Afghánská dívka

Fotografie s příběhem: Afghánská dívka

Rubrika článkuJak fotit 20.07.2016

Jelikož o technické stránce fotografování toho zde bylo napsáno již dost, a vzhledem k tomu jaké popularitě se těší články o slavných (zatím) českých fotografem, rozhodla jsem se web obohatit o ještě jednu rubriku. Doufáme, že zde díky vám, věrným čtenářům, získá své pravidelné místo Fotografie s příběhem.

Jako první fotografii, která zde má své nepostradatelné míst je Afghánská dívka, kteréžto autor je Steve McCurry. Její přítomnost zde má hned dva důvody. Prvním z nich je fakt, že se jedná o legendární fotografii s dech beroucím příběhem. Druhým pak to, že fotografie je aktuálnější, než byste si mohli myslet. Steve McCurry totiž právě teď vystavuje v brněnské Špilberku, kde můžete Afghánskou dívku a další McCurryovy snímky spatřit. Ale všechno popořadě…

Afghánská dívka

 

Afghánská dívka

 

Dvanáctiletá Šarbat opouští Afghánistán ve spěchu a strachu. Před očima se ji míhají obličeje rodičů a dalších mrtvých, které ještě před nedávnem potkávala v uličkách jejich vesnice. Obličeje, které se na ni usmívaly, milovaly ji a uměly ji utěšit i v těžkých okamžicích. O ty všechny, včetně té maminčiny a tatínkovy, je surově připravila sovětská armáda, když začátkem roku 1980 vesnici vybombardovali. Kdyby Šarbat neměla svoji babičku a sourozence, byl by z ní úplný sirotek a nikdy by přechod do sousedního Pákistánu nepřežila, zvlášť, když byla cesta přes hory plná nástrah a nebezpečí…

 

V té době se Šarbatin život neočekávaně protne s osudem amerického fotografa National Geographic, který přijel do Pákistánu zdokumentovat život uprchlíků. Snímek pořídí Steve McCurry svým fotoaparátem Nikon FM2 a objektivem Nikkor 105mm F2.5.

 

V té době navštěvovala Šarbat neformální školu zřízenou přímo v uprchlickém táboře. McCurrymu učaroval červený šál nedbale přehozený přes rameno i pohled pronikavě zeleno-modrých očí. Jméno však fotograf domů neodvezl, a proto byla dívka od červnového vydání roku 1985 známá jako Afghánská dívka nebo Afghánská Mona Lisa.

 

Afghánská žena

 Steve McCurry podnikl v 90. letech hned několik pokusů o zjištění dívčiny totožnosti. Nicméně ta zůstala skryta až do porážky Talibanu v roce 2001. V té době se Afghánistán, i když minimálně, otevřel pro média. Již v lednu roku 2002 odcestoval tým National Geographic tajemnou dívku hledat.

 

První zastávkou bylo místo, kde McCurry spatřil dívku naposledy – uprchlický tábor Nasir Bagh. Zde se po dívce ptali zbývajících obyvatel. Jeden z nich znal Šarbatina bratra a poslal pátrající tým do jejího rodného města. Zde se našlo hned několik Šarbat: obrovské množství žen prohlašovalo, že právě ony jsou onou slavnou Afghánskou dívkou. Nakonec však, s pomocí biometrické technologie, která srovnávala strukturu duhovky podle původní fotografie, National Geographic Gulu objevil. Do té doby svůj slavný portrét nikdy neviděla.

 

Steve McCurry

 

Nadace Afghánské dívky

V době, kdy Steve McCurry měla Šarbat Gula tři dcery: Robin, Zahid a Alliu. Čtvrtá dcera zemřela v dětství. Vše, co si Šarbat Gula pro své dcery přála, bylo vzdělání, kterého se jí samotné nikdy nedostalo.

 

Na její počest založil National Geographic fond Afghánské dívky, charitativní organizaci s cílem vzdělávat afghánské dívky. V roce 2008 rozšířil svoji působnost i na chlapce a jeho název se tak změnil na Fond afghánských dětí.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Danny Worm

Danny Worm: Umění není tvořit 8 hodin denně, 5 dní v tejdnu.

Pro začátek by mě zajímalo, jak ses vůbec dostal k fotografování? Jak vznikl pseudonym Danny Worm? Tak nějak postupně. Na rozdíl od zbytku rodiny jsem nikdy nepropadl sportu. Jednak mám jistý handicap a jednak jsem se vždy realizoval v nějaké tvůrčí činnosti. Celkově mám jiné zájmy než rodina. Na základce jsem hrál na flétnu a na klavír […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit levitaci

Jak fotit levitaci

Každý den potkáváme desítky lidí, který kolem nás neprochází, nýbrž levitují. Proto se i toto stalo součástí světové fotografie. Levitují zkrátka všichni a ani my se tomu občas nevyhneme, když jdeme do práce a přes celý chodník zaplňuje jedna veliká louže. V dnešním článku se v prvé řadě zaměříme na levitaci lidí. Levitace zvířat a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit
Jak fotit při svíčkách

Jak fotit při svíčkách

Včera jsme všichni zapálili třetí adventní svíčku, a proto i my držíme krok a přinášíme Vám pár tipů, jak vyfotit dokonalou svíčkovou fotografii. Vánoce přináší skvělou příležitost vyzkoušet něco nového. Věřte, že i když fotografování při svíčkách nepřináší tolik využitelného světla, není těžké s tím pracovat.   1. Blesk pryč V první řadě poněkud obligátní tip – […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 16.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit Lidi
Jak se naučit fotografovat

Jak se naučit fotografovat v roce 2023

Živím se jako profesionální fotograf už téměř 10 let a za tu dobu se mi podařilo nasbírat mnoho zkušeností, se kterými bych se nyní s vámi rád podělil. Sám jsem hledal způsoby, jak se naučit fotografovat lépe a myslím, že je čas se podělit o ty, které mi nejvíc zafungovaly. Postupně si projdeme způsoby, které […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 09.07.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody