Sedm dní v novinkách z fotografie

Rubrika článkuTechnické novinky 05.03.2014

Středoformátový CMOS fotoaparát Hasselbladu na trhu

Hasselblad-H5D-50c

Stejně jako konkurence (použitý snímač s největší pravděpodobností pro obě značky vyrábí Sony) má i nový přístroj Hasselbladu 50MPx CMOS senzor středního formátu. Nabízí dynamický rozsah 14 EV a ISO v rozmezí 100 – 6400. Maximální snímací čas je 12 minut, minimální pak 1/800s, při sekvenčním snímání pak fotoaparát zachytí až 1,5fps.

Hasselblad H5D-50c je již k dispozici a to za cenu €20,900 (bez daně).

 

Nová špička žebříčku DxO Mark

Společnost DxO Labs, která na těchto stránkách zveřejňuje laboratorní testy, hodnocení a srovnání digitálních fotoaparátů podle kvality jejich snímacího čipu, má nyní nového vůdce tohoto žebříčku zvaného DxO Mark.

RED-Epic-DragonJe jím profesionální modulární kamera od firmy RED s označením Epic Dragon. Kamera není určená pouze k natáčení videí, ale je uzpůsobena také k focení a proto byla také do srovnání zařazena. Disponuje 19MPx senzorem s poměrem stran 2:1 (rozlišení 6144×3160 bodů) a dynamickým rozsahem 16,5+ EV (podle údajů výrobce). Jak jsem již zmínil, kamera je modulární a samotné tělo neobsahuje ani hledáček. Modulární je také bajonet objektivu, s adaptéry je možné použít objektivy pro bajonety Canon, Nikon, Leica, a bajonet PL.

Samotný přístroj je sice velice zajímavý a jistě si zaslouží první místo v DxO Marku, ale některým se nelíbí srovnání s klasickými DSLR. Je ovšem důležité zmínit, že RED Epic Dragon si své prvenství drží i před středoformáty.

Rád bych zmínil cenu kamery Epic dragon, ale chtěl bych předejít zdravotní újmě našich čtenářů…

 

První praktické informace o Sigmě 50mm F1.4 DG HSM Art

Začátkem roku byl představen objektiv Sigma 50mm F1.4 DG HSM Art, který je zástupcem větve špičkových produktů Sigmy. Sigma si při jeho uvedení předsevzala, že bude konkurovat značkám jako Nikon, Karl Zeiss a dalším.Sigma-50mm-F1.4-DG-HSM-Art-lens

Čínský web Xitek (který je nyní přetížen) postavil tento objektiv proti takovým jako Nikon 58mm f/1.4 G, Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA SSM, nebo Zeiss Otus 55mm f/1.4. Ke všeobecnému překvapení Sigma co do kvality obrazu nepřekonala pouze objektiv Zeiss. Konkrétní posouzení nechám na Vás, zde je graf vinětace a srovnávací fotografie ve středu a v rozích snímku. Sigma 50mm F1.4 DG HSM Art je v nich označena jako „311“.

Fuji nabízí možnost „převlečení“ fotoaparátů z řady X-series

Fuji-X-signaturePokud jste šťastným majitelem fotoaparátu Fuji z řady X-series, bydlíte v Británii a rádi svého mazlíčka hýčkáte, máte teď možnost přidat svému fotoaparátu na exkluzivitě.

Nově můžete svůj (ať stávající či budoucí) fotoaparát nechat potáhnout „ještěří kůží“ (výrobce nezmiňuje, jestli se jedná o pravou kůži). Toto zajímavé vylepšení je dostupné pro modely X10, X20, X100, X-Pro1, X-E1 a X-E2. V případě již zakoupeného fotoaparátu Vám bude zaslán přepravní box, ve kterém zašlete přístroj výrobci a ten se do pěti dnů vrátí s novým designem, zkontrolován, kompletně vyčištěn a otestován. Úprava samozřejmě nemá vliv na záruku, ale za cenu necelých £130 to také není nic levného.

 

Paměťová karta Panasonic Gold Series SDUC

panasonic_sduc_u3-301x400Ty z Vás, kteří pokukují po Panasonicu Lumix DMC-GH4 (novinka zde) z důvodu natáčení 4K videa jistě potěší nová paměťová karta stejného výrobce s názvem Panasonic Gold Series SDUC. Zkratka SUDC je spojením SDHC UHS-I, což naznačuje, že splňuje standardy UHS Speed Class 3 a má tedy minimální zápisovou rychlost 30MB/s (240Mbps). Pokud ji tedy použijete s produktem, který tento standard také splňuje, nabízí pak sestava maximální rychlost čtení 90MB/s a maximální rychlost zápisu 45MB/s. Pro ostatní přístroje je pak dostupná minimální rychlost zápisu 10MB/s. Karty budou k dispozici v kapacitách 16 GB, 32 GB a 64 GB.

 

 

Komentáře

Autor článku

Ondřej Panáček

Jsem nadšeným fotografem asi od patnácti, baví mě luminografie a focení širokoúhlými objektivy.

 

Mohlo by vás zajímat

photographer

2 největší obavy fotografů

Pokaždé, když se pustíte do nové kariéry, jste trochu nervózní. A když se jedná o kreativní průmysl, naše nervy jsou často ještě víc silnější. Většina nadšenců fotografie by určitě chtěla proměnit tento svůj koníček v dobře placenou kariéru. Ale negativní myšlenky a obavy jim brání v tom, aby udělali první kroky.    Mohlo by být […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 13.12.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Václav Chochola

Václav Chochola: libeňský odchovanec, který fotografoval Dalího

Není to tak dávno, co české zpravodajské servery obletěla zpráva s úmrtím fotografa Václava Chocholy. V roce 2005 jeho smrt oplakal nejeden Čech. A pokud nedošlo přímo na slzy, vyvstaly místo nich vzpomínky na klasika české portrétní fotografie, jemuž stál modelem i nejslavnější surrealista – Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech. Václav Chochola se narodil […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Slavní fotografové
Jak fotit koncerty

Jak fotit koncerty

Osobně jsem názoru, že koncert byste si měli užít. Týrat celý večer kapelu, se zapnutým bleskem, ráno stáhnout fotky do počítače a třetinu smazat, protože na nich není rozeznat hlavu kytaristy od jeho hlavy Marshall. Druhou třetinu snímků smazat, protože členům kapely chybí části těla či nástrojů a z poslední třetiny vybrat 3 použitelné fotky, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 03.02.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi Ve městě
SarkaFoto - Pavlina Borakova rozhovor

Pavlína Boráková: ,,Důležité je dát do focení srdce. Člověk pak nepřemýšlí, jestli je obtížné. Jde do toho naplno!“

Nadaná fotografka Pavlína Boráková pochází z Dolní Libiny, kde má svůj ateliér. Vyhrála celou řadu fotosoutěží, mezi jinými např. první místo v soutěži „selfie“ pro časopis FootVideo z roku 2014. Dnes již má stálou klientelu spokojených zákazníků, kteří se za ní rádi vracejí. Jak se k focení dostala a co plánuje do budoucna?     Kdy […]

Autor článku Šárka Datum článku 15.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory