50 způsobů, jak fotografované přimět k úsměvu

50 způsobů, jak fotografované přimět k úsměvu

Rubrika článkuJak fotit 18.01.2017

„Řekněte sýr“ je už pěkně otřepaná fráze, a proto se fotografové musí poohlížet i po dalších způsobech, jak fotografované přimět k širokému, leč přirozeně vypadajícímu úsměvu. Následující způsoby vám rozveselování vašich modelů velmi usnadní (pokud se tedy nechystáte fotit miminka anebo teenagery).

V prvé řadě si musíme uvědomit, jak obrovský rozdíl je mezi falešným americkým úsměvem a opravdovým, spontánním a skutečným veselím, které není předstíraný a zkrásní každý obličej. Myslím, že i vy jste ten typ fotografa, který chce zachycovat opravdové úsměvy! Nyní se tedy musíme naučit, jak k němu naše modely a modelky bezbolestně přinutit.

 

ŘEKNĚTE TO JINAK

Říct někomu ať jde při focení vaším směrem nikoho k úsměvu nepřiměje. Ale když řeknete, aby šel k vám „jako kdyby to byla ta nejzábavnější věc, kterou kdy ve svým životě dělal,“ je mnohem veselejší.

V případě, že fotíte rodinu a bezvýrazně oznámíte, ať se podívají jeden na druhého, pravděpodobně nezískáte o moc víc než pár zmatených výrazů. Kdežto když vykřiknete „Koukni na tátu! A teď na mámu!“ rozveselíte všechny a strčíte nudu do kapsy.

A co když fotíte pár? Buď můžete říct, ať se obejmou (nemastné, neslané), ale když budete párečet povzbuzovat slovy „Těsněji! Ještě těsněji!“ máte je v kapse.

 

shutterstock_197052689

 

Jako fotograf musíte vyzařovat tuny pozitivní energie a nadšení. Když jsem poprvé fotografovala rodinné snímky, byla jsem po dvou hodinách vyčerpaná jako po uběhnutí maratonu. A vzhledem k tomu, že jsem osoba plachá, bylo to pro mne obzvlášť těžké – ale pokud jsem to zvládla já, zákonitě to zvládnete taky.

Se zkušenostmi a praxí se vám entuziasmus dostane pod kůži a troufnete si rozesmát i velkou skupinu lidí!

 

1. ŘEKNĚTE, ŽE VYPADAJÍ SKVĚLE

Lichotka je jedna z věcí, které vám při každém focení neuvěřitelně pomůže. Dodává totiž lidem na sebejistotě. Pro mnoho z nich (zvlášť, pokud nejsou na pravidelné focení zvyklí), může být focení velmi stresující zážitek. Mějte na paměti, že sebejistí lidé mají mnohem větší tendenci k upřímnému úsměvu.

 

2. USMÍVEJTE SE

Po dni, stráveném fotografováním na svatbě, vás budou tváře od úsměvu přímo bolet! A to nepřeháním. Pokud se totiž usmíváte vy, máte šanci nakazit úsměvem i vaše okolí.

 

3. POKLÁDEJTE VESELÉ OTÁZKY

„Jak jste se vlastně vy dva seznámili?“ „Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?“ Zkrátka otázky, které byly navržené tak, aby vám navodily pozitivní vzpomínky a na tváři vám vykouzlili krásný úsměv.

 

shutterstock_98814044

4. FALEŠNÝ SMÍCH

Vaším zlatým kuponem při rozesmívání ostatních bude falešný smích. „Až napočítám do tří, všichni se zasmějete tím nejabsurdnějším smíchem, ok? Tak jedna, dva, tři a jedem!“ Nepokoušíte se fotit tenhle šílený smích, vy jako fotograf čekáte na to, co přijde vzápětí, kdy všichni uslyší jak vtipně ten smích zněl. V ten moment přichází na přetřes opravdové veselí! Hlavně buďte trpěliví!

 

5. PŘITISKNĚTE SE K SOBĚ!

Tenhle tip bude velmi snadný – a stejně tak efektivní. Jakmile budete mít lidi správně postavené a „naaranžované“, vykřikněte, ať se k sobě pěkně těsně přitulí! V ten moment si získáte všechny malé. Pokud dodáte „Ještě těsněji, těsněji!“ máte v kapse i ty dospělé.

 

6. TVAŘTE SE VÁŽNĚ (ÚSMĚV ZAKÁZÁN!)

Tento bod je celý o tom, jak jej dokážete podat. Všem, které fotíte, s naprostou vážností vysvětlete, ať se při focení neusmívají. Pokud se usmějí, bude se muset začít nanovo. „Takže teď potřebuju, abyste se zatvářili co nejvážněji a nejseriózněji, zkrátka se tvařte tak,  se za celý život neusmáli.“

 

7. KOUKNĚTE SE NA SEBE

Tenhle trik je skvělý zejména pro větší skupiny lidí. A z velké části je také o rychlosti – pomáhá, když dodáte hlasité „Teď!“ Takže si to sjedem celé – „Koukněte se jeden na druhého, teď!“

Důvod, proč to tak dobře funguje, je ten, že lidi většinou neví na koho se rychle podívat. Snaží se rychle rozhodnout a to vede ke zmateným a nechápavým výrazům, které zákonitě ty druhé rozesmějí!

 

shutterstock_98870129

8. PODÍVEJTE SE NA…

Následuje rychlé koukání „na mámu, teď na tátu, na miminko, na sestru, na bráchu!“ atd. (V tento moment se opravdu vyplatí znát všechny zúčastněné jménem.)

Všichni se na tuhle hru rychle naladí a je k popukání vidět jak ty, kteří mají za úkol podívat se na někoho jiného, tak ty, kteří jsou znenadání v centru pozornosti. Celá tato hra vyústí ve fantastické fotky s veselými vzájemnými pohledy. Zkrátka kouzelné…

 

9. PODÍVEJTE SE NA MĚ

V tenhle moment jsou všichni uvolnění a často se už smějí. Takže je nejvyšší čas obrátit pozornost na fotografa a jeho foťák. Dostanete snímky lidí, kteří jsou opravdu šťastní (a to včetně dětí, které jste alespoň na chvilku zabavili nezvyklou hrou).

Navíc můžete focení doplnit slovy „Nevypadejte u toho tak smutně!“

 

shutterstock_150490304

10. PUSA NA TVÁŘ

Nejjednodušší, nejčistší a zároveň nejsladší trik, který vykouzlí úsměv i na tváři toho největšího mrzouta. Doporučuji používat co nejvíc a nejen při focení!

 

11. PUSA NA NOS

Můžete si být jistí, že pusa na nos bude mít stejné, a možná i větší účinky než pusa na tvář. Udělejte si z toho trochu srandu tím, že řeknete „teď chci, abys ji dal pusu na nos, ale žádnou rychlovku! Pomalu se k ní přibližuj a udělej z toho tu nejměkčí a nejjemnější pusu v historii galaxie!“

 

12. NAŠTVANÝ, SMUTNÝ, PŘIBLBLÝ, ŠŤASTNÝ!

Tenhle způsob používám obzvlášť ráda a hned ze začátku, protože pomůže lidem, aby se uvolnili. Navíc jim dáváte naprosto jasné instrukce a nenutíte je k žádným velkým úvahám (což je určitě také potěší!).

Takže začneme s těmi jednoduššími (smutný, navztekaný, bojácný), potom přidáme ty bláznivější (jsou už v tom a bude pro ně snazší tvářit se bláznivě), a korunujeme to prachobyčejným šťastným výrazem!

 

shutterstock_129985073

13. A TEĎ ÚSMĚV (HLAVNĚ NÉ MOC VELKÝ)

Pokud se někoho chystáte požádat o úsměv, udělejte to trochu naopak – bláznivě. Všichni máme občas dětské sklony dělat přesný opak toho, co se řekne, a proto pokud po někom chcete, aby se široce usmál, přesvědčte ho, že jediné, co nechcete, je úsměv od ucha k uchu.

 

14. TŘENÍ TVÁŘÍ (A PĚKNĚ NA TĚSNO)

Jednou z klíčových póz při focení dvou a více osob je, abyste jejich hlavy dostali co nejblíže k sobě. Je nutné se zkrátka tisknout!

Není to vždy to nejjednodušší přání, zejména pokud pracujete s dětmi (nedej bože různého pohlaví, protože Jenda se zkrátka k Aničce tváří tisknout nebude, fuj!). Ale nezastavte se pouze u tisknutí tváře na tvář – řekněte jim, ať se na sebe pořádně namáčknou a úsměvy budou zákonitě následovat!

 

15. DĚLEJTE, ŽE JSTE VÁŽNĚ ŠŤASTNÍ

Tenhle trik používám docela často, navzdory tomu, že není nijak mimořádně zajímavý. Funguje dobře v případech, že chci, aby se lidi dívali přímo do fotoaparátu, a v případech, kdy nemám čas na mnoho dalších triků (např. super-rychlé rodinné portréty anebo svatební focení).

Požádejte fotografované, aby se na vás podívali, a až tak účinní, hlasitě a podrážděně zakřičte „Tak aspoň dělejte, že jste šťastní!“. Všichni se budou smát svým předchozím falešným úsměvům – poslední věc, kterou čekali, je podrážděný fotograf, který si je za to bude dobírat!

Nezapomeňte, že v tomto případě musíte znít srandovně, aby vás fotografování nevzali vážně a neměl jste až do konce života nálepku pěkně zpruzeného fotografa!

 

shutterstock_184657187

16. ZATŘESTE ZADKY

Tohle je další ze zlatých klíčů k lidskému úsměvu.

„Teď po vás chci, abyste všichni lehce zatřásli zadky. Jen jemně. A teď víc!“

 

17. VYSTRČTE JAZYK

Nejhorší noční můra každého rodiče, který vysolí velké peníze za fotografování a jehož děti celé focení vystrkují jazyk z pusy.

A co když ne? Proč by nemohli jazyk vystrčit i rodiče? Mohou při tom koukat do foťáku a pak i jeden na druhého. Zaručeně jim tato nenáročná hra vykouzlí úsměv na tváři. (A děti si o vás navíc budou myslet, že jste totálně boží!)

 

18. VYSTRČTE JAZYK

Přece jim nepřenecháte všechnu srandu! Ukažte jim uprostřed konverzace jazyk a ledy povolí!

 

19. POVĚZTE JIM VTIP

Zapamatujte si několik jednoduchých vtipů. Ale vybírejte z těch sofistikovanější – dejte si pozor na kameňáky, černý humor anebo ty urážlivé. V takovém případě byste mohli velmi tvrdě narazit (zvlášť, jestli nevíte, zda třeba není fotografovaný policajt, anebo obarvená blondýna)!

 

shutterstock_163528421

20. NECHTE JE ŘÍKAT VTIPY

Pokud budete mít pocit, že jeden ze skupiny je přirozený srandista a bavič, nechte ho dělat jeho práci! Zejména malé děti mají vždy po ruce nějaký ten vtípek.

 

21. NECHTE JE, ABY SE ROZESMÁLI

Jste unavení anebo moc ospalí na to, abyste někoho rozesmívali? Nechtě všechnu práci na nich!

Samozřejmě žertuji. Při téhle hře si totiž užijete spoustu zábavy i vy! Umístěte jednu osobu dopředu a ostatní si stoupnou za vaše rameno. A teď ta nejlepší část: ti, co stojí za vámi budou mít za úkol rozesmát toho, který stojí před vaším objektivem! Garantuji vám, že nejtěžší bude neotočit se, protože za vašimi zády se to kolikrát může opravdu pěkně rozjet!

 

22. VYDEJTE SRANDOVNÍ ZVUK

Tvořit nečekané a srandovní zvuky je další skvělý způsob, jak získat pozornost a zároveň úsměv. (Mimochodem – tento trik zdaleka nefunguje pouze při focení s dětmi!).

 

23. NECHTE JE ZDIVOČET

Děti milují zvířecí zvuky a jejich napodobování. Rozdělte celé rodině někoho ze zvířecí říše a nechte je vydávat roztodivné zvuky! Zaručeně každý se bude smát tátově osobitému napodobení slona!

 

24. VYDÁVEJTE ZVÍŘECÍ ZVUKY

Bude lepší, když začnete vy a ukážete jim, jak na to! A nezapomeňte si pořádně procvičit opici!

 

shutterstock_63699679

 

25. PRDÍCÍ ZVUKY

Myslím, že tento tip mluví sám za sebe.

 

26. SIMON ŘÍKÁ

Oblíbená americká hra pro malé děti, kterou můžou beze všeho využívat i fotografové, a to právě při focení dětí. Jednoduše je postavíte nebo posadíte tam, kam potřebujete.

 

27. ZÍREJTE NA SEBE (ÚSMĚV ZAKÁZÁN)

Velmi jednoduchý, ale zároveň efektivní trik, který nepotřebuje dalšího vysvětlování.

 

shutterstock_192364907

28. UDĚLEJTE PAROHÁČE

Ačkoliv mnoho z nás dospělý tenhle druh humoru už nechápe, děti ho zbožňují. Mohou tak udělat dvěma prstíčky nad hlavou mámy anebo táty paroháče. Pokud fotíte s dalším fotografem, nechte ho udělat parohy vám, zatímco fotíte a všichni se na vás dívají. Děti to pošle do kolen!

 

29. MALINOVÁ TVÁŘ

Zkrátka a dobře cucflek. Hloupé. Nečekané. Zvlášť, když požádáte dospělé, aby si ho na tvář navzájem vyrobili.

 

30. DLOOOUHOU ČEKEJTE NEŽ ZMÁČKNETE SPOUŠŤ

Tenhle trik vyžaduje alespoň minimální cirkusové dovednosti, ale jenom při pomyšlení na tu dlouhou dobu, než zmáčknu spoušť a pohledy focených mě rozesmívají ještě teď.

Podat to můžete třeba takhle: „Teď musíte zůstat absolutně strnule, protože budu fotit hodně důležitou fotku, takže štronzo!“ A pak čekejte, čekejte a čekejte dokud to fotografovaní nevydrží, a začnou se usmívat.

 

31. DOTÝKEJTE SE NOSY

Tady je velký potenciál. Povzbuďte dvojici, ať se během focení dotýká nosy a získáte roztomilý snímek plný lásky. Navíc z toho můžete udělat i docela velkou legraci, stačí, abyste jednoho z páru pobídli, aby se „dotkl svým nosem tváře nebo ramene toho druhého. Super zábava nejen pro malé děti!

 

shutterstock_113785513

32. ŠEPTEJTE SLADKÉ HLOUPOSTI

Tenhle trik většinou končí roztomilým šepotem „Nevím, co mám říkat,“ následovaným smíchem.

 

shutterstock_148700801

33. BUĎTE RUKAMA

Nyní se dostáváme k těm opravdu praštěným (ale zároveň úsměvným!) způsobům. Jedna osoba bude stát vpředu a druhá vzadu. Ta, co stojí vzadu prostrčí ruce podpaždími osoby před sebou – stává se tak jejíma rukama. Během chvilky začne dvojice vymýšlet spoustu praštěných nápadů a většinou celá situace skončí v slzách (smíchu).

 

34. ŠTÍPNUTÍ DO ZADKU

„Teď po vás chci, abyste někoho štípli do zadku,“ nebojte se, není to tak vágní, jak to zná. Pravděpodobně budete velmi překvapeni, kdo koho štípne první!

35. CHOĎTE

Chůze je snadný způsob, jak lidi přimět, aby se uvolnili – a snímky budou vypadat skvěle. Ale říct fotografovaným nudnou frázi „teď budeme chodit“ je velká nuda.

Udělejte to zábavně. Řeknete „Teď uděláme pár fotek během chůze, ale musíte chodit tak, jako by to byla ta největší zábava na světě.“ Ukažte jim směr a sledujte jejich snahu!

 

36. BĚHEJTE

Stejné jako jsem uvedla výše – pouze s obměnou chůze za běh. Běh bude těžší na fotografování, ale o to větší zábava. (Bonusové body dostanete, pokud budou fotografovaní běhat z kopce.)

 

shutterstock_151832219

 

37. POSKAKUJTE

Teď, když jsme uprostřed pohybu, uděláme ještě něco hloupějšího. Poskakování. Obvykle se pár chytí za ruce, udělá pár poskoků společně a pak se zhroutí smíchy. Někteří to vydrží i déle a celou dobu se při poskakování usmívají jako by to byla ta nejzábavnější věc vůbec.

 

38. SKÁKEJTE

Už jste zjistili, že lidi si nejvíc usmívají, když si někdo sám ze sebe udělá trochu legrace? Dobře. Tak teď jim zaskákáte! Vidět skákajícího fotografa je víc než k popukání.

 

39. NECHTE JE SKÁKAT

A pak už je to na nich. Skákající fotografie jsou velmi oblíbené, ale pamatujte, že vy cílíte především na úsměv, který bude následovat po skoku samotném. Zůstaňte ve střehu a fotografujte i po přistání zpátky na zemi!

 

shutterstock_284519324

40. TOČTE SE V KRUHU

Ať se dvojice chytne za ruce a začne se rychle točit v kruhu. Je to jednoduché, zaručuje to bezvadné snímky a navíc to oba dva zúčastněné rozesměje.

 

41. LECHTÁNÍ

Tenhle tip je maličký podvod, ale funguje tak dobře, že mi to je jedno (nejsem lechtivá, takže ohledně toho nemám černé svědomí). Lechtání obvykle přechází do svíjení na podlaze a prosby o milost, ale ten smích stojí za to!

 

42. BLÁZNIVÝ TANEČEK

„Předveďte mi ten nejšílenější taneček, jaký si jen dokážete představit.“ Bonusové body dostanete, když fotografovaným poskytnete hudební doprovod – beatbox funguje skvěle. „A teď robota! Disko! Waltz! Beakdance!“

 

shutterstock_147047612

 

43. KDEPAK JE MALEJ? TADY JE!

Nezkoušela jsem to s dospělými, ale s dětmi takhle hlášky z Doby Ledové funguje skvěle. Zvlášť, pokud přemlouváte malé a stydlivé děti. Musíte být ale hodně rychlí, tady je skutečně jedná o sekundy!

 

44. PŘECHODY RUKAMA – VLNY

Jeden z nejoblíbenějších pohybů hip-hopových i dubstepových tanečníků. Opět to přiměje lidi působit jako tým a navíc si užijou spoustu srandy. To vede k smíchu a skvělé zábavě (o čemž by mělo být každé rodinné focení!)

 

45. MODELKOVSKÉ PÓZOVÁNÍ

„Ok, teď chci vidět vaší nejlepší modelkovskou pózu – jedna, dva, tři, teď!“ V tento moment dostanou fotografovaní jasný povel a musí ho rychle splnit – nemají čas na zbytečné přemýšlení.

 

Nicméně i tento povel může znít mnohem zajímavěji, co třeba taková Zoolanderova Modrá ocel? Pokud po fotografovaných budete chtít tuhle legendární pózu, určitě lehnou smíchy.

 

46. FOTOBUDKA (1, 2, 3, TEĎ!)

Tento trik je podobný tomu předchozímu. „Ok, teď si zahrajeme na fotobudku. Předstírejte, že v jedné jste a já budu počítat snímky, dobře? Připraveni? 1, 2, 3, jedem!“

V prvních několika pózách budou nejistí a trochu váhaví, ale vy musíte vytrvat! Zanedlouho se do toho vpraví a začnou s různými kreativními i trochu přihlouplými nápady! Úsměv jim vydrží i několik dní…

 

Histogram

47. VYHOĎTE DĚTI (DO VZDUCHU)

Ti malí čertíci rádi létají. Vyhazování do vzduchu je proto skvělý prostředek, jak je přinutit k úsměvu. A když přistanou zpátky v bezpečí tatínkovy náruče, budou se usmívat ještě víc.

 

 

48. PÓZA „NA SUPERHRDINU“

Odpočítávejte směrem dolů a vyčkejte na tu nejlepší pózu. Superhrdina je oblíbený především u malých kluků. (Trojitý bonus v případě, že na sobě budou mít kostým superhrdiny!)

49. PÓZA „NA KONÍČKA“

Pamatujete si jak jste jako malí prosili tátu, ať vás vezme na koně? Na děti to působí přímo magicky. Jen co to vyslovíte, už se sápou na rodiče.

Když se na to samé zeptáte dospělých, zprvu odpoví „To myslíte vážně?“

Ach, ti dospělí… Já jsem vždycky vážná!

Nakonec většinu přemluvíte, aby muž vzal něžnější polovičku na ramena. Jen pamatujte na to, aby měli hlavy co nejblíž u sebe. Focení dle tohoto bodu zakončete slovy „Ok, a teď výměna!“

50. DO NÁRUČE

Podobný trik jako předchozí. Muž zvedne ženu, trochu ji pomuchluje, a všechno bude tak roztomilé a romantické, že vám z toho půjde hlava kolem.

51. HLAVOU DOLŮ

Zejména děti milují, když visí hlavou dolů. Dejte jim najevo, že i v dospělých je část dítěte!

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Bobinie

Magda Bobinie Martinková: „Poslední dobou se líhnou spíše grafici, než fotografové.“

Magda Martinková alias Bobinie je mladá a talentovaná fotografka, kterou zná veřejnost především díky neokoukanému pojetí fashion fotografie. V následujícím rozhovoru se rozpovídala o svých začátcích, vztahu k postprodukci i o tom, co ji v roce 2016 čeká. Přejeme příjemné počtení!   Mnoho lidí tě zná z facebooku pod přezdívkou Bobinie. Jak vůbec vznikla? Hodně lidí […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak správně fotit

Jak správně fotit

Jak mám správně fotit, aniž bych investoval spoustu peněz do nových objektivů a drahého fotoaparátu? Od té doby, co se staly DSLR zrcadlovky dostupné pro širokou veřejnost, je stále více lidí, kteří si vyberou namísto kompaktu tento typ přístroje. Proč? Profesionální fotografové prezentují skvělé snímky z drahých přístrojů a nakonec můžeme nabít dojmu, že pouze […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.09.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy
Lepší fotograf

Jak se stát lepším ve fotografování?

Fotíte rádi a chcete se stále zlepšovat? Dostali jste se do bodu, kdy nevíte na jaké chyby se zaměřit? Stalo se pro vás fotografování nezáživné a neposouváte se dále? Snad vám náš článek pomůže trochu oživit vaši tvorbu a třeba i načerpáte inspiraci.   Inspirujte se u ostatních Tím nemyslíme, abyste kopírovali práce ostatních. Zkuste […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 02.03.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak vydělat fotografováním

Jak vydělat peníze fotografováním: Fotobanky

Fotografování není nejlevnější koníček. Ceny objektivů a příslušenství se mohou vyšplhat do statisíců a to ani nemusíte být profesionální fotograf. Ceny teleobjektivů vhodných pro focení přírody a sportu se dají lehce srovnat s cenami nového automobilu. Pokud už nějakou dobu fotíte, možná vás napadlo, že by bylo fajn si vydělat nějaké peníze pomocí vašeho fotoaparátu zpět. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 10.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit