Negativní prostor

Negativní prostor aneb co nás nutí nad fotkami tajit dech

https://officinadelverde.it/wp-content/languages/pdf/il-viagra-naturale-a-cocomero.html sul cuore (come attacco di cuore, battito cardiaco alterato o angina) Pressione del sangue alta o bassa ; Sangue dal naso; Effetto sui risultati dei test di funzionalità epatica; Sensibilità della pelle alla luce solare; Erezioni dolorose ; Dolore al petto; Molto raro o non nota:

Rubrika článkuJak fotit Základy 01.12.2015

Ještě než začne ta pořádná zábava, je potřeba se zmínit čeho je negativní prostor součástí, kde ho můžeme najít, jak ho poznáme a co to vlastně je. Je ho zapotřebí jak v malířství, tak v designu, architektuře i takovém sochařství. A při tvorbě kvalitně komponované fotografie ho není možné opomenout.

 

 

Prvním podstatným faktem o negativním prostoru napříč obory je, že se jedná o velmi důležitou součást kompozice. Ta se skládá celkem ze 3 složek:

 

1. z rámečku (uvnitř něhož se nachází pozitivní a negativní prostor),

2. z pozitivního prostoru (objekt, na který soustředíme pozornost),

3. a nakonec z negativního prostoru (všechno ostatní).

 

Fotografický orchestr?

Dalo by se říct, že negativní prostor hraje ve snímcích druhé housle – slouží totiž k tomu, aby dal vyniknout ústřednímu objektu, čili aby podpořil pozitivní prostor. Máte pocit, že je tím snad méně podstatný? Jste na omylu – negativní prostor je často důležitější, než hlavní motiv, protože pomáhá vytvářet atmosféru, určuje vyznění snímku a podtrhává náladu pozitivního prostoru.

 

Pokud se vám podaří spojit perfektní negativní i pozitivní prostor, které ještě podpoříte kvalitním post procesem, čeká vás nefalšovaný fotorgasmus!

 

Návod k použití

Jelikož je negativní prostor schopný drasticky měnit náladu ve fotografii i příběh, který se jejím prostřednictvím pokoušíme lidem sdělit – od zamilované romantiky uprostřed pařížského bulváru až po pouliční snímek, kde za každým rohem očekáváte Freddyho Kruegera. Klíčem je na okamžik ignorovat hlavní objekt a zaměřit se na jeho okolí. Negativní prostor se dá tvořit přirozeně i uměle. Jako příklad si vezmeme snímek níže:

 

Negativní prostor

 

Pozitivní prostor je jasný – jsou to přední kusy ze stáda pakoňů, které (ač jsou ústředním tématem celé fotografie) nezabírají víc než 30% snímku. Negativní prostor (prachové mračno) zabírá mnohem větší část fotografie – i přesto působí fotografie vyváženě a co se atmosféry týká, řadí se k mým nejoblíbenějším „wildlife“ kouskům.

 

Právě proto, že negativní prostor není zaostřený a na první pohled jasný prvek fotografie, musíme být s jeho použitím a s množstvím „prázdnoty“ opatrní a dodržovat určitou rovnováhu.

Spouštěč zatajeného dechu

Názorně jsme si předvedli, co negativní prostor dokáže. S jeho pomocí můžete fotografii prosvětlit, provzdušnit nebo posílit emoce – smutek, osamění nebo radost a štěstí. Konečné pocity, které budou z fotografie pramenit, vyvoláte právě pečlivým promýšlením negativního prostoru, ve kterém se skrývá obrovský potenciál – pouze čeká, až ho uchopíte a vytvarujete.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

amsterdam

Za focením, ale i za zážitky – Holandsko

  Plánujete vyrazit do světa a u toho nafotit pár zajímavých fotek, ale nevíte kam přesně, protože je všechno moc drahé? Holandsko je cenově dostupné a myslím, že by se vám líbilo tak, jako nám!  🙂   De Hoge Veluwe Naši cestu jsme zahájili návštěvou národního parku De Hoge Veluwe. Půjčili jsme si kola a […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 17.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Vysílač

5 tipů jak si zahrát na fototuristu ve vlastním městě

O městě ve kterém žijeme se říká, že pokud nemusíme, tak jen zřídkakdy vyrazíme ven fotografovat jeho krásy a zákoutí. Ironií je, že právě taková místa přímo za našimi vraty jsou přeplněná fotografickými příležitostmi. Jak můžete motivovat sami sebe je spatřit a zachytit? Prohlídka s průvodcem Možná to zní hloupě, ale několik hodin ve společnosti zkušeného […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 22.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě
Sigmácké zkratky

Canoňácké zkratky

Na stránkách přibyl minulý týden článek o Nikoňáckých zkratrách. Ani jsem netušila, jaké odezvy se mi od vás – čtenářů – dostane. Mockrát vám za to děkuji, jelikož neexistuje lepší pocit, než čtení těch pozitivních komentářů a slov podpory. A jelikož bych nerada někoho diskriminovala, dnes se vám dostává do ruky stejný článek, jen s Canoňáckými […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Fotomodeling

Chci být modelkou. Jak na to?

Jak se stát modelkou? To je otázka, kterou si jistě pokládáte i vy, pokud zvažujete vstoupit do velkého světa modelingu. Jaké požadavky musí modelka splňovat, aby se prosadila? Co se od ní očekává a jak vlastně určit, která žena se může stát modelkou? Není to zase tak složité, a přitom nerozhoduje jenom výška nebo míry! Jak […]

Autor článku Šárka Datum článku 13.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling