Fotografujeme, ale jsme zároveň umělci?

Rubrika článkuJak fotit 23.02.2015

Samozřejmě, koncept fotografie spadá do jednoho z odvětví umění, ale můžete někoho striktně označit za umělce na základě jeho práce nebo hobby?

Fotografové jsou v těchto dnech všude. Kromě tisíců a tisíců fotografů, kteří na fotografování vystavěli své živobytí jsou zde také všechny rodiny s fotoaparáty a každý kdo alespoň trochu ví jak fotoaparát používat. Každý z vás, kdo se nazývá fotografem má možnost – dle mého názoru – nazývat se také umělcem.

 

Termín umělec má silný význam a není diskriminující. Já sama se za umělce nepovažuji. Není to nálepka, kterou bych sama sebe označila, jelikož nevystihuje způsob, jakým se na své fotografie dívám.

Je slovo umělec příliš zavazující?

Někdy se setkám s konotací, že pokud chci být považována za respektovanou fotografku, musím být zároveň umělkyní. Bez ohledu na to, co přesně tyto termíny znamenají.

 

V této době se ani nemusíte příliš snažit, abyste se naučili pořizovat skvělé snímky. Nepotřebujete temné komory, chemikálie a počítat kolik snímků vám na filmu zbývá. I s chytrým telefonem dokážete udělat úžasné fotografie ve vysoké kvalitě. Tím se svět fotografie a umění otevřel pro mnohem víc lidí.

Musíme tedy být umělci? Musíme myslet jako umělci a jít na uměleckou školu, abychom se stali dobrými fotografy?

 

Co takhle? Musíme myslet jako umělec a jít na uměleckou školu abychom BYLI umělci?

Býti fotografem může být stejnou měrou o tom, jaké máme technické znalosti a zkušenosti a stejně tak o tom, jakou máme vizi.

Rovnováha mezi technickými schopnostmi a vizí

Aby jste byli schopni dělat skvělé fotografie, musíte mít oboje – technické dovednosti a vizi. Kombinace těchto dvou schopností je to, co převádí skutečnost na fotografii.

Někteří lidé se snaží nahradit termín vize jiným slovem, jako třeba „oko pro umění“. Můžete tomu říkat jak jen chcete. Vaše vize může být výsledkem důkladného plánování, které dělá velké snímky velkými. Dále může být vaše vize více instinktivní a založena na znalostech fotografických pravidel a osobních zkušenostech.

 

Vidíte svět, vyndáte foťák a hle – je tu fotografie. To dělá všechny fotografy stejnými a zároveň jinými. Z toho samého místo udělá 20 fotografů 20 různých fotografií. Vaše vize je výsledkem toho, jak dokážete vidět svět: jinak, než osoba vedle vás, a to na základě vaší osobnosti a vašich přesvědčení.

Můžete se pokusit porozumět svým vizím skrz pochopení, proč svět vidíte tak, jak ho vidíte. Reflektují vaše fotografie způsob, jakým vidíte svět? Pracujete ve vašich fotografiích stejnou měrou na technických schopnostech a vizích? Nebo se upínáte pouze na jednu z nich?

 

Důvod, proč na rozdílu mezi fotografy a umělci záleží…

Fotografie není svázaná konvencemi. Nikdo z nás se nemusí vejít do určitého stylu nebo fazóny. Vše, co je nutné udělat je objevit svůj styl a prozkoumat ho. Stigma, že se člověk musí chovat jako „umělec“ tak, aby se cítil za fotoaparátem dobře, je mylný.

 

Před vámi leží věci, které chcete zachytit (vaše vize) a časem se vám podaří vydláždit svojí vlastní cestu, a to s pomocí vize a technických dovedností.

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Pinhole

Fenomén pinhole – dírková komora

Dírková komora je jednoduchý a geniální způsob, jak se kreativně vyjádřit pro amatéry na celém světě. Camera obscura (lat.) se může snadno stát vaším novým fotografickým koníčkem. Cestováním zpět v čase, do doby před vynálezem prvního fotoaparátu. Propadněte s námi kouzlu pinhole (angl.) fotografie a zkuste si sami sestrojit vlastní aparát.   Princip pinhole fotografie V […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 23.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti

TOP 10 odborných knih o fotografování

Na knižním trhu existují stovky, ba tisíce populárně-naučných publikací pojednávající o fotografiích, následných úpravách v post-procesu i o významných osobnostech světové i tuzemské fotografie. Právě kvůli množství knih, které jdou každý den do tisknu, není snadné zorientovat se mezi těmi vynikajícími, průměrnými a špatnými. I já jsem, jako knihomol a sysel, hledala v začátcích knihy, po […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotit z letadla

Jak fotit z letadla

Také rádi létáte? Pak vás určitě někdy napadlo vzít do ruky foťák a udělat pár snímků z okénka. Sepsal jsem proto několik tipů, jak pořídit hezčí obrázky. 1. Jaká je největší chyba? Nejčastější chybou při fotografování z letadla je opřený objektiv fotoaparátu přímo o okénko. V čem je problém? Vibrace letounu se přenesou na tělo […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.10.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
Jak fotit na dovolené

Jak fotit na dovolené

Po přečtení těchto tipů se přátelé přestanou vymlouvat, že jim něco vlezlo do vaší sešlosti spojené s promítáním 2500 fotek z týdenní dovolené.   1. Buďte nenápadní Pokud nechcete tuctové fotografie, kde všichni s nuceným úsměvem civí do objektivu, buďte nenápadní. Bez pozornosti ostatních si připravte fotoaparát a začněte nenápadně fotit. Uvidíte, že úsměvy na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.06.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi V přírodě Ve městě