Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Rubrika článkuJak fotit 14.02.2018

Do ateliéru se vyplatí pořídit klasická světla určená pro napájení ze sítě. Dnes bych rád zmínil dvě z nich…

Ponechám stranou nejnižší hobby třídy, kterých najdete na trhu mnoho, cenově cca. Do 4.500,- Kč a mají jednu společnou nevýhodu – nejsou určena pro velké zatížení. Pokud fotografujete často a hodně expozic po sobě, vyhřívají se jim kondenzátory a z dlouhodobého hlediska (2-3 roky a více) se jejich servisování nevyplácí. To znamená pokud víte, že budujete ateliér na dobu delší než 2-3 roky, vyplatí se spíše koupě zábleskových světel střední, či profesionální třídy, která můžete používat klidně 5, 10 let i déle s minimálními náklady na servis (dle náročnosti na zatížení).

Dvě třídy které vám dnes chci představit se od sebe laicky řečeno liší asi tak jako rodinné kombi v základní výbavě od solidní limuzína v plné výbavě. 

 

 

První z nich (ten „kombík“) je robustní a spolehlivá Photon Millennia DPE, která se prodává ve slabší variantě s označením 300 a silnější 400. Tradičně má jako všechna světla od Photon Europe velice rychlé nabíjení (u třístovky je to Čas znovu-dobití: 0.3 – 1,0s), čímž výrazně převyšuje konkurenční značky, plynulou regulaci síly záblesku ve velkém rozsahu 6-ti clonových čísel: 1/32 – 1/1, což nám bez problému umožňuje používat i nízká clonová čísla, velice slušná je i krátká doba hoření výbojky t=0,5 1/2400 s, samozřejmostí je aktivní chlazení, fotobuňka a světlo je vybaveno pilotní žárovkou 150W. Ovládací panel je přehledný, jednoduchý a obsluha je snadná a intuitivní.

Protože je konstrukce velice bytelná a světlo nemá žádné složité funkce, světlo velice dobře snáší i umístění v ateliérech, které se pronajímají, ve školách a obecně ateliérech, kde se střídá více fotografů – laicky řečeno není na něm moc co „rozštelovat“, nebo rozbít. Pokud fotíte převážně v rozsahu clon f1,2 – f8, tak Vám bohatě stačí třístovka, pokud častěji fotíte i na f8-11 a nesvítíte moc z dálky, tak je lepší jít do čtyřstovky, která má o půl clonového čísla vyšší výkon. Od servisního technika mám navíc ověřenou informaci, že na tomto typu světla nejsou v podtastě žádné reklamace, což je vzhledem k tomu, že už se prodává třetím rokem co říct. 

   Další velkou výhodou je, že na Photon Millennia DPE aktuálně běží slevová akce, proto můžete základní sestavy světel DPE světel nakoupit za velice zvýhodněné ceny.

 

 

Druhé ze světel na které Vám chci dnes dát tip je Photon DPL ProV, což je záblesk šitý na míru profesionálům a k dostání je u Photonu v provedení 400Ws a 600Ws. Oproti levnější variantě má vestavěný přijímač, pomocí kterého můžete světlo originálním odpalovačem nejenom spouštět, ale také regulovat jeho výkon a zapínat pilotní žárovku a to až 16 různých světel, díky možnosti nastavení 16-ti kanálů. K tomu všemu vám postačuje jeden jediný radiový vysílač TRS-V umístěný na fotoaparátu. Pilotní žárovka je zde výkonnější (250W) a dobíjení rychlejší (verze 400Ws nabíjí za neuvěřitelných 0,2-0,9s), rozsah opět osvědčených 6 clonových čísel (1/32 – 1/1).

 

 

Všechny tyto funkce dělají z DPL ProV na trhu predátora, ovšem to úplně nejlepší nakonec je, že mají extrémně krátkou dobu hoření v celém rozsahu výkonu (od minima až po maximální výkon) 600Ws 1/3500s a 400Ws dokonce 1/4000s ! Což je dosaženo použitím unikátního technického řešení v kombinaci se speciální výbojkou, ve které rychleji prohořívá xenonová náplň. S takto krátkou dobou hoření není problém zmrazit pohyb ani při použití obvyklých synchročasů 1/125 -1/200s

Pokud běžně při focení nevyužíváte vyšší clonová čísla než f8-11, tak bohatě dostačuje varianta 400Ws, pokud používáte clony vyšší, nebo občas potřebujete přesvítit denní světlo od slunce, tak doporučuji spíše 600Ws.

Optimální počet světel do profesionálního foto studia jsou 2-3, ale začít se dá i s jedním až dvěma světly, pokud chcete kvalitní vybavení, které dlouho vydrží a nevadí vám dokupovat zařízení ateliéru postupně.

 

Autor: Petr Kuchař

 

„Před nákupem fotovýbavy nezapomeňte jednotlivé dodavatele porovnat. Pomůže vám s tím například srovnávací web vybero.cz.“

 
 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

amsterdam

Za focením, ale i za zážitky – Holandsko

  Plánujete vyrazit do světa a u toho nafotit pár zajímavých fotek, ale nevíte kam přesně, protože je všechno moc drahé? Holandsko je cenově dostupné a myslím, že by se vám líbilo tak, jako nám!  🙂   De Hoge Veluwe Naši cestu jsme zahájili návštěvou národního parku De Hoge Veluwe. Půjčili jsme si kola a […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 17.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Alan Homolka

Rozhovor s Alanem Homolkou

Alan Homolka, fotograf a model – přesně v tomto pořadí. Z návštěvy televizních Střepin si odnesl přezdívku selfiemaster, nicméně jeho specialitou nejsou pouze, v posledních letech tolik populární, selfie. Rodák z Trutnova, takřka průkopník české iphone profesionální fotografie se s námi v rozhovoru podělí o svoje tipy jak fotit. Jakou ze svých fotografií máte nejradši a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 03.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Rado Adámek

Rado Adámek: „Dobra fotka nepotrebuje retušovanie? Ti co to pisou, skor nevedia používat Photoshop.“

Slovenský fotograf Rado Adámek sice sám sebe označuje za amatérského fotografa, nicméně jeho fotografie a obliba, které se v současné době těší, vypovídají o opaku. 🙂 Fotografuje nádherné portréty, avšak do svého hledáčku vpouští vždy pouze ženy. Proč? To a mnoho dalšího na vás čeká v následujících řádcích.     Mohl byste na začátek trochu […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.07.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
rozcvička

Domácí posilovna pro fotografy – zůstaňte ve formě i v karanténě!

Koupili jste si vybavení za desítky tisíc nebo dokonce za sta tisíce a teď kvůli karanténě jen leží doma ve skříni?   A co takhle pro ně najít jiné využití než je používat jen na focení? Buďte kreativní, vytvořte si vlastní foto-tělocvičnu!  🙂   Všechny ty peníze, které jste do toho vložili se vám teď […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 04.04.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit