panning

Panning – fotografování pohybujících se objektů

Rubrika článkuJak fotit 22.05.2019

Základní myšlenkou panningu je pohybování fotoaparátem stejně tak, jako se pohybuje objekt. V závěru by měl být objekt ostrý a pozadí rozmazané.

Tato technika dává snímku pocit pohybu a rychlosti. Používá se pro snímání všech rychle pohybujících se objektů, například auto, běžící mazlíček, cyklista, kůň, atd..

Panning nejlépe funguje s pohyblivými objekty, které jsou na rovné cestě, což vám umožňuje předvídat, kam se budou pohybovat.

 

Zvolte pomalejší rychlost závěrky než obvykle

 

Začněte s 1/30 sekundy a pak si zkoušejte ještě pomalejší. V závislosti na světle a rychlosti vašeho objektu můžete skončit na čímkoli mezi 1/60 a 1/8, i když na pomalejším konci pravděpodobně skončíte s chvěním fotoaparátu.

Běžte na místo, kde váš pohled nebude nikomu ani ničím bráněn. Zvažte i pozadí snímku. I když bude rozmazané, pořád existují tvary nebo barvy, které by se mohly jevit jako rušivé. Jednobarevné nebo prosté pozadí pracuje nejlépe.

 

Sleduj objekt hladce se svým fotoaparátem

Pokud používáte delší objektiv nebo se cítíte nervózně a neklidně, můžete pro větší podporu fotoaparátu použít monopod nebo stativ s otočnou hlavou.

 

Stůjte paralelně s objektem

Dosáhnete tak nejlepších výsledků – pomůže vám to se zaměřením.

 

Automatické zaostřování

Můžete nechat fotoaparát zaostřit pomocí polovičního stisknutí tlačítka spouště (v závislosti na jeho rychlosti a na tom, zda dokáže držet krok s předmětem).

Jestliže váš fotoaparát nemá dostatečně rychlé automatické zaostřování, budete muset předem zaostřit manuálně.

 

Uvolnění závěrky

Jakmile uvolníte závěrku, pokračujte v pohybu s objektem, a to i chvíli poté, co jste slyšeli, že je snímek dokončen. Zajistí to, že rozmazání bude plynuté od začátku až do konce.

 

panning

Techniky panningu

Pro focení panningu nejsou žádná pravidla, takže můžete zkoušet experimentovat třeba s použitím blesku. Technika pomalé synchronizace blesku bude fungovat pouze v případě, že je váš objekt dostatečně blízko, a že máte dostatečně silný blesk, aby měl vůbec nějaký vliv. Měl by vám pomoct s větším zmražením hlavního objektu a zároveň pomáhá ještě více rozostřit pozadí.

 

Posouvání a trpělivost

Když budete panning zkoušet poprvé, měli by jste k němu přistupovat s experimentálním přístupem. Může to být legrace, ale také docela frustrující. Pokud jste na speciální akci, kde jsou rychle se pohybující předměty (jako je například závod automobilů), pravděpodobně budete chtít míchat svůj styl. Techniku panning nepoužívejte celý den – vyfoťte i několik snímků s vysokou rychlostí závěrky. Na konci budete mít různé užitečné záběry, místo několika rozmazaných a nepoužitelných.

panning

Pokud chcete panning pouze trénovat, vydejte se do rušné části města a zkoušejte to na projíždějících vozidlech. Takhle máte nikdy nekončící nabídku předmětů.

 

Myslete i na to, že je nepravděpodobné, že váš hlavní předmět bude vždy zcela ostrý. Ale i trocha pohybu v něm může přispět k pocitu pohybu v záběru.

 

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Kuba auta

Fotoreportáž: Tour de Kuba

Kuba je zemí, kde máte šanci potkat mnoho zajímavých, příjemných a přátelských lidí. Domluvíte se anglicky, vládnete-li ruštinou, tak i rusky. Na cestu autem je však třeba vybavit se dávkou trpělivosti, mapou a dostatkem „CUCů“. Kuba je totiž zemí, kde i dobrá rada stojí peníze. S prázdnou se však nikdy nevrátíte. My osobně jsme si […]

Autor článku Roman Šudoma Datum článku 19.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Sigmácké zkratky

Soňácké zkratky

Stále pokračujeme ve snaze poskytnout vám ucelenou a přehlednou databázi se všemi potřebnými informacemi o zkratkách na různých objektivech od různých výrobců. Za námi jsou ti největší z výrobců, mezi nimi například Canon, Nikon nebo Sigma. A před námi je poslední – Sony.   Za zmínku stojí poměrně zvláštní vztah Sony vůči německému legendárnímu výrobci objektivů […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak pracovat s modelem

Jak fotit portrét – práce s modelem

Fotografování lidí je především o energii, která pulzuje mezi fotografem a modelem. Pokud se propojí, vaše fotografie budou úžasné a je jedno, jestli fotíte na mobil, nebo na profesionální zrcadlovku.   1. Komunikujte už před focením Vyměňte si s modelem už před samotným fotografováním pár zpráv. Požádejte ho, jestli by na internetu mohl najít pár […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 29.10.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi

12 tipů na dárky pro vášnivé fotografy

Je těžké uvěřit, že Vánoce se opět nezadržitelně blíží. Někdy přichází nápady časem, a to během celého roku, ale mnoho lidí má vybírání dárků spjaté s napnutými nervy a skličujícím pocitem, když jste obklopeni nezadržitelným davem uprostřed obchodního centra. Takže vám předkládáme seznam dárků pro vášnivé fotografy, které seženete i na poslední chvíli a garantujeme […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti