Afghánská dívka

Fotografie s příběhem: Afghánská dívka

Rubrika článkuJak fotit 20.07.2016

Jelikož o technické stránce fotografování toho zde bylo napsáno již dost, a vzhledem k tomu jaké popularitě se těší články o slavných (zatím) českých fotografem, rozhodla jsem se web obohatit o ještě jednu rubriku. Doufáme, že zde díky vám, věrným čtenářům, získá své pravidelné místo Fotografie s příběhem.

Jako první fotografii, která zde má své nepostradatelné míst je Afghánská dívka, kteréžto autor je Steve McCurry. Její přítomnost zde má hned dva důvody. Prvním z nich je fakt, že se jedná o legendární fotografii s dech beroucím příběhem. Druhým pak to, že fotografie je aktuálnější, než byste si mohli myslet. Steve McCurry totiž právě teď vystavuje v brněnské Špilberku, kde můžete Afghánskou dívku a další McCurryovy snímky spatřit. Ale všechno popořadě…

Afghánská dívka

 

Afghánská dívka

 

Dvanáctiletá Šarbat opouští Afghánistán ve spěchu a strachu. Před očima se ji míhají obličeje rodičů a dalších mrtvých, které ještě před nedávnem potkávala v uličkách jejich vesnice. Obličeje, které se na ni usmívaly, milovaly ji a uměly ji utěšit i v těžkých okamžicích. O ty všechny, včetně té maminčiny a tatínkovy, je surově připravila sovětská armáda, když začátkem roku 1980 vesnici vybombardovali. Kdyby Šarbat neměla svoji babičku a sourozence, byl by z ní úplný sirotek a nikdy by přechod do sousedního Pákistánu nepřežila, zvlášť, když byla cesta přes hory plná nástrah a nebezpečí…

 

V té době se Šarbatin život neočekávaně protne s osudem amerického fotografa National Geographic, který přijel do Pákistánu zdokumentovat život uprchlíků. Snímek pořídí Steve McCurry svým fotoaparátem Nikon FM2 a objektivem Nikkor 105mm F2.5.

 

V té době navštěvovala Šarbat neformální školu zřízenou přímo v uprchlickém táboře. McCurrymu učaroval červený šál nedbale přehozený přes rameno i pohled pronikavě zeleno-modrých očí. Jméno však fotograf domů neodvezl, a proto byla dívka od červnového vydání roku 1985 známá jako Afghánská dívka nebo Afghánská Mona Lisa.

 

Afghánská žena

 Steve McCurry podnikl v 90. letech hned několik pokusů o zjištění dívčiny totožnosti. Nicméně ta zůstala skryta až do porážky Talibanu v roce 2001. V té době se Afghánistán, i když minimálně, otevřel pro média. Již v lednu roku 2002 odcestoval tým National Geographic tajemnou dívku hledat.

 

První zastávkou bylo místo, kde McCurry spatřil dívku naposledy – uprchlický tábor Nasir Bagh. Zde se po dívce ptali zbývajících obyvatel. Jeden z nich znal Šarbatina bratra a poslal pátrající tým do jejího rodného města. Zde se našlo hned několik Šarbat: obrovské množství žen prohlašovalo, že právě ony jsou onou slavnou Afghánskou dívkou. Nakonec však, s pomocí biometrické technologie, která srovnávala strukturu duhovky podle původní fotografie, National Geographic Gulu objevil. Do té doby svůj slavný portrét nikdy neviděla.

 

Steve McCurry

 

Nadace Afghánské dívky

V době, kdy Steve McCurry měla Šarbat Gula tři dcery: Robin, Zahid a Alliu. Čtvrtá dcera zemřela v dětství. Vše, co si Šarbat Gula pro své dcery přála, bylo vzdělání, kterého se jí samotné nikdy nedostalo.

 

Na její počest založil National Geographic fond Afghánské dívky, charitativní organizaci s cílem vzdělávat afghánské dívky. V roce 2008 rozšířil svoji působnost i na chlapce a jeho název se tak změnil na Fond afghánských dětí.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat

4 věci, které MUSÍTE udělat před tím, než se stanete profesionálním fotografem

Uvažujete nad skokem od amatérské fotografie k profesionální? Vítejte v klubu!   V dnešní době existuje mnoho profesionálních fotografů, kteří tak říkajíc, berou všechno jen proto, aby se uživili. Nicméně v profesionálním fotografování na vás čeká mnoho výzev. Zde jsou čtyři základní body, které by si měl pročíst každý fotograf, který se chystá udělat z koníčka svoji profesi.   1. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotit stromy

Jak fotit stromy

Fotografování přírody je nejoblíbenějším odvětvím fotografie. A právě stromy jsou jedním z nejběžnějších motivů. Stromy jsou majestátní, nádherné, ohromující a v každém směru fotogenické. 😉 Nemusíte čekat na určité roční období, kdykoliv můžete vyrazit do lesa, na pole, do parku a podobně. Možnosti jsou zde neomezené. 1. Strom oddělený Není snadné najít osamocený strom v krásné […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
auta

Fotografování aut

Vlastníte auto, které by stálo za pořádnou sérii fotek na instagramu? Nebo snad váš kamarád potřebuje nafotit jeho auto? Dnes jsme si pro vás připravili pár tipů ohledně fotografování aut, tak pojďme na to.     Jaká auta fotit? Pokud nemáte k dispozici nějaký krásný supersport, nebo naopak staré zajímavé auto, to neznamená, že byste […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 06.05.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
První fotografie na světě

První fotografie na světe

V neděli jsem navštívil Národní technické muzeum a nestačil se divit. Fotografii je věnovaná krásná expozice, která mapuje dějiny zachycování obrazu pomocí světlocitlivého materiálu od samého začátku až po současné  digitální fotoaparáty. Možná tušíte, že první fotografie na světě byl Pohled z okna v Le Gras. Pan Nicéphore Niépce ji pořídil z okna pomocí camery obscury v […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti