panning

Panning – fotografování pohybujících se objektů

Rubrika článkuJak fotit 22.05.2019

Základní myšlenkou panningu je pohybování fotoaparátem stejně tak, jako se pohybuje objekt. V závěru by měl být objekt ostrý a pozadí rozmazané.

Tato technika dává snímku pocit pohybu a rychlosti. Používá se pro snímání všech rychle pohybujících se objektů, například auto, běžící mazlíček, cyklista, kůň, atd..

Panning nejlépe funguje s pohyblivými objekty, které jsou na rovné cestě, což vám umožňuje předvídat, kam se budou pohybovat.

 

Zvolte pomalejší rychlost závěrky než obvykle

 

Začněte s 1/30 sekundy a pak si zkoušejte ještě pomalejší. V závislosti na světle a rychlosti vašeho objektu můžete skončit na čímkoli mezi 1/60 a 1/8, i když na pomalejším konci pravděpodobně skončíte s chvěním fotoaparátu.

Běžte na místo, kde váš pohled nebude nikomu ani ničím bráněn. Zvažte i pozadí snímku. I když bude rozmazané, pořád existují tvary nebo barvy, které by se mohly jevit jako rušivé. Jednobarevné nebo prosté pozadí pracuje nejlépe.

 

Sleduj objekt hladce se svým fotoaparátem

Pokud používáte delší objektiv nebo se cítíte nervózně a neklidně, můžete pro větší podporu fotoaparátu použít monopod nebo stativ s otočnou hlavou.

 

Stůjte paralelně s objektem

Dosáhnete tak nejlepších výsledků – pomůže vám to se zaměřením.

 

Automatické zaostřování

Můžete nechat fotoaparát zaostřit pomocí polovičního stisknutí tlačítka spouště (v závislosti na jeho rychlosti a na tom, zda dokáže držet krok s předmětem).

Jestliže váš fotoaparát nemá dostatečně rychlé automatické zaostřování, budete muset předem zaostřit manuálně.

 

Uvolnění závěrky

Jakmile uvolníte závěrku, pokračujte v pohybu s objektem, a to i chvíli poté, co jste slyšeli, že je snímek dokončen. Zajistí to, že rozmazání bude plynuté od začátku až do konce.

 

panning

Techniky panningu

Pro focení panningu nejsou žádná pravidla, takže můžete zkoušet experimentovat třeba s použitím blesku. Technika pomalé synchronizace blesku bude fungovat pouze v případě, že je váš objekt dostatečně blízko, a že máte dostatečně silný blesk, aby měl vůbec nějaký vliv. Měl by vám pomoct s větším zmražením hlavního objektu a zároveň pomáhá ještě více rozostřit pozadí.

 

Posouvání a trpělivost

Když budete panning zkoušet poprvé, měli by jste k němu přistupovat s experimentálním přístupem. Může to být legrace, ale také docela frustrující. Pokud jste na speciální akci, kde jsou rychle se pohybující předměty (jako je například závod automobilů), pravděpodobně budete chtít míchat svůj styl. Techniku panning nepoužívejte celý den – vyfoťte i několik snímků s vysokou rychlostí závěrky. Na konci budete mít různé užitečné záběry, místo několika rozmazaných a nepoužitelných.

panning

Pokud chcete panning pouze trénovat, vydejte se do rušné části města a zkoušejte to na projíždějících vozidlech. Takhle máte nikdy nekončící nabídku předmětů.

 

Myslete i na to, že je nepravděpodobné, že váš hlavní předmět bude vždy zcela ostrý. Ale i trocha pohybu v něm může přispět k pocitu pohybu v záběru.

 

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

10 filmů, které by měl vidět každý fotograf

15 filmů, které by měl vidět každý fotograf

Česká, ale především zahraniční kinematografie oplývá mnohými snímky, jejichž ústředním tématem je fotografování. To jde ostatně ruku v ruce s filmem, který miluji skoro stejně jako fotografii. Přidá-li se k tomu moje záliba ve vytváření seznamů, které mi výběr filmů usnadňují, je tento článek jen logickým vyústěním v podstatě celé mojí posavadní kariéry. 🙂 Snad […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
autíčko

Co fotit doma: 10 tipů (bez ateliéru)

Nemáte žádný ateliér? Žádný problém! Začněte s těmito nápady doma a rozvíjejte svou dovednost i bez něj! Jednou z největších mylných představ o fotografii je to, že abyste mohli mít nádherné fotografie jako profesionálové, musíte mít dokonalý ateliér. Tak to ale není. Jednou ze základních dovedostí fotografů je vidět krásu a potenciál v obyčejné věci. […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 23.03.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Sigmácké zkratky

Canoňácké zkratky

Na stránkách přibyl minulý týden článek o Nikoňáckých zkratrách. Ani jsem netušila, jaké odezvy se mi od vás – čtenářů – dostane. Mockrát vám za to děkuji, jelikož neexistuje lepší pocit, než čtení těch pozitivních komentářů a slov podpory. A jelikož bych nerada někoho diskriminovala, dnes se vám dostává do ruky stejný článek, jen s Canoňáckými […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Fotomodeling

Jak prorazit v modelingové agentuře?

Jak se připravit na casting do modelingové, či reklamní agentury? Čím se liší příprava a jak to chodí v nejznámějších agenturách? Přečtěte si osobní zkušenosti z modelingových agentur.    Agentur pro modelky je v Česku celá řada. Je důležité vědět, že každá agentura má různé zaměření. Některé se specializují na hing fashion, zatímco jiné obsazují tváře […]

Autor článku Šárka Datum článku 19.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling