Fotomodeling pixabay

Jak se naučit pózovat? Chce to trénink

Rubrika článkuFotomodeling 24.02.2016

Pózování se může zdát jako snadná činnost, ale není tomu tak. Modelka bývá hodnocena právě podle toho, jak dobře zvládá pózovat a koordinovat své pohyby. Jak se tedy naučit pózovat co nejlépe?

 

Pokud už nejste v modelingové agentuře, kde vás kompletně ohledně pózování zaškolí, pak narazíte na problém, který se týká pózování. Něco se dá od profesionálních modelek odkoukat, ale když přijde na věc, stejně si nejste jistá v kramflecích. Žádné obavy, pózování se dá naučit úplně stejně jako chůze na podpatcích. Chce to jenom cvik.

 

Fotografové, se kterými přijdete do styku, jsou různí a mají odlišené preference. Někteří si modelku ,,nasměrují” sami a řeknou, jak má přesně stát, kam dát ruce apod. To platí hlavně v případě TFP focení, které je vhodné pro začínající modelky. Ovšem pokud chcete být profesionálkou svého oboru, pak platí, že změna jednotlivých póz a výrazu je hlavně vaše práce.

Externí blesk

Je tedy nutné naučit se pózovat už před tím, než stojíte před objektivem. Ono je totiž stresující, když fotograf půl hodiny nastavuje světla, vizážistka vám půl hodiny připravuje makeup a když přijde na věc, vy jen stojíte, svítí na vás světlo a najednou má zaznít ,,lup!” a stane se z vás fotomodelka. V hlavě v tu chvíli máte prázdno, nic. A právě tady pomůže jenom praxe a memorování.

 

Jak se naučit změnit výraz na fotkách?

 

Je dobré mít nacvičené základní pózy, které budou sloužit jako základ pro další rozvíjení. Nejlepší je dát jednu nohu vpřed, zbytek těla jakoby schovat za ni a lehce se vytočit do strany. Tak budete vypadat opticky štíhleji. Nezapomeňte ani na držení hlavy, která by neměla být ani příliš nahoru, ani dolů – aby nevznikla dvojitá brada.

 

Zrcadlo, řekni mi: Umím pózovat?

 

Nejlepší cestou je trénovat pózování doma před zrcadlem. Nejlépe si oblékněte uplé oblečení a podpatky, aby byly jednotlivé pózy autentické a nic vám neuniklo. Na internetu je k nalezení nepřeberné množství póz modelek, které můžete napodobovat. V zrcadle však kontrolujte, jestli to vypadá tak jako u modelky. Zkoušejte pózu tak dlouho, dokud s ní nebudete spokojené.

Fotomodeling

Můžete vyzkoušet několik póz, ale kvantita zde nemá valný efekt. Nejlepší je naučit se dobře třeba jednu pózu za den, či týden. Klíčové je, abyste si dokázaly danou pózu memorovat natolik, že si ji vybavíte, i kdyby vás někdo vzbudil uprostřed noci. Jde o to, že jedině správné zapamatování provedení pózy povede k tomu, že ji pak stejně dobře provedete bez zrcadla před fotografem. A to je účel.

 

Jakmile si osvojíte pár nejzákladnějších póz, pak v momentě, kdy pózu vytvoříte, už můžete např. změnit polohu ruky, natočení těla, hlavy apod. Tím dosáhnete rozmanitosti, přestože umíte jen jednu pózu. Nemyslete na rychlost jako spíše na preciznost provedení jednotlivých póz. Rychlost přijde časem. Navíc jsou fotografové, kterým rychlé pózování naopak vadí.

 

Cvičení a studium

 

Každá modelka, třeba i profesionální, by se měla ve svém oboru pravidelně vzdělávat, o začátečnicích to platí nadvakrát. Vyhledávejte si obrázky s jednotlivými pózami, sledujte videa na Youtube, listujte módními editoriály nebo vyhledávejte obrázky s pózami. Vnímejte jednotlivé detaily, jak modelky vytáčí tělo, boky, jak moc propínají nohy, jak hlídají prsty na rukou, aby byly uvolněné atd. Je toho mnoho, do jednoho článku už se nám více nevejde.

 

Na základní pózy (a další šikovné triky) se podíváme v příštím článku.

 

Už jste četly, jak se připravit na první focení? Váháte, jestli můžete být modelkou? A co fotograf, jak vybrat toho správného?

Komentáře

Autor článku

Šárka

 

Mohlo by vás zajímat

Vysoko rychlostní fotografiie

Vysokorychlostní fotografie – proklatě rychlá jízda

Pokud chcete zmrazit pohyb, musíte použít rychlé nastavení závěrky. To je jasné… Pokud to vyženeme do extrému, použijeme závěrku 1/8000. To je jedna osmitisícina sekundy. Potom dokážeme zmrazit nejenom stříkající vodu ale i trhající se balónek, který jsme právě propíchli. Působivé. Problém ovšem je, že když použijete rychlý čas závěrky, na snímač se nedostane moc […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 05.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Zajímavosti
Jak vydělat fotografováním

Jak vydělat peníze fotografováním: Fotobanky

Fotografování není nejlevnější koníček. Ceny objektivů a příslušenství se mohou vyšplhat do statisíců a to ani nemusíte být profesionální fotograf. Ceny teleobjektivů vhodných pro focení přírody a sportu se dají lehce srovnat s cenami nového automobilu. Pokud už nějakou dobu fotíte, možná vás napadlo, že by bylo fajn si vydělat nějaké peníze pomocí vašeho fotoaparátu zpět. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 10.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Kevin Carter

Fotografie s příběhem: Snímek, který zabil

Následující věty nejsou pouhým příběhem jedné fotografie, jak jste byli zvyklí z předcházejícího Obědu na vrcholku mrakodrapu a Afgánské dívky. Snímek umírajícího dítěte a supa v pozadí, jež čeká na svou oběť, pravděpodobně zapečetil život fotografa Kevina Cartera, člena legendárního Bang-Bang Clubu. Bang-Bang Club Nikdy jste neslyšeli o legendárním Bang-Bang Clubu? Skládal se ze čtyř fotografů, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 03.08.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Worshop s drony

Jak jsem se účastnil workshopu s drony

Před nedávnem jsem dostal pozvánku na workshop a prezentaci nových dronu od Dronpro. Musím říct, že tato nabídka mě zaujala, protože sám jsem kdysi s dronem experimentoval ale to bylo ještě v době, kdy drony byly v naprostých začátcích. Můj první dron byl DJI Phantom 1. Oproti dnešním dronům bylo létání s ním ekvivalentem letu Jana […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.06.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Technické novinky