S jakým objektivem fotit divokou přírodu

S jakým objektivem fotografovat divokou přírodu? (Nikon)

Rubrika článkuJak fotit 30.09.2015

Jaký objektiv od Nikonu si vybrat na fotografování divoké přírody? Čtenáři se mně často ptají, jaká skla používám, a protože jsem napsala již dva články, a to Svatební objektivy a Krajinářské objektivy, považuji za nutnost vyhovět i těm z vás, kteří propadli kouzlu fotografování divoké zvěře a přírody. Prosím, abyste měli na paměti, že se jedná o čistě osobní názor, zocelený zkušenostmi, nikoliv za obecnou a směroplatnou pravdu. Pokud máte svůj oblíbený objektiv, bez kterého byste v divoké přírodě nedali ani ránu, budeme rádi, když se s námi o jeho název podělíte – například v komentářích.

 

V průběhu fotografování divoce žijících živočichů, ať už se jedná o medvědy na Aljašce nebo kachny letící nad Mácháčem, jedno mají společné – zvolení správného objektivu a ohniskové vzdálenosti. Obecně platí, že čím delší je objektiv (tj. jeho ohnisková vzdálenost), tím lépe. Na rozdíl od krajinářské a portrétní fotografie, kde vynikajících výsledků dosáhnete i s poměrně levným objektivem, fotografování divoké zvěře do značné míry vyžaduje vysoce kvalitní teleobjektivy. To samozřejmě znamená vysokou cenu nákladů (mezi 10 000 a 40 000 CZK, přičemž ty nejkvalitnější stojí i 250 000 CZK). Nemůže být pochyb o tom, že fotografování divoké přírody je velmi nákladný koníček (alespoň dokud nejste tak dobří, že své snímky prodáváte), a to zejména poté, co se sečte vybavení s cestovními výlohami atp.

 

S jakým objektivem fotit divokou přírodu

 

1) Nikon 70-300mm f/4.5-5.6G VR

Pokud se chcete s náklady vejít do rozumné konečné částky, je Nikon 70-300mm f/4.5-5.6G VR pro vás tím pravým. Autofokus je za denního světla velmi dobrý a rozsah 70-300 je ideální zejména při fotografování ptáků usazených na stromě a velkých zvířat. Objektiv je vcelku lehký a kompaktní, takže ho snadno unosíte v brašně či batohu. Je schopný produkovat relativně dobrý bokeh. VR, čili optická stabilizace obrazu, je kvůli jeho délce velkou výhodou.

Za denního světla dosáhnete s tímto sklem skvělých výsledků – problém nastává při zhoršených světelných podmínkách. Dále také nemůže být použit zároveň s jakýmikoli telekonvertory, to znamená, že jste omezeni 300mm.

 

2) Nikon 70-200mm f/2.8G VR II

Dalším krokem od 70-300mm je objektiv Nikon 70-200mm f/2.8G VR II, vynikající objektiv nejen pro portréty, ale i pro fotografování divé zvěře. Zatímco je poměrně krátký, je to jeden z mála objektivů od Nikonu, který je kompatibilní se všemi telekonvertory. Nikon TC-14E II z něj udělá 100-280mm f/4.8 (1.7x) a nejnovější Nikon TC-20E III ohniskovou vzdálenost zdvojnásobí na 140-400mm (2,0x) f/5.6. Opravdu univerzální objektiv.

Narozdíl od Nikonu 70-300mm f/4.5-5.6G VR je Nikon 70-200m f/2.8G VR II objektiv s velmi ostrou kresbou od 70mm až po 200mm. Spojuje nejlepší technologie Nikonu, včetně rychlého AF, nanovláken a VR II.

 

S jakým objektivem fotit divokou přírodu

3) Nikon 300mm f/4 AF-S

Další objektiv je můj dlouholetý favorit – Nikon 300mm f/4 AF-S. Profesionální sklo s vynikající optikou a velmi rychlým automatickým ostřením. Opticky je lepší než Nikon 70-300mm i Nikon 70-200mm VR II + telekonvertory a krásně se blíží ke svému většímu bratru Nikon 300mm f/2.8G VR II.

 

Tenhle objektiv mám ráda především kvůli světelnosti, kompaktnosti, ostrosti a schopnosti produkovat krásný bokeh. Velmi dobře funguje ve spojení s telekonvertorem Nikon TC-14E II 1.4x. Nicméně má pár nedostatků, které doufám Nikon při nadcházející verzi vychytá. Za prvé objektiv nemá VR. Za druhé není opatřen příliš stabilní objímkou na stativ, tudíž budeme nuceni investovat do kvalitnější.

 

4) Nikon 300mm f/2.8G VR II

Dalším skokem v objektivech je (z hlediska hmotnosti, velikosti i nákladů) Nikon 300mm f/2.8 VR II – fenomenální objektiv, vůbec jeden z nejlepších, které kdy společnost Nikon produkovala. Je to dříč, používaný profesionály při fotografování sportovních činností, divoké zvěře i portrétech. Používala jsem ho několik měsíců a byla jsem ohromena jeho výkonem, a to zejména při kombinaci s telekonvertory. Nikon totiž pustil do světa s tímto objektivem i konvertor TC-20E III, který z něj udělá 600mm f/5.6. Vše je opatřeno nejnovějšími technologiemi, jako je VR II, vynikající optikou, prvotřídním AF a super rychlým automatickým zaostřováním i ve špatných světelných podmínkách.

 

S jakým objektivem fotit divokou přírodu

5) Nikon 400mm f/2.8G VR

Pokud chcete vidět doslova objektivovou bazuku, podívejte se na Nikon 400mm f/2.8G VR. S tímto objektivem jste schopni dostat se až na 800mm f/5.6 při použití 2,0x konvertoru. Váží neuvěřitelných 4,6 kilogramů, takže je skoro stejně tak těžký jako nejtěžší objektiv, který Nikon vyrábí – Nikon 600mm f/4 a skoro dvakrát tak těžký jako Nikon 300mm f/2.8G VR II. Takhle masivní samozřejmě není bezdůvodně – jeho velká světelnost (f/2.8) vyžaduje obrovské skleněné prvky, aby byl schopný tolik světla do fotoaparátu vůbec přenést. Podobně jako Nikon 300mm f/2.8G VR funguje výborně se všemi konvertory, včetně Nikon TC-20E III.

 

6) Nikon 500mm f/4G VR

Nikon 500mm f/4G VR je jakousi zlatou střední cestou mezi 400mm a 600mm. Vzhledem k jeho cloně (f/4) je mnohem lehčí než 400mm f/2.8G VR (téměř o kilogram) a je mírně těžší než Nikon 200-400mm f/4 VR II. Je to jediný objektiv, o jehož držením bych snad na pár minutek uvažovala. U všech ostatních bych zásadně používala stativ. Opticky je to velmi ostré sklo. Není moc na co si stěžovat ani co se týká funkčnosti.

 

S jakým objektivem fotit divokou přírodu

7) Nikon 600mm f/4G VR

A konečně vám mohu představit cadillac mezi Nikon objektivy. Nikon 600mm f/4G VR – nejdelší, nejtěžší a nejdražší ze všech. Objektiv, který si pořídí mnoho wildlife fotografů, zejména na fotografování ptáků. Bez debat budete na jeho udržení potřebovat kvalitní stativ – takové monstrum udrží například Gitzo Systematic s Wimberley Gimal hlavou. S tělem (jako je například Nikon D3S) se dostanete na neuvěřitelnou váhu 6,5 kilogramu.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit kouř

Jak fotit kouř

Občas si zapálím. A občas při tom ustrnu a pozoruji kouř. Taky se stává, že si o mně lidé kolem v takových chvílích myslí kdo ví co, ale co se dá dělat. Jsem prostě celou duší fotograf a pokouším se fotit všechno. A proto dnešní článek bude o fotografování kouře – nejen pro kuřáky! Fotografování […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 28.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit
Mamina Photography

Mayia Koutová: „Fotografie je vzpomínka, která vypráví příběh.“

Mayia Koutová alias Mamina Pictures – pod touto přezdívkou ji můžete vyhledat na facebooku, jako to již udělalo mnoho lidí před vámi. 🙂 Nechce se ani věřit, že fotit začala tato 25letá maminka z Hradce Králové před pár měsíci. Už teď její tvorbu obdivují tisíce Čechů. Jak sama říká – k fotografování ji přivedlo narození syna. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
bokeh

Efekt bokeh

Co je to bokeh? Bokeh pochází z Japonského slova boke (ボケ), které v překladu znamená „rozostření“. Bokeh je efekt rozostřeného pozadí, které získáte při fotografování s malým clonovým číslem a na to potřebujete správný objektiv.   S jakou clonou fotit? U této otázky záleží, jak moc chcete, aby pozadí bylo rozostřené. Obecně platí pravidlo, že na dobře […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 15.03.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody Základy
fotogram

Fotogram

Pokud vás láká zkusit něco nového a ne až tak složitého, doporučil bych vám zkusit si techniku fotogramu. Fotogram je způsob, jak můžete na fotopapír přenést obrazce jinak než fotoaparátem a tiskárnou. Koho by to nelákalo, zkusit si něco takového, co má už v historii hluboké kořeny a bylo to vlastně u vzniku prvních fotografií. […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 09.02.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Zajímavosti