10 novoročních předsevzetí fotografů

Rubrika článkuTipy & Návody 30.12.2014

Nový rok je svátek, kterým si většina z nás omlouvá své vlastní nicnedělání. „Od Nového roku… začínám hubnout, přestávám kouřit nebo budu chodit běhat.“ Většině z nás proto novoroční předsevzetí nevydrží – odhodlání se totiž neváže na jediný den v roce. Pokud vás ovládá to pravé a nefalšované odhodlání se do něčeho pustit, budete s tím chtít začít hned.

 

Ačkoli na předsevzetí pohlížím více či méně s kritikou, Nový rok je dobou nových začátků a příležitostí dohnat dlouho odkládané věci, a to se týká i fotografů.

 

1. Naučit se novou techniku

Jistě se vám již stalo, že jsem se podívali na fotografii a přemýšleli, jak jí bylo docíleno? Anebo jste chtěli vyzkoušet novou fotografickou techniku, ale v průběhu roku nebyl dostatek času? Teď máte šanci – od těch nejtriviálnějších věcí jako je prodloužení času závěrky až přes doširoka otevřenou clonu po něco složitější jako je práce s více blesky. Zjistěte si o nové technice co nejvíce a vydejte se ji vyzkoušet!

 

Novou techniku přirozeně nebudete mít v ruce od začátku. Budete se muset učit ze svých chyb. Pokud vytrváte, budete si moci brzy přidat novou techniku k vašich rozšiřujícím se foto-dovednostem.

 

shutterstock_287440088

 

2. Vyzkoušejte nové vybavení

Jsem si jistá, že mnozí z vás byli na Vánoce obdařeni nějakým tím novým vybavením nebo jste si sami udělali radost a doplnili foto-výbavu. Možná nové tělo? Nebo objektiv? Existují však i menší věci, které s vašimi fotografiemi udělají učiněné divy a umožní vám vyzkoušet nové tvůrčí nápady.

 

Krajinářských fotografům bych doporučila investovat do sady filtrů a robustního stativu, který jen tak něco neporazí. Pokud máte v oblibě portréty nebo zátiší, pak se vám bude hodit blesk.

 

3. Vyfotografujte něco nového

Stává se častým problémem, že fotograf po nějaké době zajede do rutiny a fotografuje stejné téma znovu a znovu, to může mít za následek nedostatek invence a kreativity ve vaší práci.

 

Proč nezkusit pracovat s objektem, se kterým jste se coby fotografové ještě nesetkali? Inspirace je všude kolem nás: potraviny, volně žijící živočichové, pobřežní fotografie atd.

 

shutterstock_306082220

4. Fotit více!

V rámci mé práce jsem zjistila, že jednou z nejlepších technik je nejlepší mít fotoaparát stále při ruce a nenechat si ujít příležitost zachytit krásný okamžik. Foťák po ruce nabízí šanci nafotit větší počet snímků a mít pak mnohem širší škálu k výběru.

 

Nicméně je také důležité nenarušit strukturu své práce: ať už se jedná o obchodní nebo osobní projekty, které vás budou ve fotografování posouvat stále dál.

 

 

5. Fotit méně!

 

Nyní by se mohlo stát, že si v souvislosti s minulým bodem protiřečím, ale ve skutečnosti je možné dělat obojí. Předchozí odstavec měl být povzbuzením ve větším měřítku – mít víc příležitostí k fotografování, ale v rámci každého focení může být výhodnější rčení: méně je někdy více. Foťte méně fotografií, ale kvalitnější.

 

Při práci s filmem byl proces pořizování snímků mnohem pomalejší než teď, kdy pomalu každý pracuje s digitálem. Tento pomalejší proces byl způsobem pečlivým rozvažováním o expozici, složení a rámování snímku, rychlosti závěrky a v neposlední řadě zachytit ten správný okamžik hned na poprvé do jednoho jediného snímku.

 

 

7. Oslovte potencionální klienty

 

Pokud se toužíte živit fotografováním, je důležité, abyste si pro sebe vytvářeli pracovní příležitosti. Možná že je na čase, abyste fotografování přestali považovat pouze za koníčka a vrhli se na dráhu profesionála.

 

Budete si muset vytvořit svůj vlastní profesionální styl: hlavičkové papíry, webové stránky, portfolio a samozřejmě průzkum trhu týkající se sazeb, za které byste fotografování měli poskytovat aby jste se nepodhodnotili či naopak nepřecenili a nenahráli tak ostatním fotografům.

 

 

8. Propagujte se

 

Jakmile budete hotovi s nějakým osobním projektem, se kterým budete spokojeni, je čas na propagaci napříč fotografickým průmyslem. Prvním krokem by mohlo být předkládání fotografií časopisům pro případnou publikaci, ale můžete také zvážit svojí vlastní výstavu nebo kontakt s místními galeriemi a obchody, ve kterých je možné vaše fotografie vystavit.

 

 

9. Vypořádejte se se softwarem

 

Jeden z největších pokroků v práci fotografa je rozhodnutí začít používat software na úpravu fotografií. Umožní vám celou řadu možností post-processingu.

 

Software pro úpravu fotografií zvýší kvalitu finálních snímků. Pokud jste investovali do kvalitního vybavení v čele s fotoaparátek a objektivem, sluší se zainventovat stejně ochotně i do programu, ve kterém budete výsledné snímky upravovat. Pokud si nemůžete dovolit Photoshop, sáhněte po levnějších variantách jako je Lightroom nebo Aperture.

 

shutterstock_172791128

 

10. Prostudujte oblíbené fotografie

 

Člověk si nemůže pomoci, ale vlivu ostatních autorů se nevyhne. Pokud nechcete strávit svůj čas studiem práce ostatních fotografů a ocenit ji, učiníte tak pouze ve svůj vlastní neprospěch. Pečlivé zkoumání práce ostatních totiž výrazně zlepší chápání fotografie a snímků, které sami pořizujete.

 

Prostřednictvím knih, webových stránek a výstav je možné pochopit proč jsou vlastní úspěšní fotografové úspěšní. Porozumíte jejich stylu a co je na jejich snímcích tolik poutavé. Je to sám objekt? Rozložení? Technika? Nebo zařízení, které používá?

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak vydělat fotografováním

Jak vydělat peníze fotografováním: Fotobanky

Fotografování není nejlevnější koníček. Ceny objektivů a příslušenství se mohou vyšplhat do statisíců a to ani nemusíte být profesionální fotograf. Ceny teleobjektivů vhodných pro focení přírody a sportu se dají lehce srovnat s cenami nového automobilu. Pokud už nějakou dobu fotíte, možná vás napadlo, že by bylo fajn si vydělat nějaké peníze pomocí vašeho fotoaparátu zpět. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 10.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak správně rozřezat fotku aneb pravidlo třetin

Jak správně rozřezat fotku aneb pravidlo třetin

Pravidlo třetin je snad nejoblíbenější (a když ne, tak jistě nejznámější) způsob jak poskládat snímek, a také jedno z mnoha kompozičních pravidel. Ne každý je s ním však obeznámen. Nevadí, je to konec konců důvod, proč jste tady! Co je Pravidlo třetin? Pravidlo třetin byste měli vnímat jako výchozí volbu při skládání kompozice. Mezi fotografy je nejpopulárnější. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 16.11.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
focení s mečem

Světelný meč pro fotografy od Photon Europe – recenze

Fotografie plné různých barev, hra světel a stínů, pohyb, nasvícení částí těla, kreativní portréty… můžete s ním fotit cokoliv vás napadne. Lighting sword vám také pomůže dostat do vašich fotografií ty správné emoce a směr. A jestli vás nebaví jen obyčejné pózování před fotoaparátem, tento meč vám pomůže se zabavit.   Lighting sword – LED […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 12.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Úprava fotografií

Jak fotit architekturu

Letošní zima zatím nepřinesla sníh, a tím pádem ani každoroční potravu pro fotografy – zasněžené lesy, nízké slunce ani třpytivé vločky. Proto se dnešním den budeme věnovat něčemu trochu odlišnému a fotografování sněhu si necháme na příště. 🙂 Dneska se bude fotografovat architektura. 1. Vzdálenost Pravděpodobně budete potřebovat být od objektu, který si přejete vyfotografovat […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě