Fotomodeling pixabay

Jak se naučit pózovat? Chce to trénink

Rubrika článkuFotomodeling 24.02.2016

Pózování se může zdát jako snadná činnost, ale není tomu tak. Modelka bývá hodnocena právě podle toho, jak dobře zvládá pózovat a koordinovat své pohyby. Jak se tedy naučit pózovat co nejlépe?

 

Pokud už nejste v modelingové agentuře, kde vás kompletně ohledně pózování zaškolí, pak narazíte na problém, který se týká pózování. Něco se dá od profesionálních modelek odkoukat, ale když přijde na věc, stejně si nejste jistá v kramflecích. Žádné obavy, pózování se dá naučit úplně stejně jako chůze na podpatcích. Chce to jenom cvik.

 

Fotografové, se kterými přijdete do styku, jsou různí a mají odlišené preference. Někteří si modelku ,,nasměrují” sami a řeknou, jak má přesně stát, kam dát ruce apod. To platí hlavně v případě TFP focení, které je vhodné pro začínající modelky. Ovšem pokud chcete být profesionálkou svého oboru, pak platí, že změna jednotlivých póz a výrazu je hlavně vaše práce.

Externí blesk

Je tedy nutné naučit se pózovat už před tím, než stojíte před objektivem. Ono je totiž stresující, když fotograf půl hodiny nastavuje světla, vizážistka vám půl hodiny připravuje makeup a když přijde na věc, vy jen stojíte, svítí na vás světlo a najednou má zaznít ,,lup!” a stane se z vás fotomodelka. V hlavě v tu chvíli máte prázdno, nic. A právě tady pomůže jenom praxe a memorování.

 

Jak se naučit změnit výraz na fotkách?

 

Je dobré mít nacvičené základní pózy, které budou sloužit jako základ pro další rozvíjení. Nejlepší je dát jednu nohu vpřed, zbytek těla jakoby schovat za ni a lehce se vytočit do strany. Tak budete vypadat opticky štíhleji. Nezapomeňte ani na držení hlavy, která by neměla být ani příliš nahoru, ani dolů – aby nevznikla dvojitá brada.

 

Zrcadlo, řekni mi: Umím pózovat?

 

Nejlepší cestou je trénovat pózování doma před zrcadlem. Nejlépe si oblékněte uplé oblečení a podpatky, aby byly jednotlivé pózy autentické a nic vám neuniklo. Na internetu je k nalezení nepřeberné množství póz modelek, které můžete napodobovat. V zrcadle však kontrolujte, jestli to vypadá tak jako u modelky. Zkoušejte pózu tak dlouho, dokud s ní nebudete spokojené.

Fotomodeling

Můžete vyzkoušet několik póz, ale kvantita zde nemá valný efekt. Nejlepší je naučit se dobře třeba jednu pózu za den, či týden. Klíčové je, abyste si dokázaly danou pózu memorovat natolik, že si ji vybavíte, i kdyby vás někdo vzbudil uprostřed noci. Jde o to, že jedině správné zapamatování provedení pózy povede k tomu, že ji pak stejně dobře provedete bez zrcadla před fotografem. A to je účel.

 

Jakmile si osvojíte pár nejzákladnějších póz, pak v momentě, kdy pózu vytvoříte, už můžete např. změnit polohu ruky, natočení těla, hlavy apod. Tím dosáhnete rozmanitosti, přestože umíte jen jednu pózu. Nemyslete na rychlost jako spíše na preciznost provedení jednotlivých póz. Rychlost přijde časem. Navíc jsou fotografové, kterým rychlé pózování naopak vadí.

 

Cvičení a studium

 

Každá modelka, třeba i profesionální, by se měla ve svém oboru pravidelně vzdělávat, o začátečnicích to platí nadvakrát. Vyhledávejte si obrázky s jednotlivými pózami, sledujte videa na Youtube, listujte módními editoriály nebo vyhledávejte obrázky s pózami. Vnímejte jednotlivé detaily, jak modelky vytáčí tělo, boky, jak moc propínají nohy, jak hlídají prsty na rukou, aby byly uvolněné atd. Je toho mnoho, do jednoho článku už se nám více nevejde.

 

Na základní pózy (a další šikovné triky) se podíváme v příštím článku.

 

Už jste četly, jak se připravit na první focení? Váháte, jestli můžete být modelkou? A co fotograf, jak vybrat toho správného?

Komentáře

Autor článku

Šárka

 

Mohlo by vás zajímat

Fotomodeling

Jak prorazit v modelingové agentuře?

Jak se připravit na casting do modelingové, či reklamní agentury? Čím se liší příprava a jak to chodí v nejznámějších agenturách? Přečtěte si osobní zkušenosti z modelingových agentur.    Agentur pro modelky je v Česku celá řada. Je důležité vědět, že každá agentura má různé zaměření. Některé se specializují na hing fashion, zatímco jiné obsazují tváře […]

Autor článku Šárka Datum článku 19.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
SarkaFoto Rozhovor Aneta Jicinska

,,Při focení dětí tancuji, skáču, vyplazuji jazyk a kýchám!”, říká Aneta Jičínská

Aneta Jičínská je mladá maminka, která se stala vyhledávanou fotografkou rodinné a novorozenecké fotografie díky Facebooku. Jak se jí povedlo prorazit a žít naplno svůj fotografický sen? Je focení hlavním zdrojem Tvojí obživy? Jak dlouho už se focení věnuješ?   Focení je mým velkým koníčkem a zároveň hlavním zdrojem příjmu do rozpočtu, což je příjemná […]

Autor článku Šárka Datum článku 17.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Jak fotit psy

Jako první jsem se se svým kompaktem pokoušela fotografovat makro, pokračovala jsem přes akce s koňmi, parkur až po fotografování psích sportů jako jsou agility. U těch se také zdržuji v poslední době nejčastěji. A proto jsem se rozhodla napsat ten dlouho očekávaný článek o mém nejoblíbenějších fotografování – totiž focení psů. A dnes to vezmeme trochu […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit V přírodě
panning

Panning – fotografování pohybujících se objektů

Základní myšlenkou panningu je pohybování fotoaparátem stejně tak, jako se pohybuje objekt. V závěru by měl být objekt ostrý a pozadí rozmazané. Tato technika dává snímku pocit pohybu a rychlosti. Používá se pro snímání všech rychle pohybujících se objektů, například auto, běžící mazlíček, cyklista, kůň, atd.. Panning nejlépe funguje s pohyblivými objekty, které jsou na […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 22.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit