4 tipy pro barevné podzimní fotografování

4 tipy pro barevné podzimní fotografování

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 20.10.2014

Podzim je tady a to nám dává jedinečnou příležitost pořídit snímky z neopakovatelnou atmosférou, obklopené nevyčerpatelnou škálou barev. Zlatá, oranžová, zelená, červené a další nám dávají možnost vytvořit trochu toho umění. Není nic lehčího než tuto příležitost uchopit.

 

Lokace, lokace, lokace! Aneb jak zní první z tipů, a to důležitý výběr umístění. Ideální je rozhodnout o foto lokaci ještě předtím, než listy začnou žloutnout, abyste měli více času na přípravu. Pokud jste tak neučinili, nezbývá než se držet přísloví – lepší později než nikdy. Najděte si nejlépe 3 – 5 míst. která byste chtěli fotografovat. Ty by se měli nejlépe nalézat v okolí vašeho bydliště nebo práce, protože podzimní počasí si s námi rádo hraje, zejména se světlem. Dostupnost bude tudíž vaším přítelem. Vyberte místo s rozmanitými druhy dřevin. Jak známo, každý listnáč se na podzim barví do ojedinělé barvy, a proto čím více druhů – tím více barev. Kontrastní barvy v kombinaci se správným světlem – nejlépe východ nebo západ slunce – vám poskytne krásnou expozici. 

 

shutterstock_214020196

 

Máme vybranou lokaci. Ale pozor! Často se stává, že pro les nevidíme stromy, a proto nezapomínejte na menší objekty, detaily, které mohou být často efektnější než shluk barevných stromů na obzoru, například samotná struktura jediného listu. Vyzkoušejte víc úhlů a nezapomeňte se podívat po reflexních plochách (jezera, potoky atd.), která krásu scenérie zdvojnásobí. 

 

shutterstock_310459334

 

Dalším jednoduchým způsobem jak vylepšit podzimní fotografii je využití stativu. Pokud pořizujete snímek na velkou vzdálenost, případně při ne zrovna ideálních světelných podmínkách, pomůže vám stativ udržet fotografie ostré. Stativ je také nutností, máte-li v plánu fotografie při různých expozicích skládat do sebe.

 

shutterstock_315983351

 

Klíčem celé podzimní fotografie je barevnost, kterou budete chtít pozvednout všemi dostupnými možnostmi. Není proto od věci fotografovat při „vibrant modu“, pokud váš fotoaparát tímto režimem neoplývá, jednoduše zvyšte sytost.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

SarkaFoto Rozhovor Aneta Jicinska

,,Při focení dětí tancuji, skáču, vyplazuji jazyk a kýchám!”, říká Aneta Jičínská

Aneta Jičínská je mladá maminka, která se stala vyhledávanou fotografkou rodinné a novorozenecké fotografie díky Facebooku. Jak se jí povedlo prorazit a žít naplno svůj fotografický sen? Je focení hlavním zdrojem Tvojí obživy? Jak dlouho už se focení věnuješ?   Focení je mým velkým koníčkem a zároveň hlavním zdrojem příjmu do rozpočtu, což je příjemná […]

Autor článku Šárka Datum článku 17.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit krajinu

Jak fotit krajinu

Fotografování krajiny je podobné jako rybaření. Někdy čekáte na úlovek celý den, jindy máte úlovek hned. Fotografování krajiny vyžaduje dobré boty, železnou trpělivost a pár dobrých tipů, které Vám odhalím níže. Pokud to nebude hned poprvé na jedničku, uvědomte si, že profesionálové chodí na stejné místo každý den třeba celý měsíc, než získají „kardinální úlovek“. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.07.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Jak fotit blesky

Jak fotit blesky

Blesky odjakživa fascinují lidstvo. S nástupem digitální fotoaparátů jsem dostali do rukou jedinečný nástoj, jak toto velkolepé přestavení přírody zachytit. Protože blesky jsou spjaty s nepřízní počasí, začneme naše tipy jak fotit blesky trochu netradičně. Pokud ale s focením teprve začínáte, podívejte se na kurz fotografování Zrcadlovka od A do Z.  1. Buďte opatrní Než se […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 04.01.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
panning

Panning – fotografování pohybujících se objektů

Základní myšlenkou panningu je pohybování fotoaparátem stejně tak, jako se pohybuje objekt. V závěru by měl být objekt ostrý a pozadí rozmazané. Tato technika dává snímku pocit pohybu a rychlosti. Používá se pro snímání všech rychle pohybujících se objektů, například auto, běžící mazlíček, cyklista, kůň, atd.. Panning nejlépe funguje s pohyblivými objekty, které jsou na […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 22.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit