Afghánská dívka

Fotografie s příběhem: Afghánská dívka

Rubrika článkuJak fotit 20.07.2016

Jelikož o technické stránce fotografování toho zde bylo napsáno již dost, a vzhledem k tomu jaké popularitě se těší články o slavných (zatím) českých fotografem, rozhodla jsem se web obohatit o ještě jednu rubriku. Doufáme, že zde díky vám, věrným čtenářům, získá své pravidelné místo Fotografie s příběhem.

Jako první fotografii, která zde má své nepostradatelné míst je Afghánská dívka, kteréžto autor je Steve McCurry. Její přítomnost zde má hned dva důvody. Prvním z nich je fakt, že se jedná o legendární fotografii s dech beroucím příběhem. Druhým pak to, že fotografie je aktuálnější, než byste si mohli myslet. Steve McCurry totiž právě teď vystavuje v brněnské Špilberku, kde můžete Afghánskou dívku a další McCurryovy snímky spatřit. Ale všechno popořadě…

Afghánská dívka

 

Afghánská dívka

 

Dvanáctiletá Šarbat opouští Afghánistán ve spěchu a strachu. Před očima se ji míhají obličeje rodičů a dalších mrtvých, které ještě před nedávnem potkávala v uličkách jejich vesnice. Obličeje, které se na ni usmívaly, milovaly ji a uměly ji utěšit i v těžkých okamžicích. O ty všechny, včetně té maminčiny a tatínkovy, je surově připravila sovětská armáda, když začátkem roku 1980 vesnici vybombardovali. Kdyby Šarbat neměla svoji babičku a sourozence, byl by z ní úplný sirotek a nikdy by přechod do sousedního Pákistánu nepřežila, zvlášť, když byla cesta přes hory plná nástrah a nebezpečí…

 

V té době se Šarbatin život neočekávaně protne s osudem amerického fotografa National Geographic, který přijel do Pákistánu zdokumentovat život uprchlíků. Snímek pořídí Steve McCurry svým fotoaparátem Nikon FM2 a objektivem Nikkor 105mm F2.5.

 

V té době navštěvovala Šarbat neformální školu zřízenou přímo v uprchlickém táboře. McCurrymu učaroval červený šál nedbale přehozený přes rameno i pohled pronikavě zeleno-modrých očí. Jméno však fotograf domů neodvezl, a proto byla dívka od červnového vydání roku 1985 známá jako Afghánská dívka nebo Afghánská Mona Lisa.

 

Afghánská žena

 Steve McCurry podnikl v 90. letech hned několik pokusů o zjištění dívčiny totožnosti. Nicméně ta zůstala skryta až do porážky Talibanu v roce 2001. V té době se Afghánistán, i když minimálně, otevřel pro média. Již v lednu roku 2002 odcestoval tým National Geographic tajemnou dívku hledat.

 

První zastávkou bylo místo, kde McCurry spatřil dívku naposledy – uprchlický tábor Nasir Bagh. Zde se po dívce ptali zbývajících obyvatel. Jeden z nich znal Šarbatina bratra a poslal pátrající tým do jejího rodného města. Zde se našlo hned několik Šarbat: obrovské množství žen prohlašovalo, že právě ony jsou onou slavnou Afghánskou dívkou. Nakonec však, s pomocí biometrické technologie, která srovnávala strukturu duhovky podle původní fotografie, National Geographic Gulu objevil. Do té doby svůj slavný portrét nikdy neviděla.

 

Steve McCurry

 

Nadace Afghánské dívky

V době, kdy Steve McCurry měla Šarbat Gula tři dcery: Robin, Zahid a Alliu. Čtvrtá dcera zemřela v dětství. Vše, co si Šarbat Gula pro své dcery přála, bylo vzdělání, kterého se jí samotné nikdy nedostalo.

 

Na její počest založil National Geographic fond Afghánské dívky, charitativní organizaci s cílem vzdělávat afghánské dívky. V roce 2008 rozšířil svoji působnost i na chlapce a jeho název se tak změnil na Fond afghánských dětí.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit koncerty

Jak fotit koncerty

Osobně jsem názoru, že koncert byste si měli užít. Týrat celý večer kapelu, se zapnutým bleskem, ráno stáhnout fotky do počítače a třetinu smazat, protože na nich není rozeznat hlavu kytaristy od jeho hlavy Marshall. Druhou třetinu snímků smazat, protože členům kapely chybí části těla či nástrojů a z poslední třetiny vybrat 3 použitelné fotky, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 03.02.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi Ve městě
Petra Veselá

Petra Veselá: Pokud se k focení nedostanu alespoň jednou v týdnu, přichází abstinenční syndrom

Fotografka Petra Veselá se věnuje portrétní a fashion fotografii. Vstupte na chvíli do jejího světa plného emocí, barev a inspirace. Prozraďte své první ranní myšlenky. Jak vypadá váš běžnýpracovní den? První ranní myšlenky jsou dost často ovlivněny nocí, která probuzení předcházela, a tím, jaké sny se mi zdály, jestli to byly noční můry, které jsou […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 13.04.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
jak fotit svatbu

Jak fotit svatbu

Svatební období je v plném proudu! Troubení bavoráků, z oken prší rýže, na silnicích se válí plechovky, které se utrhly z provázků navázaných za autem, te si 10 tipů pro lepší fotografie! 1. Vytvořte si „foto-seznam“! Jeden z neužitečnějších tipů, které jsem kdy dostal k fotografování svateb. Sepište si dopředu co přesně byste chěli během […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 16.05.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jak fotit miminko

Jak fotit miminko

Poslední dobou se všude kolem mě motají děti! Všude! Až se mi občas zdá, že všichni kolem mě jsou buď těhotní a nebo se o miminko alespoň pokoušející. Není jednoduché odolat těm nejmenším, oblečeným v růžové a voňavým po dětském pudru. Jakkoli se můžou zdát sladkými, nesmí vás oklamat – miminka jsou jako objekty fotografie […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi