Jak fotit knihu

Jak fotit knihu

Rubrika článkuDoma Jak fotit 12.05.2014

Když se nad tím pořádně zamyslíte, tenhle článek není úplným nesmyslem. Je mi jasné, že v první chvíli se pár lidí zarazí a zeptají se proč by měli fotografovat knihu. Ale osobně jsem tenhle článek toužila napsat již delší dobu. Ať už pro ty, co se chystají prodat jejich papírové poklady po internetu nebo pro ty, kteří mají zálibu v téměř obřadných snímcích hustě popsaných stránek. Ať už patříte do první či druhé skupiny, doufám, že si dnešní článek užijete stejně jako ty předchozí. Předpokládám, že jste si také všimli, že v knihách lze nalézt všechno. Jmenuje v duchu jednu věc a já vám zaručím, že existuje kniha, ve které ji najdete.

1. Blesk

Tak se na to podívejme zblízka. Položíte knihu na stůl, dostanete se s fotoaparátem přímo nad ní, podržíte spoušť v mezi-poloze a vyskočí vám blesk. Potom cvaknete a kouknete na fotku. Na přebalu knihy se objeví obrovská bílá skvrna, totiž odraz blesku. A to je důvod, proč je v tomhle případě blesk zapovězen. Většina knih má lesklé přebaly, ve kterých se blesk vždycky ukáže, v tom špatném slova smyslu. Vyzrát na to můžete s použitím softboxu, anebo jiného difuzéru pro systémové blesky.

2. Makro

Doporučuji si před fotografováním přečíst náš, již dříve publikovaný, článek o fotografování makra. V opačném případě si alespoň pořádně „přednastudujte“ fotografování makra na Vašem fotoaparátu. Toto se vyplatí především při fotografování stránek, ke kterému se dostaneme v jednom z dalších bodů.

3. Solidní pozadí

Kvalitní pozadí je jedním ze základních předpokladů k úspěchu. Samozřejmě, že vždy záleží na barvě knihy. Černé nebo bílé pozadí je klasikou, která nikdy nevyjde z módy, ale musíte si s nimi dát pozor, aby na nich knihy nezanikly. Nebojte se barev. Mně zatím dobře posloužilo jakékoli prostěradlo, nebo jiná látka. Nemusí být hladké, udělejte na látce několik skladů a snímek hned ožije!

 

195

4. Detaily

Pokud knihu hodláte prodat, zde je pár tipů, co všechno by mělo být vyfotografováno: přední i zadní strana přebalu, hřbet knihy, titulní strana, stana s copyrightem (speciálně důležitá je první edice a to pro sběratelské účely), obsah (především jedná-li se o populárně naučnou literaturu), ukázky stránek. Přemýšlejte o tom, co po vás kupující chce. Pokud kupuje knihu kvůli informacích, obsah vzorově vyfocených stránek bude klíčový. Pokud kupuje knihu kvůli sběratelským účelům, pomůžou ilustrace obsažené v knize.

5. Nahrajte a upravujte

V mnoho případech není použití Photoshopu či jiného programu na úpravu fotografií ve větší míře nutností, ale nějaké základní, jemné úpravy jistojistě neublíží. Jemně upravit můžete expozici, kontrast, jak a ostrost, pokud text není tak jasný, jak jste zamýšleli.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

V-J Day in Times Square

Fotografie s příběhem: Polibek na Times Square

Dnešní článek se bude točit kolem fotografie, která metaforicky ukončila druhou světovou válku. Tuto symbolickou bílou holubici zachytil Alfred Eisenstaedt, v podobě polibku námořníka a sestřičky americké armády.   Polibek z radosti Jaké události předcházely spontánnímu polibku vojáka a zdravotní sestry na newyorském Times Square? Mnoho vám jistě napoví samotné datum, kdy byl snímek pořízen, totiž 14. srpna […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.08.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Nikon vs Canon vs Sony

Od doby, co jsem zveřejnila článek Jak si koupit DSLR?, jsem mnohými čtenáři dotazována, zda zvolit Nikon, Canon, Sony, Pentax nebo úplně jiného výrobce. A proto jsem se rozhodla napsat článek o tom, co si myslím o různých výrobcích a jejich produktech, a o tom proč byste měli dát přednost jedné značce před druhou. Valná […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Martin Stranka

Martin Stranka: „Popularita je relativní, je to v podstatě jen vedlejší efekt toho, když děláte, co vás baví.“

Martin Stranka je celosvětově proslulý fotograf. Jeho fotografie byly vystavovány v Los Angeles, Tokiu i Milánu. Navzdory tomuto masovému úspěchu je spíše než v ČR známější v zahraničí. Jeho fotografie jsou snivé, podmanivé, s obrovskou emocionální hodnotou. V následujících řádcích budete mít možnost seznámit se s tímto talentovaným fotografem blíže a dostatečně se naobdivovat jeho […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Photon Europe

Vánoční akce na fotovybavení

Ke každé objednávce blesků CALER pro CANON, nebo NIKON (Běžná cena:4 490 Kč bez DPH ….. 5 433 Kč včetně DPH)  si od 17. do 31.12. 2018 si můžete vybrat z těcho dvou bonusů: – buď ZDARMA TR-611/612 ODPALOVAČ v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč Pro uplatnění slevy vybraný typ bonusu […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 18.12.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit