Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

5 tipů kterými vytrénujete oko pro lepší kompozici

Rubrika článkuJak fotit Základy 27.10.2014

Mít oko pro dobrou kompozici je jedna z věcí, která odlišuje ty nejlepší fotografy od ostatních. Jeden z nejlepších způsobů, jak dostat kompozici pod kůži je soustředit se na jeden jediný objekt. Můžete to brát jako jednoduché cvičení. Přečtěte si 5 tipů, jak si oko pro kompozici vytrénovat.

1. Použití jednoho skla

Objektivy mají na vzhled fotografie obrovský vliv. Nejlepším způsobem jak rozpoznat jejich účinek, je fotografovat pouze s jedním z nich. Doporučuji vyzkoušet objektivy s pevným ohniskem.

 

Objektiv

 

Při použití objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností, důvěrně se seznámíte s jeho vlastnostmi.

 

2. Pracujte v černobílé

Mým nejoblíbenějším doporučením, jak se naučit víc o kompozici, je pracovat v černobílé.

 

shutterstock_273721790

 

Barva je mocný prvek, který ovládá většinu fotografií. Fotografování se stává tím obtížnější, když vidíte a oceníte základní stavební kameny kompozice jako je textura, linie, vzor a tonální rozsah. Odebereme barvu a všechny tyto prvky před námi vyvstanou.

 

3. Opakující se tvary a vzory

Další věcí, na kterou je třeba se podívat jsou opakované tvary a vzorky – vytvářejí zajímavé kompozice.

 

4

4. Linie

Na většině fotografií jsou k vidění linie. Ty rovné (horizontální), které se táhnou z jedné strany fotografie ke druhé vytváří klidný pocit, zatímco linie diagonální jsou dynamické. Svislé linie spadají někam mezi.

 

shutterstock_52331905

 

Zakřivené linie jsou trochu uvolněnější. Právě s rovnými a zakřivenými liniemi se často setkáváme v krajinářské fotografii, kde jemné křivky v popředí a rovné linie na pozadí společně vytvářejí klidné snímky krajiny.

5. Negativní prostor

Negativním prostorem rozumíme prázdný prostor na snímku. Možná jste již někde četli, že fotografii zlepšíte, když se dostanete blíže k fotografovanému objektu. To je samozřejmě ve většině případech pravda, ale existují chvíle, kdy je lepší si poodstoupit a dát objektu prostor tzv. dýchat.

 

Naučit se vidět a používat negativní prostor je dalším nástrojem, který využijete při komponování fotografie.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Sigmácké zkratky

Chybové zprávy Nikonu

Když se nám na displeji fotoaparátu objeví chybové hlášení, není to žádná legrace. Modely Nikon D3000, D5000, D40/D40x, D60, D80, D90, D200, D300/D300s, D700, D3, D3s a D3x ukazují specifické zprávy v případě, že se při fotografování vyskytnou problémy. V tomto článku se s vámi pokusím projít co největší množství chybových zpráv a samozřejmě i […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 12.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy
Filip Obr fotograf interiérů

Filip Obr – Fotograf interiérů a hotelů

Přidávám rozhovor, který vznikl pro časopis FONT a jehož autorem je Jan Bartoš.  Vzpomenete si na svoji první fotografii hotelového pokoje? Během studia na VOŠ Hellichova jsme s kamarádem založili grafické a reklamní studio. On vytvářel návrhy a já se věnoval obchodu, fotografování a přípravě fotografií pro tisk. V této době jsem se zabýval především […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit na výstavě

Jak fotit na výstavě

Jsem věčným návštěvníkem českých i zahraničních výstavních síní. Hned potom, co si koupím lístkem, neobratně se zeptám postarší hlídačky, zdali se tu dá fotit. A na tom závisí i můj dojem ze samotné výstavy, jelikož se cítím mnohem líp, když se na dílo podívat kromě svého vlastního oka i před hledáček fotoaparátu. Ale nejde zde […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 05.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě
S jakým objektivem fotit divokou přírodu

S jakým objektivem fotografovat divokou přírodu? (Nikon)

Jaký objektiv od Nikonu si vybrat na fotografování divoké přírody? Čtenáři se mně často ptají, jaká skla používám, a protože jsem napsala již dva články, a to Svatební objektivy a Krajinářské objektivy, považuji za nutnost vyhovět i těm z vás, kteří propadli kouzlu fotografování divoké zvěře a přírody. Prosím, abyste měli na paměti, že se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit