Zajímavosti 26.03.2014
Po delší době se ozývá opět Filip Obr! Včera jsme realizovali zajímavé focení pro hotel Alcron, jehož stejnojmenná restaurace vlastní michelinskou hvězdu. Fotili jsme drinky pro Be Bop bar a rád se s vámi podelím o pár postřehů.
1. Fotografie koktejlů je v podstatě fotografie skla, naplněné kapalinou
Jako fotograf pracujete se dvěma různými druhy „objektů“ – sklo a kapalina. Samostatně musí vypadat skvěle a dohromady ještě lépe. Na první fotografi jsme tedy využili principů produktové fotografie při focení skla a zároveň techniky focení vody. Co vidíte níže je čistá fotografie bez fotomontáží.
2. Nasvícení objektů
Musíte zkombinovat správné nasvícení linie skla a zároveň modelovat objekty. Objekt na dvourozměrné fotografii definují světla a stíny. Na fotografii níže si všiměte třešně v čokoládě. Pomocí světlých částí na stranách ji vnímáme jako kulatou. Kdyby měla celý povrch ve stejné světlosti, jevila by se jako plochá. Světejší místa na okrajích definují tvar koule.
3. Používáme Photoshop
Nejsvětlejší část přitahuje nejvíc pozornosti. Proto bylo nutné ve Photoshopu (konkrétně v programu Camera Raw, o kterém rád říkám, že to je vstupní brána Photoshopu) ztmavit ruku a lžičku s medem.
4. Kapalina v pohybu
Chtěli jsme zachytit moment, kdy nápoj teče do sklenice. Tím, že není kapalina nedopadá přímo na hladinu ale je několik centimentrů „nad“ se podařilo dát fotografii dramatický ráz. Na tomto snímku je důležitá rychlost závěrky, která zmrazí kapalinu v pohybu.
5. Zachycení dýmu
Zkoušeli jste někdy fotit dým? Jde o speciální disciplínu, u které vám pomůže temné pozadí a tvdré světlo. Tento snímek by byl tedy technicky špatně uskutečnitelný. Proto jsme vyfotitl zvlášť hořící dřívka a drink. Následná kompozice vznikla ve Photoshopu.
Jaké máte zkušenosti s focením nápojů? V čem se vám dařilo a kde byl naopak problém? Napiše do diskuze!
Komentáře
Autor článku
Filip Obr
Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf