Jaromír Funke

Jaromír Funke: fotograf pedagog

Rubrika článkuJak fotit 12.03.2016

Třetí velký český umělec, kterého bych vám tímto článkem ráda přiblížila je – jak jinak – Jaromír Funke. Ačkoliv jeho sláva nedosahuje výšin jeho dobrého kamaráda Josefa Sudka, jedná se o jednoho z předních průkopníků avantgardní fotografie, který si svou pozornost zasluhuje i po 70ti letech od své tragické smrti.

 

Jaromír Funke

Funkeho začátky

 

Jaromír Funke se narodil 1. srpna 1896 jako prvorozený syn Antonína a Josefy Funkovým ve Skutči. Pokud byste se chtěli do Funkeho rodiště vydat, najdete ho v Pardubickém kraji. Hledejte dům s číslem 238.

 

V mládí byl okouzlen především moderní architekturou, to byl hlavní impulz, který ho přivedl k fotografování – stal se nadšeným amatérem, který si velmi rychle osvojil veškeré techniky tehdejší umělecké fotografie. Jeho nejčastějším námětem byla pochopitelně architektura a památkové objekty.

 

Právě díky jeho zapálení pro fotografování architektury ho oslovil Městský úřad v Kolíně, na jehož objednávku následně Funke vytvořil cyklus fotografií chrámu sv. Bartoloměje. Tento cyklus byl poprvé vystaven v roce 1943.

 

Jaromír Funke

Avantgardní Funke

Funke prorazil na celostátní výstavách již ve svých 27 letech – ta první byla uspořádána v roce 1923. V této době byly hlavními proudy, které Funkeho ovlivnily, kubismus a elementarismus. Prvky těchto stylů můžeme vidět na fotografii níže. Jaromír Funke bravurně pracoval se světlem a všechny jeho období se vyznačují častou hrou světla a stínů.

 

Stále si zachovával svou vášeň pro architekturu. Zvěčnil stavby tehdejších velkých českých architektů, mezi nimiž nelze nezmínit Bohuslava Fuchse a jeho Masarykův studentský domov, Jaromíra Krejcara a jeho sanatorium Machnáč či kolínskou elektrárnu Jaroslava Fragnera.

 

Od kubismu se ale po čase odklonil k již zmiňované avantgardě. Největší pozornost vzbudila Funkeho výstava nefigurativních fotografií z let 1927 – 1929. Zajímavé na Funkeho tvorbě je, že zpravidla publikoval pouze v cyklech

 

Českou fotografickou scénu ovlivnil Funke nejen svými fotografiemi, ale taktéž svými rozsáhlými pedagogickými, teoretickými, kritickými i redaktorskými činnostmi. Nejprve se stal v roce 1931 pedagogem na slovenské Škole umeleckých remesiel v Bratislavě, poté, v roce 1935 na Státní grafické škole v Praze.

 

Jaromír Funke

Funkeho Kolín

Jak jsem se již zmínila výše, město Kolín pořádalo na Funkeho památku každé dva roky festival Funkeho Kolín, a to již od roku 1993. Hlavním tématem vždy byla prezentace současných umělců z oblasti fotografie. 

 

Pro každé konání festivalu bylo zvoleno unikátní téma, v minulých letech to byly například Stopy a záznamy, Rodina, Reklama, Krajina, Tělo aj. Pravidelně se ho účastnilo mnoho slavných českých autorů. Od roku 2001 zde vystavovalo víc než 100 fotografů, mezi nimi Ivan Pinkava, Jiří Křenek nebo Václav Jirásek.

 

Poslední ročník události se konal v roce 2009.

Jaromír Funke

Funkeho konec

Jaromír Funke skonal na konci druhé světové války. Stal se nepřímou obětí. Poté, co proběhl nálet na Prahu a byla přerušena dodávka elektřiny, nemohl být Funke v nemocnici včas operován.

 

V České i Slovenské republice bylo dodnes uspořádáno mnoho výstav snímků tohoto talentovaného průkopníka a bezesporu nás jich ještě mnoho čeká, neboť bez Funkeho přičinění a bez jeho bezchybných znalostí o fotografii a potažmo umění, by československá fotografie bez debat vypadala jinak. Nejvýznamnější z již proběhlých výstav je bezesporu Jaromír Funke – Mezi konstrukcí a emocí pro Moravskou galerii.

 

Jaromír Funke

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Petr Bambousek

Petr Bambousek: „Cesty si plánuji tak, abych si splnil co nejvíc snů.“

Příbramský rodák Petr Bambousek je  fotograf divoké přírody. Se svým fotoaparátem procestoval už mnoho člověkem nedotčených míst. Můžeme jmenovat třeba Kostariku, Thajsko, Irsko, Ekvádor nebo Panamu nebo Gambii. Pojďte se s námi ponořit do jeho světa křišťálově čisté přírody a vůní deštného pralesa…                   Jakou ze svých fotografií máte nejradši a proč? Ta je pokaždé […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Do ateliéru se vyplatí pořídit klasická světla určená pro napájení ze sítě. Dnes bych rád zmínil dvě z nich… Ponechám stranou nejnižší hobby třídy, kterých najdete na trhu mnoho, cenově cca. Do 4.500,- Kč a mají jednu společnou nevýhodu – nejsou určena pro velké zatížení. Pokud fotografujete často a hodně expozic po sobě, vyhřívají se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.02.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
První fotografie na světě

První fotografie na světe

V neděli jsem navštívil Národní technické muzeum a nestačil se divit. Fotografii je věnovaná krásná expozice, která mapuje dějiny zachycování obrazu pomocí světlocitlivého materiálu od samého začátku až po současné  digitální fotoaparáty. Možná tušíte, že první fotografie na světě byl Pohled z okna v Le Gras. Pan Nicéphore Niépce ji pořídil z okna pomocí camery obscury v […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti

Jak fotit na koncertech

Fotografování koncertu je jedna z největších výzev. Samozřejmě je v první řadě nutné zkontrolovat vstupenku, jelikož na co vám bude váš drahý foťák zabavený ochrankou. Fotografovat koncert je zábavné a vzrušující, i přesto, že to není nic jednoduchého. Klíč k vytvoření krásné fotografie je cvičení. Zkuste jít fotit v noci a fotografovat v horších světelných podmínkách. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 03.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi Ve městě