Negativní prostor

Negativní prostor aneb co nás nutí nad fotkami tajit dech

Rubrika článkuJak fotit Základy 01.12.2015

Ještě než začne ta pořádná zábava, je potřeba se zmínit čeho je negativní prostor součástí, kde ho můžeme najít, jak ho poznáme a co to vlastně je. Je ho zapotřebí jak v malířství, tak v designu, architektuře i takovém sochařství. A při tvorbě kvalitně komponované fotografie ho není možné opomenout.

 

 

Prvním podstatným faktem o negativním prostoru napříč obory je, že se jedná o velmi důležitou součást kompozice. Ta se skládá celkem ze 3 složek:

 

1. z rámečku (uvnitř něhož se nachází pozitivní a negativní prostor),

2. z pozitivního prostoru (objekt, na který soustředíme pozornost),

3. a nakonec z negativního prostoru (všechno ostatní).

 

Fotografický orchestr?

Dalo by se říct, že negativní prostor hraje ve snímcích druhé housle – slouží totiž k tomu, aby dal vyniknout ústřednímu objektu, čili aby podpořil pozitivní prostor. Máte pocit, že je tím snad méně podstatný? Jste na omylu – negativní prostor je často důležitější, než hlavní motiv, protože pomáhá vytvářet atmosféru, určuje vyznění snímku a podtrhává náladu pozitivního prostoru.

 

Pokud se vám podaří spojit perfektní negativní i pozitivní prostor, které ještě podpoříte kvalitním post procesem, čeká vás nefalšovaný fotorgasmus!

 

Návod k použití

Jelikož je negativní prostor schopný drasticky měnit náladu ve fotografii i příběh, který se jejím prostřednictvím pokoušíme lidem sdělit – od zamilované romantiky uprostřed pařížského bulváru až po pouliční snímek, kde za každým rohem očekáváte Freddyho Kruegera. Klíčem je na okamžik ignorovat hlavní objekt a zaměřit se na jeho okolí. Negativní prostor se dá tvořit přirozeně i uměle. Jako příklad si vezmeme snímek níže:

 

Negativní prostor

 

Pozitivní prostor je jasný – jsou to přední kusy ze stáda pakoňů, které (ač jsou ústředním tématem celé fotografie) nezabírají víc než 30% snímku. Negativní prostor (prachové mračno) zabírá mnohem větší část fotografie – i přesto působí fotografie vyváženě a co se atmosféry týká, řadí se k mým nejoblíbenějším „wildlife“ kouskům.

 

Právě proto, že negativní prostor není zaostřený a na první pohled jasný prvek fotografie, musíme být s jeho použitím a s množstvím „prázdnoty“ opatrní a dodržovat určitou rovnováhu.

Spouštěč zatajeného dechu

Názorně jsme si předvedli, co negativní prostor dokáže. S jeho pomocí můžete fotografii prosvětlit, provzdušnit nebo posílit emoce – smutek, osamění nebo radost a štěstí. Konečné pocity, které budou z fotografie pramenit, vyvoláte právě pečlivým promýšlením negativního prostoru, ve kterém se skrývá obrovský potenciál – pouze čeká, až ho uchopíte a vytvarujete.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat odraznou desku

Moje první fotovýbava aneb co koupit | Odrazná deska

Máme tu druhý článek se série, kde popisuji fotovýbavu, která proměnila můj fotografický život. První díl o 50 mm objektivu je zde. Stále dokola čteme, že fotografie je hlavně o světle a ne o fotoaparátu ale stejně stále dokola prohlížíme, který foťák má více pixelů a hádáme se, jestli Canon nebo Nikon. Jako kdybychom přeslechli, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.05.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Jak fotit
Igor Bondar

RECENZE Igora Bondara: Fotografický kurz FOTOVÝZVA

Jako každému fotografovi, tak i mě se často stává, že otevřu zprávy na facebooku a mám tam dotazy od mladých začínajících fotografů a fotografek, jak vlastně na to, jak udělat tu správnou fotku, která ohromí svět, nebo aspoň přátele. Já osobně vždy říkám, že nikdy nikoho nemůžeme naučit danou věc tak dobře, aby hned udělal […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
uvolnění

Jak opět získat inspiraci?

Přiznejme si to, každý z nás byl někdy v téhle situaci… Zamilovali jsme se do fotografování. Žijeme a dýcháme pro všechno, co s tím souvisí, fotíme všechno a cokoliv, jsme posedlí nejnovějšími zařízeními a aplikacemi, dokud si téměř neodcizíme všechny lidi kolem nás. Kdo by chtěl s námi vstávat v ranních hodinách, jen kvůli krásnému […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 21.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak se fotit

Jak se fotit

Je čas na novou profilovku! Je čas na nové selfie! Máte nový účes nebo chcete ukázat světu, jak vypadáte s týdenním strništěm? Následující tipy profesionálních fotografů vám pomohou vyfotit mnohem lepší profilovku na Facebook, Twitter nebo LinkedIn. Dozvíte se jak se tvářit, v jaké poloze mít fotoaparát, jak svítit a jak fotku upravit. Pojďme na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 16.11.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi