8 bezplatných foto-editorů

7 nejlepších bezplatných programů pro úpravu fotografií

Rubrika článkuÚprava fotografií 19.02.2017

Úprava fotografií je v digitální současnosti absolutně nezbytná. V paměti mi uvízla věta slovenského fotografa Rado Adámka, se kterým jsem minulý rok dělala rozhovor, a ta zněla přesně takto: „Že dobrá fotka nepotřebuje retuš? Ti co to píšou spíš nevědí, jak správně používat Photoshop.“

 

Proč upravovat fotky?

Mnoho začínajících fotografů se právě za větu, že dobrá fotografie nepotřebuje retuš nebo úpravu, ve strachu schovávají – perfektní fotka jde přece vytvořit i bez Photoshopu. Je to to samé, jako když se tlustí vymlouvají na těžké kosti. Vy si ale můžete gratulovat – udělali jste první krok ke zlepšení vašich fotografických dovedností. Grafický editor sice nezvládne udělat ze špatně komponované fotografie skvost, ale správně komponovaný snímek se správným použitím světla a dobrou myšlenkou může posunout na úplně novou úroveň. A proto jsme pro vás připravili 7 nejlepších programů na úpravu snímků. Nejprve si posvítíme na programy bezplatné.

Podívejte se také na naše kurzy úpravy fotografií.  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce mohou být správnou volbou. Kurz Fotografování krajiny a přírody, také obsahuje kapitoly o úpravě fotek krajiny pomocí bezplatného programu. 

Výmluvy začátečníků

Druhá nejčastější výmluva? „Jediný pořádný program na úpravu fotek je Photoshop, a na ten nemám.“ Začátečníci, kteří takto smýšlí, si často neuvědomují, že na trhu existuje mnoho alternativ. Navíc u nich nemusíte trávit zdaleka tolik času jako u profesionálního Photoshopu a odvedou pro vás stejnou službu. Nikdo neříká, že se k Photoshopu postupně nedopracujete s postupným zlepšováním vašich fotografických dovedností. A časem třeba i posunem na profesionální úroveň.

 

8 nejlepších bezplatných programů pro úpravu fotografií

 

Polarr

 

Platforma: Windows, Mac OS X, Linux, Android, iOs, BlackBerry
Cena: Zdarma

 

Polarr je v současné době jeden z nejvyužívanějších fotografických editorů fungujících online, který je možné pořídit bezplatně. Jedná se o praktický program s mnoha funkcemi. Vhodný je jak pro začínající, tak pokročilé nadšence do fotografování. Pokud se své snímky rozhodnete upravovat právě v něm, neuděláte chybu (ani v případě, že se fotografování hodláte věnovat profesionálně).

 

Poskytuje editační nástroje a techniky na vysoké úrovni. Mezi ně patří nastavení teploty barev, expozice, kontrastu, světel a stínů, jasu, kanálů HSL, křivek, vinětace, místních úprav, vodoznaku i podpisu fotky. Sami vývojáři přiznávají, že při sestavování Polarru cílili spíše na zkušenější a náročnější uživatele, a proto se nemusíte strachovat, že vám Polarr přestane časem stačit.

Čtěte celý článek o programu na úpravu fotografií Polarr + video návod jak s ním pracovat

 

Polarr

 

GIMP

 

Platforma: Windows, Mac OS X, Linux
Cena: Zdarma

 

GIMP je profesionální software pro úpravu fotografií. Snadno ho stáhnete a nainstalujete do počítače – poté na vás čeká mnoho funkcí, mezi které patří retušování, klonování, skládání snímků a jejich vylepšení, ale i vestavěný správce souborů (ne nepodobný adobovskému Bridge). Funguje skvěle na platformách Mac, Windows i Linux. Výrobci si dali v tomto případě i záležet na formátech fotografií – v GIMPu otevřete jakýkoliv raw, jpeg i mnoho dalších obrázkových formátů.

 

GNU Image Manipulation Program (GIMP) je tu odjakživa. Světlo světa spatřil v roce 1995, kdy vznikl jako bezplatný ekvivalent k Photoshopu. V porovnáním s ním samozřejmě pozbývá některých sofistikovaných funkcí, ale zadarmo je to to nejlepší, co můžete dostat. I jeho schéma je dost podobné tomu photoshopovému – o to je práce s ním snazší, pokud jste již někdy pracovali v rozhraní Adobe.

 

gimp

 

FOTOR

 

Platforma: Windows, Mac OS X, Linux
Cena: Zdarma

 

Fotor se ze sebe nesnaží dělat plnohodnotný editor pro úpravu fotek, ale i tak se jedná o jeden z nejznámějších bezplatných programů. Desktopovou verzi můžeme používat v naprosto stejném rozsahu jako jeho online verzi.

 

Nejoblíbenější mezi uživateli je ale funkce High Dynamic Range (Velký dynamický rozsah), který vám dovolí sloučit tři různě exponované snímky do jedné fotografie, ve které se promítne to nejlepší z každého jednotlivého snímku (oblíbená technika krajinářských fotografů). Dále můžete rychle aplikovat filtry anebo udělat základní kosmetické retuše. Změny jde zároveň aplikovat hromadně – na několik snímků najednou. Bohužel chybí mnoho funkcí, které najdete v podobných (i bezplatných) softwarech.

 

Fotor

 

Paint.NET

 

Platforma: Windows, Mac OS X, Linux
Cena: Zdarma

 

Při přečtení názvu vám na mysli možná vytane Malování, a ano Paint.NET opravdu začínal jako online náhrada tohoto světoznámého prográmku, který najdete na každém počítači. Paint.NET ale posunul Malování ještě mnohem dál, a díky podpoře vrstev, efektů a celou řadou dalších nástrojů z něj dělá jeden z nejoblíbenějších editorů.

 

Přesto, Paint.NET neztratil nic na své „malované“ jednoduchosti, která je zároveň jednou z jeho největších předností. Je rychlý a levný, takže ideální pro rychlé a jednoduché úpravy. Zároveň se skvěle vyplatí uživatelům, kteří chtějí dodat svým snímkům větší šmrnc, ale zároveň nepotřebují veškeré funkce davem pozlaceného Photoshopu.

 

Paint.NET

 

Krita

 

Platforma: Windows, Mac OS X, Linux
Cena: Zdarma

 

Krita je stejně zajímavá jak svou funkčností, tak svými vývojáři. Byla totiž vyvinuta umělci pro umělce a navržena jako bezplatná aplikace, která dává krativcům všechny nástroje, které potřebují při zaměření na koncepční umění, ilustraci i vizuální efekty.

 

Z toho jste jistě pochopili, že se nejedná o aplikaci zaměřenou vyloženě na fotografii (ale i fotografové ji používat mohou, zejména při základních retuších), ale o aplikaci, která klade důraz především na digitální obraz a kresbu. Obsahuje mnoho brushů a effektů a podporuje krom jiných i formát Photoshopu PSD.

 

Krita

 

PhotoScape

 

Platforma: Windows, Mac OS X, Linux
Cena: Zdarma

 

PhotoScape je další z rodiny bezplatných editorů, který nabízí mnoho jednoduchých nástrojů. Umožňuje také nastavení předvoleb na panelu nástrojů pro co nejrychlejší úpravu snímků. V PhotoScapu můžete dále vytvářet prezentace nebo animace ve formátu GIF. Mezi funkce tohoto programu patří např. výběr barvy, konvertor RAWů do JPEGů, vytváření slideshow atd.

 

Nedá se říct, že PhotoScape v tomto seznamu předčí ostatní svým množství nástrojů pro úpravu fotek, nicméně řadí se do solidního středu. Má veškeré základní funkce, které začínající fotograf potřebuje.

 

PhotoScape

 

PIXLR

 

Platforma: Windows, Mac OS X, Linux, Android, iOS
Cena: Zdarma

 

Pixlr Editor je online software, který má i svoji desktopovou aplikaci. K dispozici je také pro Android a iOS – můžete skrze ní editovat snímky i ve vašem telefonu. Vzhledem k tomu, že rozhraní je velmi podobné, jedná se o ideální řešení pokud fotografujete jak mobilním telefonem, tak zrcadlovkou.

 

V Pixlru můžete fotografie editovat obdobně jako v Photoshopu. Můžete přidat svůj snímek na prázdné plátno, přidat desítky filtrů a Pixlr vás vždycky odmění slušnými výsledky. Má tři obdoby: Pixlr Editor, Pixlr Express a Pixlr O-Matic. Všechny jsou zdarma a poslední dvě jde využívat jako aplikce. Oproti ostatním editorům má jednu obrovskou výhodu – běží v prohlížeči, a to znamená, že ho bez obav použijete na jakémkoliv PC nebo Macu, aniž byste museli cokoliv instalovat. 

 

Pixlr

 

Podívejte se také na naše kurzy úpravy fotografií.  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce mohou být správnou volbou. Kurz Fotografování krajiny a přírody, také obsahuje kapitoly o úpravě fotek krajiny pomocí bezplatného programu. 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Alžběta Jungmannová

Podzimní FOTOEXPO 2014 si přece nemůžete nechat ujít!

Druhý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO bude zahájen v sobotu 18.října 2014 v Národním domě na Vinohradech. Program veletrhu a festivalu současné fotografie je připraven tak, aby každý z vás zažil něco nového a nečekaného.   Kdo vás čeká a nemine? Zakupte si základní vstupné v předprodeji a nechte se strhnout prezentací několikanásobného držitele ocenění Czech Press Photo, protože Jan Šibík vám skrze svůj objektiv […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 02.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Petra Klačková

Petra Klačková: „Nikoho v životě nepotkáváme náhodně.“

Krásné a milé povídání si pro vás tentokrát připravila fotografka z Dobřichovic, maminka tříletého syna, známá především pro černobílé snímky nabité emocemi. Její jméno je Petra Klačková. Sama o sobě říká, že je požitkářka, milovnice hudby a nadšená cestovatelka. I z rozhovoru je patrné, že zkrátka ví, jak si užívat života. Proto si i vy užijte […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Petr Bambousek

Petr Bambousek: „Cesty si plánuji tak, abych si splnil co nejvíc snů.“

Příbramský rodák Petr Bambousek je  fotograf divoké přírody. Se svým fotoaparátem procestoval už mnoho člověkem nedotčených míst. Můžeme jmenovat třeba Kostariku, Thajsko, Irsko, Ekvádor nebo Panamu nebo Gambii. Pojďte se s námi ponořit do jeho světa křišťálově čisté přírody a vůní deštného pralesa…                   Jakou ze svých fotografií máte nejradši a proč? Ta je pokaždé […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Fotoexpo

Vstupenky na největší fotografickou akci podzimu jsou v prodeji. Nenechte si ujít Fotoexpo 2016!

Vstupenky na největší fotografickou akci podzimu jsou již v prodeji. Nenechte si ujít Fotoexpo 2016! Čtvrtý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO 2016 bude zahájen v sobotu 22. října 2016 v Národním domě na Vinohradech. Ve dvou sálech s fototechnikou se představí nejvýznamnější firmy z oboru, opět jsme pro vás připravili exkluzivní besedy, audiovizuální projekce fotografů, jedinečné workshopy, tematické stage […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 14.10.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články