Pravidla kompozice

Kompozice – co je zač?

Rubrika článkuZáklady 09.11.2015


Vítejte u prvního článku ze série KOMPOZICE.

 

Začneme tím, že si vyjasníme samotný pojem. Ráda bych nastínila začínajícím fotografům co kompozice je, o čem je, z čeho se skládá, proč je nesmírně důležité o ní při fotografování přemýšlet a jak ji sestavit.

Pravidla kompozice

1) Obecná definice pojmu

Termín kompozice se nevztahuje pouze na výtvarné umění, ale i k hudbě, tanci, literatuře a prakticky k jakémukoliv jinému umění, které si dokážete představit. Obecně má kompozice dva důležité a spolu související významy.

 

Prvně a především – kompozice znamená poskládání jednotlivých prvků a objektů do výsledného snímku. V důsledku toho je kompozice klíčem k uměleckému dílu. Proto byste ji neměli podceňovat. Mnoho umělců věnovalo studiu kompozice roky, ba i životy!

Pravidla kompozice

V případě, že do snímku nezahrnete dostatečné množství prvků, pozbyde fotografie detailů. Ty jsou nezbytné především pro diváka, kterému bez dostatečného množství prvků může uniknout pointa celé fotografie. Na druhou stranu příliš mnoho prvků ve snímku bude působit rušivě.

Dobrá kompozice vyžaduje rovnováhu.

To nejlepší, co můžete udělat, je ujistit se, že všechny prvky ve fotografii mají nějaký význam pro příběh, který se snažíte předat divákovi.

Pravidla kompozice

V některých případech může kompozice znamenat samotné umělecké dílo. Tak například když mluvíme o konkrétní instalaci, používáme spojení „Tato kompozice…“ Taková definice platí taktéž pro hudbu (hudební komponisté – skladatelé).

2) Kompozice ve fotografii

Teď, když známe obecnou definici pojmu kompozice, není těžké vykoumat její význam ve fotografii. Jednoduše řečeno:

Kompozice je poskládání a uspořádání prvků ve snímku takovým způsobem, který odpovídá cílům a myšlenkám fotografa.

Uspořádání prvků lze provést buď přesunutím jich samotných, anebo přemístěním fotoaparátu. Dobrým cvičením oka pro kompozici je portrét nebo zátiší. Tyto témata poskytují na rozdíl od sportovních nebo akčních fotografií dostatek času k promyšlení a rozvrhnutí celého uspořádání.

Pravidla kompozice

Kompozice je to, co vede divákovo oko po fotografii – zpravidla po těch nejdůležitějších prvcích, občas ve velmi specifickém pořadí. Dobrá kompozice dokáže udělat ze shluku nezajímavých prvků umělecké dílo. Na druhou stranu – špatná kompozice může zničit snímek, na kterém jsou zachycené sebezajímavější předměty. Mějte na mysli, že špatně komponovanou fotografii se vám při postprocesu podaří zachránit jen málokdy. To je také důvod, proč je nutné komponovat velmi pečlivě.

Ohnisková vzdálenost, clona a úhel, se kterými se rozhodnete fotografovat, kompozici výrazně ovlivňují. Pokud například zvolíte nižší clonové číslo, znatelně rozostříte pozadí, které tak dá vniknout předmětům v popředí. To často vede k výraznějším stínům v rozích (vinětaci), která zpravidla vede divákovo oko do středu fotografie. Pokud naopak clonové číslo zvýšíte, zvýšíte hloubku ostrosti, takže ostré budou bližší i vzdálenější předměty. I takto můžete uvést snímek do větší rovnováhy.

Pravidla kompozice

Barevnost, tóny a další kompoziční prvky budeme podrobně zkoumat v nadcházejících článcích.

 

Komponování snímku se pro vás časem stane naprosto přirozenou věcí. Nebudete muset nad umístěním jednotlivých prvků ani příliš uvažovat. Vaše podvědomí to bude dělat za vás. Špatnou kompozici ihned rozpoznáte – vycítíte.

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit rodinnou fotografii

Jak fotit rodinnou fotografii

Rodinná fotografie by se dala nezvat fenoménem, který k nám zavítal z Ameriky. Fotografie rozvětvené smějící se rodiny, kde je každý z členů rodiny oblečen v pleteném svetru od babičky již ale není pouze záležitostí Ameriky. V dnešním článku vám poskytneme pár tipů pro fotografování rodinného portrétu a doufáme, že se s námi o vaše úspěchy podělíte!   1. Zajistěte si […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 03.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi

Sedm dní v novinkách z fotografie

První spekulace o Nikonu D4s Společnost Nikon už před časem oznámila vývoj nejnovější vlajkové lodi z řad svých digitálních zrcadlovek, Nikon D4s. Začátkem ledna byl přístroj k vidění na veletrhu CES v Las Vegas, ovšem pouze v uzavřené vitríně a zástupci Nikonu doposud neposkytli žádné informace o vlastnostech a funkcích fotoaparátu. Z dostupných obrázků a informací je zatím jisté, že […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 05.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky

4 tipy pro ostřejší fotografie

Běžně se vám stává, že si po skončení fotografování prohlížíte fotografie na LCD displeji, a to s neochvějným zadostiučiněním jak krásně ostré jsou, jen abyste později zjistili, že na monitoru vlastně tak ostré nejsou a poputují rovnou do koše? Zde je několik tipů, které vám pomohou k ostřejším snímkům.   1. Objektiv Často se dočteme, že čím […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit

Festival Fotoškoda

Fotoškoda je za námi a všichni jsme nadšení, plní vjemů, vzpomínek na fototechniku, kterou jsme si osahaly, ale nezbývají nám na ní finance, vynikajících přednášek, chutných bugrů, oblečení plné liščích chloupků a dalších specialit, které nám letošní ročník nabídl. Musím se přiznat, že jsem nebyla před palácem Langhans nastoupena každý den po celou dobu festivalu, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 12.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotoreportáže