Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

5 tipů kterými vytrénujete oko pro lepší kompozici

Rubrika článkuJak fotit Základy 27.10.2014

Mít oko pro dobrou kompozici je jedna z věcí, která odlišuje ty nejlepší fotografy od ostatních. Jeden z nejlepších způsobů, jak dostat kompozici pod kůži je soustředit se na jeden jediný objekt. Můžete to brát jako jednoduché cvičení. Přečtěte si 5 tipů, jak si oko pro kompozici vytrénovat.

1. Použití jednoho skla

Objektivy mají na vzhled fotografie obrovský vliv. Nejlepším způsobem jak rozpoznat jejich účinek, je fotografovat pouze s jedním z nich. Doporučuji vyzkoušet objektivy s pevným ohniskem.

 

Objektiv

 

Při použití objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností, důvěrně se seznámíte s jeho vlastnostmi.

 

2. Pracujte v černobílé

Mým nejoblíbenějším doporučením, jak se naučit víc o kompozici, je pracovat v černobílé.

 

shutterstock_273721790

 

Barva je mocný prvek, který ovládá většinu fotografií. Fotografování se stává tím obtížnější, když vidíte a oceníte základní stavební kameny kompozice jako je textura, linie, vzor a tonální rozsah. Odebereme barvu a všechny tyto prvky před námi vyvstanou.

 

3. Opakující se tvary a vzory

Další věcí, na kterou je třeba se podívat jsou opakované tvary a vzorky – vytvářejí zajímavé kompozice.

 

4

4. Linie

Na většině fotografií jsou k vidění linie. Ty rovné (horizontální), které se táhnou z jedné strany fotografie ke druhé vytváří klidný pocit, zatímco linie diagonální jsou dynamické. Svislé linie spadají někam mezi.

 

shutterstock_52331905

 

Zakřivené linie jsou trochu uvolněnější. Právě s rovnými a zakřivenými liniemi se často setkáváme v krajinářské fotografii, kde jemné křivky v popředí a rovné linie na pozadí společně vytvářejí klidné snímky krajiny.

5. Negativní prostor

Negativním prostorem rozumíme prázdný prostor na snímku. Možná jste již někde četli, že fotografii zlepšíte, když se dostanete blíže k fotografovanému objektu. To je samozřejmě ve většině případech pravda, ale existují chvíle, kdy je lepší si poodstoupit a dát objektu prostor tzv. dýchat.

 

Naučit se vidět a používat negativní prostor je dalším nástrojem, který využijete při komponování fotografie.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit na samospoušť

Proč by měl na fotkách někdo z party chybět, když tu máme skvělou funkci – samospoušť! Ovšem stejně tak jako ostatní fotografické techniky, i fotografování na samospoušť má svá pravidla. Pojďme se podívat na pár tipů, jak dostat z Vašich fotek to nejlepší! 1. Vyberte vhodné pozadí Než začnete nastavovat fotoaparát, porozhlédněte se důkladně kolem […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 17.01.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Fotomodeling pixabay

Jak se naučit pózovat? Chce to trénink

Pózování se může zdát jako snadná činnost, ale není tomu tak. Modelka bývá hodnocena právě podle toho, jak dobře zvládá pózovat a koordinovat své pohyby. Jak se tedy naučit pózovat co nejlépe?   Pokud už nejste v modelingové agentuře, kde vás kompletně ohledně pózování zaškolí, pak narazíte na problém, který se týká pózování. Něco se […]

Autor článku Šárka Datum článku 24.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
8 inspirací z Pinterest

Digitální fotografie – 8 inspirací z Pinterest

Nechte se inspirovat nástěnkami angloamerických přispěvatelů na Pinterest – tématem je digitální fotografie. Karen Belarouci – Velká Británie   Wildfowl Designs – Londýn     Alicia Heaney   Mary Batson – Phoenix, USA Alexandra Heinemann Barbie Carroll – Orlando, USA     Saesha Ward – Manchester, Anglie Maryanne Brown              

Autor článku Monika Manová Datum článku 26.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Inspirace na víkend
Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat

Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat?

Takže jste si pořídili zbrusu nový objektiv, o kterém jste snili už dlouhou dobu – co teď? První přirozenou věcí je nasadit objektiv na tělo fotoaparátu a vyfotit pár zkušebních snímků. Ale ještě předtím je dobré udělat pár věcí, které vám vypomůžou udržet objektiv v naprosté čistotě a snížit úroveň frustrace v případě, že se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.10.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy