photographer

2 největší obavy fotografů

Rubrika článkuJak fotit 13.12.2019

Pokaždé, když se pustíte do nové kariéry, jste trochu nervózní. A když se jedná o kreativní průmysl, naše nervy jsou často ještě víc silnější. Většina nadšenců fotografie by určitě chtěla proměnit tento svůj koníček v dobře placenou kariéru. Ale negativní myšlenky a obavy jim brání v tom, aby udělali první kroky. 

 

Mohlo by být užitečné, bavit se tu o některých běžných obavách, kterým čelí profesionálové i amatéři, a také hovořit o krocích, které lze učinit, aby jste se cítili sebevědomější při rozhodování o své vášni jako profesní dráze.

 

photographer

 

Jak vydělám peníze?

Tohle je běžná obava mezi fotografy i mnoha dalšími kreativními profesemi všeho druhu. Od spisovatelů a designérů až po modelky a hudebníky. Každý z nich bych chtěl zpeněžit jejich nadšení, ale prostě si nejsou jisti, jakým nejlepším způsobem toho dosáhnout. 

 

Pokud jde o fotografii, existuje několik způsobů, jak za své fotografie získat zaplaceno. Od otevření vlastního ateliéru nebo focení svateb, až po práci v časopisech a focení sportovních akcí. Existuje několik pracovních míst, které vyžadují různé kroky. Kromě otevření vlastního podniku, prodávání fotek je vždy k dispozici. Své fotografie můžete prodávat například na Alamy, Shutterstocku, iStock Photo, PhotoShelter nebo na Fotolia.

 

money

 

Mám na to dost talentu?

Z mé strany je těžké posoudit, jestli jste dostatečně zkušení a máte dost talentu ve svém oboru. Pokud například chcete začít profesionálně fotit svatby, ale obáváte se, že vaši budoucí klienti nebudou s vaší prací spokojeni, nejlepší co pro ně můžete udělat, je sestavit si své portfolio, které si mohou prohlédnout. 

 

Pokud jste nikdy svatbu nefotili, asi si myslíte, že vytvoření portfolia je pro vás nemožné. Ale mýlíte se. Můžete si sami naaranžovat různé ozdoby nebo zákusky tak, jak to na svatbě asi vypadá. Nebo si můžete zaplatit workshop a zkusit si to “v praxi” i fotografem, který vám poradí. Všechny tyto fotografie se dají použít a pomůžou vám sehnat klienty. 

 

Pokud potřebujete ještě trochu pomoci s ovládáním techniky, stálo by za to najít si nějaký fotografický online kurz nebo si prolistovat foto časopisy. 

 

A jestli si nejste jistí s vaší kvalitou fotek, výše zmíněné fotobanky vám také mohou pomoct. Ke každé fotografii, kterou jim odešlete ke schválení vám napíšou zpětnou vazbu ohledně expozice, kompozice, šumu atd..

Jen to nevzdávejte a běžte za svým snem. 🙂

 

bouquet

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

jak fotit krajinu

S jakým objektivem fotit krajinu? (Nikon)

Jaké jsou ty nejlepší objektivy od Nikonu, se kterými se vydat fotografovat krajinu? Poté, co vyšel můj poslední článek o sklech vhodných k fotografování svateb, rozhodla jsem se, že napíši ještě jeden, tentokrát na téma krajinky (další článek vyjde v nejbližších dnech na téma Divoká příroda). Nicméně dnes budu mluvit o objektivech od Nikonu, které […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Pantheon (Rome)

Každý snímek má svého kupce aneb nejdražší fotografie světa

Když jsem před několika lety zaznamenala změnu v žebříčku nejdražších fotografií světa, upřímně jsem se radovala. Až do roku 2014 totiž na 1. místě figurovala fotografie Rhein II od Andrease Gurskyho. Nahradil ji mému srdci bližší Phantom, který ukazuje hru světla uvnitř arizonského kaňonu Antelope, autora Petera Lika. Ačkoliv mezi odbornou společností panují dohady, zdali byla platba za […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Crop faktor

Jak je to s CROP faktorem?

Pokud již nějakou dobu fotografujete, pročítáte se fotografickými fóry, čtete odbornou literaturu, vybíráte nový fotoaparát nebo jste se jen párkrát zaposlouchali do diskuze dvou fotografů, pravděpodobně vám neunikl výraz crop faktor. V následujícím článku bych ráda shrnula to nejdůležitější o crop faktoru a pomohla vám tomuto termínu lépe porozumět. Pokusila jsem se ho napsat zjednodušeně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 11.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy
Externí blesk

Jak se vyhnout černému pruhu na fotce při použití blesku

Možná se vám už někdy stalo, že při práci ve studiu se objevil na snímku černý pruh. Lépe řečeno černá polovina, třetina nebo tři čtvrtiny snímku.     Co se stalo? Studiové blesky v závislosti na výrobci mají maximální časy synchronizace mezi 1/200 a 1/250. Pokud nastavíte na fotoaparátu kratší čas, blesk nestihne osvítit celé políčko senzoru […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.07.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit