Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat

Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat?

Rubrika článkuZáklady 18.10.2015

Takže jste si pořídili zbrusu nový objektiv, o kterém jste snili už dlouhou dobu – co teď? První přirozenou věcí je nasadit objektiv na tělo fotoaparátu a vyfotit pár zkušebních snímků. Ale ještě předtím je dobré udělat pár věcí, které vám vypomůžou udržet objektiv v naprosté čistotě a snížit úroveň frustrace v případě, že se nový objektiv ukáže býti vadným. Níže najdete můj osobní seznam věcí, které po koupi objektivu dělám já.

Objektiv

1) Detailní průzkum

Povětšinou je zařízení, které kupuji, zbrusu nové. Nicméně existují případy, kdy prodejci vydávají za nový již použitý objektiv. Taktéž není koupě nového zařízení pravidlem, a v případě dražších kousků se uchyluji ke koupi již použitého zboží. Ať tak či onak – není na škodu si zkontrolovat, zdali je objektiv v dobrém stavu.

První věc, kterou dělám, je detailní prozkoumání bajonetu. Zde se dívám především po stopách používání a opotřebení. Obvykle uvidíte nečistoty jak na vnitřní straně krytky bajonetu, tak na samotném zařízení. V horším případě, totiž pokud se někdo pokoušel bajonet a krytku neobratně vyčistit, uvidíte i škrábance. Pokud vše vypadá v tomto ohledu dobře, zkontrolujte sklíčko na zadní straně objektivu a ujistěte se, že je čisté a bez škrábanců. Dále se přesuňte k přední části objektivu, kde se soustřeďte taktéž na poškrábání a nečistoty.

Poté zkuste vyfotografovat jeden snímek s použití zabudovaného blesku, abyste zjistili, zdali se před předním optickým členem nevytvořily menší chomáčky prachu a další částice, které by neodvratně znamenaly vyměnění nebo úplné vrácení objektivu. Nakonec se podívejte, zda není poškrábaný či jinak poničený samotný tubus.

Objektiv

2) Vyčištění bajonetu a konektorů

Na každém z nově zakoupených objektivů bylo více či méně maziva, což je zcela normální. Tento tuk ve skutečnosti přidali sami výrobci, aby nám umožnili příjemnější montáž a aby snížili tření při zacvaknutí kovových prvků.

Nicméně narazíte na případy, kdy je na bajonetu maziva zbytečně moc, především na samotných kontaktech, což může potencionálně ovlivnit komunikaci mezi objektivem a fotoaparátem, zejména když se maz smísí s nečistotami a prachem. Někdy jsou stopy nadměrného maziva patrné i na krytce objektivu. Když tyto stopy uvidíte, snadno přebytečný maz odstraníte s pomocí hadříku z mikrovlákna a lihu – postačí ho kapka. Dbejte na to, abyste se nedopatřením nedotkli optického prvku. Po použití hadříku doporučuji použít ještě Rocket Blower, abyste se zbavili i mikroskopických nečistot, které po sobě zanechal hadřík.

 Objektiv

3) Chraňte filtrem

Osobně používám UV/ochranný filtr na každém objektivu, který vlastním, a to ze dvou hlavních důvodů – ochrana a snadnější čistění. Událo se již několik případů, ve kterých mi použití filtru zachránilo takřka život – několikrát se mi je podařilo pěkně poškrábat. Nejvíc jsem filtr poškodila při prolézání hustým křovím (ano, i přesto, že jsem měla nasazenou sluneční clonu). Stačilo pouze vyměnit filtr, což vyšlo mnohem levněji, než výměna objektivu.

Vím, že existuje mnoho fotografů, kteří odsuzují používání filtrů, jelikož jsou přesvědčeni, že právě nasazený filtr degraduje kvalitu obrazu. To je samozřejmě pravda, nicméně platí pouze při používání levných filtrů. Vysoce kvalitní filtry mají jen zřídka vliv na konečnou kvalitu snímku. Zkrátka pokud budete používat filtry kvalitní, nemusíte se bát o kvalitu snímků.

 4) Otestování

Prozkoumali jste, vyčistili a ochránili objektiv filtrem – co dál? Nyní je konečně čas na fotografování a skutečné testování! Jděte na procházku po okolí a udělejte co největší množství fotografií. Zkuste se zaměřit na předměty pěkně zblízka a poté zdálky s různými hodnotami clony i závěrky. Velkou pozornost věnujte taktéž ostření.

Jakmile se dostanete domů, fotky si projděte a zhodnoťte výsledek. Pokud se ukáže, že většina snímků je neostrá, může mít objektiv porouchané ostření (nebo jen nevíte, jak správně ostřit). Většina výrobců nabízí jištění kvality, nicméně existují případy, kdy objektiv potřebuje jemně doladit a kalibrovat. Samotná kalibrace není těžká – potřebujete k ní stativ a kalibrační graf. Já spoléhám na profesionály ve specializovaných prodejnách, a v takových případech svěřuji objektivy právě jim.

Pokud jste pokročilý fotograf, doporučila bych vám zkontrolovat i další případné problémy, mezi které patří nadměrná chromatická aberace, zkreslení a decentralizace jednotlivých prvků objektivu.

Objektiv

5) Registrace

Nezapomeňte objektiv, který jste pořídili od značky Nikon, Canon, Sony atp., registrovat. Tato registrace je užitečná zejména z jednoho prostého důvodů – například výrobce Nikon nabízí při registraci produktu prodlouženou záruku na 5 let. Dále získáte rychlý servis v případě jakékoliv poruchy.

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

První fotografie z měsíce

Fotografie s příběhem: První fotka z Měsíce

Kdo by dnes neznal legendární větu prvního muže na Měsíci – Neila Armstronga „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo?“ Takový se mezi námi bude hledat jen těžko. Navíc se tak opravdu stalo – 20. červenec roku 1969 se navždy nesmazatelně zapsal do naší historie a odstartoval desítky vesmírných expedic. Ale […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.10.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak fotit na dovolené

Jak fotit na dovolené

Po přečtení těchto tipů se přátelé přestanou vymlouvat, že jim něco vlezlo do vaší sešlosti spojené s promítáním 2500 fotek z týdenní dovolené.   1. Buďte nenápadní Pokud nechcete tuctové fotografie, kde všichni s nuceným úsměvem civí do objektivu, buďte nenápadní. Bez pozornosti ostatních si připravte fotoaparát a začněte nenápadně fotit. Uvidíte, že úsměvy na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.06.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi V přírodě Ve městě
Nechutné jídlo

Nejnechutnější fotky jídla všech dob!

Rád fotím jídlo. Jsem rád, když lidé, kteří se podívají na fotografii potom řeknou: „Zavři to, mám hlad!“ To ovšem nečekejte od následující galerie, z relativně nového webu Someone Ate This.  Zde najdete opravdu nepovedené fotografie opravdu nepovedených (nepoživatelných pokrmů). Musím uznat, že mimibazar je v tomto případě dost pozadu. Odložte svačiny a jdeme na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 12.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
DX vs. FX

Souboj Nikonů: DX vs FX

Již od svých mladých let jsem zapřísáhlá Nikoňačka, která – znaje dnešní konverzace mezi fotografy začínající slovy „Vyzkoušel sis už tu Gé Há Čtyřku? Je to to nejlepší, co nás za poslední léta potkalo,“ anebo „Ta nová osmnáct-stotřicetpětka od Canonu nemá konkurenci,“ takové novinky víceméně úspěšně kvituje, ale stále si hýčká svoji D40x a veškeré příslušenství […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 23.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit