Jak fotit 15.06.2015
Výběr stativu může být pěkně ohromující zážitek, vzhledem k tomu kolik různých typů je v současnosti prezentováno. Na jednu stranu je stativ velmi jednoduchý nástroj, který dělá naše fotoaparáty stabilními, když fotografujeme v náročných světelných podmínkách. Na druhou stranu je zde mnoho proměnných, které musíme vzít při jeho výběru v potaz. Jak vysoký by měl být? Jakou barvu by měl mít? Jak stabilní by měl být? Kolik by měl vážit? Kolik unese? Kolik bych si na jeho koupi měl připravit? To jsou jen některé z otázek, které vás při nákupu napadnou.
1) Na co potřebuji stativ?
Jaký je vůbec účel stativu? Jistě si vyberete jeden z následujících důvodů:
– zvýšení ostrosti
– odpočinek od těžkého vybavení jako je teleobjektiv
– zvýšení kvality bez nutnosti zvýšení ISO
– propracovanější kompozice
– HDR a panoramatické snímky, které vyžadují přesnost
– noční fotografování (Měsíc, planety, hvězdy)
– malování světlem
– autoportréty s časovačem
– extrémní makrosnímky (květiny, hmyz,…)
– chcete-li natáčet videa bez vibrací
– chcete-li se mít čím chránit 🙂
2) Komponenty stativu – z čeho se skládá?
Nohy – to je nejspíš zřejmé. Nohy stativu jsou obvykle z hliníku, čediče, oceli nebo uhlíkových vláken.
Hlava – část, která má za úkol udržet digitální fotoaparát nebo objektiv. Existuje množství různých hlav, ale nejoblíbenější z nich jsou kulové hlavy.
Středová tyč – samostatná noha, která prochází středem stativu, což umožňuje dále zvyšovat hlavu.
Hroty – kvalitní stativy umožňují měnit zakončení nohou tripodu pro vnitřní nebo venkovní použití.
3) Nevýhody používání stativu
Stativy jsou užitečné a mohou vám pomoci získat co nejvyšší kvalitu obrazu. Nicméně mají také některé významné nevýhody, například:
– jsou těžké (ačkoliv existují lehčí verze z uhlíkových vláken, jakmile na něj přiděláte fotoaparát s objektivem, stává se těžším)
– jsou nepohodlné (bez ohledu na to, jak malý a skladný váš stativ je, stále bude zabírat prostor a často bude nepohodlné ho s sebou všude vláčet)
– je obtížné ho použít v malých prostorách
– mohou být drahé (vynikající stativ může stát i přes 20 000CZK)
– nějakou dobu trvá, než stativ nastavíte, a tak můžete propásnout ten nejlepší okamžik
– pokud se nenaučíte správně zacházet se stativem, můžete nesprávnou manipulací zničit své vybavení
4) Hodnocení hmotnosti
První věc, na kterou bych se podívala, je hmotnost stativu. Mnoho fotografů udělá nesprávné rozhodnutí a vybere si stativ, který není schopný unést těžší vybavení. Co se stane následně je zřejmé – stativ i s drahým vybavením se zhroutí a vy jste, tak říkajíc, v háji. Ujistěte se, že stativ, který se chystáte koupit unese alespoň 2x víc než je váha vašeho fotoaparátu a nejtěžšího objektivu. K fotoaparátu totiž můžete časem přidat bateriový grip nebo blesk.
5) Výška stativu
Vždycky doporučuji koupit stativ, který odpovídá vaší výšce, takže se nemusíte ohýbat, když se chcete podívat do hledáčku. Jakmile dáte fotoaparát na stativ, hledáček by měl být v úrovni očí. Nevadí, když je o něco větší, protože nohy stativu se dají vždy zkrátit.
6) Stabilita
To, že je stativ těžký neznamená, že je automaticky stabilní. Existuje spousta stativů, kterým přes jejich hmotnost chybí potřebná stabilita při náročných povětrnostních a klimatických podmínkách. Když je stativ postaven, musí vydržet nejen vichr, ale také příležitostné nárazy a otřesy. Vždy je třeba se ujistit, že váš fotoaparát a objektiv jsou pevně uchyceny, takže nehrozí, že se stativ převáží dozadu a vy přijdete o všechno.
7) Jaký stativ bych si měl pořídit?
Nyní jste obeznámeni se všemi kritérii pro výběr toho správného stativu a jistě jste zvědaví, který byste si měli pořídit. Vzhledem k tomu, že jsem prošla mnohými nákupy stativů jak svých, tak pro členy rodiny a kamarády, dovolte mi, abych se s vámi podělila o pár zkušeností. Většina zákazníků hledá nejlevnější stativ, který udrží jejich DSLR, ovšem často nemají ani tušení, jestli budou stativ potřebovat nebo nevědí jak často jej budou používat. Stativ stojí mezi 1500 a 4000 CZK, což je dobrá cena za jednoduchý nástroj. Potom si pořídí těžší objektiv nebo tělo a najednou zjistí, že jim levný stativ není dost dobrý, a že potřebují nějaký odolnější a stabilnější. Poté, co udělají tuto chybu, uvědomí si, že by si o stativech měli něco přečíst a tráví nespočet hodin čtením a hledáním informací na různých webových stránkách a fórech. Navzdory všem doporučením od profesionálů nejsou ochotni investovat do kvalitního stativu s dobrou kulovou hlavou, takže si koupí zařízení mezi 7000 a 12 000 CZK s oddělenou hlavou a zdá se jim to jako báječná koupě. Po dvou nebo třech letech si uvědomí, že měli poslouchat rady zkušenějších kolegů a koupí si konečně dobrý stativ.
Ostatní fotografové mohou mít s výběrem stativu jinou zkušenost, například že si koupili stativ a jsou s ním dodnes spokojení. Vše co to o nich říká je, že stativ nepoužívají tolik nebo mají z pekla štěstí. Každý, kdo silně spoléhá na stativ (zejména fotografové architektury a krajiny) skončí u koupě dvou až tří různých stativů a poté eventuelně vyberou ten nejlepší.
Pokud v současné době nemáte stativ a chcete si jeden pořídit, nejlevnější hliníkový stativ s integrovanou hlavou za méně než 1500 Kč. Proč bych doporučovala nejlevnější stativ? Protože musíte nejprve zjistit, jak moc budete stativ používat. Levný stativ vám poskytne dostatek informací k pochopení skutečné roli stativu ve vašem fotografování.
Pokud již máte levný stativ a chcete postoupit na další úroveň, ušetřete si spoustu peněz a nervů a kupte si stativ s „arca-swiss quick release system“. Někteří lidé kupují levnější stativy a hlavy, které jsou ve finále příliš těžké nebo naopak nestabilní. Jeden z hlavním problémů u ostatních systémů je fakt, že levnější destičky nepřiléhají k fotoaparátu a začnou se viklat, což je noční můra pro všechny krajináře.
8) Materiál
Výsadní postavení mezi kritérii při výběru stativů je materiál, ze kterého je vyrobený. Ten ovlivňuje přímou úměrou jak kvalitu, tak i cenu. Na trhu je široká škála zařízení, od levných hliníkových stativů, před stativy s uhlíkovými vlákny až po pevné, titanové stativy.
Pokud se chcete ve světe stativů detailně vyznat a vybrat si ten pravý, přečtěte si článek od webového portálu arecenze.cz, který perfektně shrnuje celou problematiku v článku Test 10 nejlepších stativů na trhu.
Pamatujte, se stativem většinou dostanete to, za co si zaplatíte! A pokud máte nějaké další otázky, neváhejte se zeptat.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.