Jak fotit na pláži

Jak fotit na pláži

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 21.07.2014

Rozhodit deku na pláži a strávit týden s ještě doma nasmaženými řízky, opalováním, koupáním a snažení se vší silou uhlídat děti před smrtí utopením vždy patřilo k českým dovolenkářským stereotypům. V současné době dává, a to zejména většina mladých lidí, přednost objevování cizích zemí přes větší města, přes jídlo, pití a poznávání nových lidí, nicméně ani ti si krátkou návštěvu pláže neodpustí. A když jsme konečně na té pláže, která nemusí být nutně omývána slanou vodou, můžeme udělat pár opravdu povedených snímků.

 

1. Zajímavá místa

Párkrát jsem od známých zaslechla, že brát s sebou fotoaparát na pláž nemá cenu z jednoho prostého důvodu – vypadá pořád a všude stejně, což je vcelku smutný názor. Dle mého pláže překypují fotografickými příležitostmi. Za problém můžeme považovat zdánlivě neexistující bod zájmu ve fotografii pláže volně přecházející v moře, kvůli čemu se snímek jeví nudným. Právě proto je prvním krokem k dobré fotografii najít zajímavé místo či detail – snímek stop v písku, vlny valící se na břeh, maják a další maličkosti, které snímek oživí – sluneční brýle, boty na břehu, pískové hrady atd.

 

shutterstock_200624198

2. Načasování

Začátek a konec dne je podle mě tou nejlepší příležitostí pro fotografování na pláži. Při úsvitu bude pláž okupovat méně lidí a mimo to bude slunce svítit z úhlu, který do snímku přidá více barev i stínů – to zejména ve večerních hodinách. Z takovýchto zlatých fotografií můžete teplo přímo cítit.

 

shutterstock_123343987

3. Rozšiřte si obzory

Jedním z  největších problémů při fotografování pláže je široký otevřený prostor, který nic neruší a vy se tak nemůžete na nic soustředit, proto jsou fotografie horizontu často nerovné. Dávejte si pozor, aby jste ho udržely v rovině a nebyl zešikmený.

 

51

4. Na pláž v dešti

Jděte na pláž ve chvíli, kdy se jí všichni ostatní budou vyhýbat (a neberte tento tip jako nabádání k jisté smrti v případě výstrahy před hurikánem, žraloky či smrtících vlnách). Bouře nad mořem nejsou ničích zvláštních a právě v takových chvílích ji budete mít, možná až na pár dalších fotografů, jen pro sebe. Zkuste zachytit blesky, o kterých jsem psala v jednom z minulých článků. Vzniknou tak velmi atmosférické snímky.

5. Záblesk

Pokud fotografujete lidi na pláži, portréty apod., zjistíte, že na jejich obličeji budou vždy stíny (často za to můžou klobouky, brýle, nosy atd.). Zapněte v tu chvíli externí blesk a zjistíte, že stíny jsou odstraněny a problém je vyřešen. Důležité je to především při fotografování proti slunci. Bez blesku by se fotografovaný objekt mohl stát siluetou.

 

50

6. UV a polarizační filtr

UV filtry jsou pro majitele zrcadlovek na pláži užitečné hned z několika důvodů. Za prvé působí jako ochrana objektivu, ale také odfiltrují v určitém rozsahu ultrafialové světlo. To snižuje atmosférický opar – tzn. namodralý opar/nádech ve fotografii. Jejich vizuální dopad není velký, nicméně stále patří k základnímu vybavení při koupi zrcadlovky. Pokud toužíte právě po vizuálním dopadu, doporučuji pořídit si polarizační filtr, který snižuje odlesky a zvyšuje kontrast. Jeho největší dopad můžete pozorovat na modré obloze (která s jeho použitím může být téměř tmavě modrá) a na vodě – moři, či oceánu.

7. Černobílé

Jeden z efektů, které se v poslední době rozmohly při fotografování na pláže (ale i v jiných žánrech), je převést fotografii v post produkci do černobílé barvy. Tato úprava úplně změní náladu fotografie a pocit, jaký při jejím pozorováním budete cítit. Je to také světlý způsob, jak přivést k životu snímky nudné a nebo snímky pořízené za zatažených dnů, které jako barevné mohou působit poněkud chudě a bezbarvě.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Žijeme fotografií stejně jako vy! #fotoskodafest

Termín 27. 5. – 4. 6. 2015 nemůže chybět v kalendáři žádného fotografa. Zaregistrujte se na fotografický festival, který je věnovaný všem fotografickým nadšencům. Přijďte si vyměnit své zkušenosti, něčemu novému se přiučit nebo si poslechnout Manfreda Baumanna, Denise Klero, Jiřího Růžka, Elišku Kyselkovou, Petra Hricka a další. 9 dní přednášek, workshopů a prezentací Registrací […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 24.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Sigmácké zkratky

Canoňácké zkratky

Na stránkách přibyl minulý týden článek o Nikoňáckých zkratrách. Ani jsem netušila, jaké odezvy se mi od vás – čtenářů – dostane. Mockrát vám za to děkuji, jelikož neexistuje lepší pocit, než čtení těch pozitivních komentářů a slov podpory. A jelikož bych nerada někoho diskriminovala, dnes se vám dostává do ruky stejný článek, jen s Canoňáckými […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Sedm dní v novinkách z fotografie

Olympus Stylus SH-1 Zdánlivě se novinka firmy Olympus tváří jako „bez-zrcadlovka“ s výměnnými objektivy, ovšem jedná se o kompaktní superzoom. Olympus Stylus SH-1 se může pochlubit 16MPx BSI CMOS senzorem s pěti-osou stabilizací obrazu (video nastiňující funkci najdete zde), kterou zdědil právě z vyšší řady bez-zrcadlových kompaktů s výměnnými objektivy. Stabilizaci určitě oceníte při natáčení 1080/60p videí, obzvláště za […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 02.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
jak fotit svatbu

Jak fotit svatbu

Svatební období je v plném proudu! Troubení bavoráků, z oken prší rýže, na silnicích se válí plechovky, které se utrhly z provázků navázaných za autem, te si 10 tipů pro lepší fotografie! 1. Vytvořte si „foto-seznam“! Jeden z neužitečnějších tipů, které jsem kdy dostal k fotografování svateb. Sepište si dopředu co přesně byste chěli během […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 16.05.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi