Jak fotit v průmyslové zóně

Jak fotit průmyslové plochy

Rubrika článkuJak fotit Ve městě 11.08.2014

Ačkoli jsem nikdy nenavštívila Colours of Ostrava, musím uznat, že místo, kam byl festival přesunut si žádá dvakrát podtržené za jedna. A ačkoli zprofanované Colours of Ostrava nikdy nenavštívím, výlet do prostředí bývalé železárny v historickém Ślůnsku by přicházel v úvahu. Bez debat. Příroda bude pro mne vždy na prvním místě jakožto nevyčerpatelný zdroj inspirace pro fotografii a na industriální plochy budu vždy pohlížet spíše jako na bezednou lidskou hamižnost, ale musím uznat, že kouzlo mají, a to především ty opuštěné, oprýskané a poznamenané notnou dávkou rzi.

1. První kroky

Nejdůležitějším krokem je najít to správné místo. Jak jsem již naznačila, opuštěné továrny jsou tím nejlepším, co se vám může přihodit, ale člověk aby taková místa pohledal. A když už je pohledá, lepší mít při sobě pepřák. Fungující plochy bývají snadno k nalezení, ale jen tak se dovnitř nedostanete. Také vás nemůžeme veřejně nabádat k nelegálnímu vniknutí na soukromý pozemek, na který vás bude upozorňovat zrezlá cedulka na plotě. Plot bude pravděpodobně hned vedle ní prostřižený či spadlý. Je jenom na vás, jestli tomuto lákavému otvoru podlehnete (dokonaléhosnímkuchtivý fotografové od přírody občas poruší zákon, o pár let později jsou zpravidla celosvětově uznávaní). V takovém případě je nejlepší možnou variantou industrial landskape, pro inspiraci na obrázku níže.

 

shutterstock_146511956

2. Dobrá výbava

Kromě foťáku, pepřáku a neutuchající vášně vůči fotografování se vám budou hodit i objektivy. Průmyslové plochy jsou většinou obludně rozlehlé, a proto nemůžu opomenout teleobjektiv. Širokoúhlý bývá také užitečný, ale i bez něj se dají vytvořit dobrá panoramata. Stativ nasadí korunu vaší výbavě, a to především při večerním, nočním fotografování.

3. Jaké snímky pořizovat

Zatažené dny svědčí průmyslu lépe než ty slunečné. Drsné počasí dokonale koresponduje s ocelovými do nebe se tyčícími obludami. Vhodnou dobou bývá noc (za předpokladu, že je továrna osvětlena). A všem kovovým výrobkům svědčí chladné tóny více než ty barevné, na to dbejte při postprocesu.

4. Nastavení

Zatímco většině fotografovaných objektů slouží lépe nízká hloubka ostrosti, u průmyslových ploch je to naopak. Fotoaparát nastavte na F8 – F11. V tomto směru je fotografování továren podobné jako fotografování architektury, o kterém jsme psali v jednom ze starších článků.

 

shutterstock_250127488

5. Na závěr

Hledejte netradiční kompozice, tvořte emotivní snímky. Pečlivě se rozhlížejte po detailech, které bývají často nejsilnějšími. Analyzujte lokalitu, kterou jste si vybrali a najděte ten snímek, které místu bude nejlépe slušet. A především nikam nespěchejte!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Rado Adámek

Rado Adámek: „Dobra fotka nepotrebuje retušovanie? Ti co to pisou, skor nevedia používat Photoshop.“

Slovenský fotograf Rado Adámek sice sám sebe označuje za amatérského fotografa, nicméně jeho fotografie a obliba, které se v současné době těší, vypovídají o opaku. 🙂 Fotografuje nádherné portréty, avšak do svého hledáčku vpouští vždy pouze ženy. Proč? To a mnoho dalšího na vás čeká v následujících řádcích.     Mohl byste na začátek trochu […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.07.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Portrét

4 tipy na perfektní portrétové pozadí

Hledání pozadí, které bude objekt dokonale doplňovat a zároveň neodvádět pozornost v procesu vytváření krásných portrétů se může zdát oříškem. Článek Jak fotit portrét vám pomůže s dalšími aspekty portrétovými fotografiemi, ale zamyslela jsem se nad tím, jak zajímavé by bylo ponořit se hlouběji do tématu „pozadí pro portréty“. Zde vám proto předkládám několik rad […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Petra Klačková

Petra Klačková: „Nikoho v životě nepotkáváme náhodně.“

Krásné a milé povídání si pro vás tentokrát připravila fotografka z Dobřichovic, maminka tříletého syna, známá především pro černobílé snímky nabité emocemi. Její jméno je Petra Klačková. Sama o sobě říká, že je požitkářka, milovnice hudby a nadšená cestovatelka. I z rozhovoru je patrné, že zkrátka ví, jak si užívat života. Proto si i vy užijte […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
makro

Tipy jak fotit makro bez makro objektivu

Hodně fotografů si myslí, že nemůžete fotit makro, když nemáte makro objektiv. To prostě není pravda. Pokud jste profesionál nebo jen začátečník, co si chce rozšířit své portfolio, nedostatek vybavení hned nemusí znamenat, že makro fotit nemůžete.   Makro objektivy mohou být drahé. Pro amatéra, který chce jen s touto detailní prací experimentovat, může být […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 12.11.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit