Afghánská dívka

Fotografie s příběhem: Afghánská dívka

Rubrika článkuJak fotit 20.07.2016

Jelikož o technické stránce fotografování toho zde bylo napsáno již dost, a vzhledem k tomu jaké popularitě se těší články o slavných (zatím) českých fotografem, rozhodla jsem se web obohatit o ještě jednu rubriku. Doufáme, že zde díky vám, věrným čtenářům, získá své pravidelné místo Fotografie s příběhem.

Jako první fotografii, která zde má své nepostradatelné míst je Afghánská dívka, kteréžto autor je Steve McCurry. Její přítomnost zde má hned dva důvody. Prvním z nich je fakt, že se jedná o legendární fotografii s dech beroucím příběhem. Druhým pak to, že fotografie je aktuálnější, než byste si mohli myslet. Steve McCurry totiž právě teď vystavuje v brněnské Špilberku, kde můžete Afghánskou dívku a další McCurryovy snímky spatřit. Ale všechno popořadě…

Afghánská dívka

 

Afghánská dívka

 

Dvanáctiletá Šarbat opouští Afghánistán ve spěchu a strachu. Před očima se ji míhají obličeje rodičů a dalších mrtvých, které ještě před nedávnem potkávala v uličkách jejich vesnice. Obličeje, které se na ni usmívaly, milovaly ji a uměly ji utěšit i v těžkých okamžicích. O ty všechny, včetně té maminčiny a tatínkovy, je surově připravila sovětská armáda, když začátkem roku 1980 vesnici vybombardovali. Kdyby Šarbat neměla svoji babičku a sourozence, byl by z ní úplný sirotek a nikdy by přechod do sousedního Pákistánu nepřežila, zvlášť, když byla cesta přes hory plná nástrah a nebezpečí…

 

V té době se Šarbatin život neočekávaně protne s osudem amerického fotografa National Geographic, který přijel do Pákistánu zdokumentovat život uprchlíků. Snímek pořídí Steve McCurry svým fotoaparátem Nikon FM2 a objektivem Nikkor 105mm F2.5.

 

V té době navštěvovala Šarbat neformální školu zřízenou přímo v uprchlickém táboře. McCurrymu učaroval červený šál nedbale přehozený přes rameno i pohled pronikavě zeleno-modrých očí. Jméno však fotograf domů neodvezl, a proto byla dívka od červnového vydání roku 1985 známá jako Afghánská dívka nebo Afghánská Mona Lisa.

 

Afghánská žena

 Steve McCurry podnikl v 90. letech hned několik pokusů o zjištění dívčiny totožnosti. Nicméně ta zůstala skryta až do porážky Talibanu v roce 2001. V té době se Afghánistán, i když minimálně, otevřel pro média. Již v lednu roku 2002 odcestoval tým National Geographic tajemnou dívku hledat.

 

První zastávkou bylo místo, kde McCurry spatřil dívku naposledy – uprchlický tábor Nasir Bagh. Zde se po dívce ptali zbývajících obyvatel. Jeden z nich znal Šarbatina bratra a poslal pátrající tým do jejího rodného města. Zde se našlo hned několik Šarbat: obrovské množství žen prohlašovalo, že právě ony jsou onou slavnou Afghánskou dívkou. Nakonec však, s pomocí biometrické technologie, která srovnávala strukturu duhovky podle původní fotografie, National Geographic Gulu objevil. Do té doby svůj slavný portrét nikdy neviděla.

 

Steve McCurry

 

Nadace Afghánské dívky

V době, kdy Steve McCurry měla Šarbat Gula tři dcery: Robin, Zahid a Alliu. Čtvrtá dcera zemřela v dětství. Vše, co si Šarbat Gula pro své dcery přála, bylo vzdělání, kterého se jí samotné nikdy nedostalo.

 

Na její počest založil National Geographic fond Afghánské dívky, charitativní organizaci s cílem vzdělávat afghánské dívky. V roce 2008 rozšířil svoji působnost i na chlapce a jeho název se tak změnil na Fond afghánských dětí.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Sarka-Fotomodeling

Fotografie nevyšly podle představ. Co teď?

Tohle se někdy stane snad každé modelce. Fotografie nevyjdou k vaší spokojenosti. Dá se určit pomyslná mez, podle které lze určit, co je vaší chybou a co už spadá pod kompetenci fotografa? Pojďme se na to společně podívat.   Jak bylo řečeno, fotografie nikdy nejde posuzovat nezávisle na spolupráci obou stran. Jestli fotografie nevyšly podle […]

Autor článku Šárka Datum článku 10.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
bokeh

DSLR versus „point-and-shoot“ aparáty

Výrobci DSLR se snaží pokrýt celý trh výrobou jednodušších i složitějších aparátů a rozdělením trhu do vícero segmentů tak, aby uspokojily potřeby nenáročných amatérů i profesionálních fotografů. Ale jedna věc je jistá – stále ještě existuje velké množství lidí, kteří si kladou otázku: Zachovat věrnost „point-and-shoot“ neboli kompaktnímu fotoaparátu anebo zatnout zuby a přejít na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.05.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Karolína Ryvolová

Rozhovor s Karolínou Ryvolovou

Právě jste se dostali k úvodnímu slovu rozhovoru s českou fotografkou, jejíž hlavní doménou je fotografování lidí, a to z větší části žen. Ty zachycuje v různém prostředí, v různých polohách i náladách. Její fascinující práce je zhodnocená téměř deseti tisíci fanoušky na facebookovém profilu. Jejím snem je zabrousit do světa podvodní fotografie – Karolína Ryvolová. Jakou […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak odstranit červené oči ve Photoshopu

Jak odstranit červené oči ve Photoshopu

Červené oči jsou jev, který se na fotografiích objevují vcelku běžně. Vznikají díky přímému zásahu zornice bleskem. Nejčastěji se tento jev stává, pokud je blesk umístěný blízko objektivu. Firma Adobe o tomto nešvaru již dávno ví a proto přidali do Photoshopu malý, rychlý nástroj, který červené oči ostraní během jedné sekundy. Pojďme se podívat jak […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 11.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií