panning

Panning – fotografování pohybujících se objektů

Rubrika článkuJak fotit 22.05.2019

Základní myšlenkou panningu je pohybování fotoaparátem stejně tak, jako se pohybuje objekt. V závěru by měl být objekt ostrý a pozadí rozmazané.

Tato technika dává snímku pocit pohybu a rychlosti. Používá se pro snímání všech rychle pohybujících se objektů, například auto, běžící mazlíček, cyklista, kůň, atd..

Panning nejlépe funguje s pohyblivými objekty, které jsou na rovné cestě, což vám umožňuje předvídat, kam se budou pohybovat.

 

Zvolte pomalejší rychlost závěrky než obvykle

 

Začněte s 1/30 sekundy a pak si zkoušejte ještě pomalejší. V závislosti na světle a rychlosti vašeho objektu můžete skončit na čímkoli mezi 1/60 a 1/8, i když na pomalejším konci pravděpodobně skončíte s chvěním fotoaparátu.

Běžte na místo, kde váš pohled nebude nikomu ani ničím bráněn. Zvažte i pozadí snímku. I když bude rozmazané, pořád existují tvary nebo barvy, které by se mohly jevit jako rušivé. Jednobarevné nebo prosté pozadí pracuje nejlépe.

 

Sleduj objekt hladce se svým fotoaparátem

Pokud používáte delší objektiv nebo se cítíte nervózně a neklidně, můžete pro větší podporu fotoaparátu použít monopod nebo stativ s otočnou hlavou.

 

Stůjte paralelně s objektem

Dosáhnete tak nejlepších výsledků – pomůže vám to se zaměřením.

 

Automatické zaostřování

Můžete nechat fotoaparát zaostřit pomocí polovičního stisknutí tlačítka spouště (v závislosti na jeho rychlosti a na tom, zda dokáže držet krok s předmětem).

Jestliže váš fotoaparát nemá dostatečně rychlé automatické zaostřování, budete muset předem zaostřit manuálně.

 

Uvolnění závěrky

Jakmile uvolníte závěrku, pokračujte v pohybu s objektem, a to i chvíli poté, co jste slyšeli, že je snímek dokončen. Zajistí to, že rozmazání bude plynuté od začátku až do konce.

 

panning

Techniky panningu

Pro focení panningu nejsou žádná pravidla, takže můžete zkoušet experimentovat třeba s použitím blesku. Technika pomalé synchronizace blesku bude fungovat pouze v případě, že je váš objekt dostatečně blízko, a že máte dostatečně silný blesk, aby měl vůbec nějaký vliv. Měl by vám pomoct s větším zmražením hlavního objektu a zároveň pomáhá ještě více rozostřit pozadí.

 

Posouvání a trpělivost

Když budete panning zkoušet poprvé, měli by jste k němu přistupovat s experimentálním přístupem. Může to být legrace, ale také docela frustrující. Pokud jste na speciální akci, kde jsou rychle se pohybující předměty (jako je například závod automobilů), pravděpodobně budete chtít míchat svůj styl. Techniku panning nepoužívejte celý den – vyfoťte i několik snímků s vysokou rychlostí závěrky. Na konci budete mít různé užitečné záběry, místo několika rozmazaných a nepoužitelných.

panning

Pokud chcete panning pouze trénovat, vydejte se do rušné části města a zkoušejte to na projíždějících vozidlech. Takhle máte nikdy nekončící nabídku předmětů.

 

Myslete i na to, že je nepravděpodobné, že váš hlavní předmět bude vždy zcela ostrý. Ale i trocha pohybu v něm může přispět k pocitu pohybu v záběru.

 

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Zoner

Programy na úpravu fotek 2: Zoner

Pokud jste zatím mezi bezplatnými programy na úpravu fotek nenašli takový, se kterým byste byli 100% spokojení, možná je čas porozhlédnout se dál. A moc daleko to ani být nemusí. Přímo v Česku vzniká program, který je velmi komplexní, uspokojí i pokročilejší fotografy a řada z vás už si ho určitě měla i tu možnost […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 12.01.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Tipy & Návody Úprava fotografií
Jak fotit akty

Jak fotit akty

Fotografování aktů je  náročnější disciplína nejenom proto, že vyžaduje dobrou práci se světlem. Musíte také perfektně zvládnou práci s modelem. Zajistit prostředí, kde se bude fotografovaný cítit dobře a bude vám důvěřovat. V opačném případě budete mít křečovité fotky v lepším případě, v tom horším obtisk něčí dlaně na tváři 🙂 Jak tedy na to? […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.08.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
František Konopa

„Nejlepší pocit je usínat a vědět, že jste svou práci odvedli kvalitně,“ říká František Konopa

Teprve 18letý student František Konopa z Karlových Varů, student užité fotografie, jehož podmanivé fotografie v současné době ovládají internet, s námi udělal rozhovor a já vám ho s radostí po delší odmlce předkládám. Jak vypadaly vaše začátky a jak dlouho se věnujete fotografování lidí? Kdybych to měl vzít z úplného začátku, tak jsem začínal na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.07.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit koncerty

Jak fotit koncerty

Osobně jsem názoru, že koncert byste si měli užít. Týrat celý večer kapelu, se zapnutým bleskem, ráno stáhnout fotky do počítače a třetinu smazat, protože na nich není rozeznat hlavu kytaristy od jeho hlavy Marshall. Druhou třetinu snímků smazat, protože členům kapely chybí části těla či nástrojů a z poslední třetiny vybrat 3 použitelné fotky, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 03.02.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi Ve městě