Odrazné desky

Odrazná deska: nejlepší přítel fotografa

Rubrika článkuJak fotit 02.10.2016

V dnešním článku si popovídáme o odrazných deskách (k nalezení jsou taktéž pod názvem odrazné reflektory anebo deskové reflektory). Na trhu jich totiž existuje nepřeberné množství a vybírat můžeme krom odlišných velikostí také z různých barev, tvarů a povrchů. Aby vám odrazné desky nezamotaly hlavu, máme pro vás pár tipů, jak vybrat tu pravou přímo pro vás!

 

Oč vlastně jde?

Odrazná deska bude vaším nejlepším přítelem při fotografování klidných předmětů a scén. V první řadě je nejsympatičtější, že odraznou desku můžete koupit za pár stovek, anebo si ji vyrobit doma, a to téměř zadarmo. Jedná se totiž pouze o bílou (případně zlatou, stříbrnou, ale i černou) plochu, která odráží světlo potřebným směrem. Jedná se o nejlevnější modifikátor světla, který existuje. Její hlavní funkcí je dosvětlit fotografovanou scénu.

 

Její použití je však omezené rozměry; použít ji můžete pro fotografování portrétů, makra, produktů a dalších klidných předmětů. Pokud se chystáte jít fotit architekturu nebo krajinu (kdy je fotografovaná scéna tak rozlehlá, že nám ani ty největší odrazné desky nepostačí), anebo sport či reportáž (kdy se objekty hýbají příliš rychle na to, abyste za nimi běhali s odrazkou a dosvětlovali), nechte odraznou desku doma.

 

První typickou situací, ve které sáhneme po odrazné desce, je, když nám objekt osvětluje světlo z jedné strany (slunce, externí blesk aj.). Abychom tento objekt dosvětlily i ze strany druhé, umístíme zde odraznou desku, která světlo (ze slunce nebo externího blesku) odrazí zpět na objekt.

 

Další situací, ve které bude odrazka vaším nejlepším přítelem je následující. Počkáte si na zlatou hodinku, postavíte modelku do protisvětla a vyfotíte první snímek. Co se stane? Modelce bude sice nádherně prosvětlovat vlasy nazlátlé zapadající slunce, ale její obličej bude ve stínu. V takový moment sáhneme po odrazné desce, umístíme jí před modelku (nezapomeňte si s sebou přivést kamaráda, který vám odraznou desku podrží!), kterou odrazíme světlo slunce zpátky do obličeje modelky. Odrazit můžete ale i světlo z externího blesku a dalších libovolných světelných zdrojů. Takže jsme si vysvětlili, jak odrazná deska funguje. Ale kterou použít?

 

5 tipů jak fotit ženy

 

Kterou odrazku zvolit?

První variantou jsou odrazné desky volně dostupné na trhu. Jaké odrazky můžete na trhu pořídit a čím se od sebe liší?

 

VELIKOST

Odrazné desky se prodávají ve velikostech od 30 cm až do 2 metrů. Logicky čím větší desku pořídíte, tím víc a rovnoměrněji dosvítí objekt. Opravdu malé destičky dosvětlují pouze dílčí části objektu a používají se například při fotografování makra.

 

BARVA

V současné době se již nevyplatí kupovat jednotlivé barevné odrazné desky. Nejrozšířenější formou jsou nyní odrazné desky 5v1, případně 7v1. Jedná se o odrazku, která se složená během pár sekund. Skládá se ze skládací obruče se základní (difuzní) látkou, na kterou navléknete odraznou plochu opatřenou zipem.

 

Nejrozšířenější a nejpožívanější je Bílá plocha: tato barva nijak nemění barevnou teplotu a poskytuje jemné vyhlazení stínů a měkké dosvětlení. Její mnohostranné využití z ní dělá první volbu jak mezi začínajícími fotografy, tak mezi profesionály.

 

Stříbrná plocha je agresivnější a je nutné si její použití dobře rozmyslet. Scénu totiž můžete snadno přesvětlit (pokud je však přechod mezi osvětlenou a stinnou stranou objektu znatelnější, poskytne vám skvělou službu). Stejně jako je tomu u bílé desky, ani stříbrná nemění barevnou teplotu.

 

Zlatá plocha nám už barevnou teplotu změní. Používáme ji tudíž v situacích, kdy má světlo zlatavý nádech (východ/západ slunce – zlatá hodinka), jinak bude toto odražené světlo působit nepřirozeně. 

 

Černá plocha se již nepoužívá k odrážení světla, ale naopak v případech, kdy potřebujeme na objekt vrhnout stín.

 

Modrá a zelená plocha se taktéž nepoužívá k odrážení světla. Primárně slouží jako podklad anebo pozadí, případně k tzv. klíčování, kdy bude při post-procesových úpravách tato barva za objektem nahrazena jiným námětem.

 

Odrazná deska

 

TVAR

Dvěma primárními tvary, mezi kterými budete vybírat je obdélníková anebo kulatá odrazná deska. Při práci s odrazkami je vždy lepší mít při ruce pomocníka, který vám desku přidrží, případně si ji před sebou může držet sám model, nefotíte-li portrét, ve kterém jsou zahrnuty modelovy ruce. Obdélníkové desky jsou o něco stabilnější, ačkoliv i s nimi zamává byť jen malý větřík. Na trhu existuje i velké množství různých stativů a držáků na odrazné desky. Dle mého názoru vám obdélníková deska poskytne krom snadnější manipulace i více možností jak světlo odrazit. 

 

Držák odrazné desky

 

Druhou variantou jsou doma vyrobené odrazky: alobal natažený na čtvrtce, bílý kancelářský papír aj., které vám v začátcích a při fotografování malých objektů pomohou stejně dobře!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Karel Čapek

Karel Čapek: Elegantní fotograf – intelektuál

Mysleli jste si, že dílo velikána české literatury Karla Čapka definuje slovo robot, Zahradníkův rok anebo Válka s mloky? Nepochybně. Ale je toho mnohem víc. Nestydíme se o něm jistě říct, že to byl filozof-intelektuál světových rozměrů. Avšak co bylo velkou součástí jeho života – a co mnoho lidí netuší, je jeho vášeň pro fotografii. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.10.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Slavní fotografové

Novinky v natáčení videa DSLR

Sony A7S se 4k videem a dalšími profesionálními funkcemi Poslední přírůstek v řadách bez-zrcadlových fotoaparátů firmy Sony si nezadá s profesionálními přístroji. Sony A7S má nový, 12,2MPx full-frame EXMOR CMOS snímač, s vysokou citlivostí (ISO 100-102400, rozšiřitelné až na 50-409600), jehož výstup zpracovává BIONZ X procesor. Při použití přímého přenosu videa přes HDMI dokáže poskytnout 4K (24p nebo […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 09.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Jak fotit ohňostroj

Jak fotit ohňostroj

Vánoce utekly jako voda a máme tu zase nový rok, který budou jako již každoročně doprovázet ohňostroje. Dle našich typů můžete vykouzlit krásné ohňostrojové fotografie a rozhodně při tom nepřijdete o prsty. 🙂   1. Důležitý je stativ Ve většině případů se Vám nepodaří udělat vynikající fotografie ohňostroje bez stativu. Zde není ani tak důležitá […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě

Jak správně používat stativ?

Při litém boji s rychlostí závěrky musíme mít stabilní stativ, nástroj pro eliminaci chvění fotoaparátu, který nám dopomůže k ostrým snímkům. Ačkoliv zní samotné rozkládání stativu a jeho používání jednoduše, často narážím na fotografy, kteří s ním neumí správně zacházet. Můžete mít ten nejdražší tripod na trhu, bez kvalitních znalostí jeho užívání a správné manipulace […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy