Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

5 tipů kterými vytrénujete oko pro lepší kompozici

Rubrika článkuJak fotit Základy 27.10.2014

Mít oko pro dobrou kompozici je jedna z věcí, která odlišuje ty nejlepší fotografy od ostatních. Jeden z nejlepších způsobů, jak dostat kompozici pod kůži je soustředit se na jeden jediný objekt. Můžete to brát jako jednoduché cvičení. Přečtěte si 5 tipů, jak si oko pro kompozici vytrénovat.

1. Použití jednoho skla

Objektivy mají na vzhled fotografie obrovský vliv. Nejlepším způsobem jak rozpoznat jejich účinek, je fotografovat pouze s jedním z nich. Doporučuji vyzkoušet objektivy s pevným ohniskem.

 

Objektiv

 

Při použití objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností, důvěrně se seznámíte s jeho vlastnostmi.

 

2. Pracujte v černobílé

Mým nejoblíbenějším doporučením, jak se naučit víc o kompozici, je pracovat v černobílé.

 

shutterstock_273721790

 

Barva je mocný prvek, který ovládá většinu fotografií. Fotografování se stává tím obtížnější, když vidíte a oceníte základní stavební kameny kompozice jako je textura, linie, vzor a tonální rozsah. Odebereme barvu a všechny tyto prvky před námi vyvstanou.

 

3. Opakující se tvary a vzory

Další věcí, na kterou je třeba se podívat jsou opakované tvary a vzorky – vytvářejí zajímavé kompozice.

 

4

4. Linie

Na většině fotografií jsou k vidění linie. Ty rovné (horizontální), které se táhnou z jedné strany fotografie ke druhé vytváří klidný pocit, zatímco linie diagonální jsou dynamické. Svislé linie spadají někam mezi.

 

shutterstock_52331905

 

Zakřivené linie jsou trochu uvolněnější. Právě s rovnými a zakřivenými liniemi se často setkáváme v krajinářské fotografii, kde jemné křivky v popředí a rovné linie na pozadí společně vytvářejí klidné snímky krajiny.

5. Negativní prostor

Negativním prostorem rozumíme prázdný prostor na snímku. Možná jste již někde četli, že fotografii zlepšíte, když se dostanete blíže k fotografovanému objektu. To je samozřejmě ve většině případech pravda, ale existují chvíle, kdy je lepší si poodstoupit a dát objektu prostor tzv. dýchat.

 

Naučit se vidět a používat negativní prostor je dalším nástrojem, který využijete při komponování fotografie.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Rybí oko Filip Obr

5 důvodů, proč fotíte tak mizerné portréty!

Vyfotit portét není až tak těžké, jak by se na první pohled zdálo. Tak proč děláte stále dokola ty samé chyby? Zdokonalit se znamená změnit se, takže být dokonalým znamená měnit se často. To řekl W. Churchill (ano, to je ten, který i řekl: Hodně piju, málo spím. A kouřím jeden doutník za doutníkem.To jsou důvody, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 10.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
fashion

Tipy jak fotit fashion

Módní fotografie je jedna z okruhů, která nedodržuje pravidla a je bez kreativních omezení. Můžete fotit cokoliv chcete, jak chcete, stejně dlouho, jako když vyprávíte nějaký příběh. Ale i oblečení, doplňky a makeup jsou velkou částí tohoto příběhu.   Nejdůležitější část módní fotografie je to, jak vizuálně ztvárníte váš příběh a to, jak do toho vložíte […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 18.02.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

5 póz, které rozhodně využijete v portrétní fotografii

#1 Bokovka Aneb nejlichotivější póza pro ženské pohlaví. Tělo je natočeno na stranu v pěkně uhlazené, nicméně stále pohodlné pozici. Natočit se k fotoaparátu částečně stranou prodlužuje tělo a modelka pak vypadá vyšší.   #2 Bradu dolů Nasměrujte model/ku tak, aby její brada směřovala dolů, ale nebyla těsně přitlačena ke krku.   #3 Foťte shora […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 29.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Lidi
Molo

Kam s horizontem aneb rovné linie ve fotografii

Dneska si řekneme něco o horizontu, dělení snímku, další kompozičních pravidlech a liniích vůbec. Ve fotografii horizont působí zpravidla jako dělící prvek. Nejlépe přítomnost horizontu postřehnete na krajinářských fotografií, ve kterých, krom toho, že je neoddělitelnou součástí kompozice, dotváří celkové finální vyznění (na fotografii je více oblohy nebo země v závislosti na tom, kde je […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy