Jak fotit oči

Jak fotit oči

Rubrika článkuJak fotit Lidi 10.03.2014

Mohlo by se zdát, že fotografování očí je v první řadě pro náctileté zmatené dívky, které se svým mobilním telefonem snaží zachytit hloubku své deprese. Ještě před pár lety pak fotku obohatila o citát Willa Shakespeara či výňatkem z H. P. Lovecrafta. Ale od těch dob se fotografování očí trochu posunulo a my se v dnešním článku podíváme na naše zorničky pořádně zblízka. Upozornění zní, že to nemusí být pohled lahodící oku pro všechny, ale naopak fascinující pohled pro jiné.

1. Světlo do života

Jak už jsme si řekli v několika předcházejících článcích – tím nejdůležitějším je světlo. Při fotografování očí bych doporučila přímé sluneční světlo. Vy a váš model si budete muset najít perfektní úhel, kde se sluneční paprsky dotýkají očí/oka, tak, aby vynikl detail, kterého chceme dosáhnout. Přímý blesk nedoporučuji z prostého důvodu a vlastní zkušenosti – vždycky mrknu. Schůdnější variantou jsou větší, záblesková světla s kvalitní difuzérem (softboxem), který zabrání ostrému, přímému bleskutí do očí.

 

shutterstock_70457758

2. Makro

Fotografujeme velký detail, proto by byl neocenitelnou součástí výbavy objektiv specializovaný přímo na makro, nicméně víc, že většina z vás (a já jsem s vámi) takový objektiv nevlastní. Cenově dostupnou alternativou je makro-předsádka čili close-up filter, který slouží k nárůstu makro měřítka. Pokud s focením teprve začínáte, podívejte se také na naše kurzy fotografování: Zrcadlovka od A do Z vás naučí kompletně pracovat s fotoaparátem. Kurz fotografování krajiny a přírody, zase obsahuje kapitoly o postprodukci fotek krajiny pomocí bezplatného programu. Pokud se chcete naučit upravovat fotky, mohou pro vás být zajímavé on-line kurzy  Photoshop od A do Z nebo Tajné techniky fashion postprodukce.  Zajímavé jsou také kurzy fotografování jídla nebo Akademie produktové fotografie.  

3. Zázrak manuální ostření

Kdo ještě nezačal s manuálním ostřením je právě teď ten nejlepší čas začít. Přepněte fotoaparát na manuál ostření a soustřeďte se na duhovku. Věřte, že svým vlastním prstům a oku můžete věřit víc než automatu.

 

shutterstock_309785168

4. Trocha nastavení

Nastavení se jako vždy liší od situace k situaci, nicméně základem je clona pod f8, aby fotoaparát vstřebal dostatek světla a zároveň se udržela hloubka ostrosti. Také bych zvolila vyšší rychlost závěrky, pro případ, že by jste se vy nebo subjekt pohnuly.

 

shutterstock_249563701

5.  Vědět co dělám

Když o tom tak zpětně přemýšlím, možná tohle měl být úvodní bod, ale nevadí. Vědět co jdu fotit je základ, a proto probrouzdejte internet  nechte na sebe působit fotografie slavných fotografů. Najděte tu správnou a inspirujte se jí. Chcete vyfotit obě oči či jen jedno? Budete se soustředit na duhovku nebo na celé oko? Pokud zvolíte druhou možnost, možná budete chtít subjekt (ženského pohlaví) trochu nalíčit. A nebo ne? Připravte se na sérii „mrkacích“ snímků, ale neztrácejte naději. Vždycky se mezi nimi najde Ten.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit v mlze

Jak fotit v mlze

Dnes se článek věnuje fotografování v mlze. Mlha či mlžný opar nám může napomoci k vytvoření toho nejlepšího krajinného snímku, který jsme kdy udělali, ale vyfotit snímek tak, aby nevypadal ploše, nebo objekt nebyl úplně skrytý, je složitější. 1. Kdy fotit mlhu Mlha se objevuje v každém ročním období, ale hustota kapiček rozptýlených ve vzduchu, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Ve městě
Jak fotit siluety

Jak fotit siluety

Při tomto slově se mi nevybaví nic jiného než zeď komnaty šíleně smutné princezny, kterou siluety pokrývají od stropu až ke koberci. A toto je základ i fotografické siluety, která může sloužit k vyjádření dramatu, tajemství a emocí. A jako bonus je relativně snadné ji vytvořit.   1. V první řadě vhodný objekt Základem pro vytvoření […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 10.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi V přírodě Ve městě
Jiří Šujanský

Jiří Šujanský: „Hlavním poznávacím znamením opravdové modelky je to, že jí sluší jakýkoliv makeup, účes a jakékoliv oblečení.“

Jiří Šujanský je hvězdný fotograf – a to do slova. Skrz hledáček viděl již nejednu českou celebritu – jména jako Andrea Verešová, Ewa Farná, Miss 2013 Gabriela Kratochvílová nebo rapper Řezník – jsou mu dobře známá. Následující rozhovor vám poodhalí duši tohoto českého fotografa.   Vaše fotografie jsou v České republice velmi populární. Proto se nemůžu nezeptat […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 28.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit duhu

Jak fotit duhu

Také Vám připadá moment, kdy svítí slunce a zároveň poprchává, přímo okouzlující? A co když se o pár vteřin později objeví na nebi duha? Sami musíte uznat, že takový moment si úplně říká o zachycení. Prostě takovou chvilku musíte zaznamenat ať chcete nebo ne. Wikipedie mluví o duze jako o optickém úkazu, projevující se jako […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě