Experimenty Jak fotit 28.04.2014
Občas si zapálím. A občas při tom ustrnu a pozoruji kouř. Taky se stává, že si o mně lidé kolem v takových chvílích myslí kdo ví co, ale co se dá dělat. Jsem prostě celou duší fotograf a pokouším se fotit všechno. A proto dnešní článek bude o fotografování kouře – nejen pro kuřáky! Fotografování kouře není nic nového a také to není nic obtížného, ale vyžaduje to určité množství přípravy a praxe. Je to skvělá možnost pro lidi, co nemají na rozhazování, jelikož vše, co potřebujete, najdeme v trafice!
1. Světlo
Nejdřív ze všeho shromáždíme věci, které budeme potřebovat. Kromě fotoaparátu je to světelný zdroj – stolní lampa naprosto vystačí. Pokud do toho chcete skočit po hlavě, můžete pořídit nebo si vypůjčit reflektor. Potom si připravte černé pozadí. Úplně si vystačíme s kusem černé látky.
2. Stativ
Pokud ke všemu výše zmiňovanému máte stativ, tak je vyhráno. Ale v opačném případě foťák postavte na židli a je to. To by bylo ke stativu. Poslední věc, kterou budete potřebovat, je lyže (to titěrné dřívko s dírkou, do které umístíte vonnou tyčinku) a tyčinku samotnou a sirku či zapalovač.
3. Vánek
Ujistěte se, že jste zavřeli všechna okna, protože i jemný vánek dokáže kouř rozhýbat či úplně rozfoukat. Zatímco v prvním případě to nebyla taková katastrofa, ba naopak, mohli byste docílit krásných efektů, v druhém případě by bylo celé fotografování ztracené.
4. Nastavení
Co se týče nastavení fotoaparátu, bude se lišit v závislosti na prostředí, ve kterém fotografujete. Ale mějte na paměti, že se pokoušíte zmrazit pohyb kouře, čili čas závěrky kolem 1/250. Pořiďte několik zkušebních snímků a nastavení měňte, abyste si ujasnili, které bude nejlepší. Také vypněte automatické ostření a místo toho ostřete ručně na špičku vonné tyčinky.
5. Vychytávky
Pokud jste tak již neučinili, zapalte vonnou tyčinku. Potom přes baterku či lampičku přetáhněte barevnou látku. V lepším případě na kouř namiřte jiné barevné světlo. Můžete tyčinkou i trochu zakvrdlat a vytvořit kroužky nebo jiné obrazce.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.