Fotomodeling pixabay

Jak se naučit pózovat? Chce to trénink

Rubrika článkuFotomodeling 24.02.2016

Pózování se může zdát jako snadná činnost, ale není tomu tak. Modelka bývá hodnocena právě podle toho, jak dobře zvládá pózovat a koordinovat své pohyby. Jak se tedy naučit pózovat co nejlépe?

 

Pokud už nejste v modelingové agentuře, kde vás kompletně ohledně pózování zaškolí, pak narazíte na problém, který se týká pózování. Něco se dá od profesionálních modelek odkoukat, ale když přijde na věc, stejně si nejste jistá v kramflecích. Žádné obavy, pózování se dá naučit úplně stejně jako chůze na podpatcích. Chce to jenom cvik.

 

Fotografové, se kterými přijdete do styku, jsou různí a mají odlišené preference. Někteří si modelku ,,nasměrují” sami a řeknou, jak má přesně stát, kam dát ruce apod. To platí hlavně v případě TFP focení, které je vhodné pro začínající modelky. Ovšem pokud chcete být profesionálkou svého oboru, pak platí, že změna jednotlivých póz a výrazu je hlavně vaše práce.

Externí blesk

Je tedy nutné naučit se pózovat už před tím, než stojíte před objektivem. Ono je totiž stresující, když fotograf půl hodiny nastavuje světla, vizážistka vám půl hodiny připravuje makeup a když přijde na věc, vy jen stojíte, svítí na vás světlo a najednou má zaznít ,,lup!” a stane se z vás fotomodelka. V hlavě v tu chvíli máte prázdno, nic. A právě tady pomůže jenom praxe a memorování.

 

Jak se naučit změnit výraz na fotkách?

 

Je dobré mít nacvičené základní pózy, které budou sloužit jako základ pro další rozvíjení. Nejlepší je dát jednu nohu vpřed, zbytek těla jakoby schovat za ni a lehce se vytočit do strany. Tak budete vypadat opticky štíhleji. Nezapomeňte ani na držení hlavy, která by neměla být ani příliš nahoru, ani dolů – aby nevznikla dvojitá brada.

 

Zrcadlo, řekni mi: Umím pózovat?

 

Nejlepší cestou je trénovat pózování doma před zrcadlem. Nejlépe si oblékněte uplé oblečení a podpatky, aby byly jednotlivé pózy autentické a nic vám neuniklo. Na internetu je k nalezení nepřeberné množství póz modelek, které můžete napodobovat. V zrcadle však kontrolujte, jestli to vypadá tak jako u modelky. Zkoušejte pózu tak dlouho, dokud s ní nebudete spokojené.

Fotomodeling

Můžete vyzkoušet několik póz, ale kvantita zde nemá valný efekt. Nejlepší je naučit se dobře třeba jednu pózu za den, či týden. Klíčové je, abyste si dokázaly danou pózu memorovat natolik, že si ji vybavíte, i kdyby vás někdo vzbudil uprostřed noci. Jde o to, že jedině správné zapamatování provedení pózy povede k tomu, že ji pak stejně dobře provedete bez zrcadla před fotografem. A to je účel.

 

Jakmile si osvojíte pár nejzákladnějších póz, pak v momentě, kdy pózu vytvoříte, už můžete např. změnit polohu ruky, natočení těla, hlavy apod. Tím dosáhnete rozmanitosti, přestože umíte jen jednu pózu. Nemyslete na rychlost jako spíše na preciznost provedení jednotlivých póz. Rychlost přijde časem. Navíc jsou fotografové, kterým rychlé pózování naopak vadí.

 

Cvičení a studium

 

Každá modelka, třeba i profesionální, by se měla ve svém oboru pravidelně vzdělávat, o začátečnicích to platí nadvakrát. Vyhledávejte si obrázky s jednotlivými pózami, sledujte videa na Youtube, listujte módními editoriály nebo vyhledávejte obrázky s pózami. Vnímejte jednotlivé detaily, jak modelky vytáčí tělo, boky, jak moc propínají nohy, jak hlídají prsty na rukou, aby byly uvolněné atd. Je toho mnoho, do jednoho článku už se nám více nevejde.

 

Na základní pózy (a další šikovné triky) se podíváme v příštím článku.

 

Už jste četly, jak se připravit na první focení? Váháte, jestli můžete být modelkou? A co fotograf, jak vybrat toho správného?

Komentáře

Autor článku

Šárka

 

Mohlo by vás zajímat

Kenji's ShootBook

Kenji: „Skvělá fotka se dá zachytit čímkoliv, třeba i kompaktem.“

Tak nejdřív ze všeho mi vysvětli tu přezdívku – na všech faceboocích, twitterech a instagramech se to hemží „Josef Novák – Photography“ anebo „Miluše Novotná – fotografie,“ kdežto Kenji’s ShotBook je dost originální? Jak tě to napadlo? Nerad jdu s davem. 😀 V době, kdy jsem zakládal svojí fanpage se to právě všude hemžilo stránkami […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Proč jsou některé objektivy tak drahé?

Jednou za čas dostanu otázku, proč jsou některé objektivy o tolik dražší než jiné. Zajímavé je, že právě tahle otázka pochází od amatérských i od profesionálních fotografů – liší se pouze kontextem. Začátečníci chtějí vědět, proč jsou profesionální objektivy dražší než ty spotřebitelské, zatímco profesionální fotografové se zaměřuje spíš na to, co dělá speciální/exotické objektivy […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Sigmácké zkratky

Které pevné sklo pro Nikon koupit jako první?

Nákup nové zrcadlovky automaticky znamená další výdaje za objektivy. Výběr prvního skla ovšem není vůbec jednoduchý – existuje hojně možností v několika cenových relacích, a zejména pro začátečníky může být nákup matoucí. Který objektiv pořídit jako první? Který se hodí na portréty a který na příležitostné momentky? Nebo možná i pro budoucí profesionální fotografování? O […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Víkendoví válečníci aneb sportovní fotografie v 6ti krátkých radách

Víkendoví válečníci aneb sportovní fotografie v 6 krátkých radách

K fotografii jsem dospěla již v patnáctém roku žití a okamžitě se ze mě stal víkendový válečník. To proto, že přes týden jsem chodila na střední školu a tak jediný volný čas na fotografování zbýval o víkendu. A tak jsem v sobotu ráno sbalila batoh, v tom lepším případě jsem nezapomněla ani baterii, kterou jsem […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit