TOP 10 odborných knih o fotografování

Z dalších účinků - epileptogenní, prodloužení QT intervalu na EKG, zvýšení hladiny prolaktinu a s tím spojené poruchy menstručního cyklu, tento, vyšší riziko osteoporózy, ICHS a tardivních dyskinezí. U různých antipsychotik se tyto nežádoucí účinky vyskytují v různé míře případně se vůbec nemusejí vyskytnout.

Rubrika článkuZajímavosti 31.05.2016

Na knižním trhu existují stovky, ba tisíce populárně-naučných publikací pojednávající o fotografiích, následných úpravách v post-procesu i o významných osobnostech světové i tuzemské fotografie. Právě kvůli množství knih, které jdou každý den do tisknu, není snadné zorientovat se mezi těmi vynikajícími, průměrnými a špatnými. I já jsem, jako knihomol a sysel, hledala v začátcích knihy, po kterých sáhnout, a které by mě dokázaly uvést do základů fotografování. Zde je 10 mých favoritů, které mi cestu velmi ulehčily. Berte na vědomí, že se jedná o čistě subjektivní seznam, a proto zde můžou některé z vašich oblíbených publikací chybět, anebo naopak přebývat. 🙂

TOP 10 odborných knih o fotografování

10. 50 slavných fotografií – Hans-Michal Koetzle

Fotografie jedinečným a zásadním způsobem formují způsob, jakým hledíme na svět a skutečnost kolem nás. Kniha klade nejvýznamnější milníky na cestě dějinami fotografie pod mikroskop, aby tento kulturní vliv fotografie ukázala. Každá z kapitol se věnuje jednomu snímku, který do detailu popisuje a analyzuje z estetického a uměleckohistorického hlediska. Začíná úplně prvními stálými fotografiemi (Nicéphore Niépce a Louis Daguerre) a provází čtenáře až do dnešního dne skrze avantgardní fotografii dvacátých let a další slavné snímky.

50 slavných fotografií

Podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

9. Očima fotografa – Kompozice pro lepší fotografie – Michael Freeman

Příručka se věnuje fotografování na cestách z nejrůznějších úhlů: výběr fotoaparátu, volba cesty, vhodné světlo pro fotografování v jednotlivých částech dne, výběr tématu k fotografování, jak se vyhnout klišé apod.

Očima fotografa

8. Mistrovství práce s DSLR – Roman Pihan

V knize naleznete více jak 400 ilustračních fotografií, přes 100 kreseb, grafů a několik desítek tabulek pro pohodlné nalezení všech relevantních informací. Kromě konkrétního a detailního popisu všech funkcí DSLR získáte i podrobného průvodce nákupem objektivů, blesků a dalšího příslušenství. A samozřejmě to hlavní: vše je zaměřeno na využití těchto informací ve vlastní fotografické praxi, proto je knihu možné číst i jako fundovaný výklad základních pravidel fotografické práce.

Mistrovství práce s DSLR

 

7. Myslete jako fotograf – Michael Freeman

Kniha je členěna do tří částí: Záměr, Styl a Postup, tedy od ujasnění si toho, co a proč je předmětem či objektem fotografie, čím by měl být divák zaujat a jak by na něj měl snímek působit, přes využití různých stylů, trendů a módních vln až po budování vlastního osobitého fotografického přístupu. Závěrečná část, Postup, se zabývá způsobem a technikami řešení problémů, se kterými se fotograf při realizaci svého záměru setkává. Neřeší se zde otázka expozice nebo základy kompozice, ale postupy, jak vylepšovat snímek, jak vnímat fotografovanou scénu, jak předvídat i jak využívat nečekané příležitosti. Knížka je určena všem úrovním fotografů, od začátečníků až po pokročilé. Je současně zasvěceným průvodcem historií fotografie i praktickým návodem.

myslete jako fotograf

6. National Geographic: Fotografie – Leah Bendavid-Val

Kdysi a dnes, Cizí kraje, Příroda, Pod vodou, Věda a technika, Spojené státy Nejlepší fotografie uveřejněné v časopise National Geographic posledních 15 let, informace o tom, kde a jak byly pořízeny, i zasvěcené komentáře jejich autorů – fotografů i fotografek.

National Geographic: Fotografie

5. Fotolovy – Rostislav Stach

Pokud se o fotografování zvěře zajímáte, naleznete zde vše, co na svých výpravách do přírody budete potřebovat a to bez ohledu na to, zda fotografujete pouze pro radost nebo je váš zájem profesionální. Kniha představující neobyčejně široký přehled skvělých fotografií zvířat bude také ideálním dárkem pro každého milovníka živé přírody.

Fotolovy

4. Naučte se exponovat kreativně – Bryan Peterson 

Správná expozice může být i dnes, v době sofistikovaných filmových či digitálních aparátů, problémem nejen pro začínajícího fotografa. Kniha Bryana Petersona vám osvětlí vztah clony, expozičního času a citlivosti, provede vás úskalími volby správné expozice i ve složitých situacích – za špatného světla, v čelním nebo zadním světle, při fotografování pohybu a řadě jiných případů. Hlavním posláním knihy je však ukázat vám, že z celé řady kombinací clony, času a citlivosti je třeba volit kombinaci kreativní, aby vaše snímky získaly kouzlo, a neobyčejnost.

Naučte se exponovat kreativně

 

3. Expozice – problémy a řešení – Bryan Peterson

Kniha uvádí celou řadu problémových situací, se kterými se fotografové běžně a pravidelně setkávají: buď je světla málo, nebo moc, dokonce ho může být málo i mnoho současně, může také svítit z nesprávné strany nebo nesvítit vůbec a budete ho muset sami vytvořit. Bryan Peterson uvádí desítky takových případů a ukazuje, jak je řešit. Někdy jsou to postupy jednoduché: změřte expozici tam a tam a pak už jenom fotografujte. V jiných případech vám poradí a pomůže i s kompletní přípravou na pořízení působivých snímků. Zapomeňte na režimy Auto a Program a vydejte se na cestu kreativní fotografie, na níž vám bude Bryan Peterson spolehlivým průvodcem.

Expozice – problémy a řešení

 

2. Naučte se fotografovat dobře – Bryan Peterson

Publikace obsahuje všechny praktické rady a doporučení, které potřebuje začínající až středně pokročilý fotograf znát. Od základních informací o digitální fotografii přes vysvětlení, jaké nastavení expozice volit pro získání působivých snímků, až po rady, jak fotografovat scény s pohybem. V samostatných kapitolách předvádí autor fotografování lidí, portrétů, makra a detailu, krajiny a přírody. Závěr publikace je věnován několika zajímavým efektům, kterými mohou své fotografie oživit ti, kteří rádi zkoušejí netradiční postupy. Mezi nesporné výhody knih Bryana Petersona patří způsob jeho vysvětlování, který vychází z dlouhodobé fotografické praxe a zkušeností školitele uznávaného po celém světě. Výklad nevyžaduje žádné předchozí znalosti, knihu mohou dobře použít i naprostí začátečníci, ale díky množství praktických rad a podrobně popsaným ukázkám ji využijí i zkušení fotografové.

Naučte se fotografovat dobře

1. Digitální fotografie 1 – 4 – Scott Kelby

Scott Kelby je jedním z nejznámějších autorů píšících o Photoshopu a také o digitální fotografii. Je známý svým specifickým, pro někoho obtížně stravitelným, humorem. Staví před čtenáře fakta, informace i postupy bez ohledu na autority a jinými respektovaná klišé. V jeho podání ztrácí mnohé „digitální tajnosti“ své tajemno a zůstává stravitelné jádro. Na rozdíl od jiných – skvělých – autorů se Kelby příliš netrápí vysvětlováním, řídí se spíše heslem: „Chceš vytvořit tohle? Udělej to tak a tak.“ Podobné je to i v této knize. Sám Kelby v ní říká: „…kdybychom spolu byli fotit a vy se mě zeptali: Scotte, jak bych měl vyfotit tamtu kytku, aby byla ostrá na rozostřeném pozadí? – neodkašlal bych si a nezačal s přednáškou o obecných principech fotografování. Prostě bych řekl: Použij teleobjektiv, clonu nastav co nejnižší, zaostři na kytku a zmáčkni spoušť“. Jedná se většinou o jednoduché rady, v rozsahu, který se vejde vždy na jednu stránku. Vždy jde ale o rady veskrze praktické, řešící s předstihem řadu problémů, do kterých se může začínající fotograf dostat.

Digitální fotografie

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Sedm dní v novinkách z fotografie

První spekulace o Nikonu D4s Společnost Nikon už před časem oznámila vývoj nejnovější vlajkové lodi z řad svých digitálních zrcadlovek, Nikon D4s. Začátkem ledna byl přístroj k vidění na veletrhu CES v Las Vegas, ovšem pouze v uzavřené vitríně a zástupci Nikonu doposud neposkytli žádné informace o vlastnostech a funkcích fotoaparátu. Z dostupných obrázků a informací je zatím jisté, že […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 05.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Sarka-Fotomodeling

Fotografie nevyšly podle představ. Co teď?

Tohle se někdy stane snad každé modelce. Fotografie nevyjdou k vaší spokojenosti. Dá se určit pomyslná mez, podle které lze určit, co je vaší chybou a co už spadá pod kompetenci fotografa? Pojďme se na to společně podívat.   Jak bylo řečeno, fotografie nikdy nejde posuzovat nezávisle na spolupráci obou stran. Jestli fotografie nevyšly podle […]

Autor článku Šárka Datum článku 10.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Jak fotit knihu

Jak fotit knihu

Když se nad tím pořádně zamyslíte, tenhle článek není úplným nesmyslem. Je mi jasné, že v první chvíli se pár lidí zarazí a zeptají se proč by měli fotografovat knihu. Ale osobně jsem tenhle článek toužila napsat již delší dobu. Ať už pro ty, co se chystají prodat jejich papírové poklady po internetu nebo pro ty, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 12.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit
Richard Horák

Richard Horák: „Neznám žádné jiné město na světě s podobným Geniem loci, duchem místa, jako je Praha.“

Pro začátek bych vás poprosila o krátké představení vás a vaší aktuální fotografické práce.   K fotografování mě přivedl můj táta, koupil mě takovou krásnou černou krabičku, která se jmenovala BOX Tengor, byl ošoupaný, starý, ale fotil a já jsem ho měl rád. Moc mě to nešlo, ale díky tátovi mě fotografie zaujala. S tátou […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory