Jak fotit na trhu

Jak fotit na trhu

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 08.09.2014

Trhy mě fascinují, a pokud se zrovna nacházím ve městě, kde se pořádají, rozhodně se o ně nenechám ochudit. Tak třeba městě Grass uprostřed slunného Provence – kromě desetitisíců odstínů fialové (a vězte, že levandulová není jediná), cítíte z tržiště nesmírnou uvolněnost. Překřikování cen, vychvalování zboží a ruch vůkol – jednoduchost každodenního života, to je to, co dělá z tržišť  pro fotografy fantastickou příležitost. 

1. Pozvedněte svá ISA

Ačkoli se povětšinou takové radě vyhýbám, protože se sama obávám šumivého snímku, tentokrát vám nemůžu doporučit nic jiného než ISO o pár set zvýšit. Na vině jsou plachty, kterými jsou stánky zpravidla kryty. Vyšším ISEM docílíte možnosti libovolně zvyšovat rychlost závěrky bez rizika chvění fotoaparátu. Cílem je doba expozice zhruba 1/80, pokud se vám podaří dostat až na 1/100, máte vyhráno před jakýmkoliv rozmazáním snímku.

 

shutterstock_119146630

2. Správné zaostření

Ujistěte se, že při pořizování makro snímku máte zaostřeno tam, kam potřebujete, na objekt, který jste si dopředu vybrali. Pokuste se klást důraz na dostatečně rozostřené okolí. Konečný výsledek pak bude velice efektní a dá vyniknout tomu hlavnímu. Klíčem je, že jeden prvek na snímku musí být ostrý a tím i kontrastní oproti zbytku rozostřené fotografie.

3. Klíčové momenty

Jak jsem již zmínila v úvodu, jedním z důvodů proč tak miluji fotografování na tržištích je to, že můžete zachytit obyčejné lidi při jejich každodenní práci. Pokuste se vyfotografovat prodavače, který právě vrací nazpátek drobné, květináře, který mění vodu květinám, zelináře, který skládá hlávky salátu do úhledné řádky nebo řemeslníka při práci. Získáte tak příběh, a ten je pro dobrou fotografii nejdůležitější. Pokud nikam nespěcháte, prohoďte s prodejci nejprve pár slov a až nakonec se jich zeptejte, zda si je můžete vyfotografovat.

 

shutterstock_217839946

4. Nový pohled na věc

Nebojte se experimentovat a hledat nové úhly pro fotografování, ač jste je zatím na žádné fotografii neviděli. Fotografie se vyvíjí. S každým dalším snímkem, který vytvoří profesionál či amatér se budoucnost fotografie formuje. A úhel, který je momentálně běžný a všeobecně považovaný za „správný“ může zítra nahradit ten váš. Zkuste se se svým fotoaparátem dostat nad zboží a vyfotografovat ho z výšky. Fotografie bude o mnoho abstraktnější a zajímavější, než když fotografujeme přímo z úrovně očí.

5. Zákaznictvo

Možná vám po chvíli strávené na tržišti bude připadat, že zákazníci vám překážejí místo toho, aby vám fotografii obohacovali, ale chyba! Snímky, která bude ukazovat interakci mezi prodejci a zákazníky a mezi penězi a zbožím bude velice zajímavými. Nechte se pohltit davem a zmatkem, který panuje uvnitř něj a snímejte.

 

shutterstock_120561304

6. Vyplňte fotografii

Využijte každý milimetr, který vám váš snímač poskytuje. Prozkoumejte zajímavé a barevné zboží a vyplňte snímek výrobky. Tyto typy fotografií nejsou jen vizuálně fantastické, ale stejně jako fotografie se zákazníky a prodejci vyprávějí příběh. Existuje mnoho věcí, které můžete fotografovat – ovoce, zelenina, maso, sladkosti nebo upomínkové předměty. Jediné, co si musíte udržet v paměti je dobrý zoom a ostření.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Pravidla kompozice

Kompozice – co je zač?

Vítejte u prvního článku ze série KOMPOZICE.   Začneme tím, že si vyjasníme samotný pojem. Ráda bych nastínila začínajícím fotografům co kompozice je, o čem je, z čeho se skládá, proč je nesmírně důležité o ní při fotografování přemýšlet a jak ji sestavit. 1) Obecná definice pojmu Termín kompozice se nevztahuje pouze na výtvarné umění, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.11.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Rado Adámek

Rado Adámek: „Dobra fotka nepotrebuje retušovanie? Ti co to pisou, skor nevedia používat Photoshop.“

Slovenský fotograf Rado Adámek sice sám sebe označuje za amatérského fotografa, nicméně jeho fotografie a obliba, které se v současné době těší, vypovídají o opaku. 🙂 Fotografuje nádherné portréty, avšak do svého hledáčku vpouští vždy pouze ženy. Proč? To a mnoho dalšího na vás čeká v následujících řádcích.     Mohl byste na začátek trochu […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.07.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Jak na rozmazané pozadí ve Photoshopu

Možná jste občas přemýšleli o tom, jak vzniká na fotce to zajímavé, rozostřené pozadí. Povím vám to. Jde o vlastnost objektivu (nízké clonové číslo a delší ohnisko). Pokud ale nemáte fotoaparát, který toto umožnuje, můžete dosáhnout podobného efektu pomocí editačního programu. Jak na to? Podívejte se!    

Autor článku Filip Obr Datum článku 18.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
Jak fotit duhu

Jak fotit duhu

Také Vám připadá moment, kdy svítí slunce a zároveň poprchává, přímo okouzlující? A co když se o pár vteřin později objeví na nebi duha? Sami musíte uznat, že takový moment si úplně říká o zachycení. Prostě takovou chvilku musíte zaznamenat ať chcete nebo ne. Wikipedie mluví o duze jako o optickém úkazu, projevující se jako […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě