Jak fotit panorama

Jak fotit panorama

Rubrika článkuJak fotit V přírodě Ve městě 04.08.2013

V dobách analogových fotoaparátů bylo vytváření panoramatických fotografií velmi náročnou činností. Museli jste použít buď speciální drahé přístroje, nebo strávit hodiny práce v temné komoře a „lepit“ dohromady jednotlivé záběry. Není divu, že se jednalo o práci pouze pro profesionály.

 

Nyní nám pomáhají s vytvářením panoramatických fotografií specializované software, které dovedou vytvořit skvělý snímek v řádu několika minut. Stále více fotoaparátů má také integrovanou funkci vytváření panoramat vestavěnou. Pojďme se podívat jak na to, je to snadné!

 

1. Pokud má váš fotoaparát vestavěnou funkci panorama, použijte ji!

Většina modelů digitální kompaktů v sobě tuto funkci obsahuje. Díky tomu, že během snímání scénu uvidíte předchozí fotografii včetně vodítka, které zobrazí display, je mnohem snazší zachytit scénu bez viditelných přechodů. V tomto režimu se také nebude měnit expozice snímku a díky tomu nebude každá část snímku jinak tmavá nebo světlá.

2. Překrývejte velké části

Překrývání fotografií je jednou z nejdůležitější dovedností u panormat. Překrývejte jednotlivé fotografie minimálně o 30%. Mezi fotografy se traduje, že stačí 15%, ale kdo by chtěl kvůli několika snímkům navíc zkazit skvělou panoramatickou scénu? Před tím, než vyrazíte na dovolenou, nebo na foto lov, vyzkoušejte si vytvořit a složit snímek doma. Uvidíte, jak se váš fotoaparát a software na skládání chová a ušetříte si zbytečné zklamání.

3. Držte se jedné roviny

Udržet fotoaparát ve stejné výšce během snímání panorama je velmi důležité. Díky tomu nebudete v postprodukci přicházet o cenné pixely na okrajích snímků, které by se jinak musely oříznout. Pokud skládáte fotografii z 3 snímků, není třeba se obávat. V případě, že snímek bude složený například ze 40 fotek, je toto pravidlo životně důležité. Podívejte se na následující obrázek – takto vypadá složená panoramatická fotografie bez ořezání. Důsledkem nedodržení jedné roviny má snímek na jedné straně zvýšenou „bublinu“ a musí se oříznout o více pixelů, než by bylo nutné.

4. Zamkněte expozici

Pokud fotíte panorama, musí být všechny snímky stejně exponované (světlé nebo tmavé). Tím se vyhnete chybě, kterou vidíte na následujícím obrázku. U zrcadlovek je dobré fotit v manuálním režimu a vypnout automatické ostření, u kompaktů se o to postará režim panorama.

 

Jak fotit panorama

5. Pohybující se objekty

Pohybující se objekty mohou způsobit pěknou paseku. Projíždějící auto, člověk v pohybu nebo hejno ptáků zkazí celou fotku. Proč? Objeví se zároveň na několika snímcích a po složení to vypadá, jako kdyby na místě focení strašilo. Co s tím? Prostě budete muset být rychlejší než pohybující se objekty a nasnímat scénu dříve, než se stačí dostat do další části fotografie.

6. Dávejte si pozor na super širokoúhlé objektivy

Širokoúhlé objektivy jsou možná dobré pro jednotlivé snímky krajiny. Pro fotografování panoramat se ale moc nehodí. Proč? Jejich okrajové zkreslení způsobí deformaci snímku a software na skládání nezvládne dát fotografii dohromady. Dobrou cestou ke snímání panoramat je ohnisko kolem 50mm a raději udělat více snímků, než by bylo nutné se „šírem“.

7. Nezapomínejte na popředí

Umístěte do popředí fotografie nějaký dominantní objekt. Skalku, strom nebo zábradlí. Je to podobné jako v při klasické krajinářské fotografii. Díky tomu dostane snímek opravdovou hloubku!

8. Zkuste vertikální panorama

Vertikální panorama jsou neprávem opomíjena. Přitom je spousta objektů, které si je zaslouží. Budovy, vodopády, stromy… Pro vertikální panorama platí stejné zásady jako pro horizontální. Jen nesmíte zapomínat, že pokud stojíte u fotografovaného objektu příliš blízko, budou se vertikální linie neúměrně sbíhat do jednoho bodu.

 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

pandemie

Co fotit, když venku řádí pandemie?

Nudíte se doma? Projíždíte si staré archivy fotek, koukáte na seriály a zabíjíte čas? Zkuste tento čas vyplnit nějakými kreativními nápady a tvorbou. Dovolte mi Vás trochu inspirovat. Vydejte se do přírody Vydejte se někam mimo civilizaci. Pomůžete tak svému tělu a ještě můžete pořídit například krásné fotografie krajiny. Pokud se neradi zaobíráte horizontem a […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 15.04.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Tutoriál photoshop

Jak vytvořit efekt fotografií Jana Saudka ve Photoshopu

Díky Vašemu zájmu o tuto fotografii jsem se rozhodl zveřejnit návod, jak ve Photoshopu dosáhnout tohoto efektu!  Podívejte se na pracovní postup!    

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
Jaroslav Rössler

Jaroslav Rössler – Král české avantgardy

Dnes doplníme trojici prvorepublikových fotografů o čtvrtého umělce – Jaroslava Rösslera, žáka Františka Drtikola a taktéž jednoho z fotografů, který stál u zrodu české avantgardy. Jaká byla hlavní Rösslerova představa o tom, co je vlastně umění a jak ho sám vnímal?     Jaroslav Rössler se narodil na jaře roku 1902, přesněji 25. května ve […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Slavní fotografové
Portrét

5 tipů jak fotit ženy

Když sebe samu pokouším nějak pěkně vyfotit, většinou se po pár vteřinách začnu nenávidět a počítat věci, které mi vadí a ke kterým jsem si po dvaceti letech vybudovala neochvějnou nenávist; zplihlé vlasy, tvar mého obočí nebo neviditelné lícní kosti. To jsou moje komplexy navzdory faktu, že fotím. Jak bych tedy mohla po chudákovi ženské, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 16.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi