Jak fotit blesky

Jak fotit blesky

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 04.01.2013

Blesky odjakživa fascinují lidstvo. S nástupem digitální fotoaparátů jsem dostali do rukou jedinečný nástoj, jak toto velkolepé přestavení přírody zachytit. Protože blesky jsou spjaty s nepřízní počasí, začneme naše tipy jak fotit blesky trochu netradičně. Pokud ale s focením teprve začínáte, podívejte se na kurz fotografování Zrcadlovka od A do Z. 

1. Buďte opatrní

Než se vydáte na lov blesků, ujistěte se, že máte přibalené suché oblečení. Pokud nebude vaše stanoviště kryté, vyplatí se vzít si s sebou deštník či pláštěnku, která ochrání vás i váš přístroj od deště. Vaše stanoviště by určitě nemělo být na kopci. Železný stativ je totiž ideální hromosvod.

 

shutterstock_107588384

2. Kde se blýská?

Abyste zbytečně necestovali za blesky, je dobré si zkontrolovat stav počasí přes satelit. Pomoci vám může meteoradar. Zjistíte, odkud bouřka přišla a jakým směrem bude pokračovat. Je to dobré vědět, protože nejpůsobivější fotografie pořídíte v samém centru dění, nikoli když je bouřka 50 km od vás.

3. Připravte si stativ

Fotit blesky lze pouze ze stativu. To proto, že budeme používat dlouhý expoziční čas. Pokud byste drželi fotoaparát v ruce, dostanete namísto ostrých fotografií blesků pouze rozmazané fleky.

4. Kompozice

Focení blesků je jeden z případů, kdy lze porušit pravidla kompozice. Horizont nemusí být v jedné třetině obrazu ale lze jej umístit do spodní části fotografie. Ačkoli fotíte blesky, určitě stojí za zvážení umístit do popředí nějaký objekt, který zdůrazní hloubku obrazu. Zkuste blízký dům, nebo fotografii orámovat stromy. Snímek bude zajímavější.

 

shutterstock_273721790

4. Nastavení fotoaparátu

Nyní se dostáváme k samotné praxi, jak fotit blesky. Fotoaparát přepneme do manuálního režimu. Protože nevíme, kdy přesně blesk příjde, nastavíme dlouhý expoziční čas. Něco mezi 20s a 30s by mělo stačit. V ideální případě připojte k fotoaparátu drátěnou spoušť a dobu expozice nastavte na BULB. To znamená, že budete moct kontrolovat délku expozice ručně pomocí drátěné spouště. Clonu je vhodné nastavit na f/11 a ISO mezi 100 a 400. Pokud máte zkušenosti se softwearovým odšumováním obrazu, lze nastavit i vyšší hodnotu. A nyní pozor! Raději dvakrát zkontroluje, že máte vypnuté automatické ostření! Pokud by fotoaparát dlouho přeostřoval, možná příjdete o svůj životní snímek.

5. Objetiv

Všeobecně se více osvědčila spíše široká ohniska. To proto, že nevíte, kde přesně se blesk objeví a pokud budete mít v hledáčku více oblohy, je větší pravděpodobnost, že se vám podaří blesk zachytit.  Ohnisko mezi 17 – 35 mm by mohla být dobrá volba. Ani tento setový objektiv není špatná volba. V případě kompaktních fotoaparátů prostě „odzoomujte“.

 

shutterstock_281493026

 6. Postprodukce

Až zachytíte první blesk, nechte fotoaparát stále na stativu a čekejte na další. Pokud budete mít štěstí, vznikne série snímků, na kterých budou blesky pokaždé v jiné části obrazu. Až stáhnete fotografie do počítače, dejte tyto snímky nad sebe ve vrstvách a volbu prolnutí nastavte na Lighten / Zesvětlit. Jednotlivé blesky se prolnou do jedné fotografie a vy dostanete působivý snímek.

 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

5 póz, které rozhodně využijete v portrétní fotografii

#1 Bokovka Aneb nejlichotivější póza pro ženské pohlaví. Tělo je natočeno na stranu v pěkně uhlazené, nicméně stále pohodlné pozici. Natočit se k fotoaparátu částečně stranou prodlužuje tělo a modelka pak vypadá vyšší.   #2 Bradu dolů Nasměrujte model/ku tak, aby její brada směřovala dolů, ale nebyla těsně přitlačena ke krku.   #3 Foťte shora […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 29.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Lidi
perkusy

Život na Karlově mostě

O lidech a umělcích z Karlova mostu se povídá kde co, ale nikdo nezná jejich skutečný příběh. My jsme se s Jakubem Hrubým inspirovali instagramovým profilem @humansofny a vydali se na Karlův most oslovit pár lidí.   “Dříve jsem hrál na perkusy, které jsem kombinoval s talíři. Ty se ale v Česku časem zakázaly, a tak mi […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 02.06.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Do ateliéru se vyplatí pořídit klasická světla určená pro napájení ze sítě. Dnes bych rád zmínil dvě z nich… Ponechám stranou nejnižší hobby třídy, kterých najdete na trhu mnoho, cenově cca. Do 4.500,- Kč a mají jednu společnou nevýhodu – nejsou určena pro velké zatížení. Pokud fotografujete často a hodně expozic po sobě, vyhřívají se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.02.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Externí blesk

Jak se vyhnout černému pruhu na fotce při použití blesku

Možná se vám už někdy stalo, že při práci ve studiu se objevil na snímku černý pruh. Lépe řečeno černá polovina, třetina nebo tři čtvrtiny snímku.     Co se stalo? Studiové blesky v závislosti na výrobci mají maximální časy synchronizace mezi 1/200 a 1/250. Pokud nastavíte na fotoaparátu kratší čas, blesk nestihne osvítit celé políčko senzoru […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.07.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit