Jak fotit blesk

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 09.03.2015

Překrásné. Děsivé. Hypnotizující. To je jen pár přídavných jmen, které blesky charakterizují, nebo alespoň ty z nich, které si sama vybavím. Bouřka je pro mne lákavá záležitost. Většinou jen tak postávám na balkoně, kouřím a sleduji okolí. A nejspokojenější jsem, když mi hromy doznívají až v břiše a blesky se na obloze klikatí jako hadi. Tak právě tohle je chvíle, kdy si řeknu: Sakra, pojďme udělat dobrou bleskovou fotku!

Jak fotit blesky 

1. Předpověď počasí

První typ a zároveň rada k nezaplacení pro fotografování blesků. Nezbude vám nic jiného, než pravidelně sledovat předpověď a na bouřku si počkat. Musíte být dokonale připraveni, jelikož letní bouřky zpravidla netrvají dlouho. A proto, když vás rosnička slíbí na odpoledne bouřku, už ráno mějte fotoaparát v pohotovostním režimu.

Jak fotit blesky 

2. Pevný podklad

Nejosvědčenější a už desetiletí používaný stativ nám poslouží nejlépe, ale pokud jste méně movití, využijte stůl, židli, knihu, lavičku, chodník, no zkrátka cokoli rovného, co máte zrovna po ruce.

Jak fotit blesky 

3. Dlouhý čas závěrky

Dlouhý čas je pro fotografování blesků klíčový. „Blesk“ totiž netrvá ani sekundu. Namiřte fotoaparát na krajinu (u které je pravděpodobnost, že vám vezme nohy na ramena takřka nulová, čili si můžete dovolit prodloužit čas i na 30 sekund) a stiskněte spoušť. A doufejte, že se blesk za časový úsek, který jste nastavili, objeví. Pro maximální ochranu před rozhýbáním se vyplatí použít dálkové ovládání.

Jak fotit blesky 

4. K horizontu

Každému zde nejspíš dojde, že blesky se budou odehrávat z 99% na obloze. Proto ta bude zaujímat větší část vaší fotografie, čehož se vůbec nemusíte bát. S oblohou se při bouřce a blescích dějí zázraky. Nicméně není na škodu fotografii upevnit např. špičkami budov.

Jak fotit blesky

5. Ostřete ručně

Při fotografování blesků je lepší používat manuální ostření, než nechat fotoaparát pokaždé dlouze zaostřovat. Po chvíli se na obloze zorientujete a najdete „bleskové ohnisko“. Nechte zaostřeno na toto místo a pak už stačí jen zmáčknout spoušť!

Jak fotit blesky

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit hory

Jak fotit hory

Ač to v naší české kotlině na sníh zatím nevypadá, není pochyb, že na horách se objeví. A když ne v Česku, tak někde jinde, a tam si za ním řada z Vás určitě ráda zajede. Takové Alpy jsou věčným objektem jak lyžařů, ale také fotografů.   1. Hory jako krajinka Fotografování hor se řídí těmi samými pravidly […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
photographer

2 největší obavy fotografů

Pokaždé, když se pustíte do nové kariéry, jste trochu nervózní. A když se jedná o kreativní průmysl, naše nervy jsou často ještě víc silnější. Většina nadšenců fotografie by určitě chtěla proměnit tento svůj koníček v dobře placenou kariéru. Ale negativní myšlenky a obavy jim brání v tom, aby udělali první kroky.    Mohlo by být […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 13.12.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
flatlay

Tipy jak fotit FLAT LAY

Pokud jste o tomto druhu fotografie ještě neslyšeli, tak jde o fotografii pořízenou shora, kde se snažíme zachytit rovnováhu všech obsažených předmětů a jejich návaznost na sebe. V dnešní době je to hlavně záležitost lidí působících na instagramu, kde tyto snímky jsou velmi oblíbené.   Jak na to? Hlavní je, vybrat předměty, které na fotografii […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 01.04.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
9 tipů, které začátečníkům usnadní porozumět hloubce ostrosti

9 tipů, které začátečníkům usnadní porozumět hloubce ostrosti

Pravděpodobně jste již zaslechli pojem hloubka ostrosti, ovšem je-li fotograf začátečníkem, pravděpodobně s ní ještě nebude schopen plně hospodařit. Ovšem není výjimkou, že i mnoho profesionálních nebo zkušených fotografů má s hloubkou ostrosti – Depth of Field (DoF) a jejím stoprocentním využitím problém. Základní definicí hloubky ostrosti jest: Rozdíl vzdáleností mezi nejvzdálenějším a nejbližším objektem, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy