Jaromír Funke

Jaromír Funke: fotograf pedagog

Rubrika článkuJak fotit 12.03.2016

Třetí velký český umělec, kterého bych vám tímto článkem ráda přiblížila je – jak jinak – Jaromír Funke. Ačkoliv jeho sláva nedosahuje výšin jeho dobrého kamaráda Josefa Sudka, jedná se o jednoho z předních průkopníků avantgardní fotografie, který si svou pozornost zasluhuje i po 70ti letech od své tragické smrti.

 

Jaromír Funke

Funkeho začátky

 

Jaromír Funke se narodil 1. srpna 1896 jako prvorozený syn Antonína a Josefy Funkovým ve Skutči. Pokud byste se chtěli do Funkeho rodiště vydat, najdete ho v Pardubickém kraji. Hledejte dům s číslem 238.

 

V mládí byl okouzlen především moderní architekturou, to byl hlavní impulz, který ho přivedl k fotografování – stal se nadšeným amatérem, který si velmi rychle osvojil veškeré techniky tehdejší umělecké fotografie. Jeho nejčastějším námětem byla pochopitelně architektura a památkové objekty.

 

Právě díky jeho zapálení pro fotografování architektury ho oslovil Městský úřad v Kolíně, na jehož objednávku následně Funke vytvořil cyklus fotografií chrámu sv. Bartoloměje. Tento cyklus byl poprvé vystaven v roce 1943.

 

Jaromír Funke

Avantgardní Funke

Funke prorazil na celostátní výstavách již ve svých 27 letech – ta první byla uspořádána v roce 1923. V této době byly hlavními proudy, které Funkeho ovlivnily, kubismus a elementarismus. Prvky těchto stylů můžeme vidět na fotografii níže. Jaromír Funke bravurně pracoval se světlem a všechny jeho období se vyznačují častou hrou světla a stínů.

 

Stále si zachovával svou vášeň pro architekturu. Zvěčnil stavby tehdejších velkých českých architektů, mezi nimiž nelze nezmínit Bohuslava Fuchse a jeho Masarykův studentský domov, Jaromíra Krejcara a jeho sanatorium Machnáč či kolínskou elektrárnu Jaroslava Fragnera.

 

Od kubismu se ale po čase odklonil k již zmiňované avantgardě. Největší pozornost vzbudila Funkeho výstava nefigurativních fotografií z let 1927 – 1929. Zajímavé na Funkeho tvorbě je, že zpravidla publikoval pouze v cyklech

 

Českou fotografickou scénu ovlivnil Funke nejen svými fotografiemi, ale taktéž svými rozsáhlými pedagogickými, teoretickými, kritickými i redaktorskými činnostmi. Nejprve se stal v roce 1931 pedagogem na slovenské Škole umeleckých remesiel v Bratislavě, poté, v roce 1935 na Státní grafické škole v Praze.

 

Jaromír Funke

Funkeho Kolín

Jak jsem se již zmínila výše, město Kolín pořádalo na Funkeho památku každé dva roky festival Funkeho Kolín, a to již od roku 1993. Hlavním tématem vždy byla prezentace současných umělců z oblasti fotografie. 

 

Pro každé konání festivalu bylo zvoleno unikátní téma, v minulých letech to byly například Stopy a záznamy, Rodina, Reklama, Krajina, Tělo aj. Pravidelně se ho účastnilo mnoho slavných českých autorů. Od roku 2001 zde vystavovalo víc než 100 fotografů, mezi nimi Ivan Pinkava, Jiří Křenek nebo Václav Jirásek.

 

Poslední ročník události se konal v roce 2009.

Jaromír Funke

Funkeho konec

Jaromír Funke skonal na konci druhé světové války. Stal se nepřímou obětí. Poté, co proběhl nálet na Prahu a byla přerušena dodávka elektřiny, nemohl být Funke v nemocnici včas operován.

 

V České i Slovenské republice bylo dodnes uspořádáno mnoho výstav snímků tohoto talentovaného průkopníka a bezesporu nás jich ještě mnoho čeká, neboť bez Funkeho přičinění a bez jeho bezchybných znalostí o fotografii a potažmo umění, by československá fotografie bez debat vypadala jinak. Nejvýznamnější z již proběhlých výstav je bezesporu Jaromír Funke – Mezi konstrukcí a emocí pro Moravskou galerii.

 

Jaromír Funke

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit s fotomobilem?

Dávno je pryč doba, kdy lidé běžně nosili na každou dovolenou, oslavu a jiné události fotoaparát. Dnes jsou rodinné kompakty plnohodnotně nahrazovány mobilními telefony. Jejich výhodou není jen lepší skladnost, ale mnohdy i hezčí fotky. Pokud se vám však zdá, že vaše fotky z mobilu stále nejsou to, co byste si představovali, nebo se chcete vědět, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.08.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Lucie Schweinerová: „Boudoir je tajemný a hravý, odhaluje méně a spíše naznačuje.“

Dnes přinášíme rozhovor s fotografkou Lucií Schweinerovou specializující se na boudoir fotografii. V čem spočívá její gró? Boudoir je tajemný a hravý a na rozdíl od glamouru, který je více sexuálnější a prvoplánovější, boudoir odhaluje méně a spíše naznačuje. Glamour je více módní a idealizovaný. Obecně je v boudoiru důležité škádlení – ženy neukazují vše, jsou spíše zahaleny […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 24.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Fotograf obecný

6 typů fotografa. Který jste vy?

Dnes se ptáme „Jaký jste typ fotografa?“ V nedávné době druh běžně známý jako „Fotograf obecný“ zažil tak trochu evoluční renesanci. Počet jeho kusů neustále narůstal do té míry, že nyní je možné ho zahlédnout jak na obou březích Vltavy v Kafkově velkoměstě, tak skotačit v luzích a hájích. Nadále se dělí do šesti specifických podtypů, na které […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 21.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
světelný řetěz

100 věcí, které jsem se naučila o fotografování

Od doby, kdy jsem do rukou poprvé vzala fotoaparát jsem se naučila pár věcí, o které bych se s vámi dnes ráda podělila. Tyhle poznatky mě totiž velmi obohatily, a proto doufám, že je i vy shledáte inspirujícími.   1. Nikdy nefotografuj proto, abyste ses stal slavným. 2. Uživej si to, co fotíš. 3. Na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit