Jak fotit akvárium

Jak fotit akvárium

Rubrika článkuDoma Jak fotit 20.01.2014

Dnešní téma je trochu netradiční, ale protože nikoho z nás už nebaví to věčné nijaké počasí, proč si nevyrazit do víkendu třeba do velkého akvária? A když ne do toho velkého, tak co udělat pár okouzlujících fotek toho domácího? Dnešní článek se bude věnovat domestikovaným vodním živočichům. Užijte si ho!

 

1. Příprava

Při fotografování akvária je základem příprava. Protože není nad to, fotit přes zelené řady, které pokrývají celé sklo a ryby přes ně nejsou ani vidět. Pokud se jdete do nějakého akvária či mořského světa podívat, tím líp a o starost méně.

2. Přes sklo

Při fotografování akvárií se musíme smířit s plexisklem či sklem, které stojí mezi námi a rybami. Pokud ovšem nevlastníte neopren. Zatímco naše oko dokáže relativně snadno vidět přes tyto materiály, pro fotoaparát je to těžší – proto je dobré, aby všude okolo byla tma, ve skle se pak nemá co odrážet. K vyvarování tohoto efektu dopomůže i použití filtru. V neposlední řadě nezapomeňte vypnout blesk!

 

shutterstock_269076560

3. Nastavení

Použijte co nejkratší čas závěrky. Ryby jsou dosti mrštné, a proto se vyplatí použít stativ. Protože při fotografování akvária se většinou nepracuje s velkým světlem, můžete přidat ISO, ale nic se nemá přehánět, dejte si dobrý pozor na šum. Jelikož potřebujete fotit rychle, čili krátký čas závěrky, můžete si dovolit nižší clonu.

 

4. Makro

Zajímavých fotografií můžete dosáhnout použitím režimu makro či speciálního makro objektivu. Rozhodně bychom měli ocenit barevnost jednotlivých druhů. Můžete tak dobře vyfotografovat i pohybující se ryby.

 

shutterstock_250641382

 

5. Obrňte se trpělivostí

Při fotografování akvária bude vaším nejlepším přítelem trpělivost, proto doporučuji nastavit fotoaparát na určité místo (vhodné pozadí) a na rybu si počkat. S kamerou nemávejte jako při leteckém dnu, na vhodnou příležitost si radši počkejte a snímků nezapomeňte udělat více!

 

shutterstock_113462683

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Co je to DSLR aneb rozebraná zrcadlovka

Vítám Vás u prvního ze série článků, které mají za úkol Vás bezpečně provést světem fotografování od začátku do konce (tedy v případě, že bychom připustili, že ve fotografii existuje konec). Začínat budeme zlehka – vytyčením pojmu digitální zrcadlovka. V následujících článcích si pro Vás chystám rady ohledně koupě vybavení, zkrátka nepřijdete ani při libůstkách […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 11.05.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
koncert

3 tipy pro koncertní fotografy

Chystáte se v létě na koncerty? Každý fotograf, který se snaží skvěle zachytit koncert (hlavně v noci na venkovních koncertech) pravděpodobně zná běžné boje, které toto focení doprovází. Místo bude přeplněné, focení lidé mohou být nepředvídatelní a osvětlení nemusí vždy fungovat ve váš prospěch. Abychom předešli alespoň nějakým problémů a pomohli vám zachytit drahokamy na vašem […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 27.11.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu?

Je jedno, jestli fotíte na kompakt nebo zrcadlovku. Tady se budeme bavit o kompozici. A ta se týká všech. Hipstra s instagramem v mobilu i profíka s vybavením v hodnotě stáda andaluzských koní!  Proč je vertikalita posvátná?  Vertikalita fascinovala lidstvo od nepaměti. Vzpomeňte si na Stonehenge. Tehdejší lid musel mít extrémně vážný důvod, aby se […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 17.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Hloubka ostrosti

Moje první fotovýbava aneb co koupit | 50 mm objektiv

Jmenuji se Filip Obr a jsem profesionální fotograf interiérů a fotograf jídla.  Vše jsem se učil metodou pokus – omyl. V průběhu let jsem nakoupil spoustu techniky, kterou jsem následně prodal nebo použil jen jednou a od té doby leží ve skříni. Jsou ale kousky, které považuji za zlomy v mé fotografické práci a které používám […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.08.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody