Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

5 tipů kterými vytrénujete oko pro lepší kompozici

Rubrika článkuJak fotit Základy 27.10.2014

Mít oko pro dobrou kompozici je jedna z věcí, která odlišuje ty nejlepší fotografy od ostatních. Jeden z nejlepších způsobů, jak dostat kompozici pod kůži je soustředit se na jeden jediný objekt. Můžete to brát jako jednoduché cvičení. Přečtěte si 5 tipů, jak si oko pro kompozici vytrénovat.

1. Použití jednoho skla

Objektivy mají na vzhled fotografie obrovský vliv. Nejlepším způsobem jak rozpoznat jejich účinek, je fotografovat pouze s jedním z nich. Doporučuji vyzkoušet objektivy s pevným ohniskem.

 

Objektiv

 

Při použití objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností, důvěrně se seznámíte s jeho vlastnostmi.

 

2. Pracujte v černobílé

Mým nejoblíbenějším doporučením, jak se naučit víc o kompozici, je pracovat v černobílé.

 

shutterstock_273721790

 

Barva je mocný prvek, který ovládá většinu fotografií. Fotografování se stává tím obtížnější, když vidíte a oceníte základní stavební kameny kompozice jako je textura, linie, vzor a tonální rozsah. Odebereme barvu a všechny tyto prvky před námi vyvstanou.

 

3. Opakující se tvary a vzory

Další věcí, na kterou je třeba se podívat jsou opakované tvary a vzorky – vytvářejí zajímavé kompozice.

 

4

4. Linie

Na většině fotografií jsou k vidění linie. Ty rovné (horizontální), které se táhnou z jedné strany fotografie ke druhé vytváří klidný pocit, zatímco linie diagonální jsou dynamické. Svislé linie spadají někam mezi.

 

shutterstock_52331905

 

Zakřivené linie jsou trochu uvolněnější. Právě s rovnými a zakřivenými liniemi se často setkáváme v krajinářské fotografii, kde jemné křivky v popředí a rovné linie na pozadí společně vytvářejí klidné snímky krajiny.

5. Negativní prostor

Negativním prostorem rozumíme prázdný prostor na snímku. Možná jste již někde četli, že fotografii zlepšíte, když se dostanete blíže k fotografovanému objektu. To je samozřejmě ve většině případech pravda, ale existují chvíle, kdy je lepší si poodstoupit a dát objektu prostor tzv. dýchat.

 

Naučit se vidět a používat negativní prostor je dalším nástrojem, který využijete při komponování fotografie.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

František Konopa

„Nejlepší pocit je usínat a vědět, že jste svou práci odvedli kvalitně,“ říká František Konopa

Teprve 18letý student František Konopa z Karlových Varů, student užité fotografie, jehož podmanivé fotografie v současné době ovládají internet, s námi udělal rozhovor a já vám ho s radostí po delší odmlce předkládám. Jak vypadaly vaše začátky a jak dlouho se věnujete fotografování lidí? Kdybych to měl vzít z úplného začátku, tak jsem začínal na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.07.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Jak fotit na samospoušť

Proč by měl na fotkách někdo z party chybět, když tu máme skvělou funkci – samospoušť! Ovšem stejně tak jako ostatní fotografické techniky, i fotografování na samospoušť má svá pravidla. Pojďme se podívat na pár tipů, jak dostat z Vašich fotek to nejlepší! 1. Vyberte vhodné pozadí Než začnete nastavovat fotoaparát, porozhlédněte se důkladně kolem […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 17.01.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Jak správně používat stativ?

Při litém boji s rychlostí závěrky musíme mít stabilní stativ, nástroj pro eliminaci chvění fotoaparátu, který nám dopomůže k ostrým snímkům. Ačkoliv zní samotné rozkládání stativu a jeho používání jednoduše, často narážím na fotografy, kteří s ním neumí správně zacházet. Můžete mít ten nejdražší tripod na trhu, bez kvalitních znalostí jeho užívání a správné manipulace […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Jak fotit texturu

Jak fotit texturu

Fotografování textur může být zábavou, výzvou, ale také celkem lukrativní job. Jedna z nejskvělejších věcí na texturách je, že jsou k nalezení vlastně všude. Sedíte u počítače, otočíte hlavou doprava a já vám můžu zaručit, že vidíte alespoň deset potencionálních textur. Kromě jiného může fotografování textur povýšit obyčejnou scenérii na něco vizuálně zajímavějšího.  1. Textury […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě