Sedm dní v novinkách z fotografie

Rubrika článkuTechnické novinky 05.02.2014

První spekulace o Nikonu D4s

Společnost Nikon už před časem oznámila vývoj nejnovější vlajkové lodi z řad svých digitálních zrcadlovek, Nikon D4s. Začátkem ledna byl přístroj k vidění na veletrhu CES v Las Vegas, ovšem pouze v uzavřené vitríně a zástupci Nikonu doposud neposkytli žádné informace o vlastnostech a funkcích fotoaparátu.nikon_d4s

Z dostupných obrázků a informací je zatím jisté, že exteriér přístroje zůstal téměř nezměněn – jedinou viditelnou úpravou je povrch na voličích ostřících bodů autofokusu. Jednou z mála potvrzených informací je vyřazení podpory XQD karet v jednom ze slotů. Lze tedy předpokládat jeho nahrazení slotem pro karty formátu SD nebo CF.

Po představení modelů D5300 a D3300 s Expeed 4, minulý rok, můžeme tuto procesní jednotku očekávat i v D4s, s velkou pravděpodobností v páru. S tím se samozřejmě váže také rychlejší autofokus a natáčení 1080p videa při šedesáti snímcích za sekundu (720p/120 snímků).

 

Full-frame zrcadlovka od Hasselbladu

S pověstí výrobce vybavení pro profesionální fotografy se Hasselblad rozhodl uvedení „nového“ modelu Hasselblad HV. Podle ředitele společnosti má být nový model stylovým fotoaparátem pro profesionální využití, případně je určen těm, kteří jsou ochotni ve svých začátcích utratit více peněz za nejen profesionální, ale i stylový kus fototechniky.

Bez názvuTělo přístroje je vyrobeno z titanu a vysoce kvalitních hliníkových slitin s nejmodernější povrchovou úpravou, která svou tvrdostí údajně šlape na paty diamantu. Krom toho je ale Hasselblad HV „přebalením“ již prodávané zrcadlovky Sony A99. Nebudu Vás proto unavovat technickými detaily, všechny naleznete na webu zaměřenému speciálně na Hasselblad HV: http://www.hasselblad-hv.com/

K exkluzivnímu kusu techniky samozřejmě patří exkluzivní balení, pokud se tedy rozhodnete ke koupi, dostanete nejen tělo přístroje, dvě baterie a další příslušenství, ale také objektiv Zeiss Vario-Sonnar T* 2,8/24-70 ZA. To vše v pevném transportním kufru se zvýšenou pevností a odolností proti vnějším vlivům, do kterého se vleze i „laptop běžné velikosti“. Inu, za cenu 8500 euro člověk očekává něco navíc nejen v balení.

//
//

 

Nový odolný Olympus Stylus Tough TG-850 iHS

Rozšiřující se trh s tzv. „akčními kamerami“ se zvýšenou odolností a vodotěsností nutí výrobce běžných fotoaparátů reagovat, a tak se čím dál více setkáváme s přístroji, které se těmto outdoorovým kamerám blíží. Olympus se svou řadou Tough si v tomto odvětví vybudoval pověst už před dlouhou dobou, ovšem poslední dobou je znát, že se snaží outdoorovým kamerám přiblížit.

Olympus TG-850Posledním příspěvkem do této řady je Olympus Stylus Tough TG-850 iHS, s 16MPx BSI CMOS snímačem a procesorem TruePic VII. Po vzoru action-camů má na poměry kompaktů extra širokoúhlý objektiv 21-105mm (5x zoom) spíše podprůměrné světelnosti f3,5-5,7. Objektiv je stabilizovaný, jako např. u zrcadlovek a EVF fotoaparátů. Otočný LCD display na zadní straně o 460 tisících bodech má úhlopříčku 3 palce. Tělo přístroje má zvýšenou odolnost proti tlaku a nárazům (pouze při zavřeném displayi), vodě (do 10m), prachu a mrazu. Zvládá natáčet FullHD/60p video, případně i high-speed video (640×480/120p a 320×240/240p), s použitím stabilizace. Zajímavostí je pak funkce intervalového focení.

Spojené státy se uvedení na trh dočkají v březnu tohoto roku za cenu $249, předpokládám tedy, že se jej v Evropě dočkáme cca do dvou měsíců za podobnou cenu v eurech.

 

PhaseOne uvádí na trh „první na světě“ středoformátovou snímací stěnu s CMOS technologií

phase-one-iq250Po nedávné tiskové zprávě Hasselbladu o vypuštění nového středoformátového digitálního fotoaparátu s „prvním CMOS snímačem této velikosti na světě“ oznamuje firma PhaseOne podobný krok.

Na světlo světa se dostává digitální stěna s CMOS snímačem právě od PhaseOne s označením IQ250. Podle specifikací má nabídnout údajně nejvyšší rozsah ISO (100-6400) mezi středoformáty, spolu se 14-ti kroky dynamického rozsahu a 14-ti bitovou hloubkou barev. Na zadní straně najdeme 3,2 palcový dotykový display s rozlišením 1,15MP. Ve výčtu funkcí nechybí také Wi-Fi pro připojení na iPad nebo iPhone.

Jak se zdá, oba produkty, Hasselbladu i PhaseOne, sdílí stejný CMOS snímač vyráběný firmou Sony. Doposud se na snímačích této velikosti používala pouze CCD technologie.

//
//

 

Nový makro objektiv Zeiss pro EVF zrcadlovky

Náročnější vlastníky fotoaparátů s APS-C snímačem z řad Sony E a Fujifilm X jistě potěší oznámení nového objektivu firmu Zeiss. Čerstvý přírůstek do rodiny objektivů Touit se může pochlubit velice lákavými parametry.

Zeiss Touit 50mm F2.8 Macro, jak již jeho název napovídá, je 50mm objektiv, což odpovídá 75mm ekvivalentu kinofilmu, se světelností f2,8. Milovníky hmyzu a jiných titěrných modelů ale určitě nejvíce potěší zvětšení 1:1, tedy zabraný objekt se na snímač fotoaparátu přenáší ve skutečné velikosti. Objektiv používá plovoucích elementů což má, podle vyjádření firmy, zaručit stejnorodou špičkovou kvalitu snímku nezávisle na ostření. O přirozeně působící bokeh se pak postará devíti-lamelová clona.

Do prodeje by se objektiv měl dostat v březnu za cenu 755 euro.touit-50mmf28

Komentáře

Autor článku

Ondřej Panáček

Jsem nadšeným fotografem asi od patnácti, baví mě luminografie a focení širokoúhlými objektivy.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak správně rozřezat fotku aneb pravidlo třetin

Jak správně rozřezat fotku aneb pravidlo třetin

Pravidlo třetin je snad nejoblíbenější (a když ne, tak jistě nejznámější) způsob jak poskládat snímek, a také jedno z mnoha kompozičních pravidel. Ne každý je s ním však obeznámen. Nevadí, je to konec konců důvod, proč jste tady! Co je Pravidlo třetin? Pravidlo třetin byste měli vnímat jako výchozí volbu při skládání kompozice. Mezi fotografy je nejpopulárnější. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 16.11.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
bokeh

DSLR versus „point-and-shoot“ aparáty

Výrobci DSLR se snaží pokrýt celý trh výrobou jednodušších i složitějších aparátů a rozdělením trhu do vícero segmentů tak, aby uspokojily potřeby nenáročných amatérů i profesionálních fotografů. Ale jedna věc je jistá – stále ještě existuje velké množství lidí, kteří si kladou otázku: Zachovat věrnost „point-and-shoot“ neboli kompaktnímu fotoaparátu anebo zatnout zuby a přejít na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.05.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy

Bezplatné programy na úpravu fotek 1: Polarr

Nezáleží na tom, jestli svoje fotografie pořizujete mobilem, kompaktem, který jste dostali pod stromek od babičky anebo profesionální zrcadlovkou. Nezáleží ani na tom, jestli své fotografie prodáváte anebo fotíte pouze pro potěchu oka vlastního i cizího. Pokud jste srdcem fotograf, usilujete vždy a za každé situace o ten nejlepší výsledek. A právě ten nejlepší výsledek […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 05.07.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Histogram

Jak správně zacházet s histogramem? I. část

Nejednou jsem se setkala s tím, že histogram je pro mnoho začínajících fotografů takovou Pandořinou skříňkou, kterou mají strach otevřít a začít používat. Navzdory faktu, že jsme v podstatě histogramem zavaleni ze všech stran, mnoho fotografů neví, k čemu slouží či jak ho správně používat. V následujícím článku se s vámi pokusím co nejlépe popsat jak […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy