Jak fotit

6 mýtů o objektivech

Rubrika článkuMýty a fakta 14.05.2014

1. 50mm objektiv se nazývá „normální“ protože přináší podobný pohled jako lidské oko

shutterstock_309785168

 

Říká se, že lidskému oku je nebližší objektiv s ohniskem 50mm. Není tomu ale tak. Lidské oko je podstatně složitější optická soustava než objektiv. Narozdíl od objektivu má navíc periferní vidění, konstantní přeostřování atd. Lidské oko funguje na jiném principu. Má několik zón a v každé vidí jinak. V periferním vnímání vidíme kontrast a reagujeme na pohyb ale nevidíme zde ostře. Další zóna je o něco užší, kde už vidíme ostřeji. Ovšem nejostřeji vidíme vždy jen bod o velikosti přibližně 3 centimetrů (třeba když čtete tento řádek). Přibližná ohnisková vzdálenost zorného pole člověka je asi 23 mm.

Tento mýtus vznikl pravděpodobně na základě marketingové kampaně výrobců fotoaparátů, kteří potřebovali na prodávané zrcadlovky nasadit nějaký „setový objektiv“. Protože je ohnisko 50 mm nejméně náročné na výrobu a za relativně nízkou cenu lze vyrobit slušné „sklo“, začalo se říkat, že 50 mm je nejblíže lidskému oku. Všiměte si, že i dnes patří 50 mm objektivy mezi nejlevnější. Podobně je na tom ohnisko 40 mm ale to asi nebylo marketingově tak zajímavé.

2. Širokoúhlé objektivy deformují perspektivu

shutterstock_236018200

 

Tady jde o slovíčkaření. Perspektivu širokoúhlé objektivy nezkreslují. Objektiv s nízkým ohniskovým číslem může být buď standardní a nebo jako rybí oko. Standard zachová v obraze přímky rovné, rybí oko je zaoblí. Takže co se stane, když si stoupnete s širkooúhlým objektivem pod vysokou budovu a vyfotíte ji? Obraz bude na první pohled vypadat silně zkreslený. To ale není zkreslení objekitvu ale obyčejná perspektiva. Pokud vezmete pravítko a přiložíte ho k linii domu, na žádné zkreslení nenarazíte. Dům se bude zužovat do výšky jednoduše kvůli tomu, že jeho základna je k vám blíž než jeho střecha. Kdybyste použili tele objektiv, bude „zkreslení stejné“ ale nevejde se vám celý dům do rámečku.

3. Teleobjektivy fotí hezčí rozostřené pozadí

shutterstock_234605089

 

Tele objektivy mají stejné rozostřené pozadí jako jiné objektivy. Když budete fotit objekt, který je vzdálenější, žádné rozostřené pozadí neuvidíte. Nejde jenom o clonové číslo (čím nižší, tím větší šance na rozostřené pozadí) ale také o nejkratší zaostřovací vzdálenost objektivu. Například objektiv Canon 70 mm – 200 mm má nejkratší zaostřovací vzdálenost 1,2 metru. To znamená, že cokoli bude blíž, to nezaostříte. Když ale postavíte do vzdálenosti metru a půl od něj modelku, vznikne na ní krásně rozostřené pozdí. Je to ale kombinací ohniska a clony, nikoli tím, že to je tele objektiv.

Jiná věc je bookeh, což je vlastně podpis objektivu na rozostřeném pozadí a hraje v něm roli stavba lamel clony. Nesouvisí to s tím, jestli je obektiv tele nebo šíro.

5. Makro objektivy umí zaostřit pouze na krátkou vzdálenost

shutterstock_306522833

 

Za krále klacka to byla pravda. Nyní už ale umí makro objektivy běžné ostřit i na normální scénu. Jejich výhoda oproti běžnému objektivu je snížená zaostřovací vzdálenost na minimum. V dnešní době ale můžete s makro objektivem v pohodě fotit i portréty.

6. Zrcadlovkové objektivy umí natáčet s menší hloubkou ostrosti než kamery

Objektiv

 

Opět slovíčkaření. Nejde o to, jaký objektiv je nasazený na foťáku nebo kameře ale o velikost snímače. Ruční kamery mají obvykle mnohem menší snímač než fotoaparáty. Pokud tedy uvidíte na kameře s pevným objektivem napsáno, že má clonu f/2, nejásejte.  Velikost snímače vám radost rychle zkazí. Proto je i rozdíl mezi rozostřeným pozadím od ASP-C snímačem a full-frame. Prostě čím větší snímač, tím rozmazanější pozadí. Nejde tedy o „zrcadlovkové objektivy“ ale o velikost „zrcadlovkových snímačů.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Lada Nayevo

Lada Nayevo: „Líbí se mi zachytit ženskou krásu tím, že ji najdu a zvěčním.“

Usměvavá fotografka Lada Nayevo si se mnou povídala na festivalu FOTOEXPO, kde vystavovala své portrétní fotografie půvabných žen. Její styl je veselý a barevný jako ona sama.     Představíte se našim čtenářům? Lada Nayevo je mé umělecké jméno. Studovala jsem dálkově na Pražské fotografické škole, před třemi roky jsem ukončila studium. Fotografií se živím […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 29.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Ultimátní zápas na vltavském meandru: Mobil vs. zrcadlovka

Sleduji profil pana Šibíka, foto reportéra, který zásobuje svůj facebook fotografiemi z mobilu. Občas se u jeho fotky vyskytne komentář ve stylu: „Na mobil? To si snad děláte srandu pane Šibíku…“. Omlouvám se ale toto je názor z roku „sakra“. Mobilní telefony mají dnes skvěle doladěné fotoaparáty a jsou v mnoha ohledech lepší, než tahat […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 23.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Fotomodeling pixabay

Co fotograf očekává od modelky?

Co si fotografové myslí o modelkách? Jak odlišují dobrou a špatnou modelku, a proč? Čemu byste se měly vyvarovat a co Vám naopak pomůže? Zeptali jsem se několika fotografů, jaký na to mají názor.   Co vlastně očekáváte od modelky, která dorazí na focení? Jasnou domluvu už před focením. Na místě potom kreativitu, originalitu, výjimečnost, […]

Autor článku Šárka Datum článku 09.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Jak fotit digitální zrcadlovkou

Jak fotit digitální zrcadlovkou? Vyzkoušejte si to nanečisto!

Má cenu si kupovat digitální zrcadlovku, nebo stačí kompakt? Vyzkoušejte si simulaci manuálního režimu digitální zrcadlovky přímo na této stránce! V tomto případě „fotografujeme“ portrét, doporučuji si tedy nastudovat pravidla kompozice a jak fotit portét! a pustit se do experimentování! POZOR: Pokud se Vám aplikace nenačetla, zmáčněte F5 Jak tedy fotit digitální zrcadlovkou? – Lightening –  nastavte vyvážení […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.01.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy