Jak fotit na trhu

Jak fotit na trhu

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 08.09.2014

Trhy mě fascinují, a pokud se zrovna nacházím ve městě, kde se pořádají, rozhodně se o ně nenechám ochudit. Tak třeba městě Grass uprostřed slunného Provence – kromě desetitisíců odstínů fialové (a vězte, že levandulová není jediná), cítíte z tržiště nesmírnou uvolněnost. Překřikování cen, vychvalování zboží a ruch vůkol – jednoduchost každodenního života, to je to, co dělá z tržišť  pro fotografy fantastickou příležitost. 

1. Pozvedněte svá ISA

Ačkoli se povětšinou takové radě vyhýbám, protože se sama obávám šumivého snímku, tentokrát vám nemůžu doporučit nic jiného než ISO o pár set zvýšit. Na vině jsou plachty, kterými jsou stánky zpravidla kryty. Vyšším ISEM docílíte možnosti libovolně zvyšovat rychlost závěrky bez rizika chvění fotoaparátu. Cílem je doba expozice zhruba 1/80, pokud se vám podaří dostat až na 1/100, máte vyhráno před jakýmkoliv rozmazáním snímku.

 

shutterstock_119146630

2. Správné zaostření

Ujistěte se, že při pořizování makro snímku máte zaostřeno tam, kam potřebujete, na objekt, který jste si dopředu vybrali. Pokuste se klást důraz na dostatečně rozostřené okolí. Konečný výsledek pak bude velice efektní a dá vyniknout tomu hlavnímu. Klíčem je, že jeden prvek na snímku musí být ostrý a tím i kontrastní oproti zbytku rozostřené fotografie.

3. Klíčové momenty

Jak jsem již zmínila v úvodu, jedním z důvodů proč tak miluji fotografování na tržištích je to, že můžete zachytit obyčejné lidi při jejich každodenní práci. Pokuste se vyfotografovat prodavače, který právě vrací nazpátek drobné, květináře, který mění vodu květinám, zelináře, který skládá hlávky salátu do úhledné řádky nebo řemeslníka při práci. Získáte tak příběh, a ten je pro dobrou fotografii nejdůležitější. Pokud nikam nespěcháte, prohoďte s prodejci nejprve pár slov a až nakonec se jich zeptejte, zda si je můžete vyfotografovat.

 

shutterstock_217839946

4. Nový pohled na věc

Nebojte se experimentovat a hledat nové úhly pro fotografování, ač jste je zatím na žádné fotografii neviděli. Fotografie se vyvíjí. S každým dalším snímkem, který vytvoří profesionál či amatér se budoucnost fotografie formuje. A úhel, který je momentálně běžný a všeobecně považovaný za „správný“ může zítra nahradit ten váš. Zkuste se se svým fotoaparátem dostat nad zboží a vyfotografovat ho z výšky. Fotografie bude o mnoho abstraktnější a zajímavější, než když fotografujeme přímo z úrovně očí.

5. Zákaznictvo

Možná vám po chvíli strávené na tržišti bude připadat, že zákazníci vám překážejí místo toho, aby vám fotografii obohacovali, ale chyba! Snímky, která bude ukazovat interakci mezi prodejci a zákazníky a mezi penězi a zbožím bude velice zajímavými. Nechte se pohltit davem a zmatkem, který panuje uvnitř něj a snímejte.

 

shutterstock_120561304

6. Vyplňte fotografii

Využijte každý milimetr, který vám váš snímač poskytuje. Prozkoumejte zajímavé a barevné zboží a vyplňte snímek výrobky. Tyto typy fotografií nejsou jen vizuálně fantastické, ale stejně jako fotografie se zákazníky a prodejci vyprávějí příběh. Existuje mnoho věcí, které můžete fotografovat – ovoce, zelenina, maso, sladkosti nebo upomínkové předměty. Jediné, co si musíte udržet v paměti je dobrý zoom a ostření.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit krajinu

Jak fotit krajinu

Fotografování krajiny je podobné jako rybaření. Někdy čekáte na úlovek celý den, jindy máte úlovek hned. Fotografování krajiny vyžaduje dobré boty, železnou trpělivost a pár dobrých tipů, které Vám odhalím níže. Pokud to nebude hned poprvé na jedničku, uvědomte si, že profesionálové chodí na stejné místo každý den třeba celý měsíc, než získají „kardinální úlovek“. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.07.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Nechutné jídlo

Nejnechutnější fotky jídla všech dob!

Rád fotím jídlo. Jsem rád, když lidé, kteří se podívají na fotografii potom řeknou: „Zavři to, mám hlad!“ To ovšem nečekejte od následující galerie, z relativně nového webu Someone Ate This.  Zde najdete opravdu nepovedené fotografie opravdu nepovedených (nepoživatelných pokrmů). Musím uznat, že mimibazar je v tomto případě dost pozadu. Odložte svačiny a jdeme na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 12.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Daniela Haubertová

„Modelky preferuji přirozené, které se příliš nelíčí“, říká Daniela Haubertová

  Pro jihlavskou fotografku Danielu Haubertovou alias Dannie není focení prací, ale zálibou. Věnuje se portrétování žen v exteriéru, květiny a stromy jsou nedínou součástí jejích pohádkových snímků. Modelky si ji vyhledávají samy, třeba na jejím facebookovém profilu MyDannie.     Jak vypadaly vaše fotografické začátky, jak dlouho fotografujete portréty? Čas běží rychle, tak už to nějaký […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 10.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit

6 mýtů o objektivech

1. 50mm objektiv se nazývá „normální“ protože přináší podobný pohled jako lidské oko   Říká se, že lidskému oku je nebližší objektiv s ohniskem 50mm. Není tomu ale tak. Lidské oko je podstatně složitější optická soustava než objektiv. Narozdíl od objektivu má navíc periferní vidění, konstantní přeostřování atd. Lidské oko funguje na jiném principu. Má […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 14.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Mýty a fakta