10 chyb, kvůli kterým máte rozmazané fotky

10 chyb, kvůli kterým máte rozmazané fotky

Rubrika článkuTipy & Návody Základy 22.12.2014

Pokud nejsou vaše fotografie ostré, nejste sami! Nejčastější otázka, kterou mi začínající fotografové kladou je: „Jakto, že máš tak ostré snímky?“

 

Rozmazané fotografie jsou velmi častým problémem s nepřeberným množstvím viníků, čili je velmi obtížné určit, v čem je problém. Ale když projdete tento seznam TOP 10 chyb, kvůli kterým jsou vaše fotky rozmazané, pravděpodobně najdete odpověď přímo pro vás.

 

1. Rychlost závěrky je příliš pomalá

Tohle je #1 důvod rozmazaných fotografií. Můžete si myslet, že během půl sekundy rukou nepohnete ani o milimetr, ale ujišťuji vás, že toto zvládne jen zlomek lidí na celé planetě. Pokud se budete držet tohoto pravidla, totiž že rychlost závěrky by měla být převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti vašeho fotoaparátu, zabráníte rozmazání snímku způsobeným chvěním ruky, ve které fotoaparát držíte. V praxi to znamená zhruba toto: pokud používáte objektiv s ohniskovou vzdáleností 60mm, rychlost závěrky by měla být 1/60 sekundy nebo rychlejší. S objektivem s ohniskovou vzdáleností 200mm by měla být 1/200 sekundy atd. Chvění fotoaparátu se zvyšuje s délkou objektivu, takže širokoúhlé objektivy budou jeho dopadem trpět mnohem méně.

 

Některé objektivy a fotoaparáty mají vestavěnou stabilizaci obrazu, zejména ty s delší ohniskovou vzdáleností. Stabilizace obrazu obvykle umožňuje zpomalit minimální rychlost závěrky přibližně o 3 stupně, což znamená, že 60 milimetrový objektiv zvládne minimální rychlost závěrky 1/8 sekundy bez chvění.

 

Jaká je VAŠE minimální rychlost závěrky?

 

Kromě pravidla odvozeného od ohniskové vzdálenosti objektivu, máme každý svojí vlastní minimální rychlost závěrky, jelikož se každému chvěje ruka více či méně. Proto je dobré vědět, jaká minimální rychlost závěrky funguje přesně pro vás. Zkuste fotoaparát nastavit do režimu priority závěrky a zkuste dělat jednu a tu samou fotografii od 1/500 sekundy a postupně rychlost snižovat. Zasedněte zpět k počítači a pozorně si prohlédněte jednotlivé fotografie s různými časy závěrky. Já zpravidla nejdu pod 1/125 sekundy, pokud držím fotoaparát v ruce.

 

2. Nepoužití stativu

Pokud dojde ke chvění fotoaparátu a nelze použít vyšší čas závěrky (v důsledku špatných světelných podmínek) nebo vyšší rychlost závěrky použít nechcete, pak budete muset uvést svůj fotoaparát do naprosté nehybnosti, a to za použití stativu či jiného způsobu.

 

Pokud zvolíte použití stativu, není stabilizace obrazu nezbytné. V několika případech může být dokonce kontraproduktivní, takže ho doporučuji před fotografováním vypnout. 

 

3. Špatný způsob držení fotoaparátu

Pro nejlepší stabilitu funguje praxí ověřená „pozice fotografa“: postavte se s nohama mírně rozkročenýma – jednu vpřed, jednu vzad. Jemně podepřete objektiv levou rukou a pravou pak uchopte tělo, lehce stiskněte tlačítko spouště. Lokty přitlačte k hrudníku a místo živého náhledu raději použijte hledáček – opřete tak fotoaparát o tvář. Někteří fotografové jsou tak daleko, že hlídají své dýchaní a srdeční tep, aby se se zmáčknutím spoustě trefili přesně mezi a dosáhli tak maximální stability. 

 

Objektiv

 

4. Clona je příliš otevřená

Velikost otvoru clony má přímý dopad na ostrost fotografie, jelikož clona určuje hloubku ostrosti, čili jak velká část snímku je v centru pozornosti.

 

Objektiv zaostřuje na rovinu, známou jako rovinu ostrosti. Je-li náš cíl vzdálen 2 metry, 2 metry od fotoaparátu bude ležet rovina ostrosti a to, co je před ní a za ní bude rozostřené. Velikost tohoto efektu záleží na otvoru.

 

Pracujete-li hloubkou ostrosti kolem f / 2.8, tudíž velmi nízkou, zdůrazníte jen velmi malou část snímku. Naopak použijete-li vyšší clonové číslo, např. f / 11, bude zaostřeno na výrazně větší část snímku.

 

Výběr správné clony závisí na typu snímku, který si přejete vytvořit. Pokud se snažíte zaostřit na vše, použijte malou clonu (vyšší clonové číslo). Nicméně budete muset zvolit nižší rychlost závěrky pro kompenzaci ztráty světla.

 

5. Nepoužití autofokusu

Jak dobrý je váš zrak? Nic moc? Brýle? V takových případech nám pomůže autofokus neboli automatické ostření. V těchto dnech jsou fotoaparáty velmi sofistikované – nechte je dělat to, v čem jsou dobré. Další věc, kterou byste měli mít na paměti je, že hledáček by měl být opatřen diopterem – malým kolečkem hned vedle hledáčku, které umožňuje nastavit ostrost. Užitečné zejména pro lidi, které nikdo nedonutí nosit brýle, i když by měli.

 

6. Není zaostřeno na správné místo

I když budete mít vynikající objektiv a fotit budete za jasného dne s malým clonovým otvorem, vysokou rychlostí závěrky a nízkým ISO, nezachrání vás to od pohromy, kterou si způsobíte ostřením na špatné místo. Váš omyl vynikne tím víc, budete-li fotit s plně otevřeným clonovým otvorem – jen minimální odchylka v ostření může předmět hodit zcela mimo ohnisko (takže můžete mít portrét s dokonale ostrými ušními lalůčky, ale s rozmazanýma očima).

 

shutterstock_249360184

 

7. Použití nesprávného režimu ostření

Existují tři hlavní režimy ostření, které by měl mít každý fotoaparát. První z nich je single-shot focus (AF-S) nebo one-shot AF, který je určitě k fotografování statických předmětů. Druhým je kontinuální automatické zaostřování (AF-C nebo AI Servo), které je speciálně navržené pro sledování pohybu. Posledním z nich je automatický režim AF-A a výchozí nastavení na fotoaparátu. Analyzuje scénu a určuje, který z prvních dvou režimů by se měl použít.

 

8. Nepoužití manuálního ostření

Jsem zastánkyní autofokusu, nicméně existuje okamžik, kdy manuální ostření přijde vhod. Když je fotoaparát na stativu a pomocí široké clony je možné dosáhnout velmi malé hloubky ostrosti a vy se chcete ujistit, že na důležitý objekt je skutečně zaostřeno.

 

9. Nečistoty v/na čočce

Sebemenší skvrna na objektivu bude mít vliv na čistotu obrazu. Pokud se snažíte objektiv ochránit levným filtrem, bude to mít stejný účinek – levný filtr totiž sníží kvalitu snímku jakbysmet. Pokud při fotografování používáte filtr neustále, zkuste udělat pár snímků bez něj, abyste zjistili, že snímky negativně neovlivňuje.

 

10. Nekvalitní objektiv

Tato položka je na seznamu poslední z dobrého důvodu: jedná se o nejčastější důvod, na který začátečníci svalují vinu za rozmazané snímky, nicméně jen zřídka je to skutečným důvodem. Přesto ano – s kvalitním objektivem zaznamenáte rozdíl.

 

Pro ostřejší snímky je dobré použití objektivů s pevným ohniskem. Jejich jednoduchá konstrukce zaručí, že obraz bude křišťálově čistý.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

50 způsobů, jak fotografované přimět k úsměvu

50 způsobů, jak fotografované přimět k úsměvu

„Řekněte sýr“ je už pěkně otřepaná fráze, a proto se fotografové musí poohlížet i po dalších způsobech, jak fotografované přimět k širokému, leč přirozeně vypadajícímu úsměvu. Následující způsoby vám rozveselování vašich modelů velmi usnadní (pokud se tedy nechystáte fotit miminka anebo teenagery). V prvé řadě si musíme uvědomit, jak obrovský rozdíl je mezi falešným americkým úsměvem a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Václav Chochola

Václav Chochola: libeňský odchovanec, který fotografoval Dalího

Není to tak dávno, co české zpravodajské servery obletěla zpráva s úmrtím fotografa Václava Chocholy. V roce 2005 jeho smrt oplakal nejeden Čech. A pokud nedošlo přímo na slzy, vyvstaly místo nich vzpomínky na klasika české portrétní fotografie, jemuž stál modelem i nejslavnější surrealista – Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech. Václav Chochola se narodil […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Slavní fotografové
prskavky

Tipy a triky na focení portrétů

Baví vás kreativní fotografie jiných fotografů? Proč je nezkusíte i vy? V dnešním článku najdete pár skvělých tipů, jak mít opravdu originální fotografie:) Není na tom nic těžkého, fotit můžete i doma!   Umělý déšť Chcete na fotografii déšť, ale předpověď hlásí jen hezké počasí? Nevadí, můžete si ho vyrobit i sami a pořád bude […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 17.05.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Filip Obr fotograf interiérů

Filip Obr – Fotograf interiérů a hotelů

Přidávám rozhovor, který vznikl pro časopis FONT a jehož autorem je Jan Bartoš.  Vzpomenete si na svoji první fotografii hotelového pokoje? Během studia na VOŠ Hellichova jsme s kamarádem založili grafické a reklamní studio. On vytvářel návrhy a já se věnoval obchodu, fotografování a přípravě fotografií pro tisk. V této době jsem se zabýval především […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory