Jak fotit oheň

Jak fotit oheň

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 01.09.2014

Oheň je zajímavá věc. Jistě, všichni znají otřepané rčení dobrý sluha, ale špatný pán, ale já teď mluvím o jeho kouzlu. Například u táboráku můžete ten magický okamžik přímo vidět. Z minuty na minutu máme k ostatním lidem přímo instinktivní a hluboký vztah, který vychází právě z ohně. Z jeho sdílení. To je také důvodem, proč oheň odnepaměti neméně fascinuje fotografy.

 

shutterstock_129175790

1. Bezpečně především

A tím momentálně nemyslím pouze vaše oblečení, kůži, vlasy či obočí. Kouř a zplodiny mohou poškodit vaše zařízení. Oheň se může jednoduše vymknout kontrole a věřte, že nad vaším fotoaparátem nebdí žádný ze starých bohů a že může chytnou stejně jednoduše jako cokoli jiného. Proto udržujte od ohně bezpečnou vzdálenost. Snímek byste měli mít dopředu rozmyšlený, stejně tak místo, kde oheň rozděláte (a pokud tak hodláte učinit v ateliéru, no, nezbývá než popřát štěstí a otevřená okna). Měli byste mít po ruce vodu, a ujistěte se, že fotíte na místě, na kterém – pokud dojde k nejhoršímu – není to nejhorší tak špatné.

 

shutterstock_89145661

2. Oheň: objekt

Pokud chcete fotit oheň jako objekt a klást důraz na plamen, budete chtít ve většině případů využít rychlé závěrky. Nastavení dostatečně rychlé závěrky je klíčem ke zmrazení plamenů, a proto rychlost 1/250 a vyšší bude tak akorát. Nezapomeňte ale, že se zvyšující se rychlostí závěrky musíte zvýšit clonové číslo a ISO.

3. Oheň: prvek

V tomto případě bude oheň pouze jedním z prvků na snímku. Zachycení takovýchto snímků bývá složitější, jelikož vaším úkolem bude zajistit takový světelný zdroj, který bude kvalitně ozařovat plamen i zbytek scény. Pokud fotíte venku, a nemůžete použít další světelný zdroj, zkoušejte fotit z různých úhlů. Plamen můžete umístit do pozadí a ten dá pak vyniknout dalším objektům jakožto siluetám.

 

92

4. Oheň: světelný zdroj

Oheň je nádherný světelný zdroj s měkkými stíny a teplými barvami. V kombinaci s delší rychlostí závěrky, nižším clonovým číslem a vysokým ISO je to ta správná volba pro fotografování táborových akcí. Střední až krátké časy závěrky se používají v případě, kdy se k ohni dostanete blíže, takže i další objekty, které chcete ve snímku obsáhnout, budou plameny silněji osvětleny.

 

kap_8

5. Začít u svíce

Svíčka je jednoduchým a relativně bezpečným způsobem, jak dostat fotografování ohně pod kůži. Můžete si tak velmi dobře procvičit fotografování tří typů, které jsme v předchozích bodech rozebrali – ohně jako objektu, prvku i světelného zdroje. Pokuste se vyfotografovat sérii podobných fotografií a dělejte si poznámky o tom, jaké nastavení je zapotřebí k zmrazení plamenu, jaké pro změnu k osvětlení předmětu vedle svíčky a poté i fotografování s přítomností umělého světelného zdroje. Fotografování ohně je skvělá výzva pro vytvoření vlastního stylu, a proto nezapomeňte na našich facebookových stránkách sdílet vaší vlastní invenci!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Sigmácké zkratky

Nikoňácké zkratky

Pojmenovávání Nikoňáckých objektivů a různé doplňkové techniky je pro laika více než matoucí, protože Nikon používá při identifikaci objektivů a různých komponentů zkratky v podobě písmen. Vědět, co jednotlivé zkratky znamenají, je nejen cennou informací obecně, ale především při výběru objektivů.   Nomenklatura aneb pojmenovávání Nikoňáckých objektivů Zde je podrobný seznam všemožných označení, která lze na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 10.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Hobit

7 fotografických prvků podle Hobita

Zrovna včera jsem seděla uprostřed kina naprosto bez dechu. Nejen, že mě každý přesvědčoval o tom, že závěr celé trilogie není to pravé a je nutné ho téměř přetrpět – na třetí díl jsem ale i tak vyrazila, abych utišila svojí dušičku a film nezůstal v mé paměti bez konce. Jaké bylo překvapení, že jsem navzdory […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 05.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Tipy & Návody
Jak fotit duhu

Jak fotit duhu

Také Vám připadá moment, kdy svítí slunce a zároveň poprchává, přímo okouzlující? A co když se o pár vteřin později objeví na nebi duha? Sami musíte uznat, že takový moment si úplně říká o zachycení. Prostě takovou chvilku musíte zaznamenat ať chcete nebo ne. Wikipedie mluví o duze jako o optickém úkazu, projevující se jako […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě

4 tipy pro ostřejší fotografie

Běžně se vám stává, že si po skončení fotografování prohlížíte fotografie na LCD displeji, a to s neochvějným zadostiučiněním jak krásně ostré jsou, jen abyste později zjistili, že na monitoru vlastně tak ostré nejsou a poputují rovnou do koše? Zde je několik tipů, které vám pomohou k ostřejším snímkům.   1. Objektiv Často se dočteme, že čím […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit