Jiří Šebek

Rozhovor s Jiřím Šebkem

Rubrika článkuRozhovory 17.09.2014

Dalším z fotografů, který poskytli rozhovor pro Tipy jak fotit je Jiří Šebek – fotograf specializující se zejména na snímky krajiny a architektury. Na svém kontě má ku příkladu cenu Svazu Českých Fotografů za dechberoucí snímky Prahy, či ocenění v kategorii krajina pořádané měsíčníkem National Geography. Ponořte se proto na chvíli do symetrického světa a obdivujte krásu jednoduchosti.

 

Jakou ze svých fotografií máte nejradši a proč?

Nejraději mám asi tyto 2 fotografie

Jiří Šebek

Zde se mi pro fotku podařilo chytit dokonalé podmínky a zároveň i relativně zajímavý záběr. Nejvíce mě potěšilo, že po mně zkoušelo tuto fotku nafotit hodně fotografů, ale nikomu se ji nepodařilo zcela napodobit.

Jiří Šebek

Tuto fotku prostě miluji, jedná se o obyčejné mostní sloupy. Na této fotce to ale vypadá jako loď nějakého kostelního chrámu, což mě hrozně těší.

 

Co považujete za životní úspěch a čeho dalšího byste chtěl ještě dosáhnout?

Nejmenoval bych nějaký jeden konkrétní úspěch. Spíše mě těší, že se ve fotografii neustále posouvám dál. Hodně fotek co jsem udělal před lety, bych nyní hodil do koše a udělal je úplně jinak a lépe. Focení je pro mě ale hlavně obrovský relax a jsem rád, že tomu tak stále je.

Jiří Šebek 

Jak vypadá Váš typický den?

Jelikož se focením přímo neživím, tak většinou dost podobně jako u běžného pracujícího člověka. V případě že je ale fotografická sezóna (podzim), tak dost často vstávám mezi 4-5 hodinou ranní, abych zkontroloval meteorologické podmínky. V případě že to vypadá na zajímavý východ slunce či mlhu, tak s velkými obtížemi vstavu a běžím někam fotit. Pokud je malá naděje na pěkné podmínky, tak jdu zas spát a pak následuje běžný, i když trochu ospalý den. 🙂

 

Máte spadeno na něco, co toužíte vyfotografovat, ale ještě jste nedostal příležitost?

Obdivuji stavby od španělského architekta jménem Santiago Calatrava. Mám spadeno na několik jeho staveb. Bohužel jsou rozmístěné doslova po celém světě, takže to bude můj cíl do konce života. 🙂

Jiří Šebek

Máte vzor? Případně jakého umělce ve svém životě obdivujete?

Fotografický vzor přímo nemám. Určitě je ale pár fotografů, kterými jsem se nechal inspirovat. Jmenovitě Josef Sudek, Sebastiao Salgado a Ansel Adams.

 

Kdo vás přivedl k fotografování?

K fotografování jsem se postupně dopracoval sám. Vždy jsem měl rád výtvarné umění a design. Rád jsem vždy kreslil, ale nikdy z toho nebylo nic zajímavého. Až fotografování mi dalo prostor vyjádřit se.

Jiří Šebek

Digitální nebo klasická fotografie?

Digitální, fotky na filmu bych mohl skoro spočítat na jedné ruce. Film přitom miluji, zvláště pro jeho zrno v černobílé fotografii. Z nedostatku času si však nemohu dovolit na film fotit.

Jiří Šebek

Odklonil jste se od fotografie například k malování či sochání? Nelákalo by Vás to?

Spíše jsem se od malování odklonil k focení a zde už asi navždy zůstanu. 🙂

 

Jak zpracováváte své fotografie?

Poslední dobou jsem se dopracoval do stavu, že čím dál méně. Dobrá fotka je pro mě ta, která nepotřebuje skoro žádnou úpravu. Většina věcí se dá vyřešit přímo na místě a vždy je to jednodušší než následné dohánění v editoru.

Každopádně fotky prohlížím a třídím v Zoneru a následně je upravuji a převádím do černobílé podoby v Adobe Photoshop.

Jiří Šebek

Jaký by byl Váš „tip jak fotit“ pro naše čtenáře?

Nebojte se mazat fotky. Dobrý fotograf si z focení vždy přinese jen pár fotek a ne tisíce. Ze začátku je potřeba se ze špatných fotek poučit a následně se nebát je všechny vymazat. Časem už pak člověk fotí, jen to co stojí za to, a ty špatné snímky přestane dělat.

Dobrým tipem je, si za každý vytvořený snímek vložit např. 5 Kč do prasátka. To vás naučít necvakat zběsila dokola. Dříve když byl film, každý svůj snímek pořádně zvažoval díky finančním nákladům.

 

Další z prací Jiřího Šebka si můžete prohlédnout na jeho webových stránkách www.jirisebek.cz.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Photoshop zdrama

Photoshop zdarma

Před nedávnem se stala zváštní věc. Firma Adobe uvolnila ZDARMA několik svých starších produktů a mezi nimi i Photoshop CS2, což je pro nás, fotografy skvělá zpráva. Proč? Běžná cena nového Photoshopu CS6 je totiž 16 599 Kč. Ačkoli existuje spousty možností, jak upravovat fotografie, Photoshop je stále nejlepší volbou na této planetě. I když jde […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 05.05.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
50 způsobů, jak fotografované přimět k úsměvu

50 způsobů, jak fotografované přimět k úsměvu

„Řekněte sýr“ je už pěkně otřepaná fráze, a proto se fotografové musí poohlížet i po dalších způsobech, jak fotografované přimět k širokému, leč přirozeně vypadajícímu úsměvu. Následující způsoby vám rozveselování vašich modelů velmi usnadní (pokud se tedy nechystáte fotit miminka anebo teenagery). V prvé řadě si musíme uvědomit, jak obrovský rozdíl je mezi falešným americkým úsměvem a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Sigmácké zkratky

Sigma zkratky

Objektivy značky Sigma se poslední dobou stávají víc a víc populární, a to díky jejich naprosto profesionální optice (například 35mm f/1.4 HSM Art). Tak, jako všichni ostatní výrobci, používá Sigma své zkratky pro označení techniky. V tomto článku se vám pokusím osvětlit nejdůležitější z nich, na které můžete narazit. Naštěstí jich není mnoho, a to […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy

6 znaků, podle kterých jste líný fotograf

Fotografové, které soustavně fotí úžasné závěry tak nečiní proto, že mají více štěstí, jsou pozornější nebo dokonce zručnější než ostatní fotografové – činí tak proto, že nejsou líní. Jak jste na tom vy?   1. Lenost při komponování snímku Většina z vás již zná pravidla úspěšného složení snímku. Někteří znají i pravidla při porušení těchto […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Tipy & Návody Základy