Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

5 tipů kterými vytrénujete oko pro lepší kompozici

Rubrika článkuJak fotit Základy 27.10.2014

Mít oko pro dobrou kompozici je jedna z věcí, která odlišuje ty nejlepší fotografy od ostatních. Jeden z nejlepších způsobů, jak dostat kompozici pod kůži je soustředit se na jeden jediný objekt. Můžete to brát jako jednoduché cvičení. Přečtěte si 5 tipů, jak si oko pro kompozici vytrénovat.

1. Použití jednoho skla

Objektivy mají na vzhled fotografie obrovský vliv. Nejlepším způsobem jak rozpoznat jejich účinek, je fotografovat pouze s jedním z nich. Doporučuji vyzkoušet objektivy s pevným ohniskem.

 

Objektiv

 

Při použití objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností, důvěrně se seznámíte s jeho vlastnostmi.

 

2. Pracujte v černobílé

Mým nejoblíbenějším doporučením, jak se naučit víc o kompozici, je pracovat v černobílé.

 

shutterstock_273721790

 

Barva je mocný prvek, který ovládá většinu fotografií. Fotografování se stává tím obtížnější, když vidíte a oceníte základní stavební kameny kompozice jako je textura, linie, vzor a tonální rozsah. Odebereme barvu a všechny tyto prvky před námi vyvstanou.

 

3. Opakující se tvary a vzory

Další věcí, na kterou je třeba se podívat jsou opakované tvary a vzorky – vytvářejí zajímavé kompozice.

 

4

4. Linie

Na většině fotografií jsou k vidění linie. Ty rovné (horizontální), které se táhnou z jedné strany fotografie ke druhé vytváří klidný pocit, zatímco linie diagonální jsou dynamické. Svislé linie spadají někam mezi.

 

shutterstock_52331905

 

Zakřivené linie jsou trochu uvolněnější. Právě s rovnými a zakřivenými liniemi se často setkáváme v krajinářské fotografii, kde jemné křivky v popředí a rovné linie na pozadí společně vytvářejí klidné snímky krajiny.

5. Negativní prostor

Negativním prostorem rozumíme prázdný prostor na snímku. Možná jste již někde četli, že fotografii zlepšíte, když se dostanete blíže k fotografovanému objektu. To je samozřejmě ve většině případech pravda, ale existují chvíle, kdy je lepší si poodstoupit a dát objektu prostor tzv. dýchat.

 

Naučit se vidět a používat negativní prostor je dalším nástrojem, který využijete při komponování fotografie.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

S jakým objektivem fotit divokou přírodu

S jakým objektivem fotografovat divokou přírodu? (Nikon)

Jaký objektiv od Nikonu si vybrat na fotografování divoké přírody? Čtenáři se mně často ptají, jaká skla používám, a protože jsem napsala již dva články, a to Svatební objektivy a Krajinářské objektivy, považuji za nutnost vyhovět i těm z vás, kteří propadli kouzlu fotografování divoké zvěře a přírody. Prosím, abyste měli na paměti, že se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Le Monika

Le Monika: „Polaroid není módní trend, pomohl mi dosáhnout vlastního stylu.“

Le Monika je pseudonym mladé fotografky, jejíž tvorba je zaměřena především na portréty a svatby. V dnešním rozhovoru jsme ji vyzpovídali především ohledně fotovýbavy, kterou používá, jaké fotografy obdivuje i o tom, jaké jsou její nadcházející plány pro rok 2016.   Mohla bys na začátek představit v krátkosti sebe a svojí dosavadní tvorbu? Jako fotografka vystupuji pod […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Jak na rozmazané snímky? Foťák Lytro!

Určitě se vám už někdy stalo, že jste přišli z foto lovu a doma zjistili, že ty nejlepší fotky máte rozmazané. Co s tím? Samozřejmě je možné ještě něco doladit ve Photoshopu ale na extrémě rozmazané fotky ani ten nestačí. Pak by se vám hodila technologická vymoženost jménem Lytro. Tento fotoaparát umí vyfotit a ostříte […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Hloubka ostrosti

Moje první fotovýbava aneb co koupit | 50 mm objektiv

Jmenuji se Filip Obr a jsem profesionální fotograf interiérů a fotograf jídla.  Vše jsem se učil metodou pokus – omyl. V průběhu let jsem nakoupil spoustu techniky, kterou jsem následně prodal nebo použil jen jednou a od té doby leží ve skříni. Jsou ale kousky, které považuji za zlomy v mé fotografické práci a které používám […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.08.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody