Kevin Carter

Fotografie s příběhem: Snímek, který zabil

Rubrika článkuJak fotit 03.08.2016

Následující věty nejsou pouhým příběhem jedné fotografie, jak jste byli zvyklí z předcházejícího Obědu na vrcholku mrakodrapu a Afgánské dívky. Snímek umírajícího dítěte a supa v pozadí, jež čeká na svou oběť, pravděpodobně zapečetil život fotografa Kevina Cartera, člena legendárního Bang-Bang Clubu.

Kevin Carter

Bang-Bang Club

Nikdy jste neslyšeli o legendárním Bang-Bang Clubu? Skládal se ze čtyř fotografů, činných především v oblasti Jižní Afriky. Ústředním tématem se pro tyto čtyři staly důsledky apartheidu – politiky rasové segregace, která konkrétně v JAR trvala od roku 1948 až do roku 1994. V roce 1994 byl zvolen první černošský prezident Nelson Mandela a jihoafrický apartheid byl s definitivní platností odstraněn.

 

S klubem spolupracovala řada dalších fotografů, nicméně mezi čtyři hlavní fotografy se řadil Kevin Carter, Greg Marinovich, Ken Oosterbroek a Joao Silva. Tito čtyři se zasloužili o zdokumentování apartheidu v jeho nejposlednější, ale o nic méně kruté fázi; 1990 – 1994.

Bang-Bang Club

 

Kevin, sup, umírající děvčátko a smrt

Kevin Carter se narodil roku 1960 v Johannesburgu a stal se fotografem a žurnalistou. Krom toho byl jedním ze čtyř členů Bang-Bang Clubu, kteří se snažili poodhalit zvěrstva apartheidu veřejnosti.

 

V roce 1993 se vydal do Súdánu, aby zdokumentoval tamní podmínky. U jedné z vesnic narazil na dívku ležící uprostřed pole, snažíc se dostat do blízkého centra OSN. Daleko za vyhublým tělíčkem spatřil supa, čekajícího, zdali se dívka ještě kdy zvládne postavit na nohy. Carter čekal 20 minut, než se sup dostal natolik blízko, aby dotvořil Carterovu kompozici. V tu chvíli pravděpodobně ještě neví, že zachytil jeden z nejkontroverznějších snímků na světě.

 

Fotografii získal The New York Times, ve kterém se poprvé objevila 26. března 1993. Od té chvíle byl Carter bombardován dotazy, zdali holčička přežila a proč ji nepomohl, ale pouze vyfotografoval. Jeden z floridských deníků o Carterovi později napsal; „čekal až se sup dostatečně přiblíží a mezitím si upravoval svůj foťák, aby to utrpení dostalo správný rámec. Je jen dalším dravcem, supem na scéně.“

 

Pravdou zůstává, že Carter pracoval v Súdánu v době, kdy bylo všem fotožurnalistům řečeno, aby se obětí nedotýkali ze strachu před vypuknutím epidemie. Carter sám odhadoval, že během hodiny umíralo ve středisku OSN na 20 lidí, a proto nebyl případ holčičky ničím ojedinělým. A ačkoliv Carter dál vysvětloval, že supa později odehnal a holčička dokázala vstát, litoval, že neudělal víc – ačkoliv zde nebylo mnoho, co by udělat mohl.

 

Kevin Carter

 

O rok později získal Kevin Carter Pulitzerovu cenu za fotografii súdánského dítěte pozorovaného supem. Ve stejný rok spáchal sebevraždu. Dne 27. července 1994 zaparkoval své auto u pole, kde si hrával jako dítě a spáchal sebevraždu. Jeden konec hadice upevnil na výfukové potrubí, druhý pak okýnkem přímo do auta. Zemřel na otravu oxidem uhelnatým ve věku 33 let. Po sobě zanechal následující řádky:

 

„JE MI TO OPRAVDU, OPRAVDU LÍTO. BOLEST PŘEDČILA RADOST ZE ŽIVOTA DO TÉ MÍRY, ŽE ŽÁDNÁ RADOST NEEXISTUJE… JSEM V DEPRESI… BEZ TELEFONU… PENĚZ NA NÁJEM… PENĚZ NA PODPORU DÍTĚTE… PENĚZ NA DLUHY… PENĚŽ!!!… JSEM PRONÁSLEDOVÁN ŽIVÝMI VZPOMÍNKAMI NA ZABÍJENÍ, MRTVOLY, VZTEK A BOLEST… NA HLADOVĚJÍCÍ NEBO ZRANĚNÉ DĚTI, BEZHLAVÉ ŘÁDĚNÍ ŠÍLENCŮ, POLICIE, KATŮ… MUSÍM SE PŘIPOJIT KE KENOVI (nedávno zesnulému kolegovi Kenovi Oosterbroekovi), POKUD BUDU MÍT TO ŠTĚSTÍ.“

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Ultimátní návod focení pod stromečkem

Jak předejít vánoční foto katastrofě s vestavěným bleskem

Možná už se vám to taky stalo. Snažíte se s novou zrcadlovkou, hledáte vhodné úhly záběru, procházíte nastavení a pak vedle vyskočí japonec s tabletem a udělá takovou fotku, že vypadá jak z fotobanky… Nám se to taky stalo.  V sobotu jsme si zašli  na vánoční trhy a vzali s sebou zrcadlovku… A výsledek? Katastrofa. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.12.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Pentax uvádí středoformát 645Z

Středoformát Pentax 645Z Ani Pentax na sebe nenechal čekat a přichází na trh se svou středoformátovou zrcadlovku s CMOS snímačem. Pentax 645Z má 51,4MPx CMOS senzor velikosti cca 1,7x větší než kinofilmové políčko. Dokáže natáčet FullHD (60i/30p) videa, 4K intervalová videa (time-lapse), či zaznamenat až 3 snímky za sekundu. ISO má rozsah úctyhodných 100 – 204800. […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 16.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Kufr PELI 1510

Jak chránit fotoaparát

Jsem profesionální fotograf a věnuji se především fotografování interiérů, produktů a jídla. Nově také fotím pro společnost Google ale o tom až v příštím článku. Co spojuje tyto fotografické obory? Je to především práce „v terénu“. Každý den se přesouvám na jiná místa. Proto jsem už delší dobu přemýšlel o tom, jak ochránit fotoaparát a […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 27.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Recenze
Jak fotit oči

Jak fotit oči

Mohlo by se zdát, že fotografování očí je v první řadě pro náctileté zmatené dívky, které se svým mobilním telefonem snaží zachytit hloubku své deprese. Ještě před pár lety pak fotku obohatila o citát Willa Shakespeara či výňatkem z H. P. Lovecrafta. Ale od těch dob se fotografování očí trochu posunulo a my se v dnešním článku podíváme […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 10.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi