Začněte se zlepšovat ve focení efektivně:

Eshop Výukové kurzy
street

Street fotografie pro začátečníky

Rubrika článkuJak fotit Lidi Tipy & Návody Ve městě Základy 08.06.2019

Jestli jste začátečník ve street fotografii nebo chcete teprve začít, tak zde je několik tipů, které by se vám mohly hodit.

1

Jako první co vás asi napadne je “co je to ta street fotografie?”

Street fotografie je o dokumentaci každodenního života a společnosti. Street fotografie určitě nemusí být focena pouze v ulicích města, jak napovídá její název. Street fotografii můžete fotit na letištích, v obchodních centrech, na pláži, v kancelářích, v metru nebo klidně v obyčejném obchodu s potravinami, prostě kdekoliv kde je nějaký veřejný ruch.

Víceméně street fotografie je focena anonymně (bez povolení focených osob a bez znalosti jejich osobnosti). Avšak street fotografie nemusí být vždy o tom, že vyfotíte anonymně nějakou osobu v ruchu města a budete se tím snažit předat nějaký příběh nebo myšlenku. Myslím si, že vyfotografovat osobu tak aby to předalo nějakou emoci nebo myšlenku můžete i s jejím povolením. Také si jako poznámku dovolím přidat to, že u street fotografie nemusí být jejím obsahem a středem pozornosti právě nějaká osoba (avšak ty nejlepší člověka obsahují). Takže se tolik nebojte o to, co vlastně street fotografie je a není. Nejdůležitější je na konci dne mít snímky, které vám předají silné emoce a myšlenky.

Po čem se dívat a čeho si všímat při focení street fotografie

Rozhodující okamžik

Tzv. rozhodující moment byla fráze, kterou vytvořil Henri Cartier-Bresson, jeden z prvních street fotografů. Rozhodující moment je stejný jako Kodak moment kde se veškeré dění schází v dokonalém okamžiku, kdy zmáčknete spoušť a závěrka cvakne. V podstatě je to zachycení fotografie s perfektním načasováním. Ale uvědomit si, kdy přesně je ten rozhodující okamžik, je trochu zavádějící. Při tom, kdy jste venku a fotíte může být těchto momentů mnoho. To znamená, že pokud vidíte dobrou pouliční scénu pro fotografii, nefoťte jen jednu nebo tři fotky této scény. Nafoťte jich co nejvíc můžete (doporučuje se mezi 10-30 snímky, podle možností a zajímavosti scény). Rozhodující okamžik můžete zachytit ve výrazu osoby v obličeji, jejich pohybem nebo gestem.

Juxtapozice

Ve street fotografii můžete vytvořit velmi dechberoucí fotografii za pomocí juxtapozice.U juxtapozice jde vlastně o to, umístit dva předměty, které jsou ve vztahu k sobě velmi kontrastní. Jako příklad může být velmi starý člověk vedle dítěte, vysoký člověk vedle malého, osvalený vedle hubeného a podobně. Juxtapozici můžete využít i u barev, které jsou proti sobě kontrastní, žlutá oproti fialové, červená oproti zelené a tak dále. Při praktikování juxtapozice do vašich snímků, je zapotřebí si velmi všímat vašeho okolí a hledat již zmíněné kontrasty.

Emoce

Co jiného v lidech zanechá silnější vzpomínku než emoce? Emoce zobrazují jakýsi odraz myšlenek, které probíhají člověku v hlavě. Takto se dá zachytit snad jakákoliv emoce, jako například štěstí, bolest, smutek, osamělost, úzkost nebo láska.

Ale najít vyjádření emocí v lidech na ulici není vůbec tak lehké, jak si můžete myslet. Jako první musíte najít nějakou situaci, která by mohla nějakou emoci vyvolávat a pak ji skrze řeč těla nebo výraz v obličeji stihnout zaznamenat bez toho, aby si vás lidé všimli. Avšak pokud se vám tuto chvíli podaří zachytit, vytvoříte tím fotografii se kterou se lidé později mohou hlouběji přes vyjádřenou emoci propojit.

Grafické/vizuální prvky

Veškerá street fotografie nemusí být zahlcena emocemi. Někteří street fotografové se zaměřují čistě na vizuální snímky. To znamená, že ve svých snímcích si hrají s geometrií, barvami a kompozicí. Tyto snímky jsou obvykle foceny při dobrém světle s příjemnými světly a stíny, mají silné diagonály, vodící linie, křivky a tvary, které na první pohled zaujmou.

Zaměřte se na detaily

Další z mnoha způsobů jak dokumentovat každodenní život, je že se zaměříte na detaily. Když jste venku a fotíte vaši street fotografii, můžete se zaměřit na malé detaily. To znamená, že místo vaší obvyklé fotky kde zaznamenáte celou osobu, se zaměříte na jejich ruce, obličej, nohy, jejich náhrdelník nebo cokoliv co doplňuje jejich osobnost. Tím, že odhalíte pouze část děje, můžete vytvořit více tajemství co se může schovat ve vašem snímku a přiměje člověka si více domyslet a pozastaví se nad vaším snímkem.

Pokud začínáte se street fotografií a není vám příjemné jít mezi lidi a fotit je z blízka při různých akcích, zde je pár tipů, jak se do toho ze začátku dostat

Foťte z dálky

Pokud vám je proti srsti fotit osoby z blízka, foťte tedy z větší dálky. Nemám tím namysli půl kilometrové vzdálenosti ale například focení přes ulici s nějakým zajímavým pozadím.

Foťte pouliční umělce

Přece jen pouliční umělci jsou zvyklí na to, že si je někdo fotí. Předtím než ale začnete fotit, hoďte jim do klobouku nějaké peníze a ujistěte se, že vás u toho vidí.

Nyní můžete fotit. Dejte si načas, zkoušejte různé úhly pohledu a hledejte dobré světlo. Pokud má umělec nějakou vizitku, vemte si ji a řekněte mu, že až budete s fotkami hotový, nějaké mu pošlete.

Foťte přes výlohy

Hodně street fotografů fotí přes různé výlohy nebo okna. Přece jen to má také své kouzlo.

Foťte lidi zezadu

Tohle mnoho lidí odsuzuje ale pokud člověk umí ve fotce předat nějakou myšlenku nebo emoci tak proč by nemohla být osoba focena zezadu? Vše co by jste měli hledat při focení lidí zezadu jsou osoby zajímavě oblečené nebo v zajímavé kompozici.

Foťte zvířata na ulici

Ať už je na vodítku nebo nějaký tulácký pes. Kdo nemá rád dobrý záběr psa nebo třeba kočky? Fotografie zvířat na ulicích navíc často vede k rozhovorům s jejich majiteli, což je vynikajícím vodítkem k tomu vyfotit street portrét. Při fotografování zvířat nezpomeňte se dostat dolů. Blízký, široký záběr dělá snímky více zajímavější.

Co dělá dobrou street fotografii?

Pouze namířením vašeho objektivu směrem na osobu na ulici z fotky nedělá street fotku. Stejně jako v každé fotografii, podle toho, jak si nastavíte vaši kompozici, tak ji udělá vaši fotku dobrou nebo naopak. Dobrá street fotografie potřebuje jasně daný hlavní subjekt. Všechny pravidla kompozice, jako jsou pravidla třetin, vodící linie, rámování, použití symetrických předmětů a podobně. Pokuste se vyprávět pomocí vašeho snímku příběh. Vytvořte fotografie, nad kterými se bude muset pozorovatel pozastavit a položit si otázku. Tohle vše jsou znaky dobré street fotografie. street

Nápady a techniky

Připravte si vaši kompozici

Dejte si načas, najděte si to správné pozadí, pozorujte jak se mění světlo a když najdete tu správnou kompozici, vyčkejte. Nastavte si přesně jak chcete, aby váš snímek vypadal a počkejte až projde ta pravá osoba. Zde je klíčem trpělivost. Nefoťte každého člověka, který jen tak projde. Ta pravá osoba může mít třeba křiklavý klobouk nebo jejich kabát za nimi ukázkově vlaje. Buďte vybíravý v tom, co vyfotíte.

Zachyťte siluety

Focení siluet ve street fotografii je skvělou cestou, jak zachytit člověka anonymně. Hledejte silné světlo v pozadí, světlé okno nebo něco podobného a pak najděte váš objekt, který musí být před ním. Pomocí podexponování obrazu zachyťte váš objekt a pořádně si s touto technikou vyhrajte. Dbejte na to, abyste nepřekrývali prvky siluet, abyste zachytily jasně definované objekty. A znovu, buďte trpěliví.

 

Když se poprvé rozhodnete pustit do street fotografie, snažte se zachytit každodenní život z vaší unikátní perspektivy. Experimentujte s různými ohniskovými vzdálenostmi, dokud nenajdete tu, která s vámi půjde v jedné stopě. Hrajte si se světlem, foťte emoce, gesta a momenty, které budou vyprávět své příběhy. Ale hlavně si to užijte.

Autor článku

Jakub Hrubý

Student střední školy (obor fotograf v reklamní praxi), který se snaží dělat co ho baví. Chodím také jako amatérský model na přehlídkách za naši školu.

 

Mohlo by vás zajímat

Samsung-NX-mini

Sedm dní v novinkách z fotografie

Ultratenká bez-zrcadlovka s výměnnými objektivy Samsung si připravil nový přírůstek do rodiny svých „EVF zrcadlovek“ (trochu zavádějící označení, protože tento konkrétní fotoaparát nemá ani zrcadlo, ani elektronický hledáček – EVF, Electronic View Finder). Nový Samsung NX Mini se honosí označením „nejtenčí a nejlehčí fotoaparát na světě s výměnnými objektivy“. V tenkém, elegantním těle najdeme

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 26.03.2014
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Technické novinky
Sigma DP2 Quattro

Sedm dní v novinkách z fotografie

Sigma dp Quattro Sigma, se svým velice specifickým způsobem produkce fotoaparátů, nám připravila další lahůdku ze svých produkčních laboratoří. Po vzoru předchozího kompaktního modelu firmy opět uvádí nový fotoaparát ve třech variantách. Jediným rozdílem mezi nimi je ohnisková vzdálenost (a tedy i konstrukce) objektivu. Sigma dp1 Quattro má širokoúhlý objektiv 19mm (ekvivalent kinofilmu 28mm), dp2 […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 12.02.2014
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Technické novinky
DX vs. FX

Souboj Nikonů: DX vs FX

Již od svých mladých let jsem zapřísáhlá Nikoňačka, která – znaje dnešní konverzace mezi fotografy začínající slovy “Vyzkoušel sis už tu Gé Há Čtyřku? Je to to nejlepší, co nás za poslední léta potkalo,” anebo “Ta nová osmnáct-stotřicetpětka od Canonu nemá konkurenci,” takové novinky víceméně úspěšně kvituje, ale stále si hýčká svoji D40x a veškeré příslušenství [&he

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 23.03.2016
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Jak fotit
8 inspirací z Pinterest

Digitální fotografie – 8 inspirací z Pinterest

Nechte se inspirovat nástěnkami angloamerických přispěvatelů na Pinterest – tématem je digitální fotografie. Karen Belarouci – Velká Británie   Wildfowl Designs – Londýn     Alicia Heaney   Mary Batson – Phoenix, USA Alexandra Heinemann Barbie Carroll – Orlando, USA     Saesha Ward – Manchester, Anglie Maryanne Brown              

Autor článku Monika Manová Datum článku 26.10.2014
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Inspirace na víkend