Jak fotit na pláži

Jak fotit na pláži

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 21.07.2014

Rozhodit deku na pláži a strávit týden s ještě doma nasmaženými řízky, opalováním, koupáním a snažení se vší silou uhlídat děti před smrtí utopením vždy patřilo k českým dovolenkářským stereotypům. V současné době dává, a to zejména většina mladých lidí, přednost objevování cizích zemí přes větší města, přes jídlo, pití a poznávání nových lidí, nicméně ani ti si krátkou návštěvu pláže neodpustí. A když jsme konečně na té pláže, která nemusí být nutně omývána slanou vodou, můžeme udělat pár opravdu povedených snímků.

 

1. Zajímavá místa

Párkrát jsem od známých zaslechla, že brát s sebou fotoaparát na pláž nemá cenu z jednoho prostého důvodu – vypadá pořád a všude stejně, což je vcelku smutný názor. Dle mého pláže překypují fotografickými příležitostmi. Za problém můžeme považovat zdánlivě neexistující bod zájmu ve fotografii pláže volně přecházející v moře, kvůli čemu se snímek jeví nudným. Právě proto je prvním krokem k dobré fotografii najít zajímavé místo či detail – snímek stop v písku, vlny valící se na břeh, maják a další maličkosti, které snímek oživí – sluneční brýle, boty na břehu, pískové hrady atd.

 

shutterstock_200624198

2. Načasování

Začátek a konec dne je podle mě tou nejlepší příležitostí pro fotografování na pláži. Při úsvitu bude pláž okupovat méně lidí a mimo to bude slunce svítit z úhlu, který do snímku přidá více barev i stínů – to zejména ve večerních hodinách. Z takovýchto zlatých fotografií můžete teplo přímo cítit.

 

shutterstock_123343987

3. Rozšiřte si obzory

Jedním z  největších problémů při fotografování pláže je široký otevřený prostor, který nic neruší a vy se tak nemůžete na nic soustředit, proto jsou fotografie horizontu často nerovné. Dávejte si pozor, aby jste ho udržely v rovině a nebyl zešikmený.

 

51

4. Na pláž v dešti

Jděte na pláž ve chvíli, kdy se jí všichni ostatní budou vyhýbat (a neberte tento tip jako nabádání k jisté smrti v případě výstrahy před hurikánem, žraloky či smrtících vlnách). Bouře nad mořem nejsou ničích zvláštních a právě v takových chvílích ji budete mít, možná až na pár dalších fotografů, jen pro sebe. Zkuste zachytit blesky, o kterých jsem psala v jednom z minulých článků. Vzniknou tak velmi atmosférické snímky.

5. Záblesk

Pokud fotografujete lidi na pláži, portréty apod., zjistíte, že na jejich obličeji budou vždy stíny (často za to můžou klobouky, brýle, nosy atd.). Zapněte v tu chvíli externí blesk a zjistíte, že stíny jsou odstraněny a problém je vyřešen. Důležité je to především při fotografování proti slunci. Bez blesku by se fotografovaný objekt mohl stát siluetou.

 

50

6. UV a polarizační filtr

UV filtry jsou pro majitele zrcadlovek na pláži užitečné hned z několika důvodů. Za prvé působí jako ochrana objektivu, ale také odfiltrují v určitém rozsahu ultrafialové světlo. To snižuje atmosférický opar – tzn. namodralý opar/nádech ve fotografii. Jejich vizuální dopad není velký, nicméně stále patří k základnímu vybavení při koupi zrcadlovky. Pokud toužíte právě po vizuálním dopadu, doporučuji pořídit si polarizační filtr, který snižuje odlesky a zvyšuje kontrast. Jeho největší dopad můžete pozorovat na modré obloze (která s jeho použitím může být téměř tmavě modrá) a na vodě – moři, či oceánu.

7. Černobílé

Jeden z efektů, které se v poslední době rozmohly při fotografování na pláže (ale i v jiných žánrech), je převést fotografii v post produkci do černobílé barvy. Tato úprava úplně změní náladu fotografie a pocit, jaký při jejím pozorováním budete cítit. Je to také světlý způsob, jak přivést k životu snímky nudné a nebo snímky pořízené za zatažených dnů, které jako barevné mohou působit poněkud chudě a bezbarvě.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jiří Šujanský

Jiří Šujanský: „Hlavním poznávacím znamením opravdové modelky je to, že jí sluší jakýkoliv makeup, účes a jakékoliv oblečení.“

Jiří Šujanský je hvězdný fotograf – a to do slova. Skrz hledáček viděl již nejednu českou celebritu – jména jako Andrea Verešová, Ewa Farná, Miss 2013 Gabriela Kratochvílová nebo rapper Řezník – jsou mu dobře známá. Následující rozhovor vám poodhalí duši tohoto českého fotografa.   Vaše fotografie jsou v České republice velmi populární. Proto se nemůžu nezeptat […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 28.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Daniela Haubertová

„Modelky preferuji přirozené, které se příliš nelíčí“, říká Daniela Haubertová

  Pro jihlavskou fotografku Danielu Haubertovou alias Dannie není focení prací, ale zálibou. Věnuje se portrétování žen v exteriéru, květiny a stromy jsou nedínou součástí jejích pohádkových snímků. Modelky si ji vyhledávají samy, třeba na jejím facebookovém profilu MyDannie.     Jak vypadaly vaše fotografické začátky, jak dlouho fotografujete portréty? Čas běží rychle, tak už to nějaký […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 10.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Fotomodeling pixabay

Jak se naučit pózovat? Chce to trénink

Pózování se může zdát jako snadná činnost, ale není tomu tak. Modelka bývá hodnocena právě podle toho, jak dobře zvládá pózovat a koordinovat své pohyby. Jak se tedy naučit pózovat co nejlépe?   Pokud už nejste v modelingové agentuře, kde vás kompletně ohledně pózování zaškolí, pak narazíte na problém, který se týká pózování. Něco se […]

Autor článku Šárka Datum článku 24.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Jak fotit zatmění slunce

Jak fotit zatmění Slunce

Zatmění slunce je, jak většina z vás ví, astronomický jev, kdy měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce a to částečně nebo zcela zakryje. V případě, že Měsíc zakryje Slunce úplně, dojde ke znatelnému setmění a výraznému snížení teploty. Na obloze můžete v takový okamžik pozorovat hvězdy i některé planety. V minulosti bylo zatmění označováno jako „černé slunce“ […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě