Martin Stranka

Martin Stranka: „Popularita je relativní, je to v podstatě jen vedlejší efekt toho, když děláte, co vás baví.“

Rubrika článkuRozhovory 26.02.2016

Martin Stranka je celosvětově proslulý fotograf. Jeho fotografie byly vystavovány v Los Angeles, Tokiu i Milánu. Navzdory tomuto masovému úspěchu je spíše než v ČR známější v zahraničí. Jeho fotografie jsou snivé, podmanivé, s obrovskou emocionální hodnotou. V následujících řádcích budete mít možnost seznámit se s tímto talentovaným fotografem blíže a dostatečně se naobdivovat jeho nádherných fotografií.

 

Martin Stranka

 

Na začátku bych se tě chtěla zeptat jak ses vlastně k fotografování propracoval?

Já když nad tím tak přemýšlím, tak spíš fotografovaní přišlo ke mně, než já k němu. Jak jsem se už párkrát zmínil v osobnějších rozhovorech, začal jsem fotografovat kvůli nešťastné ztrátě blízkého člověka. Je to moment, kdy si zkrátka tělo hledá jisté cesty úniku a emocionální rovnováhy a mě v tomto pomohla fotka.

 

Martin Stranka

 

Mají podle tebe výhodu studovaní fotografové nebo samouci jako ty?

To je otázka, no. Nemůžu na ni odpovědět úplně objektivně, neboť já to mohu posoudit pouze ze své zkušenosti, a to je ta nestudovaná. Fotku jsem nikdy nestudoval. V kombinaci s mou tvrdohlavostí mi vyhovovalo, že jsem se nemusel podřizovat učebním osnovám a mohl si jít zcela vlastní cestou. Ale když vidím fotku studující přátele, závidím jim to prostředí dalších šikovných lidí kolem nich. O to jsem byl ochuzen. Ale jsem takto spokojený.

 

Martin Stranka

 

Jak reaguješ na fakt, že v zahraničí jsi populárnější než v rodné zemi?

S úsměvem sobě vlastním. Jsem člověk, který má skutečně rád Čechy a lidi tady. Mám kolem sebe úžasné přátele, a když můžu udělat výstavu, dělám ji především pro přátele. I přesto mě oslovují skoro výhradně zahraniční galerie. Proč? Netuším. 🙂 Možná se zde fotka vnímá trochu konzervativněji a trh je logicky menší. Výstavy po světě mi zase otevřely oči a daly zkušenosti, za které jsem vděčný. Popularita je relativní, je to v podstatě jen vedlejší efekt toho, když děláte, co vás baví.

 

Martin Stranka

 

Setkal ses s odmítavějším způsobem jednání než v ostatních zemích, kde byly výstavy úspěšné?

Nemůžu vůbec říct, že jsem se setkal s odmítavým přístupem, to skutečně ne. Galerie oslovují autory v podstatě samy, tudíž odmítnutí nepřichází. Jen nabídky zde v České Republice nejsou tak časté. Jsem pod křídly velkých zahraničních galerii a jednání v nich si nemůžu vynachválit.

 

Martin Stranka

 

Navzdory tomu, že jsi známější spíš mimo ČR, jsou snímky focení právě zde, nebo je tomu jinak?

Všechny fotografie jsou focené zde v ČR nebo na Slovensku. To, jaké prostředí hledám, nacházím právě tady, v ČR. Ale už teď mám v plánu vyrazit zase o kus dál a přivézt si fotky z trochu větší dálky.

 

Martin Stranka

 

Mohl bys blíž představit svůj poslední projekt I FOUND THE SILENCE (mimochodem musím říct, že se dle mého jedná o jedny z nejvíc dech beroucích fotografií, co jsem v poslední době viděla).

Děkuju, tohle vždy strašně potěší, když vidím, že se s fotkami někdo takto ztotožní. Co říct k tomuto projektu? Jak jsem už zmiňoval, dříve si mě fotka našla sama, kvůli mé životní události. Hledal jsem nějaký úkryt a zároveň ventil. Našel jsem ho ve čtvercovém formátu fotky a v prostředí, kde se v otevřených prostorách nachází jen jeden objekt. Stojící či levitující člověk. Začal jsem tvořit snímky, které jsem vídal na denní bázi ve všedních okamžicích. Vím, že to může znít všelijak zvláštně. Já si nevytvořil snový svět, já jen zhmotnil na papír ten mnou denně viděný a potkávaný. A zjistil jsem, jak ty na první pohled osamocené scény jsou pro mě v podstatě uklidňující. Asi jsem se snažil najít v té samotě to hezké. Zjistil jsem, že být sám může být i nádherné. Člověk poznává sám sebe ve zcela jiných rovinách. Hůře se to popisuje. Nechte na sebe ty fotky padat a jakési pochopení přijde samo.

 

Martin Stranka

 

Právě v I FOUND THE SILENCE se často setkáváme s divokými zvířaty. Jaké bylo s nimi pracovat? Přece jen v minulých projektech jsou k vidění především lidé.

Pro mě to bylo posunutí od té osamocené fotky člověka k jisté paralele. Jsou to divoká zvířata, ale v podstatě nahrazuji další lidi, které jsem na fotce ale nechtěl. Byla to doba, kdy jsem strádal citově, začal jsem si v těch zvířatech hledat společnost. Jakkoliv to může znít složitě, je to zcela jednoduché. Například “Wait A Little Longer”, fotka s bílým jelenem. Koncept byl snadný. Přijmout k sobě zvíře / člověka natolik blízkého, s kým můžete (s)trávit a sdílet život. V ten moment nebyl, nahradil jsem si ho divokým zvířetem.

 

Martin Stranka

 

Jaký z projektů, který jsi dosud zrealizoval, považuješ za nejúspěšnější?

Určitě cely soubor “I Found The Silence”. S ním jsem získal přes 50 mezinárodních cen a v podstatě byl vystavován po celém světě. Jsem za to skutečně vděčný.

 

Martin Stranka

 

Máš svoji oblíbenou fotografii?

Nemůžu říct, že by byla jen jedna. Ale fotky jako “I Found The Silence” anebo “We Missed You” jsou pro mě skutečně stěžejní. Co je na nich tak mimořádné? Řekl bych, že nic. Znázorňují mě jen v okamžicích, kdy ztrácím sám sebe, abych se znovu našel. Všechny ty fotky jsou sice focené s mými přáteli. Ale do postav jsem se vždy projektoval já sám. Jsou to vlastně jisté autoportréty.

 

Martin Stranka

 

Do jaké míry využíváš postprodukci? Jak dalece s ní při samotném fotografování dopředu počítáš?

V hlavě mám jistou představu o dané fotce a postprodukce je pro mě jen nástroj k realizaci. Vytvářím si realitu, kterou nenacházím tak zcela v běžném světě. Takže už předem počítám a plánuju, jak dalece mi v tomhle procesu postprodukce pomůže. Je to pro mě nedílná součást fotky. Myslím, že v dnešní době je už zcela zbytečné neustále řešit, zda kvůli postprocesu už fotka není fotkou a tak dále. Vždy říkám, aby lidé místo takového polemizování šli raději fotit a tvořit. 🙂

 

Martin Stranka

 

Vydal jsi i knihu s názvem I AM – představíš nám ji?

Byla to nádherná zkušenost, která vznikla skutečně nečekaně. Vždy jsem chtěl vydat vlastní knihu. Ale neuměl jsem si to představit. A pak přišel jeden únorový den před 3 lety a já si zlomil kotník. Tahle událost mě uložila na 2 měsíce do postele bez jakéhokoli pohybu. A jak se říká, když vám dá život citrony, udělejte z nich džus. Já tento čas využil k vydáni knihy. Tehda byl u nás v ČR crowdfunding neznáma platforma, dnes už o tom lidé vědí více. Lidem se můj projekt líbil, a tak se mi podařilo vybrat dostatečnou sumu peněz, přes 300 000 Kč a kniha mohla vzniknout. Jedna se o limitovanou edici 500 kusů, kde dnes mi jich doma zbývá posledních 30 kusů. Byla to složitá cesta, spousta překážek a překvapení. Ale výsledek stojí za to a já jsem opravdu opět vděčný, že o to lidi projevili takový zájem a kniha mohla vyjít touto cestou.

 

Martin Stranka

 

Co tě čeká v roce 2016? Můžeme se těšit třeba i na nějakou výstavu v Česku?

Já doufám, že tento rok už nějakou tu výstavu v Praze udělám. Slibuji to přátelům už dlouho, a jak jsem už předtím říkal, vždy je to možnost, jak spojit všechny přátele na jednom místě. Jinak v roce 2016? Bude víc cestování – neboť už mám i s kým. Bude více focení a ještě více experimentování. Co konkrétně? To nebudu zatím prozrazovat. Stačí sledovat můj facebook a vše se dozvíte.

 

Martin Stranka

 

Jaký by byl tvůj osobní tip jak fotit pro čtenáře TJF? Jak fotit?

Být sám sebou i za předpokladu nepochopení druhými. Nečekat stále na něco a nečekat na 100% připravenost, ta totiž neexistuje.

 

Martin Stranka

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jana Pechlátová

Jana Pechlátová: „Každá má fotografie začala pocitem.“

Její fotografie dýchají; nikoliv ve smyslu běžné a otřepané fráze. Jsou naplněny přírodou, životem, vzduchem i city. Zvířata se na snímcích, které tvoří, vyskytují ve stejné míře jako osoby, které fotografuje. Představují čirou fantazii, nádherné barevné světy. A právě jejich autorka – Jana Pechlátová – nám o nich řekla víc. Mohla byste na úvod trochu […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.06.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Sedm dní v novinkách z fotografie

  Sony Alpha 6000 – další z „nejrychlejších na světě“   Po nedávném představení Fuji X-T1 a Olympusu OM-D E-M10, při kterém se oba přístroje chlubily nálepkou „nejrychlejší fotoaparát s APS-C snímačem“, se ani firma Sony nenechala zahanbit a oznámila nový přístroj ve svém portfoliu, Sony Alpha 6000. To, který z uvedených přístrojů si onu pomyslnou „medaili za […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 19.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Rybí oko Filip Obr

5 důvodů, proč fotíte tak mizerné portréty!

Vyfotit portét není až tak těžké, jak by se na první pohled zdálo. Tak proč děláte stále dokola ty samé chyby? Zdokonalit se znamená změnit se, takže být dokonalým znamená měnit se často. To řekl W. Churchill (ano, to je ten, který i řekl: Hodně piju, málo spím. A kouřím jeden doutník za doutníkem.To jsou důvody, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 10.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi

Pentax uvádí středoformát 645Z

Středoformát Pentax 645Z Ani Pentax na sebe nenechal čekat a přichází na trh se svou středoformátovou zrcadlovku s CMOS snímačem. Pentax 645Z má 51,4MPx CMOS senzor velikosti cca 1,7x větší než kinofilmové políčko. Dokáže natáčet FullHD (60i/30p) videa, 4K intervalová videa (time-lapse), či zaznamenat až 3 snímky za sekundu. ISO má rozsah úctyhodných 100 – 204800. […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 16.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky