Jak fotit 13.12.2019
Pokaždé, když se pustíte do nové kariéry, jste trochu nervózní. A když se jedná o kreativní průmysl, naše nervy jsou často ještě víc silnější. Většina nadšenců fotografie by určitě chtěla proměnit tento svůj koníček v dobře placenou kariéru. Ale negativní myšlenky a obavy jim brání v tom, aby udělali první kroky.
Mohlo by být užitečné, bavit se tu o některých běžných obavách, kterým čelí profesionálové i amatéři, a také hovořit o krocích, které lze učinit, aby jste se cítili sebevědomější při rozhodování o své vášni jako profesní dráze.
Jak vydělám peníze?
Tohle je běžná obava mezi fotografy i mnoha dalšími kreativními profesemi všeho druhu. Od spisovatelů a designérů až po modelky a hudebníky. Každý z nich bych chtěl zpeněžit jejich nadšení, ale prostě si nejsou jisti, jakým nejlepším způsobem toho dosáhnout.
Pokud jde o fotografii, existuje několik způsobů, jak za své fotografie získat zaplaceno. Od otevření vlastního ateliéru nebo focení svateb, až po práci v časopisech a focení sportovních akcí. Existuje několik pracovních míst, které vyžadují různé kroky. Kromě otevření vlastního podniku, prodávání fotek je vždy k dispozici. Své fotografie můžete prodávat například na Alamy, Shutterstocku, iStock Photo, PhotoShelter nebo na Fotolia.
Mám na to dost talentu?
Z mé strany je těžké posoudit, jestli jste dostatečně zkušení a máte dost talentu ve svém oboru. Pokud například chcete začít profesionálně fotit svatby, ale obáváte se, že vaši budoucí klienti nebudou s vaší prací spokojeni, nejlepší co pro ně můžete udělat, je sestavit si své portfolio, které si mohou prohlédnout.
Pokud jste nikdy svatbu nefotili, asi si myslíte, že vytvoření portfolia je pro vás nemožné. Ale mýlíte se. Můžete si sami naaranžovat různé ozdoby nebo zákusky tak, jak to na svatbě asi vypadá. Nebo si můžete zaplatit workshop a zkusit si to “v praxi” i fotografem, který vám poradí. Všechny tyto fotografie se dají použít a pomůžou vám sehnat klienty.
Pokud potřebujete ještě trochu pomoci s ovládáním techniky, stálo by za to najít si nějaký fotografický online kurz nebo si prolistovat foto časopisy.
A jestli si nejste jistí s vaší kvalitou fotek, výše zmíněné fotobanky vám také mohou pomoct. Ke každé fotografii, kterou jim odešlete ke schválení vám napíšou zpětnou vazbu ohledně expozice, kompozice, šumu atd..
Jen to nevzdávejte a běžte za svým snem. 🙂
Komentáře
Autor článku
Kristýna Snášelová
Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)