk umí ve fotce předat nějakou myšlenku nebo emoci tak proč by nemohla být osoba focena zezadu? Vše co by jste měli hledat při focení lidí zezadu jsou osoby zajímavě oblečené nebo v zajímavé kompozici.

Foťte zvířata na ulici

Ať už je na vodítku nebo nějaký tulácký pes. Kdo nemá rád dobrý záběr psa nebo třeba kočky? Fotografie zvířat na ulicích navíc často vede k rozhovorům s jejich majiteli, což je vynikajícím vodítkem k tomu vyfotit street portrét. Při fotografování zvířat nezpomeňte se dostat dolů. Blízký, široký záběr dělá snímky více zajímavější.

Co dělá dobrou street fotografii?

Pouze namířením vašeho objektivu směrem na osobu na ulici z fotky nedělá street fotku. Stejně jako v každé fotografii, podle toho, jak si nastavíte vaši kompozici, tak ji udělá vaši fotku dobrou nebo naopak. Dobrá street fotografie potřebuje jasně daný hlavní subjekt. Všechny pravidla kompozice, jako jsou pravidla třetin, vodící linie, rámování, použití symetrických předmětů a podobně. Pokuste se vyprávět pomocí vašeho snímku příběh. Vytvořte fotografie, nad kterými se bude muset pozorovatel pozastavit a položit si otázku. Tohle vše jsou znaky dobré street fotografie. street

Nápady a techniky

Připravte si vaši kompozici

Dejte si načas, najděte si to správné pozadí, pozorujte jak se mění světlo a když najdete tu správnou kompozici, vyčkejte. Nastavte si přesně jak chcete, aby váš snímek vypadal a počkejte až projde ta pravá osoba. Zde je klíčem trpělivost. Nefoťte každého člověka, který jen tak projde. Ta pravá osoba může mít třeba křiklavý klobouk nebo jejich kabát za nimi ukázkově vlaje. Buďte vybíravý v tom, co vyfotíte.

Zachyťte siluety

Focení siluet ve street fotografii je skvělou cestou, jak zachytit člověka anonymně. Hledejte silné světlo v pozadí, světlé okno nebo něco podobného a pak najděte váš objekt, který musí být před ním. Pomocí podexponování obrazu zachyťte váš objekt a pořádně si s touto technikou vyhrajte. Dbejte na to, abyste nepřekrývali prvky siluet, abyste zachytily jasně definované objekty. A znovu, buďte trpěliví.

 

Když se poprvé rozhodnete pustit do street fotografie, snažte se zachytit každodenní život z vaší unikátní perspektivy. Experimentujte s různými ohniskovými vzdálenostmi, dokud nenajdete tu, která s vámi půjde v jedné stopě. Hrajte si se světlem, foťte emoce, gesta a momenty, které budou vyprávět své příběhy. Ale hlavně si to užijte.

Komentáře

Autor článku

Jakub Hrubý

Student střední školy (obor fotograf v reklamní praxi), který se snaží dělat co ho baví. Chodím také jako amatérský model na přehlídkách za naši školu.

 

Mohlo by vás zajímat

Záblesková světla

Několik tipů na co si dát pozor při zařizování vašeho 1. ateliéru

Mám prostor o velikosti cca 4×6 m a chci si koupit nějaká záblesková světla, poraďte mi, jáká jsou pro mne nejlepší ?   Na tuto otázku, tak jak je položena, se v podstatě odpovědět nedá. Např. v ateliéru o rozměrech 2×3 až 12×30 m můžeme úspěšně fotografovat se záblesky o stejném výkonu, v některém případě se […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 11.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit
architektura

Tipy jak zlepšit vaše fotografování architektury

Určete si co chcete fotit Uvnitř nebo venku? Z dálky nebo detaily? Rozhodnout se, co přesně chcete fotit vám mnohem usnadní cestu, kterou za vaší fotkou podniknete. Podle toho co si také dáte jako cíl se rozhodnete, jaké objektivy použijete, jestli si vezmete stativ nebo ne a tak dále. Toto rozhodnutí vám ušetří mnoho času […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 16.10.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Sedm dní v novinkách z fotografie

Středoformátový CMOS fotoaparát Hasselbladu na trhu Stejně jako konkurence (použitý snímač s největší pravděpodobností pro obě značky vyrábí Sony) má i nový přístroj Hasselbladu 50MPx CMOS senzor středního formátu. Nabízí dynamický rozsah 14 EV a ISO v rozmezí 100 – 6400. Maximální snímací čas je 12 minut, minimální pak 1/800s, při sekvenčním snímání pak fotoaparát zachytí až […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 05.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Jak se fotit

Jak se fotit

Je čas na novou profilovku! Je čas na nové selfie! Máte nový účes nebo chcete ukázat světu, jak vypadáte s týdenním strništěm? Následující tipy profesionálních fotografů vám pomohou vyfotit mnohem lepší profilovku na Facebook, Twitter nebo LinkedIn. Dozvíte se jak se tvářit, v jaké poloze mít fotoaparát, jak svítit a jak fotku upravit. Pojďme na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 16.11.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi