Jak si koupit DSLR?

Rubrika článkuZáklady 25.05.2015

Toto je podrobný návod jak si vybrat a koupit DSLR fotoaparát. Někteří z mých přátel se mě téměř pravidelně ptají na fotovybavení. Otázek je celá plejáda od „Co bych si měl koupit, abych fotil dokonalé fotky?“ přes „Cannon nebo Nikon?“ až po „Jaký nejlepší a nejlevnější foťák abych si měl koupit?“ S radostí jsem odpovídala, že fotky nedělá foťák, ale ty, že jako skalní Nikoňák nemůžu doporučit nic jiného než právě Nikona, a že pokud chceš brát focení vážně, musíš si zaplatit za kvalitu. Tu i na mě došlo a já se přistihla jak nutně potřebuji nové tělo, že toho vybavení od Nikonu taky nemám tolik, abych se nemohla poohlédnout u jiné značky, a že aparáty, ze kterých jsem si vybírala před čtyřmi lety dělají společnost prehistorických fosíliím. Od té doby provádím téměř fyzicky bolestný průzkum trhu, který v sobě ukrývá neustálé sledování vývoje ve fotografickém odvětví. A tak bylo více než příhodné podělit se s vámi o „nejčastější dotazy při výběru digitální zrcadlovky“ nebo „jak na nákup DSLR“.

 

Nikon vs. Canon

1) Nikdy jsem nevlastnil nic jiného než kompakty a chci si koupit profesionální fotoaparát, který vytváří profesionálně vyhlížející fotografie. Co mi doporučuješ?

 

To je asi vůbec nejčastější otázka, kterou dostávám. Za prvé – existuje a převládá mylná představa, že člověk vytvoří profesionálně vypadající snímky jen s pomocí profesionálního fotoaparátu. To absolutně není pravda. Některé ze světově nejproslulejších a nejlepších snímků byly pořízeny kompakty. A jsou lidé, kteří dokáží úplné zázraky s použitím foťáku v mobilu. Takže záleží opravdu na fotoaparátu? Ano i ne. Pro většinu lidí, kteří prostě milují fotografování, tomu tak není. Pro profesionály a lidi z branže, pro které je fotografování způsob obživy, ano.

Nikon vs. Canon

Digitální fotografie je v první i poslední řadě o světle. Krásné světlo dělá krásné fotografie. Jakmile se naučíte zacházet se světlem, můžete začít produkovat nádherné snímky a na vybavení téměř přestane záležet. Znalost funkcí fotoaparátu a techniky je druhá věc. Většina fotografů, kteří používají kompaktní fotoaparáty neznají ani polovinu jejich skutečných funkcí. Nastaví režim „Auto“ a dál se neobtěžují. Je pravda, že „Auto“ je úžasná věc, ale když se podíváte do minulosti, dosahovaly všechny fotografie, které Váš aparát v tomto režimu vyprodukoval, výborných výsledků? Existují tři běžné důvody, které platí i pro profesionální vybavení:

Špatné světlo.

Špatná technika.

Žádná kreativita.

 

Pokud vezmete všechny Vaše fotografie a rozdělíte je na dobré a špatné, jsem si jistá, že většina špatných bude focená v interiéru (narozeniny, oslavy atd.) a většina dobrých bude focena za jasných slunečných dní. Zajímá  Vás proč? Opět, je to kvůli světlu. Za špatných světelných podmínek zvyšuje fotoaparát citlivost snímače (ISO), což způsobuje šum. Zatímco za dobrých světelných podmínek fotoaparát citlivost automaticky sníží a výsledkem jsou krásné a ostré fotografie.

Nikon vs. Canon

Kompaktní aparáty mají svá omezení. Dokonce i když budete dokonale ovládat světlo a techniku, fotoaparát nebude schopen tolika věcí jako je tomu v případě DSLR. Zde je pár výhod, které mají zrcadlovky oproti kompaktům:

 

  1. Možnost měnit objektivy a hloubku ostrosti. Kompaktní fotoaparáty mají univerzální objektiv, narozdíl od DSLR, jejichž výrobci Vám poskytují širokou škálu objektivů od širokoúhlých po teleobjektivy.

15659289705_42b6c5472c_z

S kompaktním fotoaparátem byste tento snímek nebyli schopni zachytit, protože srnec by Vás nenechal tolik se přiblížit – cítil by se ohrožen a utekl by. Použila jsem dlouhý teleobjektiv, který by na kompakt rozhodně přimontovat nešel. Schopnost výměny objektivů je klíčová, jelikož Vám dovoluje zachytit krajinu s širokoúhlým objektivem nebo malého ptáčka několik desítek metrů od Vás. Další neoddiskutovatelnou výhodou je „hloubka ostrosti“. Vidíte jak je pozadí rozostřené, zatímco srnec je ostrý a v centru pozornosti? DSLR umožňuje změnit hloubku ostrosti a vy tak můžete ovlivňovat úroveň rozostření pozadí od tvrdého po měkké.

 

  1. Celkově lepší kvalita obrazu. DSLR má větší snímač než kompakt, což vede ke snížení hladiny hluku, vyšší rychlosti a lepší kvalitě obrazu
  1. Rychlost závěrky a zaostření. DSLR zaostřují velmi rychle a Vám je tak umožněno pořídit hned několik snímků za sekundu. Už jste někdy zkoušeli fotografovat letícího ptáka s kompaktem? Pohybující se objekty s ním budete fotit jen velmi těžko, protože rychlost závěrky a ostření není u kompaktů valná.
  1. Vidíte co fotíme. Součástí DSLR jsou reflexní zrcátka, což znamená, že skrz hledáček vidíte to samé co objektiv namísto otvoru ve fotoaparátu, které se využívají u kompaktů. To je speciálně užitečné v případech, kdy fotíte s teleobjektivem, protože můžete zaostřit dle potřeby, jako když se díváte dalekohledem.
  1. Mnoho způsobů ovládání. Navzdory tomu, že některé z novějších kompaktních fotoaparátů mají dlouhou řadu manuálních ovládacích prvků, DSLR je předčí. Můžete si zkrátka přizpůsobit vše.

 

Pokud se chcete dozvědět více o výhodách a nevýhodách kompaktů i zrcadlovek, pokračujte kliknutím zde na jeden z mých starších článků, ve kterém se speciálně této problematice věnuji.

Nikon vs. Canon

Každopádně nebudeme dál ztrácet čas s kompakty (koneckonců, tenhle článek čtete kvůli tomu, že si chcete pořídit DSLR!). Takže který aparát bych Vám mohla doporučit? Odpověď, naneštěstí, nebude vůbec krátká.

 

Existuje mnoho typů digitálních zrcadlovek, ze kterých si můžete vybrat. K dispozici jsou od těch určených pro začátečníky až po profesionální mašiny, které poskytují nejvíce funkcí. Obecně se zařazují do tří kategorií: a) amatérské, b) poloprofesionální a c) profesionální. Různé značky aparáty různě klasifikují, ale tyto tři jsou společné napříč výrobci.

 

Projděme si rychle jednotlivé kategorie. Jak název napovídá, amatérské zrcadlovky jsou určené pro začínající fotografy, kterým nabízí zejména všestrannost. Tato kategorie je cenově nejdostupnější a pro amatéry je vynikající volbou, protože znamená nejrychlejší učení. Očekávejte, že za pořízení „kitu“ (soupravy, skládající se z fotoaparátu a jednoho nebo více objektivů), zaplatíte zhruba 15 000 Kč. Zde je pár amatérských fotoaparátů pro příklad: T3i, Nikon D3200/D5300, Sony Alpha A3000.

 

Další kategorií jsou poloprofesionální zrcadlovky. Jsou univerzálnější, než amatérské přístroje, mají lepší konstrukci a lepší odolnost vůči počasí a z části dědí vlastnosti svých profesionálních příbuzných. Je zřejmé, že jsou těžší než amatérské stroje a jsou kompatibilní se staršími objektivy. Poloprofesionální zrcadlovka Vás vyjde zhruba na 25 000 – 45 000 Kč. Patří mezi ně: Canon EOS 60D, Nikon D7100/D300s, Sony Alpha A77.

 

Poslední kategorií jsou profesionální zrcadlovky, které jsou – jak název napovídá – určené pro profesionální fotografy. Získáte maximální funkce, všestrannost a rychlost, dále nejlepší konstrukci, senzor, zaostřovací systém a mnoho dalších vychytávek, které neposkytují ani amatérské, ani poloprofesionální zrcadlovky. Za kvalitu se samozřejmě platí, a proto musíte počítat s výdaji kolem 60 000 a výš. Zde je pár profesionální fotoaparátů pro představu: Canon EOS 5D Mark III/EOS 1D X, Nikon D800/D4, Sony Alpha A99.

Nikon vs. Canon

Pojďme se přesunout k plánování samotného nákupu. Mnoho internetových prodejců Vám nabídne možnost stanovit si limit, který chcete do nového vybavení investovat, a podle toho Vám vyberou tu nejlepší možnost. Osobně si myslím, že je to ztráta času i peněz. Nemáte ponětí jaká cena se za jednotlivé typy platí a dále má každý člověk jiný rozpočet. Znamená to tedy, že pokud jste bohatí, koupíte si profesionální zrcadlovku jen proto, že na ní máte? Rozhodně ne! Pokud přecházíte na zrcadlovku z kompaktu, bude pro Vás profesionální zrcadlovka příliš složitá a můžu Vám téměř zaručit, že nebude vědět jak ji efektivně používat. Takže proč ztrácet drahocenný čas i peníze? Líbí se mi, jak se někteří lidé pokoušejí doslova zbavit Nikonu D3s, protože je to pro ně zkrátka „příliš“ a neumí s ním zacházet.

 

Pokud jste nikdy nevlastnili DSLR, kupte si začátečnickou variantu a zapomeňte na vše, co jste si dosud přečetli. Pokud jste nikdy předtím nebrali fotografování příliš vážně, věřte mi, že projdete náročným, ale přínosným kurzem, a to i s amatérskou zrcadlovkou. Nakonec se naučíte jak používat tři krále – clonu, rychlost závěrky a ISO tak, aby Vám pod rukama vznikaly krásné snímky. Jakmile jednou nafotíte dostatek fotografií a naučíte se veškeré funkce Vašeho fotoaparátu, můžete se posunout o kategorii výš, prodat svůj aparát a pořídit si poloprofesionální nebo profesionální DSLR nebo si amatérskou DSLR nechat v záloze. Mimochodem, v porovnání s kompakty jsou zrcadlovky velmi dobré v udržení hodnoty, a to tak dlouho, dokud foťák funguje tak jak má a nejsou na něm viditelné žádné vady. Když už mluvíme o dobrém zhodnocení: můj první fotoaparát jsem po roce prodala o pouhých 1 000 Kč méně než za kterých jsem ho koupila, a že jsem si s ním pořádně zafotila. Budete překvapení, kolik jsou lidé ochotni zaplatit za udržované zboží.

 

Na základě doporučení výše jsou mými tipy Canon Digital Rebel T3i nebo Nikon D3200. Pojďte se přesunout k další důležité otázce.

Canon_New_F-1

2) Jakou značku DSLR bych si měl pořídit?

 

„Měl bych si koupit Canon, Nikon, Pentax, Sony, Olympus, FujiFilm,…“ aghhh… existuje jich příliš mnoho! Je to velmi důležitá otázka, protože značka fotoaparátu bude mít vliv na Vaše budoucí nákupy. Jedna věc je jistá – jakmile si koupíte svoji první digitální zrcadlovku a začnete brát fotografování vážně – nezastavíte se. Budete potřebovat více příslušenství, které Vám pomůže fotografie dál a dál vylepšovat. Pro začátek budete potřebovat brašnu nebo batoh, do kterého uložíte jak samotné tělo, tak objektiv(y), náhradní baterii (takže se nebudete muset bát, že Vám při venkovním focení dojde šťáva) a paměťové karty. Poté, co bravurně ovládnete fotoaparát, budete jistě potřebovat stativ, další objektivy (širokoúhlý, makro, tele atd.), filtry, externí blesk a mnoho dalších věcí. Tento jev, který Vás nutí kupovat si stále další vybavení se jmenuje „NAS“ (Nikon Acquisition Syndrome) pro uživatele Nikonu, „LLL“ (L Lens Lust) pro uživatele Canonu a obecněji „GAS“ (Gear Acquisition Syndrome). Ať tak či onak, dovede to lidi do stavu, ve kterém jsou přesvědčeni, že tělo, objektiv a další extra příslušenství vytvoří lepší fotku. Ano, nástroje fotografům pomáhají, ale jen tehdy, jsou-li ho schopni správně používat.

Dárky

Takže proč je značka důležitá? Vzhledem k tomu, že všichni výrobci si střeží kompatibilitu svého zboží, není možné nasadit na tělo Nikon objektiv Canon a naopak (je to tak u většiny ostatních značek kromě některých Fuji DSLR, které používají závit Nikon). To znamená, že pokud si pořídíte digitální zrcadlovku značky Canon, budete muset kupovat pouze objektivy, které jsou taktéž od Canonu. Totéž platí pro všechno ostatní externí příslušenství jako jsou externí blesky, bateriový grip, baterie atd. Jakmile si jednou vyberete značku, je extrémně náročné přejít na jinou, protože se v postatě musíte zbavit všeho, co je s novou značkou neslučitelné. Proto vybírejte velmi pečlivě.

 

Zeptáte-li se na můj názor, moje odpověď bude „Canon nebo Nikon“. Navzdory obrovskému růstu trhu s DSLR a nových rozvíjejících se firem jako Sony, má Canon i Nikon mnohem větší množství digitálních zrcadlovek na trhu než jakákoliv jiná značka, mají vynikající výkon, investují mnoho peněz do výzkumu a vývoje, poskytují největší výběr co se týká objektivů a dalšího příslušenství a mají vynikající zákaznický servis.

 

Existuje spousta článků v duchu „Nikon vs. Canon“ a pokud se pustíte do zevrubného zkoumání takovéto diskuze, jen tak nepřestanete. Lidé, kterou vedou tyto nikdy nekončící debaty o tom, která značka je lepší, ztrácí čas diskutováním namísto fotografování. Zde je krátké shrnutí, které Vám doufám pomůže na cestě k vybavení, které si představujete… ale znovu opakuji, že jde jen o můj osobní pohled:

 

Ergonomie Nikonu je lepší než u Canonu. Někteří lidé říkají, že „Nikony jsou vyrobené fotografy, zatímco Canony inženýry.“

Nikony mají snadnější použití a snáze se s nimi jako začátečníci naučíte.

Funkce „Auto ISO“ vyhodnocuje mnohem lépe u Nikonu než u Canonu.

Nikon má lepší ostřící systém, a to zejména u modelů střední až vyšší třídy.

Canon je dostupnější. Oproti Canonu má Nikon mnohem menší manufakturní kapacitu, takže dodnes byla dostupnost vždy problémem. Ačkoliv se za několik posledních let zlepšila, pro Nikon je to stále problémem číslo 1, a to zejména u poloprofesionálních a profesionálních objektivů.

Canon je levnější. Toto může být předmětem diskuze, ale myslím, že vybavení od Nikonu je vždy o trochu dražší než to od Canonu (rozhodně se ale nejedná o několikatisícové částky).

Canon má širší nabídku objektivů. Canon má náskok co se objektivů týká a rozhodně odvádí dobrou práci při jejich dostupnosti.

 

Takže zvažte to, co je pro Vás důležité a udělejte vlastní rozhodnutí. Opět platí, že nic z výše uvedeného není slovo Boží. Kupte si Canon nebo Nikon a neohlížejte se zpátky!

Minimální zaostřovací vzdálenost

 

3) Jaké další příslušenství/nástroje bych si měl pořídit poté, co koupím foťák?

 

Rozdělila jsem seznam na „musím mít“ a „dobrovolné“:

 

Musím mít:

 

Odpovídající brašnu nebo batoh, do kterého se vejde DSLR a dva a více objektivů. Lowepro a Tamrac nabízí excelentní výběr jak pro amatéry tak pro profesionály.

 

Alespoň jednu baterii navíc.

 

Alespoň jednu paměťovou kartu navíc (2 a víc Gb). Sandisk a Lexar nabízí nejrychlejší paměťovky na trhu.

 

Filtry na ochranu objektivu. Oba – Canon i Nikon – poskytují velké množství filtrů stejně jako konkurenční společnosti B + W nebo Hoya.

 

Prostředek na čištění čoček. Hadřík z mikrovlákna a čistící vodičku zkrátka musíte mít, abyste udrželi výbavu v čistotě.

Předsádka

Dobrovolné:

 

Jeden nebo více externích blesků. Externí blesk by měl být v „musím mít“, pokud plánujete fotit v interiéru a v situacích, kdy se budete potýkat s nedostatkem světla. Vnitřní blesk, zabudovaný přímo ve fotoaparátu, Vám poskytne stejné osvětlení jako u kompaktů (takže mi jistě dáte za pravdu, že není o co stát), oproti tomu s pomocí externího blesku budete moci světlo nasměrovat a budete tak mít mnohem větší kontrolu nad fotografovaným.

 

Dobrý a stabilní stativ na krajinky a noční fotografování. Bogen/Manfrotto a Gitzo nabízí skvělé produkty.

 

Cirkulární polarizační filtr. Canon i Nikon mají skvělé produkty stejně jako firmy B + W, Hoya a další.

 

Speciální objektivy jako jsou makro, fisheye nebo teleobjektiv, které umožňují vytvářet různé druhy fotografií. Například pokud máte v plánu fotit ptáky či jiné zvířectvo, je teleobjektiv namístě.

 

Synchronizační čas

4) A co megapixely?

Už jste slyšeli o pixelovém mýtu? Zapojili se do něj, bohužel, všichni výrobci digitálních fotoaparátů. Je to marketingový tah zaměřený na většinu lidí, kteří si myslí, že čím více pixelů, tím lepší kvalita obrazu. Nádherně to ilustruje trh s kompaktními fotoaparáty, kde lidé kupují prakticky jen ty aparáty s největším číslem Mpx. Myslí si, že výsledná fotografie bude obsahovat více informací v porovnání s výsledy fotoaparátu s méně megapixely. Taková domněnka je ale naprosto nesprávná, protože ostrost obrazu nemá nic společného s počtem pixelů.

 

Na megapixelech záleží jen profesionálům, a to především fotografům krajiny, protože když prodávají fotografii, je velká tisková velikost extrémně důležitá.

 

Zkrátka zapomeňte při výběru fotoaparátu na počty megapixelů. Nejste v profesionál a pokud na něj budete časem aspirovat, budete mít beztak profesionální fotoaparát s více pixely.

 

Stativ

5) Kde bych si měl svoji první DSLR koupit?

 

Jakýkoliv kamenný či internetový obchod je v pořádku a bát se nemusíte ani slev, pokud se nenecháte ošidit vyšší cenou, daněmi nebo dalšími poplatky. Chcete-li nejlepší cenu, pak bych Vám doporučila online nákup. Nicméně pokud byste si fotoaparát nejdřív raději „osahali“ a vsázíte na osobní přístup, můžete navštívit některé velké české prodejce, například www.fotoskoda.cz.

 

Clonový kroužek

6) Jaké knihy o fotografování jsou nejlepší a jakých dalších zdrojů mám čerpat?

 

Nejlepší kniha o digitální fotografii je od Bryana Petersona „Naučte se fotografovat dobře“ a další tituly od tohoto kvalitního fotografa a lektora. Konkrétně z téhle knihy jsem se toho hodně naučila a jistě Vám v začátcích pomůže. Zahrnuje základy fotografování a dokonce i některé pokročilé techniky v praxi. Ujistěte se, že knihu přečtete s fotoaparátem v ruce a všechno si vyzkoušíte na vlastní kůži. Existuje spousta dalších skvělých autorů jako Ansel Adams, Joe McNally s Scott Kelby, kteří rozhodně stojí za přečtení.

 

Kromě tradičních knih naleznete množství informací online. Jednou z nich jsou právě Tipy jak fotit, ale napříč českým a světovým internetem najdete nepřeberné množství webových stránek o fotografování a mezi nimi si jistě vyberete své favority.

 

Fotografování není o zařízení, ale o tom, jak s ním budete fotit. Většina profesionálních fotografů bude souhlasit s tím, že existuje příliš mnoho lidí, kteří si myslí, že těch opravdu velkých obrazů docílíte pouze s drahým vybavením. Vlastníte Mamiyu nebo Hasselblad s tím nejlepším a nejrychlejším objektivem a stále fotíte mizerné fotky, které se nikomu nelíbí. Opět platí, že fotoaparát je jenom nástroj v brašně – to Vaše vlastní kreativita produkuje skvěle vypadající snímky.

 

Doufám, že Vám tento průvodce pomůže při výběru DSLR a budu ráda za případné dotazy.

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Do ateliéru se vyplatí pořídit klasická světla určená pro napájení ze sítě. Dnes bych rád zmínil dvě z nich… Ponechám stranou nejnižší hobby třídy, kterých najdete na trhu mnoho, cenově cca. Do 4.500,- Kč a mají jednu společnou nevýhodu – nejsou určena pro velké zatížení. Pokud fotografujete často a hodně expozic po sobě, vyhřívají se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.02.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
stars

Tipy, jak fotit hvězdy

  Přemýšleli jste někdy, jak fotit hvězdy? Možná nevíte, jaké vybavení potřebujete nebo jak si co nejlépe nastavit fotoaparát. Dobře, z vlastní zkušenosti vím, že focení hvězd může být docela výzva, ale až se neučíte základy a zdokonalíte je, může to pro vás být nesmírně obohacující a určitě vyfotíte několik úžasných fotek.   V tomto […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 07.10.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Zajímavosti Základy

Jak správně používat stativ?

Při litém boji s rychlostí závěrky musíme mít stabilní stativ, nástroj pro eliminaci chvění fotoaparátu, který nám dopomůže k ostrým snímkům. Ačkoliv zní samotné rozkládání stativu a jeho používání jednoduše, často narážím na fotografy, kteří s ním neumí správně zacházet. Můžete mít ten nejdražší tripod na trhu, bez kvalitních znalostí jeho užívání a správné manipulace […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
David Slater

„Já mám právo fotit!“ Zlobí se opice.

Britský fotograf divoké přírody David Slater se v létě roku 2011 vydal do tropického pralesa v Indonésii. Jeho cílem bylo na zachytit život ohrožených makaků na ostrově Sulawesi. Fascinovala ho jejich charakterová podobnost člověku, fotogeničnost, zvídavost a hlavně pronikavé červené oči.     Makak černý si pořídil vlastní selfie a tím odstartoval svou internetovou kariéru!   „Ve snaze získat dobré […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 25.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti