lowkey

Tipy jak fotit Low Key

Rubrika článkuJak fotit 23.09.2019

Focení low key je jednou z nejnáročnějších forem fotografie. To, co se nám na low key líbí, je, že přidává do fotografie drama a emoce.

 

Low Key

Co budete potřebovat:

Fotoaparát

Stativ (nebo stabilní povrch)

Dva zdroje světla (jedno zábleskové a jedno trvalé)

Černé pozadí

Low Key

 

 


 

Nastavení fotoaparátu:

Nastavení foťáku záleží na vás, jako fotografovi. Pro low key doporučuji, abyste začali s nižším clonovým číslem – dostanete tak dovnitř hodně světla a pak už jen clonové číslo zvyšujte, podle toho, jak moc tmavou fotku chcete. Při focení low key je lepší použít rychlejší čas závěrky.

 

Nemyslete si, že tato technika je omezena pouze na černobílé fotografie. Někdy barvy opravdu oživí vaše fotografie.

 

Pro získání toho nejlepšího z low key, musíte myslet i na to, že toho na fotografii bude vidět velmi málo. Proto je důležité přemýšlet nad tím, kterou část předmětu/modelky chcete nasvítit a kterou naopak nechat ve tmě. Neměli byste zastínit tu část předmětu, kterou chcete divákovi něco říct.

 

Low Key

 

 


 

Low Key tipy

Při focení low key, musíte fotit na tmavém pozadí. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

 

Zaprvé, použijte černé fotopozadí . To je asi ten nejjednodušší způsob, jak mít co nejčernější pozadí.

 

Zadruhé, posuňte modelku/předmět dopředu, dál od pozadí. Čím méně světla na pozadí dopadá, tím tmavší bude. 

 

Zatřetí, nastavte hodnotu Iso na co nejnižší to jde. Fotografie bude bez šumu a pro náš problém to bude praktické. Nebudete mít ve fotografii moc světla.

 

Nakonec, můžete si vše trénovat na věcech jako je medvídek nebo ovoce.

Pokud vaše pozadí prosvítá, nedělejte si starosti. Dá se to upravit v postprodukci pomocí štětce a ztmavením pomocí levelů.

 

Low Key

 

 


 

Osvětlení

Neexistuje žádná “správná” strana,ze které objekt nasvítit. Je to jen na vás, jako fotografovi, jak se rozhodnete, Nejlepší je si objekt pořád posouvat a tím zjistit, co se vám líbí a vyhovuj nejvíce. Já osobně světla umísťuji ze stran za objekt, cca v úhlu 45 stupňů – dosáhnu tím největšího kontrastu.

 

Low Key

 

 


 

Půl na půl

Když fotíte objekt ze strany, budete muset experimentovat s umístěním světel, v závislosti na tom, kam světlo dopadá. Jestliže je jedna strana objektu kompletně tmavá, nazývá se to rozdělené osvětlení.

 

Nicméně, většina low key fotografů volí také Rembrandtovské svícení, pojmenované podle nizozemském malíři, kde na tmavou stranu objektu dopadá trojúhelník světla. Tento styl svícení vytváří záchytné světlo v oku na tmavé části obličeje. Díky tomu fotografie vypadá efektivněji.

 

Změnou polohy objektu i světla můžete do fotografie přidat několik zajímavých tvarů. Objekt se nemusí přímo dívat do kamery, focením z profilu můžete vytvořit více abstraktní fotografii, hlavně když můžete manipulovat se světlem.

 

Low Key

 

 


 

 

Tvrdé světlo = tvrdé stíny

Jako fotograf, určitě často slyšíte, že byste se měli vyhnout ostrým stínům, hlavně při focení portrétu. Při focení low key máte perfektní šanci porušit tato pravidla a vytvořit své vlastní hranice.

 

Nicméně, pamatujte, že váš hlavní cíl je zvýraznit určitou část vašeho objektu – nechcete ztratit účel záběru. Můžete toho dosáhnout manipulováním vašeho objektu a světla, tak, aby se stíny ztrácely na správném místě. Tímto získáte dramatické a tmavé fotografie, které právě chcete.

Low Key

 

 


Také se připojíte k temné straně?

Doufám, že ve vás tento článek zaujal a Low Key si také vyzkoušíte. Ukažtenám vaše výsledky v komentářích zde nebo na našem facebooku. 🙂

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

4 tipy pro barevné podzimní fotografování

4 tipy pro barevné podzimní fotografování

Podzim je tady a to nám dává jedinečnou příležitost pořídit snímky z neopakovatelnou atmosférou, obklopené nevyčerpatelnou škálou barev. Zlatá, oranžová, zelená, červené a další nám dávají možnost vytvořit trochu toho umění. Není nic lehčího než tuto příležitost uchopit.   Lokace, lokace, lokace! Aneb jak zní první z tipů, a to důležitý výběr umístění. Ideální je rozhodnout […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 20.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě

Instagram efekt ve Photoshopu během tří minut!

Chcete také instagramovku? Jednodušte si stáhnete tuto aplikaci a začnete fotit. Funguje to. Ale jenom na mobilu.  Pokud ale chcete instagram efekt  dosáhnout se zrcadlovkou, situace se komplikuje. Instagram pro Canon nebo Nikon zatím nikdo nevymyslel. Co s tím? Pohodlně se usaďte a spusťte si Photoshop. Začínáme!    Návod, jak udělat „instagramovku“ ve Photoshopu! 1. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 03.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
8 inspirací z Pinterest

Digitální fotografie – 8 inspirací z Pinterest

Nechte se inspirovat nástěnkami angloamerických přispěvatelů na Pinterest – tématem je digitální fotografie. Karen Belarouci – Velká Británie   Wildfowl Designs – Londýn     Alicia Heaney   Mary Batson – Phoenix, USA Alexandra Heinemann Barbie Carroll – Orlando, USA     Saesha Ward – Manchester, Anglie Maryanne Brown              

Autor článku Monika Manová Datum článku 26.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Inspirace na víkend
Sigmácké zkratky

Které pevné sklo pro Nikon koupit jako první?

Nákup nové zrcadlovky automaticky znamená další výdaje za objektivy. Výběr prvního skla ovšem není vůbec jednoduchý – existuje hojně možností v několika cenových relacích, a zejména pro začátečníky může být nákup matoucí. Který objektiv pořídit jako první? Který se hodí na portréty a který na příležitostné momentky? Nebo možná i pro budoucí profesionální fotografování? O […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit